آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: افت ولتاژ در خروجی منبع تغذیه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
حتما چک میکنم . مقاومتها رو کمی بالا پایین میزارم تا ببینم ولتاژ چه تغییری کیکنه

با تشکر

درود

چه قطعاتی تابحال عوض کردی ؟
ولتاژ خازن بزرگ صافی یکسوساز برق شهر چند ولته؟
بی جهت و بصورت شانسی قطعه ای را تغییر نده
اشکال باید مشخص بشه.
اهم مقاومت های نمونه گیر هرگز بمقدار جزئی تغییر نمیکنه
احتمالا تغذیه سالمه و اگه به دستگاه متصل بشه ولتاژها نرمال میشه
جهت اطمینان ، قبل از ارتباط با دستگاه ، ۴ خازن الکترولیت ولتاژهای خروجی را عوض کن
و اگه درست نشد یک خازن حدود ۱۰۰۰ میکرو با خروجی ۱۲ ولت موازی کن ببین ۱۲ ولت درست میشه؟ اگه درست شد دراینصورت تغذیه سالمه و ۱۰۰۰ میکرو را کنار بگذار و تغذیه را به دستگاه متصل کن ولتاژها نرمال میشه

۴۳۱ به این سادگی نمیسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود
اشکال باید مشخص بشه.
جهت اطمینان ، قبل از ارتباط با دستگاه ، ۴ خازن الکترولیت ولتاژهای خروجی را عوض کن
و اگه درست نشد یک خازن حدود ۱۰۰۰ میکرو با خروجی ۱۲ ولت موازی کن ببین ۱۲ ولت درست میشه؟ اگه درست شد دراینصورت تغذیه سالمه و ۱۰۰۰ میکرو را کنار بگذار و تغذیه را به دستگاه متصل کن ولتاژها نرمال میشه

۴۳۱ به این سادگی نمیسوزه

سپاس
سلام و درود خدمت استاد غزال

خازن ورودب 22 میکرو 400 ولت

آیسی ترکیده بود که تعویض شد همزمان خازن 10 میکرو ، کوپلر هم خراب بود عوض کردم . بعد تست دیدم ولتاژ خروجی پایینه خازنهای خروجی رو هم عوض کردم..

اهم مقاومت هارو بیرون مدار تست کردم دقیق بود 431 هم مطابق آموزش شما تست کردم سالم بود
فقط تغذیه رو که به برق میزنم صدای ویز داره که اوایل نداشت

خازن 1000 میکرو رو موازی میکنم ببینم چطور میشه
سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

آیسی ترکیده بود که تعویض شد همزمان خازن 10 میکرو ، کوپلر هم خراب بود عوض کردم . بعد تست دیدم ولتاژ خروجی پایینه خازنهای خروجی رو هم عوض کردم..

اهم مقاومت هارو بیرون مدار تست کردم دقیق بود 431 هم مطابق آموزش شما تست کردم سالم بود

سپاس فراوان

درود

ولتاژ خازن بزرگ ۲۲ میکرو را اعلام نکردی
هر ۴ خازن خروجی را عوض کردی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

سپاس فراوان

درود

اگه صدای غیرعادی داره یک دیودی که به اولیه ترانس یعنی به ۳۱۰ ولت مرتبطه عوض کن ( دیود یکسوسازی که ولتاژ حدود ۱۴ ولت را برای آی سی تامین میکنه مورد نظرم نیست )
دیود مورد نظر ، معمولا با خازن عدسی یا مقاومت سری میشه و به اولیه ترانس سوئیچینگ مرتبط میشه.

سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
درود

اشکال باید مشخص بشه.

۴۳۱ به این سادگی نمیسوزه

سپاس
سلام بر استاد غزال گرامی و عزیز . استاد دوستمون اعلام کردن که رگولاتور شنت 431 رو طبق آموزش حضرتعالی تست کردن . راستش داخل انجمن نتونستم تاپیک مربوطه رو پیدا کنم و تا حالا فکر میکردم راهی برای تست این آی سی نیست.بر بنده منت میگذارید اگه آدرس تاپیک رو لطف کنید . جسارت بنده رو ببخشید . ممنون از حضرتعالی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

ولتاژ خازن بزرگ ۲۲ میکرو را اعلام نکردی
هر ۴ خازن خروجی را عوض کردی؟

سپاس
سلام
ولتاژ خازن بزرگ 22 میکرو 314 ولت
بله استاد هر 4 خازن خروجی رو عوض کردم
خازن 1000 میکرو هم به خروجی +12 و گراند موازی کردم خروجی فرقی نکرد

سپاس

• Like

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

اگه صدای غیرعادی داره یک دیودی که به اولیه ترانس یعنی به ۳۱۰ ولت مرتبطه عوض کن ( دیود یکسوسازی که ولتاژ حدود ۱۴ ولت را برای آی سی تامین میکنه مورد نظرم نیست )
دیود مورد نظر ، معمولا با خازن عدسی یا مقاومت سری میشه و به اولیه ترانس سوئیچینگ مرتبط میشه.

سپاس

ممنون از شما به خاطر پاسخگویی
صدای ویز ویز خیلی شدید نیست ولی اوایل این صدا رو نداشت. منظورتون دیود fr104 که پایه چهار( vdd )ای سی میخوره؟
استاد یه سوال دیگه اینکه زمان ولتاژ گیری یکی دوبار سر پراب از دستم در رفت و اتصال کوتاه میشد بعد ولتاژ نوسانی میشد و صدای تیک تیک از داخل برد شنیده میشد، این صدا از چیه
و اینکه برق شهر قطع و وصل میکردم درست میشد
قبلش عذرخواهی منو بپذیرین که حرفه ای نیستم و هنوز اول راهم
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

سپاس

صدای ویز ویز خیلی شدید نیست ولی اوایل این صدا رو نداشت. منظورتون دیود fr104 که پایه چهار( vdd )ای سی میخوره؟
استاد یه سوال دیگه اینکه زمان ولتاژ گیری یکی دوبار سر پراب از دستم در رفت و اتصال کوتاه میشد بعد ولتاژ نوسانی میشد و صدای تیک تیک از داخل برد شنیده میشد، این صدا از چیه
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام بر استاد غزال گرامی و عزیز . استاد دوستمون اعلام کردن که رگولاتور شنت 431 رو طبق آموزش حضرتعالی تست کردن . راستش داخل انجمن نتونستم تاپیک مربوطه رو پیدا کنم و تا حالا فکر میکردم راهی برای تست این آی سی نیست.بر بنده منت میگذارید اگه آدرس تاپیک رو لطف کنید . جسارت بنده رو ببخشید . ممنون از حضرتعالی

درود بر شما

اتفاقا بابت راهنمایی های شما که کمک شایان توجهی به من و متقاضیان محترم است سپاسگزارم.
قرار نیست کلیه نظرات ما درست باشه و هر کسی نظر خودش را اعلام میکنه و مسلما کلیه نظرات من هم درست نیست و به حد بضاعتم اظهار نظر میکنم و گاها مرتکب اشتباه شدم و پس از اطلاع ، عذرخواهی هم کردم
بسیاری از همکاران حرفه ای هم نظر شما را دارند ولی ۴۳۱ بسیار بسیار بندرت و در شرایط خاصی ممکنه بسوزه
اما در این تغذیه اون شرایط هم بوجود نمیاد که با احتمال ناچیز هم بسوزه مگر با اتصالات ناخواسته و سهوی که شریط صدمه را فراهم کنه.
لذا اگر اتصال ناخواسته و نادرستی اتفاق نیافته امکان صدمه ۴۳۱ در این تغذیه محال محاله

اما بطور کلی تست هر قطعه ای را میتوانید بر اساس عملکردش روی برد و بدون خارج کردن آن انجام بدین
مثلا در اینجا کافیه مقاومتی با مقاومت نمونه گیر موازی کنید که ولتاژ بیشتری به پایه رفرنس برسه دراینصورت اگر ولتاژ خروجی کم شد سالمه.
ضمنا نحوه تست ۴۳۱ را در خلال تحلیل ها تقدیم کردم که جستجوی آن دشواره ولی در تغذیه ای که ولتاژ تولید میکنه مانند همین تغذیه بنحو فوق تست میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سپاس

درود

خیر دیود پایه ۴ همون یکسوسازی است که آی سی را تغذیه میکنه و مورد نظرم نیست
دیود مورد نظرم با قطعه ای سری میشه و بین دو سر اولیه ترانس( که یک سرش به پایه ۵، ۶،۷،۸ متصله ) قرار میگیره و کاتدش بسمت ۳۱۰ ولت برق شهر است و آندش بسمت پایه های مذکور است.
این دیود با چه قطعاتی سری شده؟
ضمنا قبل از تهیه دیود ، خازن ۱۰۰۰ میکرو را با ۵ ولت هم موازی کن و نتیجه را اعلام کن
کدوم ولتاژ از طریق دو مقاومت به گراند متصل شده که سر مشترک دو مقاومت به پایه رفرنس ۴۳۱ متصل شده
یعنی پایه رفرنس ۴۳۱ به سر مشترک دو مقاومتی متصله که یکی از آنها به گراند و دیگری به ولتاژ خروجی متصل شده
لذا اولا به کدام ولتاژ متصل شده؟
ثانیا مقادیر دو مقاومت چند اهمه؟
اگه موازی کردن خازن بی اثر بود ، مقاومت ۱ کیلو با ولتاژ های خروجی موازی و تست کن ( خصوصا با ولتاژی که نمونه گیری شده )

بابت اتصال ناخواسته که موجب پروتکت شده و ناگزیر به قطع و وصل برق شهر شده اید مفصلا در تاپیکی توضیح دادم ولی خلاصه اینکه چون ولتاژ لحظه استارت درصورتی تولید میشه که خازن بزرگ تخلیه باشه و از آنجاکه تغذیه به برق متصله و لذا خازن تخلیه نیست و حالا اگه به هر دلیلی ازجمله اتصال ناخواسته ، موجب اختلال کار آی سی بشوید باید استارت بشه تا کارش آغاز بشه اما بدلیل پر بودن خازن ولتاژ استارت تولید نمیشه و لذا ناگزیر به قطع و وصل برق شهر هستیم بطوریکه اگه برق شهر را با سرعت قطع و وصل کنید هم ممکنه خازن بمقدار لازم تخلیه نشده باشه و در برخی از تغذیه ها با توجه به مقدار مقاومتی که با خازن موازی است ممکنه استارت نشه و مکث طولانی تری نیاز داشته باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا