آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

جوش نزدن دستگاه اینورتر جوش مدل ZX7-200

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
بعد از تعویض خازن و رگولاتور دیدم جوش نمیکنه و مجبور شدم ای سی 3525 عوض کنم که نتیجه نداد با دقت لحیم زدم جاشم دقت کردم
امکان داره ای سی نو خراب باشه؟درایور کارش چیه؟
فردا تست میزنم منظور شما از چپ پایه6 است مثل پایه 13 که اهمش گرفتم؟

نه سالمه
جمله قرمز فوق را نفهمیدم !
کجا چنین جمله ای گفتم ؟
متوجه شدم بله عموما پایه قطعات از چپ شمرده میشه .

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
نگفتم شما گفتید گفتم منظورتون اگر برد اسیلاتورروبروی من باشد از چپ بشمارم پایه 6 نسبت به بدنه ببینم ولتازش تغییر میکنه یا نه ؟مثل اهمی که امروز برای پایه 13 برد اسیلاتور گرفتم
فردا ولت پایه 6 برد اسیلاتور میگیرم ولتاز دو سر ترانس میگیرم و ای سی 8 پین عوض میکنم نتیجه را گرارش میدم تشکر

آخرین ویرایش:

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
جناب غزال عرض ادب و ارادت یه دستگاه دارم که اصلا شبیه مدل های بازاری نیست.ای سی های اسیلاتور شمارش پاک شده به نظر شما میشه فهمید چه شماره ای هستن؟اگه اره فردا یه تاپیک با عکس بزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
جناب غزال عرض ادب و ارادت یه دستگاه دارم که اصلا شبیه مدل های بازاری نیست.ای سی های اسیلاتور شمارش پاک شده به نظر شما میشه فهمید چه شماره ای هستن؟اگه اره فردا یه تاپیک با عکس بزارم

سلام

قطعا میشه ولی تصور نمیکنم با تصویر بشه
هرچند ما از شما می آموزیم ولی گاهی از زمین هم به آسمون می باره

سپاس

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد ولتاز پایه 6 نسبت به بدنه با تغییر ولوم امپر تغییر میکرد از 0/0020 ولت تا 4/32
ای سی هشت پایه عوض کردم هیچ فرقی نکرد
سیم ترانس نتونستم خوب ولتگیری کنم چون وقتی فقط یکرف سیم ولتمتر به سیم ترانس میخورد ولتاژ 5 ولت متناوب نشان میداد با عقربه ای هم تست زدم همین بود یعنی وقتی یک سیم چه مثبت چه منفی به یکی از دو پایه سیم ترانس که کفتین میزدم عقربه حرکت میکرد یبار 4 ولت یبار 5 یبارهم 6 ولت متناوب نشان میداد
ولتاز خروجی دو سر دستگاه 0/070 ولت نشون میده که فایده ای نداره و با خاموش کردن همین ولتاز ناچیز هم میره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد ولتاز پایه 6 نسبت به بدنه با تغییر ولوم امپر تغییر میکرد از 0/0020 ولت تا 4/32
ای سی هشت پایه عوض کردم هیچ فرقی نکرد
سیم ترانس نتونستم خوب ولتگیری کنم چون وقتی فقط یکرف سیم ولتمتر به سیم ترانس میخورد ولتاژ 5 ولت متناوب نشان میداد با عقربه ای هم تست زدم همین بود یعنی وقتی یک سیم چه مثبت چه منفی به یکی از دو پایه سیم ترانس که کفتین میزدم عقربه حرکت میکرد یبار 4 ولت یبار 5 یبارهم 6 ولت متناوب نشان میداد
ولتاز خروجی دو سر دستگاه 0/070 ولت نشون میده که فایده ای نداره و با خاموش کردن همین ولتاز ناچیز هم میره

سلام

عزیزم نگفتم یک پروب ولتمتر را متصل کن بلکه گفتم نسبت بهم یعنی یک پروب روی یک سیم مشکی و پروب دیگر روی سیم مشکی دیگر ( وقتی هر دو پروب متصله چند ولته )

احتمالا زمان تعویض 3525 اشکالی اضافه شده مانند ترک برد کوچک
من تعجب کردم چطور 3525 را بدون خارج کردن برد کوچک تعویض کردید چون مدار دو رو است و ساده نیست

با آینه و ذره بین و نور چک کن و پایه های مجاور آی سی را تست کن ببین با لحیم اتصالی نکرده باشه
با توجه به سلامت آی سی ها مطمئن باش در جریان تعویض آی سی موردی یا خطایی اتفاق افتاده که برای من هم زیاد پیش اومده

پین 6 آی سی 3140 از طریق دو مقاومت 10 کیلو ی سری به پین 9 آی سی3525 متصل شده
سر وسط یک پتانسیومتر 50 کیلو را به سر وسط این دو مقاومت 10 کیلو متصل کن و یکطرف پتانسیومتر را به 5 ولت و طرف دیگر را به بدنه متصل کن و پتانسیومتر را تغییر بده ببین صدای سوت تغییر میکنه و ولتاژ خروجی میاد یا نه

از اتصال فیش شنت هم مطمئن شو

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
استاد ابتدا هر دو پراپ را به جایی که گفتین زدم و تقریبا 4 ولت متناوب نشون داد وقتی یکی از سیمهای پراپ را برداشتم بازم همین عدد نشون میداد دوباره با یه سیم امتحان کردم بازم 4 ولت نشون میداد با اهممتر عقربه ای هم همین حالنه دوباره میرم ولتاز میگیرم اعلام میکنم
استاد 5 ولت از خود مدار بگیرم یا با منبع تغذیه خروجی بدم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد ابتدا هر دو پراپ را به جایی که گفتین زدم و تقریبا 4 ولت متناوب نشون داد وقتی یکی از سیمهای پراپ را برداشتم بازم همین عدد نشون میداد دوباره با یه سیم امتحان کردم بازم 4 ولت نشون میداد با اهممتر عقربه ای هم همین حالنه دوباره میرم ولتاز میگیرم اعلام میکنم
استاد 5 ولت از خود مدار بگیرم یا با منبع تغذیه خروجی بدم؟

سلام
خودش رگلاتور 5 ولت داره ( تغذیه برد نمایشگر را تامین میکنه )
احتمالا پروب ولتمترت متصل نشده چون مدار یک لایه ضد رطوبت داره باید از اتصال مطمئن بشی
اول در حالیکه خاموشه با اهم متر تست کن باید صفر اهم باشه و وقتی صفر اهم را دیدی یعنی پروبها متصل میشه سپس روشن کن و ولتاژ را بخون

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
استاد به گفته شما برای اینکه از اتصال و مدار اسیلاتور مطمئن بشم برد اسیلاتور رو از برد بالا جدا کردم لحیمها و جای آی سیها را دقت کردم همه چی درست بود مدار قعطی هم نداره جتی همه ترانزیستورهای 8050 و 8550 دراوردم تست کردم دوباره جا زدم دیود هم رو برد تست زدم مشکلی نداشت یدونه ترانزیستور فک کنم تریستور
استاد این دستگاه برد نمایشگر ندارد و پایه 6 ای سی به دو مقاومت ختم میشود و از انجا دوباره به ترانزیستور میره و به پایه 9 ای سی 3525 نمیره فردا ازمایش ولتازگیری از ترانس انجام میدم نتیجه میگم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد به گفته شما برای اینکه از اتصال و مدار اسیلاتور مطمئن بشم برد اسیلاتور رو از برد بالا جدا کردم لحیمها و جای آی سیها را دقت کردم همه چی درست بود مدار قعطی هم نداره جتی همه ترانزیستورهای 8050 و 8550 دراوردم تست کردم دوباره جا زدم دیود هم رو برد تست زدم مشکلی نداشت یدونه ترانزیستور فک کنم تریستور
استاد این دستگاه برد نمایشگر ندارد و پایه 6 ای سی به دو مقاومت ختم میشود و از انجا دوباره به ترانزیستور میره و به پایه 9 ای سی 3525 نمیره فردا ازمایش ولتازگیری از ترانس انجام میدم نتیجه میگم

سلام

عزیزم وسط دو مقاومت R8 , R13 که 10 کیلو هستند به بیس Q1= 8050 متصل شده ولی انتهای این دو مقاومت 10 کیلو به کلکتور همین ترانزیستور و همچنین به پایه 9 آی سی 3525 متصل شده و بین پایه 9 و 16 یا 2 هم یک مقاومت 1 کیلو R12 متصل است

اگه پایه 9 به قطعات فوق متصل نیست پس به کجا متصل شده ( با اهم متر ببین به کجا متصله )

ضمنا اگر موفق به ولتاژگیری قبلی نشدی دراینصورت 2 دور سیم دور ترانس حلقوی بپیچ و با یک دیود و یک خازن (کمتر از 1 میکرو) سری کن و بگو ولتاژDC دو سر این خازن چند ولته ؟ (کاتد دیود به مثبت خازن متصل باشه )

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا