آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آیا با تغییراتی میشود دستگاه اینورتر جوش را به یک منبع ولتاژ با آمپر بالا تبدیل کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ممنون. پس به این نتیجه میرسیم که نمیشه از دستگاه جوش بعنوان منبع تغذیه استفاده کرد
من فکر میکردم میشه و منبع تغذیه توپی هم میشه

درود

بنظر میرسه اصرار داری از یکطرف بوم خودتو پرت کنی.
دستگاه جوش تبدیل به منبع تغذیه توپی میشه اما برای امور الکتریکی نه الکترونیکی .
مثلا شبیه دیمر فوق العاده قوی میتونه نور لامپ های پرقدرت یا سرعت موتورهای الکتریکی و یا حرارت المنت ها رو کنترل کنه و قس علیهذا.

منبع تغذیه متغیر منبعی است که ولتاژ و جریانش قابل کنترل باشه.
اما منابع تغذیه متغیر سوئیچینگ بدلیل نویژهای ناهنجار برای امور الکترونیکی قابل استفاده نیستند .

به همین علت منبع تغذیه متغیر سوئیچینگ تولید نمیشه .
بطوریکه اولین بار که با تغذیه سوئیچینگ در تلویزیون سیاه و سفید آشنا شدم تغذیه متغیر سوئیچینگ ساختم و تصور کردم کار بزرگی انجام دادم ولی بزودی فهمیدم برای امور پژوهشی و تعمیرات الکترونیکی دو زار نمیارزه و لذا بیش از ۳۰ ساله که خاک میخوره .

سپاس

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
درود

بنظر میرسه اصرار داری از یکطرف بوم خودتو پرت کنی.
دستگاه جوش تبدیل به منبع تغذیه توپی میشه اما برای امور الکتریکی نه الکترونیکی .
مثلا شبیه دیمر فوق العاده قوی میتونه نور لامپ های پرقدرت یا سرعت موتورهای الکتریکی و یا حرارت المنت ها رو کنترل کنه و قس علیهذا.

منبع تغذیه متغیر منبعی است که ولتاژ و جریانش قابل کنترل باشه.
اما منابع تغذیه متغیر سوئیچینگ بدلیل نویژهای ناهنجار برای امور الکترونیکی قابل استفاده نیستند .

به همین علت منبع تغذیه متغیر سوئیچینگ تولید نمیشه .
بطوریکه اولین بار که با تغذیه سوئیچینگ در تلویزیون سیاه و سفید آشنا شدم تغذیه متغیر سوئیچینگ ساختم و تصور کردم کار بزرگی انجام دادم ولی بزودی فهمیدم برای امور پژوهشی و تعمیرات الکترونیکی دو زار نمیارزه و لذا بیش از ۳۰ ساله که خاک میخوره .

سپاس

پس نظر شما اینه که منابع انالوگ ترانسی بهترند. خب یه سوال اگه ما یه منبع تغذیه سوئیچینگ ثابت رو توسط ماژولهای تغذیه متغیر که جدیدا در بازار زیاد شده اند استفاده کنیم چطور؟
ایا اینطوری خوبه یانه؟
با تشکر از شما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
یعنی اینجا منبع تغذیه سوئیچینگ ثابت عملا کار یک ترانس رو انجام میده

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پس نظر شما اینه که منابع انالوگ ترانسی بهترند. خب یه سوال اگه ما یه منبع تغذیه سوئیچینگ ثابت رو توسط ماژولهای تغذیه متغیر که جدیدا در بازار زیاد شده اند استفاده کنیم چطور؟
ایا اینطوری خوبه یانه؟
با تشکر از شما

درود

چه فرقی میکنه ؟
حضور سوئیچینگ برای امور الکترونیک اشکال داره و مضر است.

سپاس

آخرین ویرایش:

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
درود

چه فرقی میکنه ؟
حضور سوئیچینگ برای امور الکترونیک اشکال داره و مضر است.

سپاس

ببخشید استاد میشه دقیقتر بفرمائید مشکل منبع تغذیه سوئیچینگ چیه؟

تا اینجای کار من فهمیدم که منبع تغذیه سوئیچینگ اگه متغیر بشه خوب نیست. یا کلا منبع تغذیه سوئیچینگ چه ثابت یا متغیر برای کارهای الکترونیکی خوب نیست.
و اگه جواب مثبت است. ایراد منبع تغذیه سوئیچینگ چیه؟
ایا ولتاژ یا نوع موج خروجی مشکل داره یا طبق فرمایشات جنابعالی روی لوازمات همجوار اثر بد میزاره؟؟
به زبانی ساده بیان کنین ببینیم ایراد منبع تغذیه سوئیچینگ چیه؟
با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ببخشید استاد میشه دقیقتر بفرمائید مشکل منبع تغذیه سوئیچینگ چیه؟

تا اینجای کار من فهمیدم که منبع تغذیه سوئیچینگ اگه متغیر بشه خوب نیست. یا کلا منبع تغذیه سوئیچینگ چه ثابت یا متغیر برای کارهای الکترونیکی خوب نیست.
و اگه جواب مثبت است. ایراد منبع تغذیه سوئیچینگ چیه؟
ایا ولتاژ یا نوع موج خروجی مشکل داره یا طبق فرمایشات جنابعالی روی لوازمات همجوار اثر بد میزاره؟؟
به زبانی ساده بیان کنین ببینیم ایراد منبع تغذیه متغیر چیه؟
با تشکر

درود

چند بار تصریح و تاکید کردم منابع سوئیچینگ چه ثابت و چه متغیر ، نویزهای مضری تولید میکنن چرا؟
چون سوئیچینگ یعنی قطع و وصل ولتاژ و جریان.
و به همین علت با ضربه کار میکنه که حامل کلیه فرکانس هاست و لذا از هر فیلتری براحتی عبور میکنن ، اما اگه ثابت و ضعیف باشه ، میتونیم نویزها رو با تمهیداتی برای یک دستگاه خاص تا حدودی مهار کنیم .
اگه متغیر باشه ازآنجاکه مشخصه شدت و ضعف نویزها با کوچکترین تغییر ولتاژ ، تغییر میکنن ، لذا مهار نویزها بسیار سخت تر میشه و نمیتونیم مهارشون کنیم .

و اگه منبع پرقدرت باشه ازآنجاکه نویزها هم پرقدرت میشن لذا مهار نویزهای منبع ثابت پرقدرت هم ناممکن میشه چه رسد به متغیر .
باید نویزهای خفن و بی پدر و مادر را تجربه کنی تا حس کنی چی میگم.
من خاطرات بسیار بدی از نویزها دارم و درحالیکه با هیچ مشکلی تسلیم نمیشم و نمیتونم شکست رو تحمل کنم و لذا با هر قیمت و با هر خسارتی باید مشکلی که اراده میکنم رفع کنم ،

اما نویزها تنها مشکلی بودن که پس از مدت بسیار طولانی که با تحقیقات بی حاصل ، درب و داغونم کردن ، ناگزیر شدم شکست رو بپذیرم و تسلیمشون شدم .

ایا ولتاژ یا نوع موج خروجی مشکل داره
بارها تاکید کردم ولتاژ خروجی کاملا صاف و بدون نوسان هست اما نویزها از طریق فضا و محیط منتقل میشن ، شبیه مکروفر که سیمی به برنج متصل نمیکنی و امواج از طریق هوا به برنج و غذای داخل مکروفر میرسه و کارشو انجام میده.

به همین علت نباید لوازم اکترونیکی مانند گوشی رو به مکروفر نزدیک کنی.
دیگه نمیدونم چجوری ساده تر از این توضیح بدم.

سپاس

آخرین ویرایش:

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
درود

چند بار تصریح و تاکید کردم منابع سوئیچینگ چه ثابت و چه متغیر ، نویزهای مضری تولید میکنن چرا؟
چون سوئیچینگ یعنی قطع و وصل ولتاژ و جریان.
و به همین علت با ضربه کار میکنه که حامل کلیه فرکانس هاست و لذا از هر فیلتری براحتی عبور میکنن ، اما اگه ثابت و ضعیف باشه ، میتونیم نویزها رو با تمهیداتی برای یک دستگاه خاص تا حدودی مهار کنیم .
اگه متغیر باشه ازآنجاکه مشخصه شدت و ضعف نویزها با کوچکترین تغییر ولتاژ ، تغییر میکنن ، لذا مهار نویزها بسیار سخت تر میشه و نمیتونیم مهارشون کنیم .

و اگه منبع پرقدرت باشه ازآنجاکه نویزها هم پرقدرت میشن لذا مهار نویزهای منبع ثابت پرقدرت هم ناممکن میشه چه رسد به متغیر .
باید نویزهای خفن و بی پدر و مادر را تجربه کنی تا حس کنی چی میگم.
من خاطرات بسیار بدی از نویزها دارم و درحالیکه با هیچ مشکلی تسلیم نمیشم و نمیتونم شکست رو تحمل کنم و لذا با هر قیمت و با هر خسارتی باید مشکلی که اراده میکنم رفع کنم ،

اما نویزها تنها مشکلی بودن که پس از مدت بسیار طولانی که با تحقیقات بی حاصل ، درب و داغونم کردن ، ناگزیر شدم شکست رو بپذیرم و تسلیمشون شدم .

بارها تاکید کردم ولتاژ خروجی کاملا صاف و بدون نوسان هست اما نویزها از طریق فضا و محیط منتقل میشن ، شبیه مکروفر که سیمی به برنج متصل نمیکنی و امواج از طریق هوا به برنج و غذای داخل مکروفر میرسه و کارشو انجام میده.

به همین علت نباید لوازم اکترونیکی مانند گوشی رو به مکروفر نزدیک کنی.
دیگه نمیدونم چجوری ساده تر از این توضیح بدم.

سپاس

بسیار خب. متوجه شدم. پس خروجی ولتاژ مشکلی نداره. اما نوسانات ایجاد شده برای بدن و سایر لوازمات مشکل داره.
اما چه کنیم که دنیا داره به سمت سوئیچینگ پیش میره
و الان کمتر دستگاهی رو میشه پیدا کرد که داخلش از ترانس استفاده شده باشه. و اکثر دستگاه ها اعم از لب تاپ و پاور کامپیوتر و شارژر موبایل و تلویزیون و... همه سوئیچینگ شده اند. ولی نمیدونم تولید کننده ها فکری برای این قضیه ارتعاشات هم کرده اند یا خیر. یا اصلا این نویزها قابل اصلاح هستند:eek::
پس با این اوصاف منبع تغذیه متغیری که با پاور کامپیوتر ساختمو باید با یه انالوگ تعویض کنم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
بسیار خب. متوجه شدم. پس خروجی ولتاژ مشکلی نداره. اما نوسانات ایجاد شده برای بدن و سایر لوازمات مشکل داره.
اما چه کنیم که دنیا داره به سمت سوئیچینگ پیش میره
و الان کمتر دستگاهی رو میشه پیدا کرد که داخلش از ترانس استفاده شده باشه. و اکثر دستگاه ها اعم از لب تاپ و پاور کامپیوتر و شارژر موبایل و تلویزیون و... همه سوئیچینگ شده اند. ولی نمیدونم تولید کننده ها فکری برای این قضیه ارتعاشات هم کرده اند یا خیر. یا اصلا این نویزها قابل اصلاح هستند:eek::
پس با این اوصاف منبع تغذیه متغیری که با پاور کامپیوتر ساختمو باید با یه انالوگ تعویض کنم

درود

متوجه شدی ولی دوباره همون سوالا رو مطرح میکنی؟
پست قبل رو دوباره مطالعه کن ولی با دقت .
ساده تر از توضیحات پست قبل بلد نیستم
اگه بازم متوجه نشدی و ابهامی داشتی ، بهترین راه اینه که منبع تغذیه متغیر سوئیچینگ بسازی و تجربه کنی.
.

سپاس

آخرین ویرایش:

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
درود

متوجه شدی ولی دوباره همون سوالا رو مطرح میکنی؟
پست قبل رو دوباره مطالعه کن ولی با دقت .
ساده تر از توضیحات پست قبل بلد نیستم
اگه بازم متوجه نشدی و ابهامی داشتی ، بهترین راه اینه که منبع تغذیه متغیر سوئیچینگ بسازی و تجربه کنی.
.

سپاس

بله استاد عزیز متوجه شدم.از شما هم تشکر میکنم
متوجه شدم ایرادات منابع تغذیه سوئیچینگ چی هست
ولی با توجه به ایراداتی که جنابعالی تجربه و مطرح کردین برام این سوال پیش امده که الان منابع تغذیه دستگاه های مهم و حساسی چون پاور کامپیوتر که داخل کیس کامپیوتر وجود داره(جدای از بحث خطر ارتعاشات برای انسان) چطور برای خود دستگاه کامپیوتر با توجه به فرمایشات شما در پست های قبلی. مشکل ایجاد نمیکنه؟
یا حتی در مورد منبع تغذیه که فرمودین انالوگ بهتره و دیجیتال بدرد نمیخوره و اثر بد روی دستگاه ها میذاره. الان تولید کنندگان بزرگ و حرفه ای در منابع تغذیه های گران قیمت از منابع سوئیچینگ استفاده میکنند.
چرا؟
ایا دانسته به این که این منابع خوب نیستند ولی باز به لحاظ اقتصادی یا زیبایی و... اینکارو میکنند. یا درمانی برای ارتعاشات پیدا کردند. که اگه چنین باشه نمیشه گفت منابع سوئیچینگ بد هستند.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
بله استاد عزیز متوجه شدم.از شما هم تشکر میکنم
متوجه شدم ایرادات منابع تغذیه سوئیچینگ چی هست
ولی با توجه به ایراداتی که جنابعالی تجربه و مطرح کردین برام این سوال پیش امده که الان منابع تغذیه دستگاه های مهم و حساسی چون پاور کامپیوتر که داخل کیس کامپیوتر وجود داره(جدای از بحث خطر ارتعاشات برای انسان) چطور برای خود دستگاه کامپیوتر با توجه به فرمایشات شما در پست های قبلی. مشکل ایجاد نمیکنه؟
یا حتی در مورد منبع تغذیه که فرمودین انالوگ بهتره و دیجیتال بدرد نمیخوره و اثر بد روی دستگاه ها میذاره. الان تولید کنندگان بزرگ و حرفه ای در منابع تغذیه های گران قیمت از منابع سوئیچینگ استفاده میکنند.
چرا؟
ایا دانسته به این که این منابع خوب نیستند ولی باز به لحاظ اقتصادی یا زیبایی و... اینکارو میکنند. یا درمانی برای ارتعاشات پیدا کردند. که اگه چنین باشه نمیشه گفت منابع سوئیچینگ بد هستند.

درود

بازم متوجه شدی ولی متوجه نشدی و همون سوالا رو داری ؟
در پست ۲۶ اینو نخوندی ؟
، اما اگه ثابت و ضعیف باشه ، میتونیم نویزها رو با تمهیداتی برای یک دستگاه خاص تا حدودی مهار کنیم

یعنی اگه منبع تغذیه سوئیچنگ ثابت و ضعیفی باشه میتونیم تا حدودی نویزها رو برای یک دستگاه خاص مهار کنیم.
مثلا اگه برای آمپلیفایر از تغذیه سوئیچینگ استفاده کنیم ازآنجاکه نویزهای فرکانس بالا موجب اختلال عملکرد آمپلیفایر نمیشه زیرا آمپلیفایر صوت ، نسبت به محدوده فرکانس صدای انسان حساسیت و اهمیت داره و اگه خارج از فرکانس شنوایی ما هر اختلالی اتفاق بیافته برای ما مهم نیست چون با گوش انسان قابل تشخیص نیست .

پس با تمهیداتی نویزها رو تا اندازه ای مهار میکنن که در عملکرد آمپلیفایر صوتی اختلالی ایجاد نکنه .

اما اگه همین تغذیه آمپلیفایر رو برای تلویزیون استفاده کنیم
درسته که سوئیچینگ ثابت و ضعیف است ولی باید در تمهیدات حذف نویز تجدیدنظر کنیم ، چرا ؟
چون محدوده فرکانس هایی که در تلویزیون استفاده میشه خیلی بیشتر از فرکانس های صوتی است و لذا نویزهایی با فرکانس های فراتر از فرکانس صوتی هم میتونه موجب اختلال عملکرد تلویزیون بشه و لذا تمهیدات جدیدی میطلبه که از اختلال و خرابکاری نویزها جلوگیری کنیم .

حالا اگه همین منبع سوئیچینگ تلویزیون که برای الجی lcd مدل فلان ساختیم و با تمهیداتی از اختلالات جلوگیری کردیم بخواهیم در مدل دیگر الجی که مثلا crt هم هست استفاده کنیم ممکنه عامل اختلالاتی بشه و باید تمهیدات تازه ای اندیشه کنیم .

بنابرین هرچند شما بخوای تغذیه سوئیچینگ ثابت و ضعیفی بسازی که برای تعمیر هر دستگاهی استفاده کنی بواسطه نویزها باید هر بار حدود یکماه تلاش کنی که با کلک هایی از بروز اختلال در یکدستگاه جلوگیری کنی و سپس بتو.نی از این تغذیه ثابت سوئیچینگ در اون دستگاه خاص استفاده کنی .
ولی اگه بخوای در دستگاه دیگری استفاده کنی باید یکماه دیگه زور بزنی و چند دستگاه قربانی آزمایشات کنی که در دستگاه جدید اختلالی بوجود نیاد .

حالا اگه بخوای سوئیچینگ متغیر بسازی که در هر دستگاهی جهت تعمیر استفاده کنی ، اساسا حدف کامل نویزها برای تغذیه متغیر و ضعیف هم ناممکن میشه که قبلا دلیلشو گفتم .

پس چرا از سوئیچینگ در دستگاه ها استفاده میشه ؟
چون توجیه اقتصادی داره و سود بیشتری نصیب تولید کننده میکنه و لذا برای تولید انبوه هر مدل یکماه زور میزنه و از اختلال منبع سوئیچینگ در اون دستگاه با کلک هایی جلوگیری میکنه و دیگه میتونه یک میلیارد تولید کنه ، اما اگه این دستگاه رو کنار دستگاه دیگری گذاشتی و هر کدوم بابای دیگری رو درآورد و هر دو سوختند بنفع تولید کننده میشه و باید قطعات و یا دستگاه جدید بخری .

البته احتمال وقوع حوادث ناگوار مورد اشاره ۱۰۰٪ نیست و ممکنه دهها بار از تغذیه سوئیچینگ در تعمیر دستگاه هایی استفاده کنی و اتفاقی نیافته و یا دستگاهی رو در مجاورت دستگاه دیگه بگذاری و اتفاقی نیافته اما اگه یکبار در موقعیتی کنار هم باشند که نویزها بتونن با انرژی بیشتری وارد دستگاه مجاور بشن باباشو درمیاره و نمیدونی از کجا خورده و چرا نفسش قطع شد.

ضمنا من نگفتم تغذیه سوئیچینگ برای انسان ضرر جسمی میرسونه چون از این حیث اطلاعی ندارم و شاید مضر باشه و شاید نباشه و در این خصوص تخصص و تحقیقات و حتی تلاش غیرحرفه ای هم نداشتم ولی مدام این مطلب رو بمن نسبت میدی که هرگز ادعا نکردم
.

امیدوارم حالا که برای تایپ این مطالب بابامو درآوردی متوجه شده باشی.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا