آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اتصال کوتاه در دل 5110 با زدن سوکت به لپ تاپ اداپتور خاموش میشه

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

masoud_za

کاربر
2012-03-10
285
1,637
تهران
سلام دوست عزیز منم امروز 1 5110 اومده با همین مشکل
وقتی بدون باطری هست با زدن شارژر خوب کار مبیکنه اصلانم مشکلی نداره
ولی با باطری به محض زدن فیش آداپتور چراغ آداپتور خاموش میشه و برق 19 ولت آداپتور قطع میشه

ولتاژ پایه های سوکت باطری رو چک کردم ولتاژ 3.3 روی سه تا از پایه ها هست و لی 2 تا از پایه ها ولتاژ 19 ولت هم داره که این ایراد داره
در ضمن کنار سوکت باطری یه سلف هست با شماره 5R6 که ترکیده اونو عوض کردم بازم مشکل رو داشتم میتونین راهنماییم کنین

eastboy

کاربر
2010-07-27
268
431
اساتید من هم همین مشکل رو دارم یعنی با وصل کردن آداپتور ولتاژ می خوابه..اما یه آی سی 4407A رو برداشتم و دیگه لامپ آداپتور خاموش نشد. اما آی سی ای با این مشخصات نداشتم و یه آی سی هشت پایه از روی برد Vostro 1510 باز کردم با این شماره : 358A و جایگزین کردم..چون روی برد 5110 با علامت PU نشون داده بود منم توی برد 1510 که داشتم دیدم این رو هم با PU نشون داده و جایگزین کردم..اما حالا دستگاه استارت نمی خوره! آیا انتخاب قطعم مشکل داره؟ اساتید لطفا راهنمایی کنید.
این هم عکس قطعه تعویض شده:
IMG_0025.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza_476

eastboy

کاربر
2010-07-27
268
431
دوستان این آی سی رو جایگزین کردم یکی مثل خودش گذاشتم دوباره مشکل برگشت سر جاش!!! پیشنهاد؟؟؟؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza_476

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
شما براساس شکلهای دیتاشیت بالا همانند یک ماسفت پی کانال با اهمتر میتوانید چک کنی.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام دوستان من یه دل 5110 دارم یعنی وقتی اداپتور رو به مین وصل میکنم اداپتور خاموش میکنه برد کوچکی که پاور جک رو به مین وصل میکنه با یه سالم عوض کردم نشد فکر کنم مین اتصالی داره . لطفا راهنمایی کنید دوستان!

دوست عزیز ترانزیستورهای 8 پایه مدار شارژ به احتمال زیاد مشکل پیدا کرده اند انها را تست کنید و نتیجه را اعلام کنید

با تشکر

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری
سلام
در بین صحبت سروران عزیزم چند مورد دیدم که لازم دیدم ذکر کنم.
اول اینکه وقتی دو سر قطعه رو با بازر مولتی متر تست کردید و بوق داد لزوما به این معنی نیست که اون قطعه سوخته. چرا؟ چون مولتی متر ها عموما زیر 70 اهم بوق میزنن. حین تست به عدد روی مولتی متر توجه کنین. صفر یعنی سوخته. مثلا مقاومت سی پی یو زیر 20 اهم هست و تمام خازن های دور برش رو تست بوق میدن.
اگه سی پی یو رو در بیارین میبینید که دیگه بوق نمیدن. این مساله در مورد چیپ ها و خازن های اطرافشون هم صادقه. همین الان یه مین سالم بردارین , میبین تمام خازن های چیپ ها و سی پی یو بوق دارن.
مساله بعدی اینکه برای یافتن شورتی تو مدار از شارژر استفاده نکنین. چون شارژر (و البته پاور تو PC) هنگامی که با عبور جریان زیاد مواجه میشن قطع میکنن.
برای یافتن شورتی
[hide]بردتون رو ببندین به منبع تغذیه. چون منبع تغذیه تو این شرایط قطع نمیکنه. البته بهتره جریان رو محدود کنین. با توجه به جریانی که مدار میکشه می تونین بفهمین الان برد چه وضعی داره. مثلا برد سالم وقتی خاموشه حدودا 15 میلی آمپر جریان میکشه. وقتی بردتون رو بستین به منبع تغذیه و روشن کردین , ببینید کودوم قطعه داغ میکنه. اون قطعه رو بردارید و خارج از برد تست کنین. (البته این فقط مال مقاومت ها و خازن و موسفت هاست . واضحه ای سی ها رو نمیشه تست کرد.) ممکنه قطعه ای رو بردارین و باز هم مدار شورت باشه. این کار رو ادامه بدین تا شورتی مدار رفع بشه. من شخصا مورد داشتم که بیست قطعه رو برداشتم تا شورتی رفع شده. ضمنا ار نقشه ها غافل نشید. فوق العاده کمک کنندن. یا علی...[/hide]

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,820
کرمان
سلام این مشکل توبیشترین موارد از ماسفتها وخازنها است که طبق گفته استاد عزیز آقای s_ali_m عمل کنید سریع به نتیجه می رسید موفق باشید

eastboy

کاربر
2010-07-27
268
431
متاسفانه منبع تغذیه ندارم و تنها روشی که برام می مونه صحیح و خطا هستش!
من یک برد 5110 سالم برداشتم تست کردم و بسیاری از خازن ها از جمله خازن های SMD نزدیک سوکت باطری روی مولتی متر عدد می دن اما روی بردی که شورتی داره صفرن..به نظر شما چطوری این مسیر رو از روی برد سالم دنبال کنم تا از راه مقایسه قطعات برد سالم و خراب به نتیجه برسم؟؟؟

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
با درود
دوستی اشاره کردند .زمانی که باتری را در میارن با ادابتور مشگلی ندارند .؟...خوب این مشخص کننده اینه که باتری محافظت نمیشه احتمالا شوک وارد کردند قبلا وباتری کنترل سویچی نمیکنه .برای همین جریان میره بالا وic کنترل شارژ سویچ مسدود میکنه .ونتیجه همان اتصالی هست که میبینید .اگر از باتری اطمینان نداشته باشید .کار خسته کننده وبی حاصل خواهد بود.در این خصوص اموزشهایی هست که در بخش خودش اپ میکنم. ولی دوستان عزیزم .فکر نمیکنم این همه پیچیده باشه .کمی حوصله میخواد فقط با کار درگیر نشویم تا موفقیت بالا بره .کار الکترونیک همینه حوصله وتجربه در کنار اطلاعات میشه یک تعمیر کار ایدال .صبور باشیم دوستان .واما اینکه دوست دیگری اشاره داشتند بدون باتری دچار این مشگل بودند .چیزی که مشگل ساز هست همون ic کنترل ومحافظ شارژ باتری هست .که کار عمده انها دو کانال سویچ هست .با تعویض اون ic در بیشترلپتاپ ها باعث می شوند .کمتر پیش میاد که از دیود تثبیت ولتاژ باشه مگه با دستکاری باعث خرابی اون دیود شود .در نهایت .صبر وحوصله وطبقه بندی کار مفید خواهد بود .موفق باشید

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا