آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
من همچنان منتظر راهنمایی هستم:beach:
با سلام :
پاسخ گذاشته شده اینجا را نخوندی ؟؟؟؟ !!!!
[h=2]اسخ : پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}[/h]
1.png
نوشته اصلی توسط mhn_nova

سلام
خدمت شما استاد گرامی :

با سلام :
عزیزم اگه دقت کنید متوجه خواهید شد که روی مدار نیز درج شده که خروجی این مدار بصورت { PMW } هست بعبارتی بقول خودتون شبیه AC و پالسی هست که صرفا برای کنترل سرعت موتور های سرو کاربرد دارد چنانکه مدارتون درست عمل کند به نسبت توان و ولتاژ خروجی این کیت یک لامپ فیلمانی { التهابی } وصل کنید تا تغییرات نور لامپ فوق را مشاهده کنید - شما نمیتونید از این مدار بجای دیمر معمولی {بخصوص در کیت چشمک زن } استفاده کنید .
موفق باشید .

mhn_nova

کاربر
2008-10-12
68
114
ببخشید من پاسخ رو ندیدم!
حالا نمیشه تغییری در مدار داد تا بشه از خروجیش بعنوان منبع تغذیه استفاده کرد؟ یا اگر مداری در این خصوص (خروجی آمپر بالا) بصورت PCB دارید برام قرار بدید
چون من مبتدی هستم! خیلی خیلی از راهنمایتون ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
ببخشید من پاسخ رو ندیدم!
حالا نمیشه تغییری در مدار داد تا بشه از خروجیش بعنوان منبع تغذیه استفاده کرد؟ یا اگر مداری در این خصوص (خروجی آمپر بالا) بصورت PCB دارید برام قرار بدید
چون من مبتدی هستم! خیلی خیلی از راهنمایتون ممنون
با سلام :
درسته که یک مدار دیمر ولتاژ خروجی خود را کم و زیاد { کنترل } میکند اما دیمر جایگزینی به عنوان منبع تغذیه نیست .
شما چی نیاز دارید و قرار هست این مدار درخواستی براتون چه کاری انجام بده توضیح کامل با ولتاژ و امپر و محل استفاده و.... بزارید .
موفق باشید .

mhn_nova

کاربر
2008-10-12
68
114
سلام
استاد عزیز من میخوام یه منبع تغذیه متغیر ساده 0 تا 12 ولت یا بالاتر 2یا 3 آمپر درست کنم! ممنون از راهنمایی هاتون.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
<strong> سلام
استاد عزیز من میخوام یه منبع تغذیه متغیر ساده 0 تا 12 ولت یا بالاتر 2یا 3 آمپر درست کنم! ممنون از راهنمایی هاتون.<br>
strong>
با سلام :
چنین درخواستی را باید در بخش منابع تغذیه مطرح میکردین !!!
[hide] مشاهده فایل‌پیوست 5a regolat.rar [/hide]
برای قسمت ورودی از یک ترانس 24 ولتی 5 امپر به همراه دیود پل یکسوساز حدود 5 امپری و خازن شیمیایی 1000 میکرو 35 ولتی استفاده کنید
توجه کنید رگولاتور مصرف شده در سه نوع متفاوت { 1 - پلاستیکی TO220 , IO92 . قابلمه ای فلزی } در بازار موجود هست شما باید از نوع فلزی قابلمه ای تهیه کنید .
موفق باشید ./

mhn_nova

کاربر
2008-10-12
68
114
باسلام
استاد گرامی اگه از پشت فیبر هم عکس بذارید خیلی لطف کردید چون من مبتدی هستم از جایه صحیح قطعات سر در نمیارم! بازهم منو ببخشید که توقع زیادی دارم!

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
باسلام
استاد گرامی اگه از پشت فیبر هم عکس بذارید خیلی لطف کردید چون من مبتدی هستم از جایه صحیح قطعات سر در نمیارم! بازهم منو ببخشید که توقع زیادی دارم!
سلام :
فایل پیوست همون پست قبلی را براتون اصلاح کردم و کامل هست دوباره دانلود کنید .
دقت کنید که دیود پل نیز در مدار جایگزین شده و کافیست سر سیم های ترانس 5 امپری 24 ولتی را به محل مشخص شده {ترمینال بغل فیوز سمت چپ شکل }
وصل کنید و خروجی را از ترمینال بغل پتانسیومتر {سمت راست شکل } بگیرید .
- حتما از رگولاتور فلزی طبق این شکل استفاده کنید .
[hide]lm338k_power_supply_pcb.jpg[/hide]
موفق باشید .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام
دوست خوبم
بله درست است این مدار یک مقایسه کننده است و میتوانید از این مدار استفاده کنید
البته متناسب با شرایط و خواسته شما ممکن است نیاز به تغییر و تکمیل جزئی باشد
بعنوان مثال اگر عبور از مرز ولتاژ مرجع بکندی انجام شود خروجی مدار در لحظه عبور ملایم از مرز ، مدام قطع و وصل میکند تا از مرز عبور کند

بعبارتی اگر ولتاژ مرجع 5 ولت باشد و ورودی برای لحظات قابل توجهی 5 ولت بماند آپ امپ گیج میشود و نمیداند خروجی را vcc کند یا صفر ( که دراینصورت اعمال تمهیدات مربوطه ، ضروری میگردد )
و قس علیهذا
و لذا همانگونه که در مشروح عملکرد مدار تاکید نمودم ، این مدار متناسب با شرایط و نیاز متقاضی ارائه شده
سپاس

سلام بر استاد عزیز جناب غزال
استاد این مدار مقایسه گر رو برای ساخت همون مدار محافظ اتصال کوتاه نیاز دارم
اگر خاطرتون باشه طی یک pm خدمتتون عرض کردم که یک ایده ای داشتم تا بدون استفاده از سنس جریان برای این گونه مدارات بتوان اتصال رو تشخیص داد.
ایده : توسط یک رگولاتور 5 ولتی می خوام یک ولتاژ ضعیف رو به سمت لاین بلندگو بفرستم . حالا این ولتاژ رو از سمت دیگر بلندگو بگیرم و باتوجه به اهم بلندگو ( 4 اهم در نظر میگیریم ) این ولتاژ مثلا" به 4.5 ولت میرسه حال توسط مقایسه گر این 4.5 ولت دائما" نمونه برداری میشه و اگر ولتاژ تغییر کنه نشان دهنده اتصال هست و خروجی آپ آمپ یک رله رو فعال کنه و رله ورودی آمپلی رو به زمین وصل کنه
به نظرتون این کار شدنی هست؟؟؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام بر استاد عزیز جناب غزال
استاد این مدار مقایسه گر رو برای ساخت همون مدار محافظ اتصال کوتاه نیاز دارم
اگر خاطرتون باشه طی یک pm خدمتتون عرض کردم که یک ایده ای داشتم تا بدون استفاده از سنس جریان برای این گونه مدارات بتوان اتصال رو تشخیص داد.
ایده : توسط یک رگولاتور 5 ولتی می خوام یک ولتاژ ضعیف رو به سمت لاین بلندگو بفرستم . حالا این ولتاژ رو از سمت دیگر بلندگو بگیرم و باتوجه به اهم بلندگو ( 4 اهم در نظر میگیریم ) این ولتاژ مثلا" به 4.5 ولت میرسه حال توسط مقایسه گر این 4.5 ولت دائما" نمونه برداری میشه و اگر ولتاژ تغییر کنه نشان دهنده اتصال هست و خروجی آپ آمپ یک رله رو فعال کنه و رله ورودی آمپلی رو به زمین وصل کنه
به نظرتون این کار شدنی هست؟؟؟؟

سلام عزیزم
خیر روش شما غیرعملی و غیرعلمی و ناممکنه و با ایرادات عدیده مواجه است
اساسا اهم معرف بلندگو ، ناشی از امپدانس است و بسیار متفاوت با اهم مقاومت اهمی

بطوریکه ولتاژ dc ، بلندگو سالم 100 اهمی را هم اتصال کوتاه می بینه ( صرفنظر از مقاومت ناچیز اهمی ) - و اساسا ولتاژ dc برای بلندگو مانند سم محسوب میشه - و میدان ناشی از dc موجب اختلال کار بلندگو و ضعف شدید آن میگردد و این روش الی ماشاءالله ایرادات دیگه داره .
سپاس

بالا