آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش الكترونيك مقدماتی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
خودتان نرم افزار مقاومت هاي رنگي بسازيد

با سلام :
دوستان تازه كار و افرادي كه هنوز در خواندن مقدار اهمي مقاومتها از روي رنگ مشكل دارند نرم افزار زير را بسازيد و به اساني استفاده كنيد :
1 = براي شروع كار يك تكه مقوا سفيد {ترجيحا جنس شوميز سفيد رنگ } در اندازه 20 در 20 سانتي متر را اماده كرده و طبق شكل زير دو دايره تو در تو رسم كنيد .
[hide] 1.JPG[/hide]
قطاع هاي محيط دايره را به ده قسمت مساوي تقسيم كنيد .
[hide] 2.JPG[/hide]
هر قطاع را طبق شكل و به ترتيب شماره هاي شكل براي هر خانه {قطاع } رنگ اميزي كنيد .
شماره هاي فوق را در هر رنگ مربوطه {طبق شكل } نوشته و اين قسمت را كنار بگذاريد .
[hide] 3.JPG[/hide]

2 = دوباره يك دايره در مقواي ديگري و در اندازه اي كه بتواند در داخل دايره شماره يك قرار گيرد را اماده كنيد { از شكل زير كمك بگيريد} .
[hide] 4.JPG [/hide]
طبق شكل و دقيق رنگ اميزي كنيد .
[hide] resistor01.jpg[/hide]
شماره ها را در هر خانه بنويسيد و اين قسمت را نيز كنار بزاريد .
[hide] resistor02.jpg[/hide]
3= دايره مقوايي سوم را بطوري كه در داخل دايره دوم قرار گيرد طبق شكل زير اماده و نوشته ها را طبق شكل دقيقا در هر خانه بنويسيد .
[hide] resistor04.jpg[/hide]
مركز دايره هاي هر سه مقوا را توسط يك نگهدارنده { پرچ هاي كفشي به نام چشم جوجه اي } يا هر جنسي دلخواه بهم طوري پرچ كنيد كه هر دايره مقوا به راحتي بتواند در حول مركز دوران { بچرخد } داشته باشد .

خسته نباشيد .#$V686
تبريك ميگم شما وسيله اي ساختيد كه ميتوانيد با چرخاندن مقواهاي دايره اي و منطبق رنگ ها در كنار هم طبق مقاومت نمونه اي كه داريد مقدار اهمي انرا از شماره و نوشته هاي داخل قطاع ها بخوانيد .
موفق باشيد .

behzadgolab

کاربر vip
vip
کاربر
2010-05-31
231
556
rasht
پاسخ : آموزش الكترونيك مقدماتي

موضوعات شما عالی بود با اینکه حدود 25 سال در تعمیرات فعالیت دارم و رشته تعصیلیم الکترونیک بود همه مطابتان را با دقت خواندم و به بچه هام هم گفتم که با دقت بخوانند بازهم ممنونم

pser49

کاربر
2008-10-23
7
16

با سلام خدمت شما زحمت کشان محترم یک درخواست داشتم اون هم اینکه اگر این مطالب پر محتوا را بصورت فایل زیپ شده قرار میدادید خیلی بهتر بود اگر امکانش هست به ایمیل من به نشانی ////////////////// ارسال بفرمائید با تشکر pser49

آخرین ویرایش توسط مدیر:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555

با سلام خدمت شما زحمت کشان محترم یک درخواست داشتم اون هم اینکه اگر این مطالب پر محتوا را بصورت فایل زیپ شده قرار میدادید خیلی بهتر بود اگر امکانش هست به ایمیل من به نشانی ////////////////// ارسال بفرمائید با تشکر pser49
با سلام :
و با تشکر متقابل از ابراز لطف شما .
دوست عزیز هر مطلبی در سطح سایت گذاشته شده بخاطر پیشبرد و کسب مهارت های فنی شما دوستان میباشد متاسفانه امکان ارسال مستقیم نداریم .
درج هر ادرس و نشانی در این انجمن مغایر با قوانین استفاده از سایت میباشد پست شما ویرایش شد .
با تشکر .
موفق باشید .

ahmad pashae

کاربر
2009-04-23
5
31
تهران

با سلام و عرض ادب و
با کسب اجازه از استاد رجبی عزیز

آموزش الکترونیک پایه

قسمت اول دیود
با سلام خدمت آقای خسرو گرجی،من خواهش میکنم که قسمت دوم آموزش الکترونیک خودتون رو هم بذارید چون اولیش عالی بود.اگرچه میدونم تاپیک قدیمی شده ولی لطف کرده و کارتون رو ادامه بدین.در تهیه جزوه هاتون با تعریف و توضیح هر پارامتر علامت اختصاری اون رو در دیتابوک (جغدی) با ذکر نام اون بگید لطفا تا از نظر کاربردی خیلی باکیفیت تر بشه

khosrowG

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-05-02
337
6,330

با سلام خدمت آقای خسرو گرجی،من خواهش میکنم که قسمت دوم آموزش الکترونیک خودتون رو هم بذارید چون اولیش عالی بود.اگرچه میدونم تاپیک قدیمی شده ولی لطف کرده و کارتون رو ادامه بدین.در تهیه جزوه هاتون با تعریف و توضیح هر پارامتر علامت اختصاری اون رو در دیتابوک (جغدی) با ذکر نام اون بگید لطفا تا از نظر کاربردی خیلی باکیفیت تر بشه

با سلام و عرض ادب

دوست عزیزم احمد جان بنده مدتی درگیر کاری شدم خیلی فعال نیستم . انشاا... فرصتی دست بده قسمت دوم این آموزش را خدمت شما و دوستان علاقمند تقدیم میکنم

با تشکر از شما

آخرین ویرایش:

aliazv

کاربر vip
کاربر
2008-07-13
88
184

سلام دوست عزیز امکانش هست در مورد قطعه شناسی ای سی ها مطالبی بنویسید؟مثلا اعداد و حروفی که روی ای سی می نویسند هر کدام بیانگر چه چیزی است. با نهایت تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555

سلام دوست عزیز امکانش هست در مورد قطعه شناسی ای سی ها مطالبی بنویسید؟مثلا اعداد و حروفی که روی ای سی می نویسند هر کدام بیانگر چه چیزی است. با نهایت تشکر

با سلام :
برای درک شماره و حروف درج شده بر روی قطعات به تاپیک اموزش کد گذاری و شماره نویسی قطعات در بخش اموزشی همین سایت مراجعه کنید
موفق باشید .

aliazv

کاربر vip
کاربر
2008-07-13
88
184

سلام استاتید گرامی همواره از اموزشها و دانش گرانقدرتان بهره مند می شویم.اگر لطف کنید در خصوص خازن های رنگی و بدون کد smd راهنمایی کنید ممنون میشیم.من روی یک برد خازنهای بدون شماره و بدون کد با رنگهای خاکستری تیره و قهوه ایی روشن در دو ابعاد خیلی ریز و کمی بزرگتر دیدم و با لوپ{میکروسکوپ} به انها نگاه کردم فقط تک رنگ بودند و هیچ شماره و کدی نداشتند .خواهش می کنم راهنمایی کنید.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555

سلام استاتید گرامی همواره از اموزشها و دانش گرانقدرتان بهره مند می شویم.اگر لطف کنید در خصوص خازن های رنگی و بدون کد smd راهنمایی کنید ممنون میشیم.من روی یک برد خازنهای بدون شماره و بدون کد با رنگهای خاکستری تیره و قهوه ایی روشن در دو ابعاد خیلی ریز و کمی بزرگتر دیدم و با لوپ{میکروسکوپ} به انها نگاه کردم فقط تک رنگ بودند و هیچ شماره و کدی نداشتند .خواهش می کنم راهنمایی کنید.
با سلام :
عزیزم این موارد در خیلی از مدارات غیر قابل تعمیر دیده میشه .{چنین مداراتی معمولا یک بار مصرفی هستند } .
برای شناسایی چنین قطعات بهترین راه این هست که شماتیک و نقشه انرا تهیه و شناسه قطعات را در همون شماتیک پیدا کنید .
دیگر اینکه این نوع از قطعات معمولا فله ای و احتمالا زایعات کارخانجات سازنده که بی نام نشان {غیر استاندارد } بکار گرفته میشه {زیادی قابل اعتماد نیستند } البته میتونید از تاپیک شناسایی و طریقه خواندن قطعات اس ام دی مربوط به مشخصات قطعات تک رنگی در همین انجمن نیز راهنمای لازم را بگیرید .
موفق باشید .

بالا