آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

جوش نزدن دستگاه اینورتر جوش مدل ZX7-200

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
حتما یک مقاومت 4/7 کیلو هم با سر وسط پتانسیومتر تست سری باشه
آیا فقط LED سبز پاور داره و LED قرمز اورلود نداره ؟

چون محل دستگاه و کامپیوتر شما متفاوته و لذا سوالات جدید را میتوانید روز بعد پاسخ دهید لذا تست بعدی را هم مطرح میکنم که اگر تست قبلی نتیجه نداشت تست زیر را انجام دهید

3 خازن سرامیکی بزرگ در دورترین فاصله از برد اسیلاتور و انتهای برد مین است
در کنار این 3 خازن سرامیکی یک سوکت 7 پین است که دارای 6 سیم است بطوریکه 3 سیم در یکطرف و 3 سیم در طرف دیگر و وسطش یک پین خالی وجود داره ( از هر طرف دوست دارید پین ها را بشمارید )

از 3 سیم 1 و 2 و 3 فقط سیم 1 در جای خودش داخل سوکت باشد یعنی فقط دو سیم 3 و 2 داخل سوکت نباشد و ببینید ولتاژ خروجی دارید یا نه ( ولی در اینحالت جوشکاری نکنید و فقط ولتاژ خروجی را اندازه گیری و اعلام کنید)

اگر باز هم ولتاژ نداشتید حالا فقط سیم 2 در سوکت باشد یعنی فقط دو سیم 1 و 3 داخل سوکت نباشد

اگر باز هم ولتاژ خروجی نداشتید حالا فقط سیم 3 داخل سوکت باشد

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد دو ال ایدی کوچک سبز وقرمز دازه روی برد اسیلاتور روشن نمیشه یه الایدی فک کنم نارنجی زرد جلو داره که واسه پروتکت اونم روشن نمیشه فقط یه ال ایدی بزرگتر سبز کنار برد اسیلاتور روشن میشه که پاوره ای سی 3525 پایه 9 تعقیب کردم که نتیجه شکل زیر کشیدم از بابت بی کیفیت بودن معذرت میخام ترانزیستور 8050 است c10, c1 عدسی 501 است
ای سیهای برد اسیلاتور عوض کردم دیودها را چک کردم تمام ترانزیستورها را در اوردم با اهممتر تست زدم همه سالمن احتمال داره مقاومتهای برد اسیلاتور خراب باشن؟
استاد اگه ایراد از ترانس باشه نباید چراغ پروتکت روشن شه در ضمن دیودهای برد وسط سالمن ؟
72273865699173362011.jpg
میشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد دو ال ایدی کوچک سبز وقرمز دازه روی برد اسیلاتور روشن نمیشه یه الایدی فک کنم نارنجی زرد جلو داره که واسه پروتکت اونم روشن نمیشه فقط یه ال ایدی بزرگتر سبز کنار برد اسیلاتور روشن میشه که پاوره ای سی 3525 پایه 9 تعقیب کردم که نتیجه شکل زیر کشیدم از بابت بی کیفیت بودن معذرت میخام ترانزیستور 8050 است c10, c1 عدسی 501 است
ای سیهای برد اسیلاتور عوض کردم دیودها را چک کردم تمام ترانزیستورها را در اوردم با اهممتر تست زدم همه سالمن احتمال داره مقاومتهای برد اسیلاتور خراب باشن؟
استاد اگه ایراد از ترانس باشه نباید چراغ پروتکت روشن شه در ضمن دیودهای برد وسط سالمن ؟
میشه

سلام
عزیزم قطعا اشتباه میکنید
پایه 6 آپ امپ باید فرمانی به پایه 9 و 2 و 16 آی سی 3525 صادر کنه
هرچند تعقیب مدار برد اسیلاتور که جای تنگی است سخته اما با اهم متر میتونی پایه 6 آپ امپ را تعقیب کنی که باید از طریق مقاومت و ترانزیستور به پایه های فوق الذکر 3525 فرمان بده

ورودی آپ امپی که کشیدی محاله و دراینصورت بی ثمره زیرا باید از طریق مقاومت به پتانسیومتر جریان مرتبط باشه (معمولا با مقاومتی به پایه 6 برد و سپس از طریق پتانسیومتر کوچکی به وسط پتانسیومتر اصلی جریان متصل میشه

صرفنظر از موارد فوق چرا آخرین آزمایش (آزاد کردن 2 سیم سوکت ) که کار ساده ای است انجام ندادی

چرا تست دیگر ( 2 دور سیم نازک دور ترانس حلقوی و ... ) را انجام ندادی ؟

چرا دنبال نخود سیاه هستی
هیچیک از مقاومتهای برد اسیلاتور در وضعیتی نیست که بسوزه چرا دوست داری محالات را بررسی و تست کنی ؟
هیچیک از ترانزیستورهای برد اسیلاتور در موقعیتی نیست که بسوزه ولی با زحمت زیاد آزاد کردی و همه آنها را تست کردی

چرا زحمات بیهوده میکشی و احتمال افزایش عیب را فراهم میکنی و محالات را تست میکنی اما مواردی که من توصیه کردم تست نمیکنی . چرا ؟ !

عزیزم اگه فکر میکنی استدلالت درسته و با روش شما درست میشه پس روش خودتو استفاده کن و هر وقت نتونستی و خسته شدی مطرح کن
ولی اگه مطرح کردی باید جواب سوالات و تست ها را بدی تا بتونم نتیجه بگیرم

عزیزم اگه میخوای نسخه خودتو بپیچی چرا پیش دکتر میری ؟
نسخه های خودتو بپیچ اگه افاقه نکرد و خواستی به نسخه من توجه کنی شاید شانسی تونستم کاری کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد غزال ببخش که دیر رسیدم چون شما گفتی مدار اسیلاتور از لحاظ اتصالی لحیم و شکستگی بررسی کنید در اوردم و بررسی کردم جای ای سیها و چیزای دیگه درست بودن حالا که در اورده بودم گفتم ترانزیستور و دیود چک کنم چون در اوردنش سخته
برد اسیلاتور سرجاش با دقت لحیم کردم و ازمایشاتی که گفتین انجام دادم ولی تو یک مورد اشتباه کردم و الان با دقت پست خوندم متوجه شدم بجای اینکه یک سیم قرمز از 3 سیم قرمز تو مدار بزارم دو سیم گذاشتم و در هر نوبت یک سیم در اوردم و دو سیم قرمز در مدار بود که در یک نوبت ولتاز 0/2 و د ریک نوبت دیگه به 0/5 رسید فردا درستش ازمایش میکنم اعلام میکنم
ولتاز دو سر خروجی ترانسی که اعلام کردین ابتدا هر دو پراپ را به جایی که گفتین زدم و تقریبا 4 ولت متناوب نشون داد وقتی یکی از سیمهای پراپ را برداشتم بازم همین عدد نشون میداد دوباره با یه سیم امتحان کردم بازم 4 ولت نشون میداد با اهممتر عقربهای هم همین روال

برای ازمایش بعدی که دو دور سیم دور ترانس پیچیدم به این شکل انجام دادم 2 دور سیم افشان روکشدار در حد کلفتی 0/5 حول ترانس پیچیدم یک سرش به مثبت دیود 4007 و سر منفی دیود به مثبت خازن الکترولیت 0/22 میکرو و سر دیگش به منفی خازن دادم و دستگاه روشن کردم ولتاز گرفتم که بازم در حد صفر بود حتی دور ترانس عوض کردم و در یک جهت دیگه پیچیدم فرقی نکرد از لطفتون سپاسگذارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد غزال ببخش که دیر رسیدم چون شما گفتی مدار اسیلاتور از لحاظ اتصالی لحیم و شکستگی بررسی کنید در اوردم و بررسی کردم جای ای سیها و چیزای دیگه درست بودن حالا که در اورده بودم گفتم ترانزیستور و دیود چک کنم چون در اوردنش سخته
برد اسیلاتور سرجاش با دقت لحیم کردم و ازمایشاتی که گفتین انجام دادم ولی تو یک مورد اشتباه کردم و الان با دقت پست خوندم متوجه شدم بجای اینکه یک سیم قرمز از 3 سیم قرمز تو مدار بزارم دو سیم گذاشتم و در هر نوبت یک سیم در اوردم و دو سیم قرمز در مدار بود که در یک نوبت ولتاز 0/2 و د ریک نوبت دیگه به 0/5 رسید فردا درستش ازمایش میکنم اعلام میکنم
ولتاز دو سر خروجی ترانسی که اعلام کردین ابتدا هر دو پراپ را به جایی که گفتین زدم و تقریبا 4 ولت متناوب نشون داد وقتی یکی از سیمهای پراپ را برداشتم بازم همین عدد نشون میداد دوباره با یه سیم امتحان کردم بازم 4 ولت نشون میداد با اهممتر عقربهای هم همین روال

برای ازمایش بعدی که دو دور سیم دور ترانس پیچیدم به این شکل انجام دادم 2 دور سیم افشان روکشدار در حد کلفتی 0/5 حول ترانس پیچیدم یک سرش به مثبت دیود 4007 و سر منفی دیود به مثبت خازن الکترولیت 0/22 میکرو و سر دیگش به منفی خازن دادم و دستگاه روشن کردم ولتاز گرفتم که بازم در حد صفر بود حتی دور ترانس عوض کردم و در یک جهت دیگه پیچیدم فرقی نکرد از لطفتون سپاسگذارم

سلام
دور کدوم ترانس پیچیدی
سیم هر چقدر هم نازک باشه اشکالی نداره ( کمی سیم شارلاکدار تهیه کن سیم 050 بسادگی روی اون ترانس پیچیده نمیشه و احتمالا ترانس دیگری را تست کردی )

گفتی ولتاژ گرفتم یعنی چی ؟ ولتاژ کجا را گرفتی ؟
باید توضیح دقیق بدی اینکه بگی طبق توصیه شما عمل کردم نمی فهمم چکار کردی
گزارش شما خیلی خیلی مبهم است و بهمین دلیل زحمت زیاد و بیهوده میکشی

هرچه گفتم تست بیهوده موجب افزایش عیب میشه توجه نکردی و دوباره در این گزارش هم گفتی حسابی تست های بیهوده انجام دادم و ترانزیستورهایی که هرگز نمیسوزه تست کردم که احتمال خطای جابجایی پایه ها زیاد بشه و گرفتار بشی ؟ !
این شکلی داری مدام احتمال افزایش عیب را زیاد میکنی
اقلا حالا که دیدی اطلاعاتت کافی نیست توجه کن تا نتیجه بگیری درغیراینصورت بازم روش خودتو ادامه بده و هر وقت مطمئن شدی نمیتونی مطرح کن در خدمتم

سپاس

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
استاد بخشش این عکس از سایت گرفتم نقاشی کردم کدوم ترانس و نقشه دیود و خازن ولتاز Vo گرفتم
داشتم این عکس میدیدم یه مقاومت برد اسیلاتور فکر کنم 150 کیلو دورش خط صورتی کشیدم تو برد من نداره باید داشته باشه؟در مورد اون ولتاز 0/2 و 0/5 که با ازاد کردن سیمهایقرمز کنار سه خازن پلی استر در هر مرحله منظورم ولتاز خروجی دو سر دستگاه جوشه مثبت و منفی ولت گرفتم
70674163515687785995.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد بخشش این عکس از سایت گرفتم نقاشی کردم کدوم ترانس و نقشه دیود و خازن ولتاز Vo گرفتم
داشتم این عکس میدیدم یه مقاومت برد اسیلاتور فکر کنم 150 کیلو دورش خط صورتی کشیدم تو برد من نداره باید داشته باشه؟در مورد اون ولتاز 0/2 و 0/5 که با ازاد کردن سیمهایقرمز کنار سه خازن پلی استر در هر مرحله منظورم ولتاز خروجی دو سر دستگاه جوشه مثبت و منفی ولت گرفتم

سلام
دوست خوبم حالا دیدی این جمله که میگی " کارهایی که گفتی انجام دادم " معلوم نمیکنه چکار کردی

آخه با چه استدلالی سیم را این شکلی دور ترانس پیچیدی ؟
معلومه که اینجوری ولتاژی نمیده
باید برچسب سفید روی ترانس را برداری که سیم پیچ کارخونه دیده بشه و همون جور که کارخونه پیچیده روی اون سیمها دو دور بپیچی یعنی اگه هسته را یک تکه لوله فرض کنیم باید سیم دوبار از درون لوله عبور کنه و دور بزنه مانند سیمهایی که روی ترانس است

ضمنا برای رسم روی تصویر از رنگی استفاده کن که راحت دیده بشه
و در مورد محل 150 کیلویی اولا چیزی در تصویر نمی بینم و تصور میکنم خودتان هم در تصویر نمی بینید و ثانیا نقشه ندارم ولی نباید مهم باشه

ضمنا نفهمیدم منظور شما از 0/2 و 0/5 هم چیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
باسلام
خسته نباشید استاد غزال عزیز و گرامی
در پست 22 ممکن است دوستمان ICT-ELEC جهت آی سی آپ امپ CA3140را اشتباه کشیده باشد تصحیح بشکل زیر:
مشاهده فایل‌پیوست 85316
سلام
استاد عزیز
بله قطعا باید همینطور باشه و باید پایه 6 آپ امپ با پایه 9 آی سی3525 مرتبط باشه و البته ارتباط DC داشته باشه یعنی بجای C1 باید مقاومت باشه و یا C1 با مقاومتی موازی باشه که سطح DC پایه 9 را کنترل کنه و به تبع آن از طریق Q3 پایه 2 و 16 را هم کنترل کنه

که با وجود آزاد کردن برد اسیلاتور به این نکات مهم توجه نکرده

و ضمنا در نقشه ایشان کلکتور ترانزیستورQ3 فقط متصل به خازن C10 است که در دنیا چنین مداری وجود نداره و دراینصورت این ترانزیستور فقط برای خوشگلی استفاده شده و ثمری نداره لذا با احتمال زیاد کلکتور از طریق مقاومت حدود 1 کیلو به پایه 2و16 آی سی 3525 متصل میشه

ولی دوستمون کل تلاش خودشو روی تست قطعاتی گذاشته که هرگز نمیسوزه و متاسفانه به موضوعات کلیدی و راهگشا توجه نکرده و خیلی مبهم گزارش میکنه
البته از حق نگذرم تعمیر این دستگاه ساده نیست ولی بی توجهی و گزارش مبهم مزید بر علت شده

اگه نمی فهمیدم در سیم پیچی آزمایشی ترانس خطایی داشته دراینصورت نتیجه گیری اشتباه میکردم و بیشتر به زحمت می افتاد و دنبال نخود سیاه میرفتیم

متاسفانه اغلب دوستان از این عبارت استفاده میکنن که " مو به مو توصیه ها را اجرا کردم " و نمیگن چکار کردن

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد تشکر ازینکه برای منه سراپا تقصیر وقت گذاشتین ازمایش اول:مقداری سیم روکشدار از ترانس لامپ کم مصرف بریدم و برچسب بالای ترانس مورد نظر برداشتم از بالا گذاشتم و از پایین با پنس گرفتم مثل سیمهای کارخانه ای خودش دو دور زدم یک سر سیم روکشدار با تیغ روکش ورداشتم لحیم کردم به مثبت دیود 4007 و سر منفی دیود وصل کردم به مثبت خازن الکترولیتی 0/22 میکرو و سر دیگه سیم روکشدار اونم با تیغ روکش ورداشتم وصل کردم به منفی خازن در گام بعد دستگاه روشن کردم ولتاز دو سر خازن گرفتم در حد صفر بود
ازمایش دوم: در کنار سه خازن پلی استر سوکت 7 تایی وجود داره وسط خالی سه تا قرمز سه تا سیاه قبل از اینکه به ترتیب تک تک سوکتهای قرمز را بردارم ولتاز خروجی دو الکترود گرفتم که در حد 0/024 ولت بود با گیره سوسماری به اهممتر وصل کردم حتی در لحظه اول هم ولتاز بالا نرفت در این زمان همه 6 سیم وصل بود در مرحله بعد یک سیم قرمز در مدار گذاشتم باشه دو تای دیگه از مدار خارج کردم ولتاز خروجی گرفتم به 0/2 ولت رسید حالا برای دو سیم بعدی هم همین کار انجام دادم سیم قرمز بعدی در مدار بود دو سیم دیگر از مدار خارح و اینبار ولتاز خروجی به 0/6 ولت رسید و در گام بعدی با سیم قرمز دیگر ولتاز خروجی به 0/7 رسید در صورتی که بارم دو سیم قرمز وصل نبودند
ازمایشات دیگر:در یکطرف پایه وسط هر 6 فت 310 ولت داره در طرف دیگه پایه کناری 6 فت 310 داره پایه 6 برد اسیلاتور با کم و زیاد شکردن ولوم ولتازش تغییر میکنه ورودی رگولاتور 24 ولت و خروجی ان 12 ولت دارد محافظ حرارتی که روی هیتسینک بسته مکعب مستطیل است به رنگ سفید و در حال حاظر قطع نشان میدهد بازم ممنونتم

آخرین ویرایش:
بالا