آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
با سلام
دوستان یه محافظ یخچال سارا هست که تا از 180 تا 240 ولت فعال میشه مشکل ما این هست که برق شهر اکثر اوقات 245 ولته و یخچال رو خاموش میکنه آی سی استفاده شده در این محافظ LM324 هست باید چه تغیری در کدوم مقاومت داد تا محدوده ی کار این محافظ تا 150 ولت هم برسه. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید!
سلام
با ولتاژ کمتر از 180 ولت موتور یخچال و فریزر می سوزه (قدرت موتور کم میشه و روغن داخل لوله ها گیر میکنه )

sina_sary

کاربر
2013-02-04
23
27
7.png
نوشته اصلی توسط sina_sary
سلام
دو تا مدار تستر آی سی 741 و555 دارم که 741 ورودی هاش یکی زمین ویک منفی 10 ولت ویک مثبت 10 ولت هست و555 هم ورودی هاش یکی زمین ویکی هم 5 ولته می خوام با یک آی سی ریگلاتور ورودی های این دوتا مدار رو یکی کنم بطوری که با یک منبع تغذیه هردو مدار روشن شه؟چیکار باید بکنم؟چند تا ریگلاتور می خواد؟ریگلاتور چند ولت می خواد؟خواهشا راهنمایم کنید

منبع : http://www.irantk.ir/irantk3483-32/#ixzz2K0TF6L9o
b292_img0091.jpg
سلام دوست عزیز شماتیک مدار رو بذار تا راهنمایی تون کنیم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
7.png
سلام
دو تا مدار تستر آی سی 741 و555 دارم که 741 ورودی هاش یکی زمین ویک منفی 10 ولت ویک مثبت 10 ولت هست و555 هم ورودی هاش یکی زمین ویکی هم 5 ولته می خوام با یک آی سی ریگلاتور ورودی های این دوتا مدار رو یکی کنم بطوری که با یک منبع تغذیه هردو مدار روشن شه؟چیکار باید بکنم؟چند تا ریگلاتور می خواد؟ریگلاتور چند ولت می خواد؟خواهشا راهنمایم کنید

با سلام :
تغذیه مدار 741 متقارن 10 ولتی هستش اسانترین راه : بهتر است از یک ترانس سه سر 9 ولتی استفاده کرده و بعد از دیودهای یکسوساز از یک رگولاتور 7805 برای 555 و یک رگولاتور 7809 برای خط مثبت 741 و یک رگولاتور 7909 برای تامین خط منفی 741 استفاده کنید .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
7.png
سلام

منبع : http://www.irantk.ir/irantk3483-32/#ixzz2K0TF6L9o
34.jpg

سلام
ضمن کسب اجازه از اساتید عزیزم

کار کردن این مدار با مقاومت 470 کیلو محاله و خازن 1/ میکرو هم باید بای پلار باشه و لذا تصور نکنید رگلاتورهای پیشنهادی استاد عزیز کوچکترین اشکالی داره

سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
سلام
ضمن کسب اجازه از اساتید عزیزم

کار کردن این مدار با مقاومت 470 کیلو محاله و خازن 1/ میکرو هم باید بای پلار باشه و لذا تصور نکنید رگلاتورهای پیشنهادی استاد عزیز کوچکترین اشکالی داره

سپاس
با سلام :
با تشکر از شما جناب غزال از توجه دقیق به متن .
اما بنده فکر کردم اون حرف اخر همون R هست که منظور 470 اهم میباشد و کیفیت شماتیک یا غلط املایی داره !! که در صورت R مدار مشکلی نخواهد داشت و اگر بقول دوستمون 470 کیلو بزارید مسلما بله به هیچ وجه کار نخواهد کرد .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام :
با تشکر از شما جناب غزال از توجه دقیق به متن .
اما بنده فکر کردم اون حرف اخر همون R هست که منظور 470 اهم میباشد و کیفیت شماتیک یا غلط املایی داره !! که در صورت R مدار مشکلی نخواهد داشت و اگر بقول دوستمون 470 کیلو بزارید مسلما بله به هیچ وجه کار نخواهد کرد .
موفق باشید .

استاد عزیزم جناب آقای رجبی
سلام
اتفاقا من هم تصور کردم خودکار در بخش بالایی حرف R خوب ننوشته ولی با دقت زیاد متوجه شدم و ازآنجاکه مسلما کار نمیکرد و ممکن بود به نظرات گهربار شما تردیدی بشه جسارت کردم

ضمنا به ایشان توصیه میکنم بجای 10- ولت از گراند یا بدنه استفاده کنند و گراند دو دیود را به 5 ولت متصل کنند تا با این تغییر یکی از رگلاتور ها حذف بشه و نیازی به رگلاتور 10- ولت نباشه

مضافا که عمر 741 بیشتر میشه و هیچگونه خللی در کار این مدار نوسانساز فرکانس پایین ایجاد نمیکنه

سپاس

sina_sary

کاربر
2013-02-04
23
27
ممنون از نظرات دوستان عزیز اگه زحمتی نیست چون من از این چیزای که میگید زیاد سر در نمی یارم لطف کنید شماتیک این مدار با ریگلاتور ها بگذارید چون من نمی دونم چطوری ریگلاتور ها رو تو این دوتا مدار اسفاده کنم. درضمن مقاومت 470 k هم تو 555 هم تو 741 چه تغیری باید بکنه؟ بازم اگه لطف کنید کلا اصلاح کنید این دو تا مدار با ریگلاتور شماتیکش بزارید ممنون میشم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
ممنون از نظرات دوستان عزیز اگه زحمتی نیست چون من از این چیزای که میگید زیاد سر در نمی یارم لطف کنید شماتیک این مدار با ریگلاتور ها بگذارید چون من نمی دونم چطوری ریگلاتور ها رو تو این دوتا مدار اسفاده کنم. درضمن مقاومت 470 k هم تو 555 هم تو 741 چه تغیری باید بکنه؟ بازم اگه لطف کنید کلا اصلاح کنید این دو تا مدار با ریگلاتور شماتیکش بزارید ممنون میشم

سلام
متاسفانه ویروسهای کامپیوترم اجازه رسم نقشه را نمیده ولی

اولا با شرح کامل استاد رجبی عزیز نیازی به نقشه نیست
ثانیا بدون تردید در سایت هم وجود داره
و اگر موفق نشدید قطعا اساتید عزیزم مشکل شما را رفع خواهند کرد

ولی من معتقدم این مدار نیازی به رگلاتور نداره و با دو آداپتور ساده هم کار میکنه
به این ترتیب که یک آداپتور 10 ولت و یک آداپتور 5 ولت تهیه کنید و

1- منفی آداپتورها را بهم متصل و به گراند یا شاسی یا بدنه مدار ( که با علامت زمین مشخص شده ) متصل کنید

2- ولتاژ 10+ ولت و 5+ ولت را طبق نقشه متصل کنید

3- پایه دو دیود که به گراند متصل شده ، بجای گراند به 5+ ولت متصل کنید

4- بجای 10- ولت هم از گراند یا منفی آداپتورها استفاده کنید

5- بجای 470 کیلو ، طبق نظر شایسته استاد رجبی از 470 اهم استفاده کنید

6- حتما از خازن 1 / میکرو بای پلار استفاده کنید

ابتدا 741 را مونتاژ کنید که باید دو LED بترتیب چشمک بزنند و اگر مقاومت 1 مگا را کوچکتر انتخاب کنید سریعتر چشمک میزنند
و سپس سراغ 555 بروید

سپاس

sina_sary

کاربر
2013-02-04
23
27
سلام
متاسفانه ویروسهای کامپیوترم اجازه رسم نقشه را نمیده ولی

اولا با شرح کامل استاد رجبی عزیز نیازی به نقشه نیست
ثانیا بدون تردید در سایت هم وجود داره
و اگر موفق نشدید قطعا اساتید عزیزم مشکل شما را رفع خواهند کرد

ولی من معتقدم این مدار نیازی به رگلاتور نداره و با دو آداپتور ساده هم کار میکنه
به این ترتیب که یک آداپتور 10 ولت و یک آداپتور 5 ولت تهیه کنید و

1- منفی آداپتورها را بهم متصل و به گراند یا شاسی یا بدنه مدار ( که با علامت زمین مشخص شده ) متصل کنید

2- ولتاژ 10+ ولت و 5+ ولت را طبق نقشه متصل کنید

3- پایه دو دیود که به گراند متصل شده ، بجای گراند به 5+ ولت متصل کنید

4- بجای 10- ولت هم از گراند یا منفی آداپتورها استفاده کنید

5- بجای 470 کیلو ، طبق نظر شایسته استاد رجبی از 470 اهم استفاده کنید

6- حتما از خازن 1 / میکرو بای پلار استفاده کنید

ابتدا 741 را مونتاژ کنید که باید دو LED بترتیب چشمک بزنند و اگر مقاومت 1 مگا را کوچکتر انتخاب کنید سریعتر چشمک میزنند
و سپس سراغ 555 بروید

سپاس
مرسی از راهنمایت ولی استاد پروژم(نخندین پروژم سادهه) گفت با آی سی ریگلا تور بگیر ورودی ها شو یکی کن . بای پلار یعنی چی؟470 مدار555 رو تغییر بدم یا741؟یا هر دو؟چون با منبع تغذیه دانشگاه قراره مدارو تست کنم نمی تونم دوتا آداپتور بخرم (بصرفه نیست) از استاد رجبی عزیز خواهش میکنم اگر امکان داره نقشه دو تا مدار رو با ریگلاتور بزارید با تشکر

• Like

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
مشکل در مدار منبع تغذیه بدون ترانس

سلام من یه مدار دارم که این مدار یه منبع بدون ترانس داره که ولتاژ یه رله 12 ولتی رو تامین میکنه .220 ولت AC توسط دیودها به DC تبدیل میشه و یک زنر 12 ولتی هم داره.

وقتی ترانزیستور PNP استفاده میکنم روی پایه امیتر(E) که بصورت ثابت 12 ولت دارم .چون سر زنر رو پایه E هست و روی پایه بیس 12 ولت دارم ولی روی پایه کلکتور که راه انداز رله هست 5 ولت دارم .
وقتی ترانزیتسوتر NPN استفاده میکنم روی امیتر 12 ولت دارم و روی بیس و کلکتور 5 ولت دارم درصورتیکه رله 12 ولتی هست .زنر 12 ولتی ،، خازن خشک 1 میکرو فارادی و خازن 470 میکرو هم عوض کردم.

ضمنا دقیقا یادم نیست که ترانزیستور NPN بود یا PNP .چون گمش کردم.ولی هم NPN انداختم هم PNP .مشکل از کجا میتونه باشه که کلکتور نمیتونه 12 ولت رو تامین کنه ؟؟
سلام:jump:
اینی که بهتون میگم دقت کنین و بگین
ببین ایا یه پایه از رله مسقیما به یه پایه از ترانزیستور وصله
دوما . ببین پایه دوم رله .البته منظورم تغذیه رلست نه کنتاکت های رله در هر صورت ببین پایه دیگش (رله) به منفی وصله یا مثبت .اینا را بگو تا بهت بگم چه کار کنی

• Like
بالا