آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

asad1

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-01
188
1,046
با سلام
دوستان یه محافظ یخچال سارا هست که تا از 180 تا 240 ولت فعال میشه مشکل ما این هست که برق شهر اکثر اوقات 245 ولته و یخچال رو خاموش میکنه آی سی استفاده شده در این محافظ LM324 هست باید چه تغیری در کدوم مقاومت داد تا محدوده ی کار این محافظ تا 150 ولت هم برسه. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید!

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود خدمت شما
اگر این کار را انجام بدید دیگه اسمش را محافظ نمیشه گذاشت محدوده کاری یک حد مجاز داره
به نظر من در اینصورت یخچال را مستقیم وصل کنید بهتره
البته این نظر بنده است
موفق باشید

asad1

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-01
188
1,046
سلام ، حرف شما درست ولی زمان تاخیرش برای ایمنی یخچال مهمتره که از اون نظر مشکلی نداره ، اینم بگم که در مناطق گرمسیر چون مصرف کولر گازی ها بالا میره خود اداره برق تاپ ترانس های تو خیابون ها رو بالا میبره که اون مشترکین آخر کار حداقل 200 ولت رو داشته باشن ولی خونه های نزدیک به ترانس ولتاژ 245 رو باید تحمل کنن،
حالا اگه کسی اطلاع داشته باشه ممنون میشم کمک کنه که یه جوری این نمونه محافظ ها رو که در اون از آی سی LM324 استفاده یه جوری دستکاری کنیم تا 245 رو هم قطع نکنه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kavosh83

erfan talaiy

کاربر
2012-08-07
2
2
همدان
با سلام و خسته نباشید خدمت اقای رجبی وهمکاران.
من مداری می خواستم که اطلاعات usb را در امپلیفایر ها بخواند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kavosh83

ma1369

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-10-10
830
5,202
اصفهان- کهریزسنگ
سلام يك كيت ساخته شده ي فرمان ازراه دوربوسيله ي مبايل ياتلفن اورده اندكه يك ورودي خط داردويك ورودي220وسه تارله12ولت باسه تاخروجي بازوبسته مدارسالم است وازمدارات مهندس بخت اوراست دوستان لطفاروش كاربااين مداروشماره دهي راتوضيح دهيد.

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
سلام يك كيت ساخته شده ي فرمان ازراه دوربوسيله ي مبايل ياتلفن اورده اندكه يك ورودي خط داردويك ورودي220وسه تارله12ولت باسه تاخروجي بازوبسته مدارسالم است وازمدارات مهندس بخت اوراست دوستان لطفاروش كاربااين مداروشماره دهي راتوضيح دهيد.

سلام دوست عزیز

در مورد درخواست شما .قبلا مباحثی توسط استاد رجبی آپلود شده نمونه اش http://www.irantk.ir/irantk6474/
موفق باشید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
مشکل در مدار منبع تغذیه بدون ترانس

سلام من یه مدار دارم که این مدار یه منبع بدون ترانس داره که ولتاژ یه رله 12 ولتی رو تامین میکنه .220 ولت AC توسط دیودها به DC تبدیل میشه و یک زنر 12 ولتی هم داره.

وقتی ترانزیستور PNP استفاده میکنم روی پایه امیتر(E) که بصورت ثابت 12 ولت دارم .چون سر زنر رو پایه E هست و روی پایه بیس 12 ولت دارم ولی روی پایه کلکتور که راه انداز رله هست 5 ولت دارم .
وقتی ترانزیتسوتر NPN استفاده میکنم روی امیتر 12 ولت دارم و روی بیس و کلکتور 5 ولت دارم درصورتیکه رله 12 ولتی هست .زنر 12 ولتی ،، خازن خشک 1 میکرو فارادی و خازن 470 میکرو هم عوض کردم.

ضمنا دقیقا یادم نیست که ترانزیستور NPN بود یا PNP .چون گمش کردم.ولی هم NPN انداختم هم PNP .مشکل از کجا میتونه باشه که کلکتور نمیتونه 12 ولت رو تامین کنه ؟؟

سلام .از استاتید خواهشمندم منو راهنمایی کنند

سلام دوست عزیز
با کاهش مقدار مقاومت و افزایش ظرفیت خازن 1 میکرو 400 ولتی ، ابتدا ولتاژ ورودی رگلاتور ترانزیستوری را در حالت بارداری به حدود 30 ولت افزایش دهید و سپس بجای ترانزیستور از رگلاتور 12 ولتی مثلا 7812 استفاده کنید (اگه مطمئنید که خروجی 12 ولت میخواد ) تا رفع مشکل ریشه کن و دائمی بشه

من رگلاتورهای اینچنینی را فقط یکبار با این روش تعمیر میکنم و میره که پیداش نمیشه فقط صاحبشون هر از گاهی میان و با اظهار لطف شرمنده ام میکنن

اگر مقادیر خازن و مقاومتها و نقشه ساده تبدیل ac به dc را روی کاغذ بکشید و آپلود کنید تا ببینم به چه مقدار جریان نیاز داره دراینصورت خودم تغییرات را هم اعلام میکنم .

ضمنا اگر میخواهید اشکال همین مدار را رفع کنید
ایراد برد شما اینه که زینر را اشتباها 12 ولتی گذاشتید زینر خودش بزرگتر و حدود 20 ولتی بوده ( درواقع باید زینر متصل به بیس 12 ولتی باشه و زینر دوم که متصل به کلکتور است باید حدود 20 ولت باشه )

چون محاله به کلکتور 12 ولت بدهید و از امیتر هم 12 ولت بگیرید

اگر متوجه پاسخ شما نشدم از طریق پیام خصوصی مطلعم فرمایید

سپاس

sina_sary

کاربر
2013-02-04
23
27
سلام
دو تا مدار تستر آی سی 741 و555 دارم که 741 ورودی هاش یکی زمین ویک منفی 10 ولت ویک مثبت 10 ولت هست و555 هم ورودی هاش یکی زمین ویکی هم 5 ولته می خوام با یک آی سی ریگلاتور ورودی های این دوتا مدار رو یکی کنم بطوری که با یک منبع تغذیه هردو مدار روشن شه؟چیکار باید بکنم؟چند تا ریگلاتور می خواد؟ریگلاتور چند ولت می خواد؟خواهشا راهنمایم کنید

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
سلام
دو تا مدار تستر آی سی 741 و555 دارم که 741 ورودی هاش یکی زمین ویک منفی 10 ولت ویک مثبت 10 ولت هست و555 هم ورودی هاش یکی زمین ویکی هم 5 ولته می خوام با یک آی سی ریگلاتور ورودی های این دوتا مدار رو یکی کنم بطوری که با یک منبع تغذیه هردو مدار روشن شه؟چیکار باید بکنم؟چند تا ریگلاتور می خواد؟ریگلاتور چند ولت می خواد؟خواهشا راهنمایم کنید

سلام دوست عزیز شماتیک مدار رو بذار تا راهنمایی تون کنیم.

بالا