آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: از کار افتادن هیتر گرداک 952

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام
بله درسته لامپ خاموش میشه . (ولوم بیرونی دستگاه هم که زیاد میکنم لامپ نوسان داره . یه نیم سانت حدودا بچرخونم نوسان به لامپ کامل روشن میشه)
یا علی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
بله درسته لامپ خاموش میشه . (ولوم بیرونی دستگاه هم که زیاد میکنم لامپ نوسان داره . یه نیم سانت حدودا بچرخونم نوسان به لامپ کامل روشن میشه)
یا علی

سلام

حالا پتانسیومتر خارجی را در مرز روشن و خاموش بگذار که روشن باشه ولی کوچکترین چرخش پتانسیومتر ، موجب نوسان یا خاموشی لامپ بشه

حالا سنسور را با فندک گرم کن باید لامپ خاموش بشه اگه خاموش نشد دو سیم سنسور را جابجا کن و تست کن ببین با جابجایی دو سیم سنسور اگه گرمش کنی خاموش میشه یا نه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
بدون تغییر سیم سنسور. با نزدیک کردن گرما (فندک) لامپ خاموش میشه

سلام

بنابرین دستگاه و حتی سنسور کاملا سالمه
فعلا اتصال پتانسیومتر بهمین صورت باشه و نهایتا آزاد میکنیم اما نه الان

فقط حدس میزنم المنت 24 ولتی خریدی و قطعا بلافاصله بمحض اتصال به برق شهر میسوزه
آیا همینطوره و المنت دردم میسوزه ؟

المنت برخی از دستگاهها 220 ولتی و برخی 24 ولتی است و دستگاه شما المنت 220 ولتی میخواد که اگه پیدا نکردی همین 24 ولتی را براش درست میکنیم
اما فعلا جهت اطمینان از وضعیت المنت فعلی
اهم المنت را با اهم متر دیجیتالی اعلام کن

آیا المنت هایی که خریدی زمانیکه به برق متصل میکردی درجا میسوخت یا زمانی طول میکشید تا بسوزه ؟

سپاس

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام
جعبه المنت قبلی رو که انداختم دور. ولی فک کنم 220 بود. دقیقا مثل المنت خودش سوخت . یه 2 تا 3 ثانیه طول کشید تا سوخت. (در واقع از چنتا جا سوخت . اولش همش یه دفعه سرخ شد،کامل بعدش انگار ولتاژ براش زیاد بود و سوخت)
المنت فعلی هم که خریدم به اسم جرداک خریدم. ولی برام جرداک ارسال نکردن : مشخصات روی کارتنش از این قراره:
HAKKO a1146
HAKKO 950 220V-240 - 250W

دو تا المنت قبلی رو که نمیدونم اهمش چند بوده..... ولی همین HAKKO a1146 اهمش روی 95 اهمه هست

یاعلی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
جعبه المنت قبلی رو که انداختم دور. ولی فک کنم 220 بود. دقیقا مثل المنت خودش سوخت . یه 2 تا 3 ثانیه طول کشید تا سوخت. (در واقع از چنتا جا سوخت . اولش همش یه دفعه سرخ شد،کامل بعدش انگار ولتاژ براش زیاد بود و سوخت)
المنت فعلی هم که خریدم به اسم جرداک خریدم. ولی برام جرداک ارسال نکردن : مشخصات روی کارتنش از این قراره:
HAKKO a1146
HAKKO 950 220V-240 - 250W

دو تا المنت قبلی رو که نمیدونم اهمش چند بوده..... ولی همین HAKKO a1146 اهمش روی 95 اهمه هست

یاعلی

سلام
95 اهم یعنی 500 وات که خیلی بالاست و مغایر با مشخصات 250 وات هم هست
حدس میزنم 110 ولتی است

به هر صورت توان بالایی داره و هماهنگ با دستگاه نیست
اگه دیود آمپر بالا نداری 3 عدد 1N4007 با هم موازی کن و با المنت سری کن و با این دیود سری به برق شهر متصل کن ببین اگر تحت فشار شدیدی نیست با همین دیود سری تست کن ببینیم با مشکلی مواجه میشیم یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام
95 اهم یعنی 500 وات که خیلی بالاست و مغایر با مشخصات 250 واته

به هر صورت توان بالایی داره و هماهنگ با دستگاه نیست
اگه دیود آمپر بالا نداری 3 عدد 1N4007 با هم موازی کن و با المنت سری کن و با این دیود سری به برق شهر متصل کن ببین اگر تحت فشار شدیدی نیست با همین دیود سری تست کن ببینیم با مشکلی مواجه میشیم یا نه ؟

سپاس
سلام
عزیز والا 95 اهم هست و روی جعبه نوشته 250 وات.
راستی جهت دیود مشکلی نداره؟ آند و کاتد رو به چه سمتی بزنم ؟

راستی من ترانس 220 ولت به 110 هم دارم..... وات بالا هست . با اون تست کنم بهتر نیست ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
عزیز والا 95 اهم هست و روی جعبه نوشته 250 وات.
راستی جهت دیود مشکلی نداره؟ آند و کاتد رو به چه سمتی بزنم ؟

راستی من ترانس 220 ولت به 110 هم دارم..... وات بالا هست . با اون تست کنم بهتر نیست ؟

سلام

بله اهمی که اعلام کردی با وضعیت سوختن المنت مطابقت داره و صد درصد 110 ولتیه و مشخصاتش الکی نوشته شده

بله با 110 تست کن ولی خلاصه باید فکری برای تطبیق با دستگاه کرد

المنت و سنسور را در دستگاه نصب کن و یکی از سیمهای پمپ باد را قطع کن و دو شاخه دستگاهت را به 110 بزن ( اگه پمپ را قطع نکنی با 110 میسوزه )

فعلا میخواهیم هیتر را تست کنیم
اگر خواستی با دیود تست کنی جهتش فرقی نداره (اگه با دیود بشه مصیبتش کمتره و نیاز به قطع پمپ هم نیست)

سپاس

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام
با 110 تست کردم. و با لمنت.
مقاومت 1.5 کیلو = اتصال هست.
با یک دیود 5408 تست کردم جواب داد.
کم و زیاد ولوم فقط تا وسط ولوم کار میکرد و بعد از اون دیگه انگار یکسره ولتاژ تا آخر بود (ولوم تا وسط که بود چراغ (سبز) هیتر چشمک میزد، بعد از اون چراغ تابت هست)
پمپ هم کار میکرد.
البته ولوم تا آخر هم که بود المنت سرخ نیست.
دیود مربوطه یه مقدار خیلی کمی گرم میکرد.
باد هیتر هم که تغییر میدادم یکم دما تغییر میکنه. اگه دما تا آخر باشه و باد هم تا آخر باشه = دما کمتر هست. ولی اگه باد رو یکم کم کنم . دما یه چند درجه بالاتر میره حدود 30 درجه. و اون موقع چراغ سبز هیتر هم چشمک میزنه
یا علی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
با 110 تست کردم. و با لمنت.
مقاومت 1.5 کیلو = اتصال هست.
با یک دیود 5408 تست کردم جواب داد.
کم و زیاد ولوم فقط تا وسط ولوم کار میکرد و بعد از اون دیگه انگار یکسره ولتاژ تا آخر بود (ولوم تا وسط که بود چراغ (سبز) هیتر چشمک میزد، بعد از اون چراغ تابت هست)
پمپ هم کار میکرد.
البته ولوم تا آخر هم که بود المنت سرخ نیست.
دیود مربوطه یه مقدار خیلی کمی گرم میکرد.
باد هیتر هم که تغییر میدادم یکم دما تغییر میکنه. اگه دما تا آخر باشه و باد هم تا آخر باشه = دما کمتر هست. ولی اگه باد رو یکم کم کنم . دما یه چند درجه بالاتر میره حدود 30 درجه. و اون موقع چراغ سبز هیتر هم چشمک میزنه
یا علی

سلام

کار تمومه
فقط اتصال مقاومت را آزاد کن و پتانسیومتر 10 کیلو و 1 کیلو را تنظیم کن

پتانسیومتر 10 کیلو فقط در میزان حرارت موثره
و پتانسیومتر 1 کیلو هم در مقدار حرارت و هم در عدد نمایشگر موثره ولی باید در مرز اتوماتیک تنظیم کنی
یعنی اگه هیتر در حالت پس از اتوماتیک و خاموش باشه فقط تغییر عدد نمایشگر را می بینید درحالیکه پس از روشن شدن هیتر خواهید دید که مرز اتوماتیک را هم تغییر داده
لذا این پتانسیومتر را در مرز اتوماتیک تنظیم کنید تا تغییر حرارت هم قابل مشاهده باشه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا