آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

rad

کاربر
2007-06-11
3
8
با سلام خدمت استاد عزيز :

سوالي در رابطه با مواد سخت و غالبا سياه رنگي كه جهت پوشش و استتار و .......... روي مدارات و اغلب روي چيپها و آي سي ها يا ديگر قطعات ميريزند
داشتم.

1-اسم علمي و صحييح اين مواد چيست؟ (رزين _ پليمر _ كامپوزيت يا......؟؟؟)

2- حلال اين مواد چيست ؟ بگونه اي كه بتوان بدون آسيب رساندن و پاك شدن كد و مشخصات قطعه آنرا از روي قطعه جدا كرد يا برداشت يا پاك كرد ؟

هرگونه اطلاعاتي در اين زمينه از سوي جنابعالي براي حقير بسيار راه گشا و ارزنده خواهد بود.

و اما درخواست يك مدار با كارايي بالا از استاد گرام :

ميدانيم كه المان پيزو الكتريك در قبال فشار مكانيكي توليد ولتاژ بسيار ضعيفي مينمايد و بالعكس. حال اگر بخواهيم از يك قطعه پيزو (پولكي برنجي ) كه اغلب در بازرهاي تلفن يا شوك سنسور اتومبيل و....... استفاده ميشود را تحت ارتعاشات صوتي ( منظورم از ارتعاشات صوتي همان صداي انسان يا كلا صداهاي موجود در محيط و اطرافمان است) قرار دهيم به عنوان سنسور صدا چه نوع مداري (پري امپ +صافي+ آمپلي فاير )ميتواند اين ولتاژ بسيار ضعيف را سنس كرده و تقويت مناسب با ولوم جهت راه اندازي يك گوشي يا هدفون در خروجي مدار فراهم آورد. ضمنا استاد اين را هم به من بفرماييد كه ايمپدانس ورودي پيزو هاي پولكي برنجي كه در بازار به وفور يافت ميشود چقدر است؟

با سپاس از بذل توجه استاد عزيز

آخرین ویرایش:

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیز سلام
استاد 2n2646 یک ترانزیستور ujt مثبت هستش
لطفا به من یک ujt منفی معرفی کنید n channel که تهیه اون هم آسون باشه و راحت پیداشه
با تشکر از شما استا عزیز

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیز سلام
لطفا به من یک ujt منفی معرفی کنید n channel که تهیه اون هم آسون باشه و راحت پیداشه
با تشکر از شما استا عزیز

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
استاد عزیز سلام
با تشکر از شما استا عزیز
با سلام :
متاسفانه نوع n channel ujt سراغ ندارم معمولا در چنين شرايط نياز ي از نوع put استفاده ميكنند كه نوعي از تريستورهاي پروگرامابل ميباشند .
با تشكر .
موفق باشيد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: meysamm

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
استاد عزیز سلام
استاد نیاز مبرم به یک مدار برای تست آی سی های op amp مثل tl062-72-82 و.. دارم
با تشکر از شما استاد عزیز
با سلام :
دوست عزيز براي تست اپ امپ ها : فكر كنم اين نرم افزار كه انيميشني از عمل كرد اپ امپ ها ميباشد { تست ولتاژ افست } تست بهره تقويت در فيدبك منفي و مثبت و... } از هر نظر .... براتون مفيدتر باشه كم حجم و ساده و كامل ....
حال با در نظر گرفتن عمل كرد اين نرم افزار ميتونيد مورد تست را طبق شكل هاي ارايه شده در نرم افزار مونتاژ و تست نماييد .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 14.6 کیلوبایت بازدیدها: 97
  • 224.1 کیلوبایت بازدیدها: 23

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیز سلام
استاد می خواستم بدونم حداکثر ولتاژ ورودی اسکوپ های دیجیتالی چقدر است؟؟
آیا میشه ولتاژ ac 400 ولترو با آمپر پایین با این اسکوپها مورد تجزیه و تحلیل قرار داد؟؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
استاد عزیز سلام
استاد می خواستم بدونم حداکثر ولتاژ ورودی اسکوپ های دیجیتالی چقدر است؟؟
آیا میشه ولتاژ ac 400 ولترو با آمپر پایین با این اسکوپها مورد تجزیه و تحلیل قرار داد؟؟؟
با سلام :
ولتاژ ورودي دقيق اين دستگاه ها از بروشور {كاتالوگ } ان توسط كارخانه سازنده اش مشخص ميشه ولي از روي {بارون بندي روي دگمه انتخاب دامنه } هم ميشه محاسبه كرد .
معمولا براي حفاظت هم كه شده در اين مواقع {ولتاژ بالا } از پروب هاي مقسم ولتاژي كه به همراه دستگاه {مثل 10 به يك و... } ارايه ميشه استفاده ميكنند .
روش ديگر اينكه توسط دو مقاومت كه مقدار انها نسبت به ولتاژ اعمالي محاسبه ميشه - ميتوان ولتاژ بالاتر را به مقدار قابل قبول {فرضا 400 ولت را به 40 ولت توسط دو مقاومت 10 به يك با توجه به امپدانس ورودي دستگاه (معمولا 1 مگا اهم ) محاسبه و در مسير ورودي قرار داد .
امپر ولتاژ اعمالي نيازي به كم كردن ندارد و در شكل موج و اناليزر شكل موج نقشي ندارد مگر در شرايط خاص { امپر گيري ورودي با در نظر گرفتن مقدار دامنه و فركانس و.. } .
با تشكر .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام خدمت استاد عزيز :

سوالي در رابطه با مواد سخت و غالبا سياه رنگي كه جهت پوشش و استتار و .......... روي مدارات و اغلب روي چيپها و آي سي ها يا ديگر قطعات ميريزند
داشتم.

1-اسم علمي و صحييح اين مواد چيست؟ (رزين _ پليمر _ كامپوزيت يا......؟؟؟)

2- حلال اين مواد چيست ؟ بگونه اي كه بتوان بدون آسيب رساندن و پاك شدن كد و مشخصات قطعه آنرا از روي قطعه جدا كرد يا برداشت يا پاك كرد ؟

هرگونه اطلاعاتي در اين زمينه از سوي جنابعالي براي حقير بسيار راه گشا و ارزنده خواهد بود.

و اما درخواست يك مدار با كارايي بالا از استاد گرام :

ميدانيم كه المان پيزو الكتريك در قبال فشار مكانيكي توليد ولتاژ بسيار ضعيفي مينمايد و بالعكس. حال اگر بخواهيم از يك قطعه پيزو (پولكي برنجي ) كه اغلب در بازرهاي تلفن يا شوك سنسور اتومبيل و....... استفاده ميشود را تحت ارتعاشات صوتي ( منظورم از ارتعاشات صوتي همان صداي انسان يا كلا صداهاي موجود در محيط و اطرافمان است) قرار دهيم به عنوان سنسور صدا چه نوع مداري (پري امپ +صافي+ آمپلي فاير )ميتواند اين ولتاژ بسيار ضعيف را سنس كرده و تقويت مناسب با ولوم جهت راه اندازي يك گوشي يا هدفون در خروجي مدار فراهم آورد. ضمنا استاد اين را هم به من بفرماييد كه ايمپدانس ورودي پيزو هاي پولكي برنجي كه در بازار به وفور يافت ميشود چقدر است؟

با سپاس از بذل توجه استاد عزيز
با سلام :
دوست عزيز : متاسفانه در حال حاضر پاسخ به مورد اول حضور ذهني ندارم .
پيزو ها در رديف ميكروفون هاي خازني { ecm } هستند و به راحتي ميتوان توسط مدارات تقويت كننده ميكروفون هاي خازني ولتاژ سنس شده را در حد مطلوبي تقويت كرد .
امپدانس انها بسته به حجم و نوع لايه انها از 100 كيلو اهم الي 1 مگا اهم ميباشند .
با تشكر .
موفق باشيد .

amkp2004

کاربر
2010-02-04
15
11
سلام استاد بزرگوار . اگه براتون امکان داره من می خواستم بدونم چه طور میشه 10 تا استوانه کوچیک فلزی رو کنار هم گذاشت و آنها باهم شروع به چرخش کنند و به شه سرعت چرخش اونها را ( البته باهم ) نتظیم کرد ؟ و کاری کرد که در عین حال یک مقدار گرم بشوند و بتوان میزان این گرم شدن را نیز تنظیم کرد ؟مثل چیزی که در کمربند های لاغری هست البته نمی خوام لرزش اونها را داشته باشه فقط اینها به طور ساده بچرخن و گرم هم بشوند . خیلی ممنون می شم اگه مدارشو براتم بذارید . زندگیتون شیرین و در پناه حق باشید #$v686

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
با سلام خدمت استاد عزیز
استاد برای ترانزیستورهای bd141وbd142و2n4393
مشابه می خوام.
استاد تو تاپیک مشابهات پست میدم توجه نمی شه مجبور شدم اینجا درخواست کنم
منتظر راهنمایی شما هستم
موفق باشید

بالا