آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اساس فلزیاب های PI

دوست عزیزم جناب parse gade فلزیاب گلد اسکن 4 (IV) علاوه بر اینکه بالانس نسبتاً عالی دارد و از دلتا 2 بهتر است دارای عمق نسبتاً مناسبی است و فقط شاید 10 درصد عمقش کمتر از دلتا 2 باشد ولی در آشکار سازی طلا خیلی بهتر از دلتا عمل می کند ولی برای بقیه فلزات ضعیف است ( حداقل برای مدار من اینگونه است ) اما در مورد اینکه شما می گویید قدرت تفکیک خوبی دارد باید بگم که با شما مخالفم و قدرت تفکیکش مانند دلتا ضعیف است و شاید فقط درصد کمی از آن بهتر باشد که در این مورد خود سازنده اش هم اعتراف کرده است و فقط تنها عیب آن تنظیمات بسیار سختی است که نسبت به دلتا دارد و گرنه از نظر من با دلتا برابری کرده و حتی در آشکار سازی طلا مقداری هم بهتر است. ::smiley_on_tredmi::

sardarshams

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2008-06-20
1,082
25,021
44
Azarbayjan-Miandoab
با سلامی مجدد خدمت شما جناب sajjad 2500 مدار دلتا پالس 3 که تمامی فایل ها و نقشه ها و توضیحات لازم برای ساختش در همین سایت با مضمون (( فایل های آموزشی مونتاژ دلتا پالس 3 )) آمده است و شما می توانید با توجه به توضیحات و راهنمایی های دوستان آن را بسازید فقط برای نتیجه گیری خوب از آن و کارایی لازم آن باید میکروی pic موجود در آن را از سازنده اش در ترکیه ( آقای حسین دمیر ) که نسخه ی اصلی برنامه نویسی در آن است را خریداری کنی یا از بعضی از دوستان در تهران که آن را دارند خریداری کنی اما برای اطمینان بیشتر باید آن را مستقیماً از ترکیه سفارش داده و بعد از دو هفته به دست شما خواهد رسید اما در مورد دلتا پالس 2 باید بگم که من خودم مستقیماً از وبلاگ آقا بهنام (www.felezyab.persianblog.ir) آن را ساختم که تمامی اطلاعات لازم اعم از فایل شماتیک و پی سی بی و فیلم های کارکرد آن و پی دی اف هایی در زمینه ی توضیح برای آن و ... در این وبلاگ موجود است فقط برای کارایی بهتر دلتا 2 توصیه می کنم آن را دقیقاً مطابق پی سی بی که آقا بهنام بصورت پی دی اف قرار داده بساز و قطعاتش را نیز مانند آقا بهنام و با همان مقادیر تهیه کن چون بعضی از آن مقادیر با مقادیر قطعات نسخه اصلی آن متفاوت است و سعی کن مثل من از بهترین قطعات استفاده کنی و در مونتاژ آن صبر و دقت به خرج دهید فقط برای نتیجه ی بهتر چند توصیه به تو می کنم :
1) برای تغذیه ی مدارت از باتری موتور سیکلت 3 آمپر استفاده کن.
2) سعی کن تمامی مقاومت ها را برای پایداری بیشتر مدارت 1 درصد استفاده کنی.
3) از آی سی های مرغوب استفاده کن.
4) برای کویل از 30 دور سیم 0.5 بر روی دایره ای به قطر 20 سانتی متر استفاده کن و آن را بصورت تخت و حلزونی بپیچ.
5) برای نتیجه گیری بهتر و عمق بیشتر مقدار مقاومت r6 را تغییر بده تا با توجه به کویلت بهترین نتیجه را بگیری.
6) از سیم رابط شیلد دار و فیش bnc پرسی استفاده کن. و ...
7) همین طور برای ساخت فلزیاب من مدار tm808 را به تو پیشنهاد می کنم که یکی از اساتید بنده آن را ساخته بود و می گفت که عمق خوبی دارد و در مقاله ی خود آقا بهنام هم توضیحاتی راجع به آن داده شده است.
ان شا الله در ساخت این مدارها موفق باشی
:nevreness:
سلام
اگه امکان داره یک عکس از کویل 20 سانتی که برای دلتا پیچیده اید را در سایت قرار دهید در ظمن با همین کویل یک کلید را در 56 سانتی سنس کرد با تشکر

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوست عزیز عمق گلد اسکن شما چقدره؟یه سکه 25 تومنی رو تو هوا چقدر میزنه؟با چه لوپی؟یکی از مشکلات گلداسکن نداشتن ولتاژ ثابت 5ولته که این کار با یه جایگزینی ساده حل میشه

با سلام خدمت شما جناب sardarshams نه دوست من ، من با کویلی به قطر 30 سانتی که مربوط به مدار دیگری بود این کلید را در 59.5 سانتی سنس کرده و اصلاً آن کویل مربوط به این مدار نمی شود ولی چون من فقط آن را داشتم و وقت ساخت کویل دیگری را در حال حاضر نداشتم و اهم و هانری آن هم به این مدار می خورد از آن استفاده کردم و اگر هم در جایی اشتباهاً گفتم که با کویل 20 سانتی بوده همین جا تصحیح می کنم در ضمن با همین کویل هم در در عمقی نزدیک به 60 سانتی سنس کردم نه 56 سانتی تازه اگر کویل 20 سانتی باشد مسلماً چون قطرش کمتر است اشیا کوچک را در عمق بیشتر و بالاتری پیدا خواهد کرد و من می خواستم آن را امتحان کنم که نشد در رابطه با ساخت کویلم هم بگم که نیازی به عکس نداره من بشقابی به قطر 20 سانتی متر را روی یک شیشه ی بزرگ چسباندم و دور آن سیم لاکی به قطر 0.5 را بصورت فلت و مسطح پیچیدم و در هر دور آن با استفاده از چسب حرارتی (تفنگی) دو جای آن را چسباندم یعنی هر نیمه دور مقداری چسب برای اینکه سیم را نگه دارد استفاده کردم ولی به دلیل بی دقتی تعداد دور من زیاد شد و چون سیمم مرغوب نبود و درصد نا خالصی آن زیاد بود اهم کویلم به 8.3 رسید (حدوداً) و من دیگر وقت اینکه دوباره سیم را باز کنم و دوباره بپیچم تا به اهم دلخواه خود برسم را نداشتم پس برای همین از کویل 30 سانتی استفاده کردم که برای من اهمی معادل 3.7 و میکرو هانری معادل 410 داشت. ((36 دور سیم 0.35 بر روی دایره ای به قطر 30 سانت)) :63000000:

با سلام خدمت شما جناب parse gade در جواب به شما باید بگم که من گلد اسکن IV را در حدود چهار ماه پیش برای بار دوم ساختم و راجع به عمقش بگم که با کویل 40 سانتی متری برای یک سکه ی 50 تومانی عمقی معادل 30 سانتی متر و برای قوطی کنسرو لوبیا حدود 1 متر بود و با همان کویل یک نیم سکه را در عمق 23 سانتی و برای یک گردنبند بزرگ عمقی معادل یک قوطی کنسرو یعنی یک متر داشت ( که تازه اگر سیم پیچ کوچکتر و قطرش کمتر هم بود آیا بیشتر هم می شد) و ... در ضمن اگر میشه مقداری راجع به ثابت نبودن ولتاژ 5 ولت در آن توضیح بیشتری بدهید همین طور راجع به آن جایگزینی که گفتید چون من منظور شما را نفهمیدم.
با تشکر :nevreness:

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
1:شما واسه تامین ولتاژ ورودی مورد نظر(14.4ولت)احتیاج به رگلاتور ولتاژ دارید که این یعنی یه قطعه اضافه.حالا تو حین کار هم اگه نقاط +5 رو تست کنید میبینید که ولتاژ از +5 کمتره واسه همین طراح اومده از tl064 استفاده کرده که وضعیت بدتر نشه(افت ولتاژ بیشتر نشه)اخه مصرف این آی سی در حد میکرو آمپره.حالا اگه شما یه منبع تغذه دوبل خوب داشته باشید میتونید تو کل مدار از tl084 استفاده کنید که مشخصات بهتری نسبت به 064 و 074 داره

sajjad2500

کاربر
2013-04-06
20
10
با سلام خدمت دوستان.دوست عزيز a.t.r.z در مدار گلد اسكن iv كليدهاي hold,reset و همچنين ولوم sens چه كاري انجام ميدهند؟

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
کلید hold که از اسمش معلومه.شما اسم ای سیهای sample&hold رو نشنیدید.البته تو این مدار خیلی به کار نمیاد.اما ریسیت:شما قبل از شروع کاوش کلید ریست رو نگه میداری.البته با توجه به نوع لوپ.فرض لوپ 30 دارید.بعد از روشن شده دستگاه لوپ رو به مدت 10 ثانیه به ارتفاع 10 سانتیمتر از زمین نگه میدارید و بعد شروع به کاوش میکنید.یا اگه در حین کار دستگاه به اصطلاح قاطی کرد همین کار رو انجام میدید.در حقیقت این کار برای تخلیه سیگنال های ناخواسته که تو مدار میان(نویز).sens هم حساسیت رو افزایش میده که در حقیقت باعث افزایش عمق میشه اما اگه خیلی بالا ببرید مدار به شدت ناپایدار میشه

sajjad2500

کاربر
2013-04-06
20
10
با تشكر و سپاس از دوست گرامي parse gade.دوست عزيز شما اطلاعاتي درباره فركانس فلزات داريد؟ يا سايتي در اين زمينه ميشناسيد؟در يكي از تايپيكها وجود دارد ولي بسيار كم است

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
بحث فرکانس فلزات بیشتر تو حوزه ردیاب مطرح میشه وگرنه تو نقطه زنها واسه تشخیص فلز پارامترهای دیگه ای رو مد نظر دارند نه فرکانس فلز

آخرین ویرایش:
بالا