آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک تکشو

آموزش الكترونيك مقدماتی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
اموزش الكترونيك مقدماتي
با سلام :
كاربران عزيز در اين تاپيك مباحث مربوط به تحليل و كاربرد قطعات الكترونيكي مانند :
(قطعه شناسي ) كاربردي اي سي ها كاربردي ترانزيستور كاربرد ي تريستور كاربردي ترياك كاربردي ديود ها كاربردي مقاومت ها كاربردي خازن ها و ساير قطعات در مدارات الكترونيك بررسي و اموزش داده مي شود .علاقمندان مبتديان عزيز ميتوانند با مطالعه تاپيك در صورت هر گونه شبهه و سؤال در تاپيك پرسش و پاسخ همين بخش مطرح نمايند .
با تشكر .
موفق باشيد .
 

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
همه چيز در مورد مقاومتها

با سلام :
مقاومت چيست؟
مقاومت يك قطعه پسيوي (غيرفعال) است كه از جنس هاي مختلفي مانند متال. فيلم و كربن و ذغال و سيم هاي فرونيكل و ....... ساخته شده و در مدارات جهت تقسيم ولتاژ وتصبيق امپدانس و محدود كننده جريان و..... كاربرد دارد كه مقدار اهمي هر مقاومت يا از روي نوشته روي ان تعيين ميشود و يا از طريق رمز گذاري توسط رنگ هاي استاندارد كه به صورت حلقه دور ان كشيده شده است .
اگر مقاومت را طوري در دست بگيريم كه نوارهاي رنگي بيشتر طرف چپ را اشغال كنند، نوار اول و دوم نماينده هاي دو رقم اول مقدار، نوار سوم نماينده تعداد صفرها يي كه بايد در جلو اعداد اول و دوم گذاشته شود و نوار چهارم تلرانس مقاومت را نشان مي‌دهد. و اگر نوارها بدرستي قابل تشخيص رنگ نبود حتماً مقاومت را با اهم متر تست كنيد تا از اندازه درست آن مطمئن شويد.
متداولترين سريهاي مقاومت ها از نظر مقداراهمي كد( DIN.E12) است كه در هر دهه ]10 تا. اهم)، (100 تا 10 اهم)، (1000 تا 100 اهم) و ......[ 12 مقدار و موجود است، كه با دانستن اين مقادير استاندارد شده در انتخاب نزديكترين مقدار مقاومت به مقدار محاسبه شده، كمك مي‌كند، اين 12 مقدار بشكل زير مي‌باشد:
1.0 1.2 1.5 1.8 2.2 2.7 3.3 3.9 4.7 5.6 6.8 8.2 در زيريك اهم و در رده هاي ده اهمي و....
در طراحي مدارهاي الكترونيك، پس از محاسبه مقاومت نزديكترين مقدار موجود در سري مقاومت را انتخاب مي‌كنيم، و يكبار ديگر مسئله را با مقدار انتخاب شده محاسبه مي‌كنيم.(براي دقت بيشتردر كار كرد مدار) مقادير محاسبه شده جديد با مقادير قبلي مقايسه شده و اختلاف اين دو را مورد مطالعه قرار مي‌دهيم. نكته ديگر در انتخاب مقاومت توان مصرفي آن است، مقاومت‌ها برحسب قطر آنها درجه‌بندي شده‌اند. مقاومتها با قطر كوچك،با توان يك شانزدهم و يك هشتم و توان يك چهارم وات و مقاومتهاي با قطر متوسط توان يك دوم وات را دارندكه در آزمايشگاه بيشتر از مقاومت‌هاي يك چهارم و يك دوم وات استفاده مي‌شود.(مگر در استثناها كه توان ان درج ميگردد)
clear.gif

البته علاوه بر مقاومتهاي ذكر شده، در مدارات از پتانسيومتر نيز استفاده مي‌شود كه دو نوع مي‌باشند.
1- لگاريتمي
2- خطي
كه درمواقع كار با آنها دقت شود كه بعلت فرسودگي اين پتانسيومنرها اندازه دقيق داشته باشند. و قبلاً تست شوند.(حتي اگر نو هم باشند )
بخاطر اينكه مطلب نقيصه اي نداشته باشد در اينجا اشاره اي به رنگ و نماينده عددي مقاومت ها هم اشاره ميكنم :
رنگ سفيد = نماينده رقم 9
رنگ طوسي (خاكستري) = نماينده رقم 8
رنگ بنفش = نماينده رقم 7
رنگ ابي = نماينده رقم 6
رنگ سبز = نماينده رقم 5
رنگ زرد = نماينده رقم 4
رنگ نارنجي = نماينده رقم 3
رنگ قرمز = نماينده رقم 2
رنگ قهوه اي = نماينده رقم 1
رنگ مشگي = نماينده رقم 0
رنگ چهارم از دو رنگ خارج نيست يا نقره اي ( تلرانس 10% ) و يا طلايي (تلرانس 5 %) كه تعيين كننده تلرانس مقدار واقعي مقاومت مي باشد . يك مثال :
مثلا اگر مقاومتي به رنگ هاي قرمز --- بنفش ---- قرمز ----( نقره اي ) داشته باشيم به ترتيب قرمز اول (2) و بنفش (7) و قرمز سوم (00 ) كه با كنار هم گذاشتن به ترتيب انها 2700 %10 اهم و مفهوم تلرانس يعني اين مقاومت ميتواند بين 2700+10% =2970 اهم و يا 2700 -ــ 10% = 2430 اهم باشد . در صورتيكه مقدار مقاومت در مداري خيلي مهم باشد بايد از مقاومتي كه رنگ چهارم ان بي رنگ است (فاقد تلرانس) استفاده شود وگاهي هم از بين چند مقاومت هم رنگ با اهم متر مقدار دقيق لازم را انتخاب واستفاده ميكنند كه توصيه نمي شود . در جلسات اتي بيشتر در مورد مقاومت بحث خواهد شد .
- براي خواندن و ديكود مقدار عددي رنگ مقاومت ها ميتونيد از نرم افزار مربوطه استفاده نماييد لينك دانلود : http://gadraj.persiangig.com/programs/Resistordecoder.rar
2 - مقاله اي كه در لينك pdfمي بينيد مختصر مفيدي از همه چيز در مورد مقاومت ها مي باشد دانلود فرماييد :
خسته نبا شيد
با تشكر .
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
قطعه شناسي (طرزكاربلندگوها)

بلندگوها چگونه كار مي‌كنند :
مقدمه:
در هر سيستم صوتي، كيفيت نهايي سيستم به بلندگوهاي به‌كار رفته در آن سيستم بستگي دارد، اگر يك سيستم بسيار حرفه‌اي صوتي با آمپليفاير بسيار پر قدرت، صدايي را كه با كيفيت بسيار خوب ضبط شده است، از بلندگويي ضعيف پخش كند، صدا بسيار نا مطلوب خواهد بود.
بلندگوها سيگنالهاي الكترونيكي را از دستگاههايي همانند سي دي هاي صوتي و DVD ها دريافت كرده و تبديل به صداهاي قابل شنيدن براي ما مي‌كنند.
در مقاله حاضر، به تشريح مباني كاركرد بلندگوها و نحوه تبديل سيگنالهاي الكترونيكي به صوت را تشريح خواهيم كرد.
مقدمه‌اي بر صوت:
در درون گوش آدمي پرده بسيار نازكي به نام پرده صماخ وجود دارد، هنگامي كه اين پرده مرتعش مي‌شود، مغز انسان اين لرزشها را بصورت صوت تفسير خواهد كرد. يكي از عمده‌ترين عواملي كه باعث تحريك و مرتعش شدن اين پرده مي‌شود، تغيرات فشار هوايي است كه با آن برخورد مي‌كند.
در عمل هنگامي كه جسمي در فضا حركت مي‌كند، هواي اطراف خود را منبسط كرده و اين انبساط باعث فشرده‌شدن هوا گرديده و اين تغير فشار در هوا منتشر شده و به گوش رسيده و باعث مرتعش شدن پرده صماخ مي‌گردد.
به عنوان يك مثال ساده به شكل زير دقت كنيد:
clear.gif

در اين شكل، يك زنگ ساده حركت داده شده است. در اين حالت در اثر برخورد چكش فلزي داخل زنگ با بدنه آن، فلز بدنه زنگ مرتعش شده و خود باعث مرتعش شدن مولكولهاي اطراف زنگ مي‌گردد. اين مولكولهاي مرتعش پس از برخورد به يكديگر به گوش انسان رسيده و باعث به حركت درآوردن پرده گوش مي‌گردد.
تفاوت اصوات:
صداهاي اطراف ما را مي‌توان بر اساس دو فاكتور زير تقسيم‌بندي كرد:
فركانس صوت: هرچه فركانس جسمي كه مرتعش مي‌شود بيشتر باشد، (سريعتر حركت كند و مرتعش شود)، مولكولهاي هوا با سرعت بيشتري تغير مكان مي‌دهند، لذا صدايي كه به گوش مي‌رسد صداي زير تري خواهد بود. اگر تعداد نوسانات در واحد ثانيه كم باشد، صدا بصورت بم به گوش خواهد رسيد.
دامنه صوت: صدايي كه از دامنه بيشتري برخوردار باشد، هوا را بيشتر فشرده خواهد كرد و به علت اينكه قادر است پرده گوش را بيشتر به حركت در آورد، بلندتر شنيده خواهد شد.
ميكروفون‌ها عملي مشابه گوش ما انجام مي‌دهند. آنها نيز داراي صفحه نازكي همانند گوش مي‌باشند كه در اثر برخورد مولكولهاي متحرك هوا به آنها، تغيراتي در ميزان ولتاژ عبوري از ميكروفون را باعث مي‌شوند و بدين ترتيب سيگنالهاي الكتريكي توليد شده را مي‌توان ثبت كرد.
در هنگام پخش نيز، بلندگو، عكس اين عمل را انجام داده و سيگنالهاي الكتريكي را به لرزه‌هاي فيزيكي و در نتيجه، امواج صوتي تبديل مي‌كند.
دسيبل:
دسيبل كه بطور مخفف آن را با dB نشان مي‌دهند، واحد اندازه‌گيري شدت صوت است. اصواتي كه ما قادر به شنيدن آن هستيم، بسيار متفاوتند.
ما مي‌توانيم صداي كشيدن انگشتان بر پوست دست و صداي يك جت جنگنده را بشنويم. صداي يك جت جنگنده 1000.000.000.000 بار بيشتر از صداي انگشتان است، با اين حال گوش انسان قادر است خود را با اين شرايط وفق دهد.
واحد دسيبل بصورت لگاريتمي افزايش مي‌يابد. بدين صورت كه كمترين صوت قابل شنيدن، صفر دسيبل (0 dB) بوده و صدايي ده برابر قويتر از آن 10 dB بوده و صدايي 100 برابر آن 20 dB خواهد بود.
در جدول زير مي‌توان اصوات معمول و شدت آن را مشاهده كرد.
نزديك به سكوت مطلق
0 dB
نجوا كردن
15 dB
صحبت كردن عادي
60 dB
صداي يك موتور سيكلت
90 dB
بوق اتوموبيل
110 dB
موتور جت
120 dB
انفجار
140 dB
اصوات بيشتر از 85 دسيبل باعث كاهش شنوايي مي‌شوند. البته ميزان نزديكي و دوري از منبع صوت و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن، خود عامل مهمي در ميزان صدمه خواهد بود.
قرار گرفتن مداوم به مدت 8 ساعت در معرض اصوات با قدرت 90 دسيبل باعث آسيب ديدن گوش شده و اصوات بالاي 140 دسيبل، حتي اگر بطور لحظه‌اي با گوش برخورد كنند باعث پارگي پرده گوش و در شديد خواهند شد.
ساختار دروني بلندگوها:
همانطور كه گفته شد، بلندگو عمل عكس يك ميكروفون را انجام مي‌دهد و سيگنالهاي الكتريكي را به صوت تبديل مي‌كند. در شكل زير ساختار يك بلندگو نشان داده شده است:
clear.gif

خسته نباشيد بقيه در ادامه تاپيك :
با تشكر.
موفق باشيد
 

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
قطعه شناسي (طرزكاربلندگوها)2

با سلام :
ادامه پست بلندگوها :2
ديافراگم بلندگو غالباً از كاغذ ساخته مي‌شود تا بتواند به راحتي تحرك كند.
مركز ديافراگم به مركز بلندگو كه سيم پيچ قرار دارد متصل شده است و از اطراف نيز از طريق ثابت كننده به بدنه بلندگو متصل شده است.
هنگامي كه جريان الكتريكي از طريق سيمهاي سيم‌پيچ بلندگو عبور مي‌كند، باعث بوجود آمدن ميدان مغناطيسي مي‌گردد كه در اثر مجاورت با آهنرباي بلندگو، باعث بالارفتن يا پايين آمدن هسته مركزي و درپوش محافظ شده و در نتيجه كاغذ ديافراگم را به داخل كشيده يا به خارج فشار خواهد داد. در اثر حركت سريع اين هسته و تغيرات پيوسته جريان الكتريسيته در داخل سيم‌پيچ، كاغذ ديافراگم بصورت پيوسته نوسان خواهد كرد كه خود باعث توليد صوت خواهد شد.
از الكترومغناطيس مي‌دانيم كه اگر از سيمهاي پيچيده شده به دور يك هسته آهني، جريان عبور كند، باعث بوجود آمدن ميدان مغناطيسي مي‌شود.
اگر اين ميدان هم قطب با قطب آهنرباي ثابتي باشد كه در بلندگو وجود دارد، باعث دفع شدن هسته آهني از آهنربا مي‌گردد و در صورت غير هم قطب بودن آن، باعث جذب آهنربا مي‌گردد.
انواع بلندگوها:
clear.gif

بلندگوها را بر اساس كاربردهاي آنها مي‌توان به سه دسته تقسيم كرد:
«Woofer»ها كه در فركانسهاي پايين كاربرد دارد.
«Tweeters»ها كه در فركانسهاي بالا كاربرد دارند.
«Midrange»ها كه فركانسهاي مياني ناحيه شنوايي صوت را پخش مي‌كنند.
يك «Woofer» بلندگوي بزرگي است كه براي توليد اصوات با فركانس پايين توليد شده است. همانطور كه توضيح داده شد، براي توليد اصوات با فركانس پايين، كاغذ ديافراگم، تحرك كمي خواهد داشت. به همين دليل اندازه اين بلنگوها بزرگ انتخاب شده است.
«Tweeter» در ابعاد كوچك طراحي شده است تا كاغذ ديافراگم آن بتواند به سرعت مرتعش شود. بنابراين از اين بلنگوها براي پخش اصوات با فركانس بالا (اصوات زير) استفاده مي‌شود.
clear.gif

يك «Midrange» با ابعادي متوسط، توانايي توليد فركانسهاي مياني حوزه اصوات قابل شنيدن براي انسان را دارد. اندازه متوسط آن و طراحي آن بگونه‌اي است كه به جز اصوات بسيار زير و اصوات بسيار بم توانايي پخش بقيه اصوات را دارا مي‌باشد. بنابر اين در كاربردهاي خانگي و آماتوري بطور گسترده‌اي از آنها استفاه مي‌شود.
clear.gif


Crossover:
گاهي براي توليد صدا با كيفيت بهتر، از تركيب يك «Woofer» و يك «Tweeter» به طور همزمان استفاده مي‌شود.
در اين حالت لازم است كه فركانسهاي صوت به دو قسمت تقسيم شوند و فركانسهاي بالا از «Woofer» و فركانسهاي پايين از «Tweeter» عبور كند. بلندگوهاي با كيفيت هر دو قسمت را در درون يك مجموعه قرار داده‌اند. به عمل تقسيم فركانسهاي صوتي جهت پخش از بلندگوي مناسب آن فركانس را «Crossover» گويند.
«»ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند:
غير فعال: اين دسته از مقسمهاي فركانس از خازن و سلف تشكيل شده است و به علت فعال شدن بوسيله سيگنالي كه از آن عبور مي‌كند، براي تغذيه به منبع خارجي نياز ندارند. ساده ترين نوع اين دسته را مي‌توان با كمك سلف و خازن توليد كرد.
clear.gif

گاهي براي توليد صدا با كيفيت بهتر، از تركيب يك «Woofer» و يك «Tweeter» به طور همزمان استفاده مي‌شود.
در اين حالت لازم است كه فركانسهاي صوت به دو قسمت تقسيم شوند و فركانسهاي بالا از «Woofer» و فركانسهاي پايين از «Tweeter» عبور كند. بلندگوهاي با كيفيت هر دو قسمت را در درون يك مجموعه قرار داده‌اند. به عمل تقسيم فركانسهاي صوتي جهت پخش از بلندگوي مناسب آن فركانس را «Crossover» گويند.
«»ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند:
غير فعال: اين دسته از مقسمهاي فركانس از خازن و سلف تشكيل شده است و به علت فعال شدن بوسيله سيگنالي كه از آن عبور مي‌كند، براي تغذيه به منبع خارجي نياز ندارند. ساده ترين نوع اين دسته را مي‌توان با كمك سلف و خازن توليد كرد.
در شكل يك Crossover غير فعال نشان داده شده است كه از يك خازن و دو سلف تشكيل شده است.
هر خازن بر اساس مشخصات دروني خود، فركانسهاي پايين تر از حد مشخصي را عبور نخواهد داد و بصورت يك مدار باز عمل خواهد كرد. ولي هرگاه در مسير فركانسي بيشتر از آن قرار گيرد بصورت يك اتصال كوتاه عمل كرده و سيگنال را عبور خواهد داد. بدين وسيله مي‌توان فركانسهاي بالا را از فركانسهاي پايين جدا كرد.
سلفها عملي معكوس خازنها انجام مي‌دهند و در فركانسهاي پايين عمل رسانايي و انتقال فركانس را انجام داده و در فركانسهاي بالا سيگنال را به سختي عبور مي‌دهند، پس مي‌توان براي ف -ي ل- تر كردن فركانسهاي بالا از آنها استفاده كرد.

خسته نباشيد ادامه در پست بعدي 3
با تشكر .
خسته نباشيد
 
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
قطعه شناسي (طرزكاربلندگوها)3

با سلام ادامه از پست قبلي 2
فعال: اين دسته از Crossoverها، از مدارهاي الكترونيكي تشكيل شده است و سيگنال صوتي را قبل از ورود به آمپليفاير به آن فرستاده و از هركدام از خروجي‌هاي آن به طور مجزا به آمپليفاير مخصوص خود فرستاده مي‌شوند. از مزاياي اين دسته نسبت به دسته غير فعال، مي‌توان به توانايي تنظيم فركانسهاي خروجي و كيفيت بسيار بالا اشاره كرد، ولي قيمت بسيار بالاي آن، يكي از معايب آن به شمار مي‌رود.
جعبه‌هاي عايق صوتي:
در سيستمهاي حرفه‌اي صوتي، براي توليد صدا با كيفيت بهتر، از يك جعبه كه داراي عايق بندي خاص صوتي بوده و در خود هر سه بلنگوي «Tweeter» و «Woofer» و «Midrange» را دارد استفاده مي‌شود. بدين طريق، هم يك سيستم صوتي يكپارچه خواهيم داشت و هم از مزاياي كيفيت بهتر آن استفاده خواهيم كرد.
ساده‌ترين عملي كه يك جعبه بلندگو انجام مي‌دهد، ثابت نگهداشتن بلنگوها و سهولت حمل و نقل است.
جعبه‌هاي بلندگو را معمولا از چوب سخت يا اجسام بسيار سخت كه توانايي جذب لرزشهاي بلندگو را داشته باشد، مي‌سازند. علاوه بر مزاياي ذكر شده، جعبه‌هاي بلندگو، بر نحوه توليد صدا، تاثير زيادي دارند. همانطور كه قبلا گفته شد، در هنگام توليد صدا، صفحه ديافراگم بلندگو شروع به بالا و پايين رفتن كرده و با تغيرات فشار هوايي كه ايجاد مي‌كند، صدا توليد مي‌شود، در هنگام بالا و پايين رفتن صفحه ديافراگم، نه تنها تغييرات فشار در جلوي ديافراگم ايجاد مي‌شود، بلكه در پشت آن نيز هوا فشرده شده و در پشت آن نيز صدا توليد مي‌شود.
هر جعبه بلندگو براي مهار اين بازتاب صوتي، روش مخصوص به خود دارد.
جعبه عايق بندي شده:
clear.gif

اين نوع جعبه كه متداول ترين نوع جعبه‌هاي بلندگو مي‌باشد، از جعبه‌اي تشكيل شده كه كاملا عايق بندي شده و هوا به داخل آن راه ندارد. بدين طريق هنگام توليد امواج صوتي، در حالت فشار به بيرون بلنگو، هوا به سمت اطاق فشار داده مي‌شود و هنگامي كه صفحه بلندگو به داخل كشيده مي‌شود، فشار هوا به داخل جعبه وارد مي‌شود.
پس در هر دو حالت، بلندگو نسبت به حالت س******، فشار ايجاد كرده است كه تمايل به رفع آن دارد.
اين نوع جعبه‌ها از بازده خوب برخوردار نيستند، زيرا آمپليفاير مي‌بايست سيگنال صوتي را آنقدر تقويت كند تا بتواند بر فشار هواي داخل و خارج جعبه غلبه كند.
با اين حال اين فشار همانند يك فنر به صفحه عمل كرده و باعث توليد اصوات با دقت خوب مي‌گردد.
ادامه در پست بعدي 4
با تشكر.
موفق باشيد .

 

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
قطعه شناسي (طرزكاربلندگوها)4

با سلام :
ادامه از پست قبلي :
clear.gif

در اين جعبه‌ها حفره‌كوچكي در جلو جعبه قرارداده مي‌شود كه در هنگام حركت رو به عقب ديافراگم، هواي داخل جعبه را به خارج هدايت كرده و در هنگام حركت رو به جلوي ديافراگم، هوا را به داخل جعبه هدايت مي‌كند. بدين طريق اصوات بلندتري توليد مي‌گردد.
از مزاياي اين جعبه، مي‌توان به بهره مناسب و از معايب آن به عدم وجود حالت فنري (كه در جعبه قبل وجود داشت) جهت باز گرداندن صفحه ديافراگم به حالت اوليه خود، و در نتيجه دقت كم صوتي اشاره كرد.
clear.gif

جعبه با بلندگوي غير فعال:
جهت به حداقل رساندن معايب دو دسته فوق الذكر و به حداكثر رساندن مزاياي آن دو دسته مي‌توان از جعبه زير كمك گرفت. اين جعبه كه داراي يك بلندگو در جلو و يك بلندگوي غير فعال در عقب مي‌باشد، ساخته شده است. بلندگوي غير فعال همانند يك بلنگوي معمولي بوده با اين تفاوت كه سيم‌پيچ و آهنرباي آن حذف شده است.
بدين طريق هنگامي كه بلندگوي اصلي شروع به نوسان مي‌كند، فشار هوايي كه در داخل جعبه ايجاد مي‌كند، باعث تحريك صفحه بلنگوي غير فعال شده و در نتيجه باعث توليد صوت مي‌گردد.
اين نوع جعبه‌ها از نوع عايق بهره بهتري داشته و از نوع بازتابي دقت بيشتري دارد.
انواع ديگر بلندگو:
clear.gif

به جز بلندگوهاي ذكر شده در فوق، بلندگوهاي ديگري نيز وجود دارد كه از روشهاي ديگري جهت توليد اصوات استفاده مي‌كنند.
يكي از اين انواع، بلندگوي الكترواستاتيك است. اين بلندگو از خاصيت الكترومغناطيسي براي توليد صوت استفاده نمي‌كند. بلندگوهاي الكترو استاتيك، با مرتعش شدن يك صفحه نازك رسانا، باعث توليد صوت مي‌گردند. اين صفحه در بين دو صفحه رساناي ثابت كه به ترتيب داراي جريان مثبت و منفي هستند و در اطراف آن قرار دارد احاطه شده است. اين دو صفحه مثبت و منفي، در بين خود توليد ميدان الكترومغناطيسي مي‌كنند. صفحه رساناي مياني نيز به سيگنال الكتريكي متصل مي‌گردد. هنگامي كه اين سيگنال مثبت باشد، به صفحه ديافراگم به سمت صفحه ثابت با بار منفي كشيده شده و در صورتي كه سيگنال منفي باشد، به سمت صفحه با بار مثبت جذب خواهد شد. بدين طريق، با حركت سريع صفحه متحرك رساناي مياني، صوت توليد مي‌شود.
به علت نازكي صفحه‌هاي اين نوع بلندگو، به سرعت به تغيرات صوت پاسخ داده و اصوات فوق‌العاده دقيق و با كيفيتي توليد مي‌كند. با اين حال به علت تحرك كم صفحات، اين نوع بلندگو جهت توليد اصوات بم و فركانسهاي پايين مناسب نمي‌باشد.
خسته نباشيد. لطفا هرگونه سؤال يا موردي داشتيد در تاپيك سؤالات و پاسخ همين بخش مراجعه فرماييد
باتشكر.
موفق باشيد.
 

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
قطعه شناسي (خازن در مدارات)

با سلام :
خازن چيست؟
خازن وسيله اي است كه انرژي را درون ميدان الكتريكي ايجاد شده بين دو عدد رسانا كه در هر يك بارهاي الكتريكي هم پايه مساوي اما مخالف هم جاي دارند ذخيره ميكند . بعضي مواقع به جاي خازن از كلمه اي به نام كاندنسر كه شبيه خارن است و متراكم كننده بارهاي الكتريكي است استفاده ميكنند . بعبارتي ديگر :

يك خازن عبارت است از دو قطب الكتريكي يا صفحه فلزي كه بارهاي اين دو صفحه رسانا با هم مخالف هستند و به وسيله يك عايق يا دي الكتريك از يكديگر جدا شده اند . بارها در روي سطح دو صفحه فلزي در حد مرز با دي الكتريك ذخيره ميشوند زيرا هر يك از دو صفحه فلزي بارهايي هم اندازه اما مخالف هم را ذخيره ميكنند . مجموع بارها در خازن هميشه صفر است .

تاريخچه مختصري ازخـــازن :
درحدود 600 سال قبل از ميلاد تالس از شهر ميلوتوس نوشته هايي بدست آمده است كه در يونان باستان يونانيان مي توانستند با ماليدن قطعات كهربا به يكديگر جرقه اي ايجاد كنند اين عمل ايجاد برق بشكل اصطكاك است . يعني جدايي مكانيكي بارهاي الكتريكي در اجسام عايق اين نتيجه يكي از اثرات مهم خارن هاست در اكتبر 1745 آقاي لوان جرج از شهر پورمينا اولين خارن خود را اختراع كرد . اين يك جام شيشه اي بود كه از داخل با يك نوع فلز خاص پوشش داده شده بود و به ميله اي متصل شده بود كه از داخل در پوش خارج ميشد و به گوي فلزي متصل ميگرديد . با استفاده از عايق بين اين دو صفحه فلزي آقاي اوال كريس به صورت خارق العاده اي بار الكتريكي خازن را همراه با چگالي آن افزايش داد . قبل از ايم كه اختراع كليس بصورت گسترده شناخته شود . يك فيريكدان آلماني به نام پيتروان ماسچن بروك مستقلا چيزي بسيار شبيه به خازن در ژانويه 1746 اختراع كرد كه اسم آن را ليدن شيشه اي به افتخار دانشگاه ليدن جايي كه او كار ميكرد گذاشتند.
بنجامين فرانكلين در مورد ليدن شيشه اي تحقيق كرد و ثابت كرد كه بار بر روي شيشه ذخيره ميشود نه بر روي آب همچنان كه وانمود شده بود در اصل مقياس بار شيشه ها بودند . يك شيشه به مقدار يك nf (نانو فاراد) است . خازن هاي اوليه شناخته شده شبيه وسيله اي بودند به نام كالذنستر كه بار الكتريكي را متراكم ميكند كه امروزه هنوز هم از آن استفاده ميشود و آن را ولتا در سال 1782 اختراع كرده بود . با توجه به توانايي اختراع به ذخيره بارهاي الكتريكي با چگالي بالا كه بوسيله يك رساناي معمولي عايق شده اند .
خازن ها انرژی الکتریکی را نگهداری می کنند و به همراه مقاومت ها ، در مدارات تایمینگ استفاده می شوند . همچنین از خازن ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده می شود . از خازن ها در مدارات بعنوان ********** هم استفاده می شود . زیرا خازن ها به راحتی سیگنالهای غیر مستقیم AC را عبور می دهند ولی مانع عبور سیگنالهای مستقیم DC می شوند .
ظرفیت :
ظرفیت معیاری برای اندازه گیری توانائی نگهداری انرژی الکتریکی است . ظرفیت زیاد بدین معنی است که خازن قادر به نگهداری انرژی الکتریکی بیشتری است . واحد اندازه گیری ظرفیت فاراد است . 1 فاراد واحد بزرگی است و مشخص کننده ظرفیت بالا می باشد . بنابراین استفاده از واحدهای کوچکتر نیز در خازنها مرسوم است . میکروفاراد µF ، نانوفاراد nF و پیکوفاراد pF واحدهای کوچکتر فاراد هستند .
µ means 10-6 (millionth), so 1000000µF = 1F
n means 10-9 (thousand-millionth), so 1000nF = 1µF
p means 10-12 (million-millionth), so 1000pF = 1nF
انواع مختلفی از خازن ها وجود دارند که میتوان از دو نوع اصلی آنها ، با پلاریته ( قطب دار ) و بدون پلاریته ( بدون قطب ) نام برد .
خازنهای قطب دار :
الف - خازن های الکترولیت
در خازنهای الکترولیت قطب مثبت و منفی بر روی بدنه آنها مشخص شده و بر اساس قطب ها در مدارات مورد استفاده قرار می گیرند . دو نوع طراحی برای شکل این خازن ها وجود دارد . یکی شکل اَکسیل که در این نوع پایه های یکی در طرف راست و دیگری در طرف چپ قرار دارد و دیگری رادیال که در این نوع هر دو پایه خازن در یک طرف آن قرار دارد . در شکل نمونه ای از خازن اکسیل و رادیال نشان داده شده است .
clear.gif

در خازن های الکترولیت ظرفیت آنها بصورت یک عدد بر روی بدنه شان نوشته شده است . همچنین ولتاژ تحمل خازن ها نیز بر روی بدنه آنها نوشته شده و هنگام انتخاب یک خازن باید این ولتاژ مد نظر قرار گیرد . این خازن ها آسیبی نمی بینند مگر اینکه با هویه داغ شوند .

ب - خازن های تانتالیوم
خازن های تانتالیم هم از نوع قطب دار هستند و مانند خازنهای الکترولیت معمولاً ولتاژ کمی دارند . این خازن ها معمولاً در سایز های کوچک و البته گران تهیه می شوند و بنابراین یک ظرفیت بالا را در سایزی کوچک را ارائه می دهند .
در خازنهای تانتالیوم جدید ، ولتاژ و ظرفیت بر روی بدنه آنها نوشته شده ولی در انواع قدیمی از یک نوار رنگی استفاده می شود که مثلا دو خط دارد ( برای دو رقم ) و یک نقطه رنگی برای تعداد صفرها وجود دارد که ظرفیت بر حست میکروفاراد را مشخص می کنند . برای دو رقم اول کدهای استاندارد رنگی استفاده می شود ولی برای تعداد صفرها و محل رنگی ، رنگ خاکستری به معنی × 0.01 و رنگ سفید به معنی × 0.1 است . نوار رنگی سوم نزدیک به انتها ، ولتاژ را مشخص می کند بطوری که اگر این خط زرد باشد 3/6 ولت ، مشکی 10 ولت ، سبز 16 ولت ، آبی 20 ولت ، خاکستری 25 ولت و سفید 30 ولت را نشان می دهد .
برای مثال رنگهای آبی - خاکستری و نقطه سیاه به معنی 68 میکروفاراد است .
آبی - خاکستری و نقطه سفید به معنی 8/6 میکروفاراد است .
clear.gif

خازنهای بدون قطب :
خازن های بدون قطب معمولا خازنهای با ظرفیت کم هستند و میتوان آنها را از هر طرف در مدارات مورد استفاده قرار داد . این خازنها در انواع مختلفي مانند عدسي و ميكا و پوليستر و كاغذي و...عرضه ميشوند كه در برابر گرما تحمل بیشتری دارند و در ولتاژهای بالاتر مثلا 50 ولت ، 250 ولت و ....كه در دسترس ميباشند .
clear.gif

پیدا کردن ظرفیت این خازنها کمی مشکل است چون انواع زیادی از این نوع خازنها وجود دارد و سیستم های کد گذاری مختلفی برای آنها وجود دارد . در بسیاری از خازن ها با ظرفیت کم ، ظرفیت بر روی خازن نوشته شده ولی هیچ واحد یا مضربی برای آن چاپ نشده و برای دانستن واحد باید به دانش خودتان رجوع کنید . برای مثال بر 1/0 به معنی 0.1µF یا 100 نانوفاراد است . گاهی اوقات بر روی این خازنها چنین نوشته می شود ( 4n7 ) به معنی 7/4 نانوفاراد . در خازن های کوچک چنانچه نوشتن بر روی آنها مشکل باشد از شماره های کد دار بر روی خازن ها استفاده می شود . در این موارد عدد اول و دوم را نوشته و سپس به تعداد عدد سوم در مقابل آن صفر قرار دهید تا ظرفیت بر حسب پیکوفاراد بدست اید . بطور مثال اگر بر روی خازنی عدد 102 چاپ شده باشد ، ظرفیت برابر خواهد بود با 1000 پیکوفاراد یا 1 نانوفاراد .

کد رنگی خازن ها :
در خازن های پلیستر برای سالهای زیادی از کدهای رنگی بر روی بدنه آنها استفاده می شد . در این کد ها سه رنگ اول ظرفیت را نشان می دهند و رنگ چهارم تولرانس ا نشان می دهد .
برای مثال قهوه ای - مشکی - نارنجی به معنی 10000 پیکوفاراد یا 10 نانوفاراد است .
خازن های پلیستر امروزه به وفور در مدارات الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند . این خازنها در برابر حرارت زیاد معیوب می شوند و بنابراین هنگام لحیمکاری باید به این نکته توجه داشت .
clear.gif

خازن ها با هر ظرفیتی وجود ندارند . بطور مثال خازن های 22 میکروفاراد یا 47 میکروفاراد وجود دارند ولی خازن های 25 میکروفاراد یا 117 میکروفاراد وجود ندارند .

دلیل اینکار چنین است :
فرض کنیم بخواهیم خازن ها را با اختلاف ظرفیت ده تا ده تا بسازیم . مثلاً 10 و 20 و 30 و . . . به همین ترتیب . در ابتدا خوب بنظر می رسد ولی وقتی که به ظرفیت مثلاً 1000 برسیم چه رخ می دهد ؟
مثلاً 1000 و 1010 و 1020 و . . . که در اینصورت اختلاف بین خازن 1000 میکروفاراد با 1010 میکروفاراد بسیار کم است و فرقی با هم ندارند پس این مسئله معقول بنظر نمی رسد .
برای ساختن یک رنج محسوس از ارزش خازن ها ، میتوان برای اندازه ظرفیت از مضارب استاندارد 10 استفاده نمود . مثلاً 7/4 - 47 - 470 و . . . و یا 2/2 - 220 - 2200 و . . .
clear.gif

خازن های متغیر :
در مدارات تیونینگ رادیوئی از این خازن ها استفاده می شود و به همین دلیل به این خازنها گاهی خازن تیونینگ هم اطلاق می شود . ظرفیت این خازن ها خیلی کم و در حدود 100 تا 500 پیکوفاراد است و بدلیل ظرفیت پائین در مدارات تایمینگ مورد استفاده قرار نمی گیرند .
در مدارات تایمینگ از خازن های ثابت استفاده می شود و اگر نیاز باشد دوره تناوب را تغییر دهیم ، این عمل بکمک مقاومت انجام می شود
clear.gif

خازن های تریمر :
خازن های تریمر خازن های متغییر کوچک و با ظرفیت بسیار پائین هستند . ظرفیت این خازن ها از حدود 1 تا 100 پیکوفاراد ماست و بیشتر در تیونرهای مدارات با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می گیرند .
در پست هاي بعدي از نقش خازن ها در مدارات بيشتر بحث خواهيم كرد .
با تشكر.
موفق باشيد .


 

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
seven segment???

با سلام :
دوستان استفاده از نمايشگر هاي سون سگمنت هم براي خودشان دنيايي دارند علاقمندان ميتونند نحوه نمايش و تشكيل اعداد در نمايشگر هفت قطعه اي را در اين پست اموخته و از انها در مدارات خود به نحو احسن استفاده نمايند فايل ضميمه pdf را دانلود كنيد .
اينم لينك پرسش و پاسخ براي راحتي شما دوستان :
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=361
با تشكر.
موفق باشيد .
 

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
جرينگ زنگ تفريح جرينگ

با سلام :دوستان بخاطر اينكه بتوانيم موجب پر محتوا سازي همراه با نشاط تاپيك هاي اموزشي گام به گام را ادامه دهيم مصمم شدم لابلاي پست ها با استفاده از نرم افزارهاي اموزشي و تفنني كم حجم نشاط شما را هم فراهم كنم براي اين زنگ تفريح جدول اطلاعات عمومي (بازي با نشاطي است ) را اپلود ميكنم چنانكه تا اخر نرم افزار ادامه دهيد حتما شما را براي اخذ جايزه هاي ويژه نرم افزار هدايت خواهيم كرد ( تضمين ميشود) فعلا دانلود كنيد تا بعد ....دانلود اين بازي جالب قيرقيزخان را توصيه ميكنم .هر سه فايل پشت سر هم را در يك پوشه دانلود و اجرا كنيد . پسورد = gadraj
[hide]مشاهده فایل‌پیوست Bazi ba Kalamat Setup.part1.rarمشاهده فایل‌پیوست Bazi ba Kalamat Setup.part2.rarمشاهده فایل‌پیوست Bazi ba Kalamat Setup.part3.rar[/hide]
با تشكر .
موفق باشيد .
 

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,529
مدولاسیون چیست :

با سلام:
مدولاسیون چیست :
فرض کنید یک سر طنابی را به یک درخت گره زده ایم و سر دیگر را 20 متر دورتر در دست گرفته اید. درصورتی که شما دستتان(که طناب را با آن گرفته اید) به سمت بالا و پایین حرکت دهید، طناب در هوا با حرکات موج مانند بالا و پایین می رود و دامنه حرکات آن به یک میزان (بالا و پایین)تغییر می کند، خواه سرعت حرکت دست شما کم یا زیادباشد.
این حرکات نوسانی را به اصطلاح، حالتی از مدوله سازی فركانسی یا FM1 می نامند. در امواج رادیویی نیز این نوسانات تشکیل "امواج حامل2" راخواهند داد.
در مقابلFM روش دیگری وجود دارد که طی آن امواج حامل بر اساس تغییرات مقادیر دامنه امواج شکل می گیرندکه به این حالت مدولاسیون دامنه یاAM گفته می شود.
این در حالیست که مقادیر اختلاف تغییرات در دامنه یکسان نبوده و دائما با یکدیگراختلاف داشته باشند.
بنابراین در شیوه AM در یک بازه زمانی دامنه امواج حامل دچار تغییرات می گردد در حالی که فرکانس ثابت وپایدار می ماند ولی در شیوه FM در یکبازه زمانی دامنه امواج حامل ثابت بوده ولی فرکانس آن متغییراست.(البته در حد بسیارکم حدود + - 19 کیلو هرتز(
انواع مدولاسیونها :
بطور کلی مدولاسیون ها به دو روش انجام می گیرد که یا انالوگ هستند یا دیجیتال که عبارتند از :
FM 'AM ' SB ' SSB ' DSB ' DSB_SC ' FSK ' ASK ' QAM ' PCM ' TDM ' PDA
روش انالوگ خود دارای چندین نوع است که شرح و تفصیل همه انها از عهده این مقاله خارج است و جهت اشنایی سطحی به انها اشاره خواهد شد و سپس فقط انواعی که در رادیو و تلویزیون کاربرد بیشتری دارند به تفصیل شرح خواهد رفت .
ماهیت روشهای مدولاسیون AM وFM :
در روش AM نرخ یا میزان تغییرات دامنه امواج بستگی به نوسانات و زیر و بم صدای ارسالی خواهد داشت.
در FM نیز میزان تغییرات فركانس امواج حامل وابسته به نوسانات و زیر و بم صدا خواهد بود.
در روش مدولاسیونFM صداهای آهسته و حد پایین محو نشده و از بین نمی رود، چرا که سیگنالهای FM هر تن صدا را بر روی فركانس جداگانهارسال می كند،
به طوری که در هر لحظه دو فرکانس مختلف را با یکدیگرترکیب و همزمان ارسال می نماید که اصطلاحا به آن استریو می گویند و از این جهت کیفیت بسیار بالاتری نسبت به مدولاسیون AM خواهد داشت. ازسوی دیگرارسال امواج AM نسبت به FMازسهولت بیشتری برخوردار است چر ا که این امواج پیچیدگی های کمتری نسبت به FM دارند.
در مقابل، کیفیت خوب سیگنالهایFM كه ناشی از دوفركانسی بودن وپیچیدگی های فرایند پخش آن است، دارای معایبی نیز است از جمله آن که این امواج در فواصل دور قابل دریافت نیستند و زودتر دچار افت خواهند شد. اما در عوض سیگنالهای ساده AM به راحتی تا فواصل بسیار دور نفوذ کرده و قابل در یافت از سوی گیرنده هستند. پس به شکل خلاصه دریافتیم كه امواج FM دارای كیفیت بالاتر و بدون نویز ولی بردكوتاه تر هستند و امواج AM دارای کیفیتی متوسط، اما برد بالاتری نسب به FM هستند.
مدولاسیون AM
مدولاسیون AM یکی از روش های پخش امواج رادیویی است که تقریبا در مدتی نزدیک به3 /2 ازقرن بیستم، رایج ترین شیوه پخش امواج رادیویی خصوصا پخش همگانی بوده وهم اکنون نیزاستفاده وسیعی دارد. این شیوه بیشتر توسط ایستگاه های رادیویی که رویکرد پخش اخبار داشته ویا اغلب حجم مطالب مورد انتشار آنها را "صحبت کردن" تشکیل می دهد، مورد استفاده واقع می گردد .
این درحالی است که ایستگاه های رادیویی عمومی و پخش موسیقی در دهه های اخیر ازشیوه پخش FM استقبال نمودند.روشAM تا قبل از جنگ جهانی اول برای ایستگاه های رادیویی کلامی و موسیقی استفاده می شد، اما در دهه بعد ازجنگ اول جهانی فعالیت این ایستگاه ها به اوج خود رسید.
( اولین ایستگاه رادیوییAM تجاری در 1920درپنسیلوانیای آمریكا ) آغاز به کار کرد. موسس این ایستگاه شخصی به نام "فرانکكان راد " بود.
انتشار امواج رادیویی AM بر روی چند باند فر کانسی مختلف به شرح زیر انجام می گیرد:
موج بلند (LW):153-279 khz
موج متوسط (MW):530-1.710 khz
موج کوتاه (sw):2.300-26.100 khz
که موج کوتاه آن ( SW) خود به چندین تکه باند کوچکترتقسیم بندی می شود. تخصیص این باندها در وهله اول بر اساس تصمیم "ITU " یا اتحادیه بین المللی مخابرات ) بخش تنظیم مقررات رادیویی) و در مراحل بعدی بر اساس سازمان های تنظیم مقررات ملی هر کشور انجام می گیرد. برای مثال در کشور ما، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مديريت فركانس و در ایالات متحده، FCC یا کمیسیون فدرال ارتباطات عهده دار انجام این تقسیم بندی و تخصیص هستند.
-موج بلند ( LW ): این باند برای انتشار امواج رادیویی ایستگاه های تجاری در اروپا، آفریقا، آسیا، واسترالیا(هرسه منقطه ITU (مورد استفاده قرار دارد.
این در حالیست که در کشور آمریکا این باند به عنوان پشتیبان یا باند رزرو برای باند مسیریابی هوا نوردی در نظر گرفته شده است.
موج متوسط (MW ): یکی از رایج ترین باندهای پخش امواج در ایستگاه های رادیویی AM است.
موج كوتاه (SW) : توسط ایستگاه هایی به کار می رودکه قصد انتشار امواج خود را به فواصل بسیار دورتر از محل ایستگاه دارند.
صدای دریافتی از این امواج در فواصل دورتر دارای کیفیت کمتری نیز خواهد بود.
امواج متوسط وكوتاه باندAM ، در شب و روز رفتار و اثرات متفاوتی را از خود نشان می دهند. در طول روز سیگنالهای AM بوسیله امواج )انتشار ) زمینی منتقل می شوند. در انعکاس از زمین امواج AM، سیگنالها قادرند تاچند صد كیلومتری ایستگاه ارسال شوند واین در حالی است که این امواج بعد از غروب آفتاب بر اساس تغییرات لایه یونسفر جو به شیوه انتشار آسمانی منتقل می گردند که دراین حالت امواج منتشر شده از ایستگاه تا فواصل دورتری نسبت به روز قابل ارسال ودریافت خواهند بود. سیگنالهای رادیوییAM در فضاهای شهری می توانند براحتی توسط ساختمانهای مرتفع وآسمان خراش ها گسیخته ومختل شوند. به علاوه دیگر منابع انتشار امواج رادیویی نیز می توانند اثرات مخرب و نامطلوبی بر فرایند انتقال این امواج برجای گذارند.
بنابر این یک فرستنده AM دستگاهی است كه با تلفیق وسوار كردن سیگنالهای صوتی بر روی امواج حامل، یك موج AM را تشکیل داده و از طریق آنتن، آن را منتشر می نماید.
یك گیرنده AM نیز مجهز به یك قسمت فی لتر و یك قسمت آشكارساز می باشد كه عمل جداسازی سیگنالهای صوتی از امواج حامل و آشكار نمودن آنهارا برعهده دارد.
مدولاسیون FM
"ادوین آر مستر انگ " یک مخترع و مهندس الکترونیک در آمریکا بود. وی در سال 1890 به دنیا آمد، مهندسی خود را از دانشگاه کلمبیا گرفت. وی همچنین یکی از فعالیترین مخترعین در عصر رادیو بود، به طوری که "مدولاسیون فرکانسی " رادیو یا (FM ) بزرگترین اختراع وی به شمار می رود از دیگر اختراعات ادوین در دوران دانشکده، اختراع سیستم احیا کننده مدار درسال 1914بود.با این حال حقیقت غم انگیز در مورد او این بود که بسیاری از اختراعات وی بعد از مرگش به نام دیگران ثبت شد. اما آرمسترانگ در سال 1933روش مدولاسیون فرکانسی رابه نام خود ثبت کرد.مزیت این روش در زمینه انتقال اصوات بوسیله امواج رادیویی، درکیفیت و وضوح بالاتر آن نسبت به روشهای AM و قبل ازآن بود. آرمسترانگ پس از موفقیت در آزمایشهای مقدماتی توانست تا نظر FCC را برای اختصاص یك باند ویژه رادیویی به نام FM جلب کند این باند ابتدا در محدوده 42 الی 50 MHZ قرار داشت.نخستین ایستگاه رادیو پخش همگانی FMدر سال 1937با مجوز کمیته ملی ارتباطات آمریکا (FCC)، با علامت (W1xoj )آغاز به کارکرد. در آن زمان رادیوهای FM هنوز در محدوده فركانسی 42تا50 مگاهرتزکار می کردند، که پس ازجنگ جهانی دوم، کمیته در 27 ژوئن 1945،گستره فرکانسی FM را به 88 الی MHZ 106 تغییر داد.این تغییر به منظور جلوگیری ازتداخل های رادیویی وهمچنین افزایش ظرفیت كانالها انجام شد.به علاوه این تغییر، باعث تحمیل هزینه های زیادی به ایستگاه های پخشFM به علت تعویض تجهیزات قدیمی خود با تجهیزات پخش بر رویباندجدیدFM شد.
در کشور ما ایستگاه های رادیویی پخش همگانی FM درمحدوده فركانسی 88 الی 108 مگاهرتز یعنی با گستره ای برابر 20 مگاهرتز كار می كنند. این گستره تقریبا به 100 کانال تقسیم شده است، هر کانال با گستره ای برابر . 0 / 2MHZ روش FM نسبت به AM پهنای باندبیشتری را نیاز دارد، اما در مقابل سیگنالهای FM نسبت به AM از نظر تداخل محفوظ تر وقوی تر می باشند. همچنین در برابر پدیده محو شدگی نیز مقاومت بیشتری خواهندداشت.
برای دریافت امواج FM می بایست از یك گیرنده FM استفاده نمود و برای شنیدن هر کانال باید گیرنده را دقیقا بر روی فرکانس مرکزی هر کانال تنظیم کرد.
برای مثال بالاترین کانال پهنایی برابر 8/107 مگاهرتز الی MHZ108 را در بر می گیرد، بنابراین بسامد مرکزی آن 9/107مگاهرتز است.
ایستگاه های پخش همگانی FM در کشورهای مختلف از توان خروجی بسیار بالایی درحد KW100) كیلو وات ( ویا حتی بیشتر استفاده می شود با چنین توانی امواج رادیویی تا فواصل 160کیلومتری از ایستگاه فرستنده بخوبی قابل دریافت وشنیدن هستند. توان خروجی برخی از ایستگاه ها حتی تا 300 یا 500 کیلو وات نیز افزایش می یابد
باتشكر .
موفق باشيد .
 
بالا