آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود و عرض ادب خدمت استاد عزیز

استاد ترانس این دوست بزرگوار همانطور که فرمودید خیلی کوچک میباشد
حیف از اون دو مقاومت 68 صدم و دو ترانزیستور قدرت و طراحی با این دقت که توسط چنین ترانس کوچکی بخواهد تغذیه گردد
ضمن اینکه بنده احتمال میدهم ضعف نمایشگرش هم بابت ضعف ترانس میباشد
وگرنه کلیه کاربران توسط همین مدل نمایشگر به نتیجه مطلوب رسیده اند لذا اگر صلاح میداتید ایشان یا تغذیه نمایشگر رو مستقل گردانند و یا با کمک از ولتاژ خازن بزرگ در خارج مدار توسط رگلاتور 5ولتی نمایشگر رو روشن نمایند ببینند آیا مشکل برطرف میگردد یا خیر

با تشکر

درود

همزمان با ولتمتر دیگری تست کرده و ولتمترها ولتاژ متفاوتی نشون میدن که حاکی از خطای ولتمتر پنلی است

سیم زرد نازک را جدا کن و مطابق شکل زیر به وسط پتانسیومتر ۵ الی ۱۰ کیلو متصل بشه.
و ابتدای پتانسیومتر به گراند و انتهای آن به خروجی تغذیه متصل بشه.

حالا باید پتانسیومتر تنظیم بشه تا دقیقا مشابه ولتمتر مطمئن نشون بده.
اگه با دقت ببینی ۱۰ ولت و ۲۰ ولت را چند ولت نشون میده بجای پتانسیومتر دو مقاومت محاسبه میکنم جایگزین کنی.

سپاس
IMG_20200724_211606_496.jpg۱

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

ولتمتر آمپرمتر پنلی کوچک اگه خطا داره قابل اصلاحه
آیا فقط ولتاژ را با خطا نشون میده ؟
برای رفع خطای ولتاژ راهکاری در یکی از پست ها تقدیم کردم و کافیه با پتانسیومتر و یا با دو مقاومت مناسب بخشی از ولتاژ را حذف کنید .
سیم نازک زرد و قرمز را به چه نقطه ای متصل فرمودید
ترانس شما ضعیفه که اشکالی نداره اما آمپر بالا نمیده و برای امور شخصی کافی و مناسب هست اما انتظار آمپر بالا نداشته باش.

جهت فن مناسب نیست و باید به تزانزیستورها باد بزنه
رادیاتورها میتونه رویهم سوار بشه.
سیم خروجی تغذیه باید کلفت باشه البته برای این ترانس که آمپر بالا نمیده ، خوبه.

سپاس

سلام اول بابت ترانس بگم که من خروجی تا ۵ امپر دریافت کردم بیشتر از اون هم چیزی نداشتم تست کنم و اینکه در حدی بود ک سیم هاش داغ شدن داشتن اب میشدم سیم منبع تغذیه سوسماری ها ترانسم ضعیفه ؟ ۶ امپر میده ۱۸ ولته ک شما خودت ۱۸ ولت پیشنهاد کرده بودی این از این بازم اگه مشکلی داره ممنون میشم راهنماییم کنین

بابت ماژول ولت متر امپر متر هم ولتاژ و اندازه ***ی میکنم با مولتی متر در حد ۲ ولت یا کمی بیشتر خطا داره ماژول نسبت به مولتی متر بیشتر نشون میده یعنی ۲ ولت بالاتر البته با پتانسیومتر هایه پشتش درستش کردم که این شد وگرنه خیلی بیشتر بود خطاش
سیم هارم ب ترتیب اول سیاه بعد قرمز بعد زرد به صورتی ک برد روبرویه شما باشه و مقاومت هایه اجری بالا باشن
سیاه و قرمز قبل ای سی و زرد بعد ای سی (اپ امپ)
جهت فن رو هم چون فعلا باکسم مناسب نیست همینطوری کذاشتم ک در صورت ساخت باکس هم از هیت سینک بزرگتر و بهتر استفاده خپاهم کرد هم جهت فن را مناسب خواهم کرد
سیم هایه خروجی راهم تقویت خواهم کرد
بابت جریان ماژول هم باید بگم نمیدونم جه مقدار خطا داره چون با مولتی متر هر کاری کردم مقدار ۰ نشون داد یا من بلد نیستم یا خرابه یا ی چیزیش سوخته اونم راهنمایی کنین ممنون میشم
دوستمون گفت حیفه این ترانس ک روی این مداره من یکم جاخوردم و ناراحت شدم ینی این ۵ امپری که ازش کشیدم الکیه ؟ ترانسه ۶ امپره نیازی هست عکس واضح تر بیرم براتون تا مشاهده کنین؟ وزنش هم زیاده
و اینکه وقتی مدارو اتصال کوتاه میکنم ماژول کم رنگ میشه و ب نظرم میاد بعضی قطعات داغ میشه
اما در فیلمی که یکی از علاقه مند ها ساخته بود میگفت یک روز اتصال کوتاهش کنی هیچ مشکلی پیش نمیاد و ماژولش هم کم رنگ نمیشد این عادیه ؟ یا ایراد داره ؟ ممنون میشم کمکم کنین

سپاس و تشکر

نا گفته نماند که مولتی متر رو مقدارشو کمو زیاد کردم و هم به خروجی زدم ک مقداری نشون نداد هم به اون دوتا سیمی که میره تو ماژول برای امپر متر ایراد از مولتی متره؟

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

همزمان با ولتمتر دیگری تست کرده و ولتمترها ولتاژ متفاوتی نشون میدن که حاکی از خطای ولتمتر پنلی است

سیم زرد نازک را جدا کن و مطابق شکل زیر به وسط پتانسیومتر ۵ الی ۱۰ کیلو متصل بشه.
و ابتدای پتانسیومتر به گراند و انتهای آن به خروجی تغذیه متصل بشه.

حالا باید پتانسیومتر تنظیم بشه تا دقیقا مشابه ولتمتر مطمئن نشون بده.
اگه با دقت ببینی ۱۰ ولت و ۲۰ ولت را چند ولت نشون میده بجای پتانسیومتر دو مقاومت محاسبه میکنم جایگزین کنی.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 168534۱

استاد من پتانسیو متر ۵دکیلو را با یک ۵۰۰ اهم سری کردم که فقط دوتا پایش رفته ب مدار سه تا پایه نخورده ولی کار میکنه برا ولتاژ مشکلی که نداره؟
پایه وسط ۵ کیلو به بقل ۵۰۰اهم اتصال دادم و وسط ۵۰۰ اهم رفته ب مدار و بقل ۵ کیلو رفته این مشکلی نداره؟
اینم که شما گفتین سیم زرد به پایه وسط متوجه شدم ولی خاستم ببینم در این حالتی ک من سری کردم و دوتا ولوم کذاشتم ک ایرادی ایجاد نمیکنه؟
و اینکه منظورتون از ابتدای پتانسیو متر یعنی وقتی دستک پتانسیو متر روبرویه ما باشه از سمت چپ اولی میشه؟ اونو ب منفی تغذیه وصل کنم ؟ ینی خروجی که دوتا هست بزنم ب سیم سیاه مه منفیه؟
و انتها که گفتین به خروجی دقیقا به کجایه خروجی اون هم به مثبت وصل شه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین اگر نیاز به عکس یا فیلم هم هست بگین که عنوان کنم داخل مطالب

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

استاد من پتانسیو متر ۵دکیلو را با یک ۵۰۰ اهم سری کردم که فقط دوتا پایش رفته ب مدار سه تا پایه نخورده ولی کار میکنه برا ولتاژ مشکلی که نداره؟
پایه وسط ۵ کیلو به بقل ۵۰۰اهم اتصال دادم و وسط ۵۰۰ اهم رفته ب مدار و بقل ۵ کیلو رفته این مشکلی نداره؟
اینم که شما گفتین سیم زرد به پایه وسط متوجه شدم ولی خاستم ببینم در این حالتی ک من سری کردم و دوتا ولوم کذاشتم ک ایرادی ایجاد نمیکنه؟
و اینکه منظورتون از ابتدای پتانسیو متر یعنی وقتی دستک پتانسیو متر روبرویه ما باشه از سمت چپ اولی میشه؟ اونو ب منفی تغذیه وصل کنم ؟ ینی خروجی که دوتا هست بزنم ب سیم سیاه مه منفیه؟
و انتها که گفتین به خروجی دقیقا به کجایه خروجی اون هم به مثبت وصل شه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین اگر نیاز به عکس یا فیلم هم هست بگین که عنوان کنم داخل مطالب

درود

از گزارش شما چیزی نفهمیدم
اولا چرا ۵۰۰ اهم اضافه کردی ؟
اساسا ۵۰۰ اهمی در توصیه من نبود
اگه منظورت ۵۰۰ اهمی نقشه است که من مطلبی در مورد اون نگفتم لذا چرا اونو دستکاری کردی ؟

ثانیا چرا به پایه وسط متصل کردی ؟
ثالثا منظورت از مدار چیه که میگی به مدار متصل کردی یعنی کدوم نقطه را مدار محسوب کردی ؟
این ۵ کیلویی ارتباطی با بقیه پتانسیومتر ها نداره .
پایه ابتدا و انتهای پتانسیومتر هم فرقی نداره هر کدومو دوست داری پایه ابتدا ئی محسوب کن.

اینجوری بهت بگم .
تغذیه بصورت اول باشه و فقط یک پتانسیومتر ۵ کیلو و یک تکه سیم آماده کن و فقط مراحل زیر را انجام بده.

سیم زرد که قبلا به ولتمتر پنلی متصل کرده بودی از وسط قیچی کن که دو تا سیم زرد داشته باشی .
حالا دو تا سیم زرد نازک داری که یکی از اونا به ولتمتر پنلی متصله و سیم زرد دیگر به برد تغذیه متصله.

۱- سیم زردی که به ولتمتر پنلی متصله به پایه وسط پتانسیومتر ۵ کیلوی جدید متصل کن.

۲- سیم زردی که به برد تغذیه متصله به پایه کناری پتانسیومتر متصل کن .( هر کدوم از پایه های کناری که دوست داری فرقی نداره )

۳- پایه کناری دیگر پتانسیومتر که خالی مونده به گراند یا منفی تغذیه متصل کن ( سیم مشکی نازک ولتمتر هم به گراند متصل است و میتونی به این مشکی نازک متصل کنی )

حالا تغذیه را روشن و پتانسیومتر را تنظیم کن که ولتمتر پنلی ، ولتاژ را دقیقا مانند مولتیمتر نشون بده.

از ۵۰۰ اهمی هم استفاده نکن.
هیچ قطعه دیگری هم اضافه نکن یعنی پتانسیومتر ۲۰۰ اهمی و غیره هم استفاده نکن که بگی ۵۰۰ اهمی استفاده نکردم .
یعنی فقط کاری که گفتم انجام بده ، کاری که نگفتم انجام نده

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

اگه منظورت ۵۰۰ اهمی نقشه است که من مطلبی در مورد اون نگفتم لذا چرا اونو دستکاری کردی ؟

ثالثا منظورت از مدار چیه که میگی به مدار متصل کردی یعنی کدوم نقطه را مدار محسوب کردی ؟
پایه ابتدا و انتهای پتانسیومتر هم فرقی نداره هر کدومو دوست داری پایه ابتدا ئی محسوب کن.

اینجوری بهت بگم .
تغذیه بصورت اول باشه و فقط یک پتانسیومتر ۵ کیلو و یک تکه سیم آماده کن و فقط مراحل زیر را انجام بده.

سیم زرد که قبلا به ولتمتر پنلی متصل کرده بودی از وسط قیچی کن که دو تا سیم زرد داشته باشی .
حالا دو تا سیم زرد نازک داری که یکی از اونا به ولتمتر پنلی متصله و سیم زرد دیگر به برد تغذیه متصله.

۱- سیم زردی که به ولتمتر پنلی متصله به پایه وسط پتانسیومتر ۵ کیلوی جدید متصل کن.

۲- سیم زردی که به برد تغذیه متصله به پایه کناری پتانسیومتر متصل کن .( هر کدوم از پایه های کناری که دوست داری فرقی نداره )

۳- پایه کناری دیگر پتانسیومتر که خالی مونده به گراند یا منفی تغذیه متصل کن ( سیم مشکی نازک ولتمتر هم به گراند متصل است و میتونی به این مشکی نازک متصل کنی )

حالا تغذیه را روشن و پتانسیومتر را تنظیم کن که ولتمتر پنلی ، ولتاژ را دقیقا مانند مولتیمتر نشون بده.

هیچ قطعه دیگری هم اضافه نکن یعنی پتانسیومتر ۲۰۰ اهمی و غیره هم استفاده نکن که بگی ۵۰۰ اهمی استفاده نکردم .

سپاس

سلام چشم استاد انجام میدم خبرشو میدم الان دقیقا فهمیدم
اون ۵۰۰ اهمی هم که گذاشتم ولوم فاین هست برای ولتاژ
و اینکه وقتی منبعو اتصال کوتاه میکنم ماژول ولت مترو امپر متر کم رنگ میشه ال ای دی هاش طبیعیه؟
و اینکه امپر رو بعد از وصل کردن بار میشه کنترل کرد؟ قبلش نمیشه و هیچ عددی نشون نمیده امپر متر ؟
بعد از وصل کردن بار به خروجی مدار هم با دقت خیلی خیلی کم میشه کنترلش کرد به طوری که یا یک دفعه مثلا ال ای دی که به خروجی مدار وصله خاموش میشه یا یه دفعه ماکزیمم جریانو میکشه اینو نمیشه کاریش کرد؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام چشم استاد انجام میدم خبرشو میدم الان دقیقا فهمیدم
اون ۵۰۰ اهمی هم که گذاشتم ولوم فاین هست برای ولتاژ
و اینکه وقتی منبعو اتصال کوتاه میکنم ماژول ولت مترو امپر متر کم رنگ میشه ال ای دی هاش طبیعیه؟
و اینکه امپر رو بعد از وصل کردن بار میشه کنترل کرد؟ قبلش نمیشه و هیچ عددی نشون نمیده امپر متر ؟
بعد از وصل کردن بار به خروجی مدار هم با دقت خیلی خیلی کم میشه کنترلش کرد به طوری که یا یک دفعه مثلا ال ای دی که به خروجی مدار وصله خاموش میشه یا یه دفعه ماکزیمم جریانو میکشه اینو نمیشه کاریش کرد؟

درود

جملات شما فاعل و فعل و مفعول درستی نداره
گفتی بعد از وصل کردن بار به خروجی مدار هم با دقت خیلی خیلی کم میشه کنترلش کرد
چی رو کم میتونی کنترل کنی؟

واضح و شفاف توضیح بده ، کلا با جملات ناقص گزارش میکنی و نمیفهمم منظورت چیه ؟

نور ولتمتر پنلی نباید کم بشه ولی قطعا جریان را تا انتها زیاد کردی که با توجه به دو مقاومت آجری میتونه ۶ آمپر بده و ترانس شما بیشتر از ۱ الی ۲ آمپر نمیده و لذا ولتاژ ترانس بشدت افت میکنه و نور ولتمتر کم یا خاموش میشه.

ضمنا یکی از مقاومت های آجری را آزاد کن چون فقط خطر صدمه را زیاد میکنه و با این ترانس قادر به دریافت جریان بالا نیستی و ثمری نداره.

آمپرمتر باید آمپر را نشون بده و لذا تا زمانیکه باری به خروجی متصل نباشه جریانی عبور نمیکنه که نشون بده و لذا باید صفر نشون بده
انتخاب جریان در آمپرمتر دیده نمیشه و باید به روشی که در پست های اول گفتم مانند درجه سرمای یخچال مدرج و سپس روی درجه دلخواه مثلا ۵ درجه تنظیم کنی که جایی ۵ درجه نشون نمیده ولی ولوم یخچال را روی ۵ میگذاری یعنی سرمای یخچال به ۵ درجه رسید اتوماتیک میکنه و خنکتر نمیکنه

اینجا هم همینطوره

حالا اگه ولوم جریان را درجه بندی کرده باشی و روی مثلا یک آمپر بگذاری یعنی تا ۱ آمپر میده و بیشتر از ۱ آمپر نمیده و هر چقدر جریان بکشی در آمپرمتر نشون میده .
یعنی اگه امپری نکشی صفر نشون میده و اگه نیم آمپر بکشی نیم امپر نشون میده و اگه ۱ آمپر بکشی ۱ آمپر نشون میده و اگه بخوای ۲ آمپر بکشی بازم فقط ۱ آمپر میده چون جریان ۱ آمپر انتخاب کردی.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

جملات شما فاعل و فعل و مفعول درستی نداره

چی رو کم میتونی کنترل کنی؟

واضح و شفاف توضیح بده ، کلا با جملات ناقص گزارش میکنی و نمیفهمم منظورت چیه ؟

نور ولتمتر پنلی نباید کم بشه ولی قطعا جریان را تا انتها زیاد کردی که با توجه به دو مقاومت آجری میتونه ۶ آمپر بده و ترانس شما بیشتر از ۱ الی ۲ آمپر نمیده و لذا ولتاژ ترانس بشدت افت میکنه و نور ولتمتر کم یا خاموش میشه.

ضمنا یکی از مقاومت های آجری را آزاد کن چون فقط خطر صدمه را زیاد میکنه و با این ترانس قادر به دریافت جریان بالا نیستی و ثمری نداره.

آمپرمتر باید آمپر را نشون بده و لذا تا زمانیکه باری به خروجی متصل نباشه جریانی عبور نمیکنه که نشون بده و لذا باید صفر نشون بده
انتخاب جریان در آمپرمتر دیده نمیشه و باید به روشی که در پست های اول گفتم مانند درجه سرمای یخچال مدرج و سپس روی درجه دلخواه مثلا ۵ درجه تنظیم کنی که جایی ۵ درجه نشون نمیده ولی ولوم را روی ۵ میگذاری یعنی به ۵ درجه رسید اتوماتیک میکنه و خنکتر نمیکنه

حالا اگه ولوم جریان را درجه بندی کرده باشی و روی مثلا یک آمپر بگذاری یعنی تا ۱ آمپر میده و بیشتر از ۱ آمپر نمیده و هر چقدر جریان بکشی در آمپرمتر نشون میده .
یعنی اگه امپری نکشی صفر نشون میده و اگه نیم آمپر بکشی نیم امپر نشون میده و اگه ۱ آمپر بکشی ۱ آمپر نشون میده و اگه بخوای ۲ آمپر بکشی بازم فقط ۱ آمپر میده چون جریان ۱ آمپر انتخاب کردی.

سپاس

سلام ترانس را عوض میکنم مشکلی نیست
وقتی خروجی تغذیه یعنی مثبت و منفیو به هم متصل میکنم اون اتفاق رخ میده که نور ماژول ولت متر امپر متر کم میشه و جریان از صفر روی ۴ میره ولی کمی کمو زیاد میشه امپر اینو میگفتم ن اینکه ب خروجی بار متصل کرده باشم و امپر زیاد بکشم که افت ولتاژ کنه ترانس بخاطر جریان زیاد و این اتفاق رخ بده هیچ باری وصل نیس و خروجیو اتصال کوتاه میکنم اینو چ کنم ؟

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

اینجوری بهت بگم .

سپاس

یه ۵ کیلوی جدید بردارم اینارو متصل کنم دگ؟ درست متوجه شدم؟

یا اینکه به ولوم ۵ کیلوی ولتاژ؟
چیزی ک من متوجه شدم یه پتانسیومتر ۵دکیلویه جدید باید بزارم و با اون ولتاژ خروجیو تنظیم کنم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام ترانس را عوض میکنم مشکلی نیست
وقتی خروجی تغذیه یعنی مثبت و منفیو به هم متصل میکنم اون اتفاق رخ میده که نور ماژول ولت متر امپر متر کم میشه و جریان از صفر روی ۴ میره ولی کمی کمو زیاد میشه امپر اینو میگفتم ن اینکه ب خروجی بار متصل کرده باشم و امپر زیاد بکشم که افت ولتاژ کنه ترانس بخاطر جریان زیاد و این اتفاق رخ بده هیچ باری وصل نیس و خروجیو اتصال کوتاه میکنم اینو چ کنم ؟

درود

عزیزم وقتی خروجی را اتصال کوتاه میکنی یعنی بالاترین و بدترین بار را بهش وصل کردی و خودشو جر میده که حداکثر جریان را بده و لذا باباشو درمیاری و میگی جریانی ازش نمیکشی ؟
اگه در حالت اتصال کوتاه جریانی نمیکشه دراینصورت به ترانزیستور دست بزن ببین دود دستت درمیاد یا نه ؟

اتصال کوتاه یعنی بالاترین جریان
سیم فاز و نول خونه را بهم اتصال کوتاه کن ببین چه اتفاقی میافته و ببین جریانی عبور نمیکنه ؟

تغذیه سالمه و با توجه به شرایط شما کلیه رفتارهای تغذیه طبیعی هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

یه ۵ کیلوی جدید بردارم اینارو متصل کنم دگ؟ درست متوجه شدم؟

یا اینکه به ولوم ۵ کیلوی ولتاژ؟
چیزی ک من متوجه شدم یه پتانسیومتر ۵دکیلویه جدید باید بزارم و با اون ولتاژ خروجیو تنظیم کنم

درود

بقدری توضیح دادم که راه گریزی نداشته باشی
مثلا در مرحله ۱ تاکید کردم پتانسیومتر ۵ کیلوی جدید

ولی سوال میکنی منظور شما از پتانسیومتر جدید واقعا پتانسیومتر جدید است یا پتانسیومتر قدیمی ولتاژ ؟ !

واقعا معنی پتانسیومتر جدید یعنی پتانسیومتر قدیم و پتانسیومتر ولتاژ ؟

توصیه هایی که با قلم قرمز نوشتم دونه دونه انجام بده و اگه گفتم جدید یعنی جدید و اگه گفتم سیم زرد منظورم سیم زرد است و منظورم سیم قرمز نبوده
لذا کار دیگه انجام نده و هر چیزی نوشتم منظورم همون بوده و چیزی به توصیه من اضافه نکن و همون را انجام بده.

ضمنا بنظر من اگه ترانس قوی استفاده نکنی و همین ترانس باشه برای شما مناسبه و احتمال خسارت کمتر میشه.
چون بنظر میرسه اطلاعات شما ضعیفه و اگه اشتباه کنی و ترانس قوی باشه خسارت شما خیلی بیشتر میشه.
لذا فعلا از همین ترانس ضعیف استفاده کنی برای شما بهتره
اگر نیاز به جریان بالا داشتی ، بعد از مدتی که تجربه کردی ترانس قوی تهیه و جایگزین کن فعلا به نفعت نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا