آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

اولا نحوه گزارش شما ناصحیحه
هنوز مونتاژ نکردی ولی بمن میگی چرا بیشتر از ۶ آمپر نمیده ؟
باید میگفتی بنظرم ترانزیستور پاسخگوی بیش از ۶ آمپر نیست یا میپرسیدی آیا ترانزیستور قادر به تامین ۹ آمپر هست ؟
ثانیا نحوه استدلال شما اشتباهه و جریان ترانزیستور با این شیوه محاسبه نمیشه..

لذا اطلاعات ناصحیح خود را ملاک قرار دادی و با اطمینان پرسیدی چرا بیش از ۶ امپر نمیده و بی جهت موجب صدور پست های بی حاصل و مکرر شدی
و اگه سوال نمیکردم معلوم نبود پس ازچندین پست باید میفهمیدم هنوز مونتاژ نکردی و آمپری نکشیدی ولی نتیجه تست ذهنی و تخیلی خود را بعنوان نتیجه تست عملی اعلام کردی ؟

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و تبریک سال نو جناب استاد درست میفرمایند شما بهتر بود میگفتی 20 دلت 10 آمپر نیاز دارم چجوری تهیه کنم تا استاد نقشه مناسبشو برات بکشن

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

HENRA

کاربر
2013-04-25
57
53
شهر اصفهان

درود

این تغذیه رو تعطیلات عید سال قبل طراحی کردم و خواستم دوستان مونتاژ و تست کنند تا اگه ضعف و نقصی داره رفع کنم
ولی پاسخ مونتاژها حاکی از سلامت و قوت طراحی است

و با توجه به قطعات ناچیز و سادگی منحصر بفرد و دقت فوق العاده ، تصور میکنم از مهمترین آثارم محسوب بشه.

اما بابت سوالی که از تغذیه سوئیچینگ برای تامین انرژی ورودی استفاده کنید یا نه ؟
ازآنجاکه تغذیه های سوئیچینگ منبع نویزهای وحشتناکی هستند و موجب اختلالات عجیب و غریبی میشن لذا بهیچ عنوان برای امور تعمیر و پژوهش مناسب نیستند و بهمین علت تغذیه آزمایشگاهی سوئیچینگ وجود نداره و لذا هرگز از سوئیچینگ در ورودی این نقشه استفاده نکنید.

برای دسترسی دائمی به ۵ ولت حدود ۱ آمپر میتوانید از یک رگلاتور استفاده کنید که انرژی آن از خازن بزرگ تغذیه تامین بشه
و اگه به ۵ ولت آمپر بالا حتی تا ۱۰ آمپر نیاز دارید با افزودن دو ترانزیستور قابل انجام است ولی بنظر من رگلاتور کافی است.

برای دسترسی به دو ولتاژ ، احتمالا با مونتاژ دو سری از این نقشه ، قابل دسترسی است.

البته در نظر داشته باشید که این تغذیه قراره با قیمت بسیار نازلی ، کیفیت تغذیه های میلیونی را داشته باشه و لذا اگرچه از نظر کیفیت هیچگونه ضعف و نقصی نداشته اما مواردی از جمله تغذیه دوبل و ولتاژ ۵ ولت بسادگی اضافه میشه ، هرچند که اخیرا تغذیه هایی با همین امکانات هم تولید شده.

سپاس

بسیار سپاسگزارم بابت راهنمایی مفیدتون.
من قصد داشتم با توجه به اینکه منبع تغذیه بسیار دقیق و عالی هست در صورت امکان قابلیت منبع های چند میلیونی را بهش اضافه کنم و یک منبع خوب برای خودم ساخته باشم.
من هم این منبع را میسازم و نتیجه را اطلاع میدم.
برای خروجی ۵ آمپر باید ترانس سه سر ۹ ولت ۵ آمپر بخرم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

بسیار سپاسگزارم بابت راهنمایی مفیدتون.
من قصد داشتم با توجه به اینکه منبع تغذیه بسیار دقیق و عالی هست در صورت امکان قابلیت منبع های چند میلیونی را بهش اضافه کنم و یک منبع خوب برای خودم ساخته باشم.
من هم این منبع را میسازم و نتیجه را اطلاع میدم.
برای خروجی ۵ آمپر باید ترانس سه سر ۹ ولت ۵ آمپر بخرم؟

درود

همیشه همینطوره و قصد داریم قویترین ها مجهزترین ها را تهیه کنیم.
تلویزیون سه بعدی میخریم درحالیکه تا پایان عمر شاید دو تا فیلم سه بعدی هم گیرمون نیاد که بخواییم حتی تست کنیم.

اینچ بسیار بالا
در حالیکه غالبا در اطاق گوچیک زندگی میکنیم و بدلیل فاصله ناچیز ، نمیتونیم کل تصویر بسیار بزرگ را در یک نگاه ببینیم و اگه در فیلمی ، یکنفر سمت راست تصویر ، تیراندازی کنه باید سر را بسمت چپ بچرخانیم که ببینیم نتیجه تیراندازی چی شد؟

تغذیه هم همینطوره و تابحال ندیدم یکی از علاقمندان به کمتر از ۵ آمپر رضایت بده درحالیکه اولا بسیار بسیار بندرت به آمپر بالا نیاز داریم .
ثانیا بدلیل جریاندهی بالا در صورت کوچکترین خطایی ممکنه ، خسارات جبران ناپذیری ببار بیاره.

باوجودیکه وسواس زیادی در بررسی امور دارم و قبل از تست بارها بررسی میکنم که منجر به حادثه نامبارکی نشه اما با اینحال در اوایل فعالیتم ، حوادث ناهنجار موجب تنفر و گریز من از رنج های بالا شد

بطوریکه اگر منبع پرقدرتی داشته باشم حتما دو مرحله قوی و ضعیف برای آن پیش بینی و اضافه میکنم تا در موارد استثنائی که نیاز شدم با عملیاتی که تصادفی هم ممکن نباشه استفاده میکنم .

مثلا لااقل باید نیاز به انجام دو مرحله و انتخاب وضعیت دو کلید باشه تا اگر تصادفا و ناخواسته یک مرحله انجام شد مرحله دوم مانع استفاده ناخواسته بشه .

حقیقتا ظرف چندین سال شاید یکبار هم نیاز به بالاتر از ۱ آمپر نداشته باشم .
لذا بهترین و مناسب ترین منبع برای تعمیرکار منبع ۱ آمپری و نهایتا ۳ آمپری است مگر تعمیرکار دستگاه هایی باشیم که بدون دسترسی به آمپر بالا ، قادر به فعالیت نباشیم.

لذا اگر ۵ آمپر را بابت پیش بینی نیازهای آتی مورد هدف قرار داده اید دراینصورت تجدید نظر فرمایید.
خصوصا که این تغذیه با اشاره ای تبدیل به منبع پرقدرت با آمپر های دلخواه میشه .

در خصوص ولتاژ هم بهتره ترانس سه سر ۱۲ ولت تهیه فرمایید و با عملیات ساده ای ولتاژ ۱۸ ولت و ۲۴ ولت را از آن دریافت کنید و همیشه در حالت ۱۸ ولت باشه مگر در زمان نیاز به ولتاژ بالاتر .

به این ترتیب علاوه بر کاهش خطرات ناشی از خطاهای سهوی ضمنا عمر تغذیه را بشدت افزایش میدهید و حرارت بخش قدرت نیز بشدت کمتر میشه ( ۱۸ ولت و ۲۴ ولت با یک کلید قابل انتخاب باشه )

اما اگر ۵ آمپر مورد نیاز است ترانس ۵ آمپر کافی نیست و باید لااقل از ترانس ۱۵۰ وات استفاده کنید که سنگین و بزرگه
ولی صلاح مملکت خویش خسروان دانند و منم درخدمت شما هستم.

سپاس

HENRA

کاربر
2013-04-25
57
53
شهر اصفهان

درود

همیشه همینطوره و قصد داریم قویترین ها مجهزترین ها را تهیه کنیم.
تلویزیون سه بعدی میخریم درحالیکه تا پایان عمر شاید دو تا فیلم سه بعدی هم گیرمون نیاد که بخواییم حتی تست کنیم.

اینچ بسیار بالا
در حالیکه غالبا در اطاق گوچیک زندگی میکنیم و بدلیل فاصله ناچیز ، نمیتونیم کل تصویر بسیار بزرگ را در یک نگاه ببینیم و اگه در فیلمی ، یکنفر سمت راست تصویر ، تیراندازی کنه باید سر را بسمت چپ بچرخانیم که ببینیم نتیجه تیراندازی چی شد؟

تغذیه هم همینطوره و تابحال ندیدم یکی از علاقمندان به کمتر از ۵ آمپر رضایت بده درحالیکه اولا بسیار بسیار بندرت به آمپر بالا نیاز داریم .
ثانیا بدلیل جریاندهی بالا در صورت کوچکترین خطایی ممکنه ، خسارات جبران ناپذیری ببار بیاره.

باوجودیکه وسواس زیادی در بررسی امور دارم و قبل از تست بارها بررسی میکنم که منجر به حادثه نامبارکی نشه اما با اینحال در اوایل فعالیتم ، حوادث ناهنجار موجب تنفر و گریز من از رنج های بالا شد

بطوریکه اگر منبع پرقدرتی داشته باشم حتما دو مرحله قوی و ضعیف برای آن پیش بینی و اضافه میکنم تا در موارد استثنائی که نیاز شدم با عملیاتی که تصادفی هم ممکن نباشه استفاده میکنم .

مثلا لااقل باید نیاز به انجام دو مرحله و انتخاب وضعیت دو کلید باشه تا اگر تصادفا و ناخواسته یک مرحله انجام شد مرحله دوم مانع استفاده ناخواسته بشه .

حقیقتا ظرف چندین سال شاید یکبار هم نیاز به بالاتر از ۱ آمپر نداشته باشم .
لذا بهترین و مناسب ترین منبع برای تعمیرکار منبع ۱ آمپری و نهایتا ۳ آمپری است مگر تعمیرکار دستگاه هایی باشیم که بدون دسترسی به آمپر بالا ، قادر به فعالیت نباشیم.

لذا اگر ۵ آمپر را بابت پیش بینی نیازهای آتی مورد هدف قرار داده اید دراینصورت تجدید نظر فرمایید.
خصوصا که این تغذیه با اشاره ای تبدیل به منبع پرقدرت با آمپر های دلخواه میشه .

در خصوص ولتاژ هم بهتره ترانس سه سر ۱۲ ولت تهیه فرمایید و با عملیات ساده ای ولتاژ ۱۸ ولت و ۲۴ ولت را از آن دریافت کنید و همیشه در حالت ۱۸ ولت باشه مگر در زمان نیاز به ولتاژ بالاتر .

به این ترتیب علاوه بر کاهش خطرات ناشی از خطاهای سهوی ضمنا عمر تغذیه را بشدت افزایش میدهید و حرارت بخش قدرت نیز بشدت کمتر میشه ( ۱۸ ولت و ۲۴ ولت با یک کلید قابل انتخاب باشه )

اما اگر ۵ آمپر مورد نیاز است ترانس ۵ آمپر کافی نیست و باید لااقل از ترانس ۱۵۰ وات استفاده کنید که سنگین و بزرگه
ولی صلاح مملکت خویش خسروان دانند و منم درخدمت شما هستم.

سپاس
درود بر استاد گرامی
بنده این منبع را برای کار تعمیرات لپتاپ لازم دارم و اینو میدونم که منبع های بازاری ۳ آمپر قادر به روشن کردن لپتاپ نیس. البته به این هم شک دارم که منبع های بازاری افت جریان زیاد داره و به خوبی این منبع نیست.لذا من با توجه به منبع هایی که در بازار هست اینو گفتم و اگر حدسم در مورد افت جریان درست هست و این منبع جوابگو هست همین منبع ۳ آمپر را میسازم چون از نظر قیمت هم خیلی بهتره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

درود بر استاد گرامی
بنده این منبع را برای کار تعمیرات لپتاپ لازم دارم و اینو میدونم که منبع های بازاری ۳ آمپر قادر به روشن کردن لپتاپ نیس. البته به این هم شک دارم که منبع های بازاری افت جریان زیاد داره و به خوبی این منبع نیست.لذا من با توجه به منبع هایی که در بازار هست اینو گفتم و اگر حدسم در مورد افت جریان درست هست و این منبع جوابگو هست همین منبع ۳ آمپر را میسازم چون از نظر قیمت هم خیلی بهتره

درود

اگه برای لپ تاپ میخوای احتمالا بیشتر از ۳ آمپر نیاز داری
و تصور میکنم لپتاپ جریان بیشتری لازم داره
تجربه ای در لپ تاپ ندارم و شما که تعمیرکارش هستید بهتر مطلعید

اما خوب شد گفتی برای چی میخوای
چون اگه ترانس ۱۰ ولت استفاده کنی با ترانس ۶۰ وات میتونی ۵ آمپر هم بگیری .و قطعات هم کمتر داغ میکنه و ضمنا میتونی ولتاژهایی تا ۲۴ ولت هم برای روز مبادا با کلید انتخاب کنی

یعنی ترانس ۶۰ وات سه سر ۱۲ ولت تهیه کن و در یک حالت از ۱۲ ولتش استفاده کن و با کلید از ۱۸و ۲۴ ولت هم بتونی استفاده کنی

اما این تغذیه افت ولتاژ حالیش نیست و توپ توپه
بشرطی که ترانس جوابگو باشه و کم نیاره

ضمنا اگه برای ورودی این تغذیه از سوئیچینگ استفاده کنی برای لپ تاپ اشکال نداره ، بشرطی که ولتاژ ۷۴۱ را مجزا تامین کنی و لذا برای استفاده از سوئیچینگ نیاز به تغییرات جزئی داره.

باید از ابتدا میگفتی برای چه کاری میخوای ، تصور کردم تعمیرکار صوتی تصویری هستید.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

درود
.

مشاهده فایل‌پیوست 155494

مشاهده فایل‌پیوست 156457

قطعات لازم.

رگلاتور.

1 عدد LM317

آی سی
1 عدد UA741

ترانزیستورها
1عدد TIP35 حتما اورجینال و مرغوب باشه
1عدد BC640

دیودها
4 عدد 10A10دیود ۱۰ آمپری
5عدد 1N4007
1عدد LED

زینرها
1عدد 2,2 ولت
1عدد 5 ولت
عدد 7 ولت

خازن ها همگی ۵۰ ولتی
1عدد 3300mf
2عدد 47mf
1عدد 100mf

مقاومت ها

یکچهارم وات ها
1عدد 22
1عدد 82
1عدد 100
1 عدد 220
1عدد 470
1عدد 560
1عدد 1k
1عدد 2K
عدد 4،7k
1عدد 10k

دو مقاومتی که یک وات کافی است ولی دو وات مناسب تر است
1عدد. 1k /1w
1عدد. 2,2k /1w

۶ وات یا بالاتر از ۶ وات
1عدد. 68, 0

1عدد پتانسیومتر 2k
1عدد ولوم 2k
1عدد ولوم و یا ولوم کلیددار 5k ( در صورتیکه ولوم کلیددار استفاده کنید ناحیه ابتدای ولوم یعنی در محل صفر ولت ، پاور را قطع میکند و دراینصورت نیاز به کلید مجزا ندارد و ساده تر و شکیل تر است و درغیراینصورت یک کلید مینیاتوری مجزا تهیه کنید )

مشاهده فایل‌پیوست 156783

مشاهده فایل‌پیوست 156784

مشاهده فایل‌پیوست 156785

زحمات pcb که توسط جناب آقای smaeel عزیز تقبل و نهایی شده طی تصاویر و فایل اصیل مربوطه بپیوست تقدیم میگردد.

B]فایل اصیل 3[/]
like]
مشاهده فایل‌پیوست 156782
موفق باشید

با درود و تشکر فراوان از زحمات استاد عزیزم مهندس غزال و دوست بزرگوارم استاد اسماعیل smaeel عزیز که زحمات فراواتی بابت تهیه pcb متقبل شدند

استاد غزال عزیز
با کسب اجازه از شما و جناب smaeel بنده تغذیه رو ساختم و اولین تجربه جمع نمودن قطعات و ساخت مدار رو کسب ننودم
هر چند خیلی راحت بود ولی از آنجاییکه سرنوشت بنده طوریست که همه چی رو باید به زحمت و سختی بدست بیارم
فقط راه اندازی مدار دوروز وقتم رو گرفت و امیدوارم لااقل تجربه ای برای دیگر دوستان گردد و مانند بنده دنبال نخود سیاه نگردند

بعد از اتمام و ساخت مدار از آنجاییکه ترانس دم دست نداشتم با خودم گفتم فعلا توسط تغذیه سوییچینگ تتظیمات اولیه رو انجام دهم و مدار رو راه اندازی و آماده نمایم تا بعدا ترانس رو منتقل نمایم
ولی دریغ از پاسخی از سمت مدار
علیرغم دقتی که بابت نصب قطعات داشتم باز هم بارها و بارها از اول چک کردم و تست نمودم
تغذیه نو رو صد بار عیب یابی نمودم متاسفانه پاسخی دریافت نمیشد

تا اینکه با ناامیدی با مهندس غزال مشورت نمودم و گفتم در صورت ممکن در انجمن مطرح نمایم و کمک نمایید عیب یابی کنیم
با توضیح و شرح مختصری از عملکرد مدار استاد فرمودند این مدار رو فقط باید توسط ترانس راه اندازی میکردم نه سوییچینگ
ترانس رو متصل نمودم و تغذیه راه اندازی گردید

در پست بلد تصویر تغذیه و گزارش مربوطه را اعلام مینمایم

با تشکر

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس

با درود

Screenshot_۲۰۲۰۰۵۰۶-۱۰۵۷۵۶.png

Screenshot_۲۰۲۰۰۵۰۶-۱۰۵۷۱۱.png

Screenshot_۲۰۲۰۰۵۰۶-۱۱۰۳۲۰.png

Screenshot_۲۰۲۰۰۵۰۶-۰۹۴۲۰۴.png

همانطور که در پست قبل عرض نمودم فعلا مدار رو توسط ترانس فوق روشن نمودم بعد ترانس اصلی رو خودم براش میپیچم
حال چند سوال برایم بوجود آمده
فعلا جهت تست از ترانسی که در تصویر سوم قرار دادم و مربوط به تلوزیون قدیمی میباشد ، در حدود 14 ولت خروجی ac و پس از یکسو سازی 21 ولت میگردد ( ابعاد 7.5× 6 )
تستها رو توسط لامپ موتور 12ولتی 35 وات انجام دادم
روی ولوم آخر لامپ اصلا روشن نمیشه
از ولتاژ 10ولت به پایین لامپ روشن میشه ولی ولتاژ پایین میکشه
از 6 ولت به پایین نور لامپ خوب میباشد و ولتاژ هم پایین نمیکشه
ضمن اینکه همزمان با متصل نمودن لامپ موتور نور آمپر متر به شدن کاهش پیدا میکنه و پرپر میزنه و نهایتاً خاموش میشه ولی از حدود ۱۰ ولت به پایین که نور لامپ نسبتا خوب میشه نور آمپر متر هم ثابت میشه
بدون متصل نمودن لامپ نور آمپر متر پنلی مشکلی ندارد

ولتاژ آمپر متر نیز با ولتاژ ولت متر کمی متفاوته
بدین صورت که در ولوم پایین ولتاژ رو درست نشون میشه ولوم روی حدود 5ولت که میره حدود یک ولت بیشتر نشون میده و روی ولوم آخر در حدود ۵ ولت اختلاف ولتاژ پیدا میکنه
به عبارتی دیگر هر چی ولوم بالاتر میره اختلاف ولت متر با پنلی بیشتر و بیشتر میشه ( ولت متر خودم نیز دیجیتالی هست ولی اصلا پرش ولتاژ نداره ولی این ولت متر پنلی حدود 1 ولت بالا و پایین پرش ولتاژ ه داره )

ضمنا بازر و led داخل مدار هیچگونه عکس العمل نشان نمیدهند
( بازر گاهاً تیک تیک بسیار خفیفی میکنه )
حال نمیدونم آیا این موارد طبیعی میباشد ؟
یا بابت ضعف ترانس میباشد ؟
ویا بابت دستکاریهایی که در ابتدا عرض نمودم میباشد ؟

آخرین آبدیت pcp رو چاپ نمودم ترانزیستور مدار همان tip 35 میباشد
مقاومت 0.68 رو پیدا نکردم و بجای اون 0.47 اهم جایگزین نمودم مابقی مقادیر مانند خود نقشه میباشد

با سپاس از حضرتعالی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

با درود

مشاهده فایل‌پیوست 165864

مشاهده فایل‌پیوست 165866

مشاهده فایل‌پیوست 165867

مشاهده فایل‌پیوست 165868

همانطور که در پست قبل عرض نمودم فعلا مدار رو توسط ترانس فوق روشن نمودم بعد ترانس اصلی رو خودم براش میپیچم
حال چند سوال برایم بوجود آمده
فعلا جهت تست از ترانسی که در تصویر سوم قرار دادم و مربوط به تلوزیون قدیمی میباشد ، در حدود 14 ولت خروجی ac و پس از یکسو سازی 21 ولت میگردد ( ابعاد 7.5× 6 )
تستها رو توسط لامپ موتور 12ولتی 35 وات انجام دادم
روی ولوم آخر لامپ اصلا روشن نمیشه
از ولتاژ 10ولت به پایین لامپ روشن میشه ولی ولتاژ پایین میکشه
از 6 ولت به پایین نور لامپ خوب میباشد و ولتاژ هم پایین نمیکشه
ضمن اینکه همزمان با متصل نمودن لامپ موتور نور آمپر متر به شدن کاهش پیدا میکنه و پرپر میزنه و نهایتاً خاموش میشه ولی از حدود ۱۰ ولت به پایین که نور لامپ نسبتا خوب میشه نور آمپر متر هم ثابت میشه
بدون متصل نمودن لامپ نور آمپر متر پنلی مشکلی ندارد

ولتاژ آمپر متر نیز با ولتاژ ولت متر کمی متفاوته
بدین صورت که در ولوم پایین ولتاژ رو درست نشون میشه ولوم روی حدود 5ولت که میره حدود یک ولت بیشتر نشون میده و روی ولوم آخر در حدود ۵ ولت اختلاف ولتاژ پیدا میکنه
به عبارتی دیگر هر چی ولوم بالاتر میره اختلاف ولت متر با پنلی بیشتر و بیشتر میشه ( ولت متر خودم نیز دیجیتالی هست ولی اصلا پرش ولتاژ نداره ولی این ولت متر پنلی حدود 1 ولت بالا و پایین پرش ولتاژ ه داره )

ضمنا بازر و led داخل مدار هیچگونه عکس العمل نشان نمیدهند
( بازر گاهاً تیک تیک بسیار خفیفی میکنه )
حال نمیدونم آیا این موارد طبیعی میباشد ؟
یا بابت ضعف ترانس میباشد ؟
ویا بابت دستکاریهایی که در ابتدا عرض نمودم میباشد ؟

آخرین آبدیت pcp رو چاپ نمودم ترانزیستور مدار همان tip 35 میباشد
مقاومت 0.68 رو پیدا نکردم و بجای اون 0.47 اهم جایگزین نمودم مابقی مقادیر مانند خود نقشه میباشد

با سپاس از حضرتعالی

درود بر شما

از لطف بیدریغ شما بینهایت سپاسگزارم

ولوم جریان برای محدود کردن جریانه
یعنی اگه ولوم جریان را کم کنی شبیه یک آداپتور کوچولو میشه .
این قابلیت چه فایده ای داره ؟
زمانیکه مثلا میخوای یک مصرف کننده ضعیف مانند یک led را تست کنی چنانچه ولتاژ خروجی بالاتر از ولتاژ led باشه و بخواد بسوزونه دراینصورت زورش نمیرسه و اتوماتیک ولتاژو پایین میکشه و لامپ جریان غیرمجاز روشن میشه و مانع صدمه led میشه.

و اگه جریان را روی ۲ آمپر انتخاب و لامپ موتور ۲ امپری را تست کنی اگه ولتاژ بالاتر باشه و به هردلیلی بخواد جریان بیش از ۲ آمپر لامپ را بسوزونه بازم اجازه نمیده و لامپ جریان غیرمجاز روشن میشه.

ترانس ولتاژ بالاتر امنتخاب و ولوم جریان را حداکثر انتخاب کن ببین جریان تا ۳ امپر میده یا نه ( بشرطی که ولتاژ دیود پل چندین ولت بزرگتر از ولتاژ خروجی باشه مثلا اگه در زمانیکه جریان میکشی تاکید میکنم زمانیکه جریان میکشی ، ۱۰ ولت انتخاب کردی و ولتاژ دیود پل که درواقع ولتاژ ورودی تغذیه است کمتر از ۱۰ یا ۱۰ یا حتی ۱۲ ولت هم باشه بدرستی کار نمیکنه و باید حدود ۱۶ ولت باشه.

زمانیکه جریان زیاد میکشی بدلیل ضعف ترانس ، ولتاژ کافی به امپرمتر ولتمتر نمی رسه و پر پر میکنه میتونی ولتاژش را تست کنی

خطای ولتمتر پنلی با پتانسیومتر پشتش قابل اصلاح است البته خودم یکی از نمونه هایی که خریدم قابل اصلاح نبود و با دردسر درست کردم که ارزش نداشت و صرفا جهت کنجکاوی اصلاح کردم.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس

درود بر شما

از لطف بیدریغ شما بینهایت سپاسگزارم

ولوم جریان برای محدود کردن جریانه
یعنی اگه ولوم جریان را کم کنی شبیه یک آداپتور کوچولو میشه .
این قابلیت چه فایده ای داره ؟
زمانیکه مثلا میخوای یک مصرف کننده ضعیف مانند یک led را تست کنی چنانچه ولتاژ خروجی بالاتر از ولتاژ led باشه و بخواد بسوزونه دراینصورت زورش نمیرسه و اتوماتیک ولتاژو پایین میکشه و لامپ جریان غیرمجاز روشن میشه و مانع صدمه led میشه.

و اگه جریان را روی ۲ آمپر انتخاب و لامپ موتور ۲ امپری را تست کنی اگه ولتاژ بالاتر باشه و به هردلیلی بخواد جریان بیش از ۲ آمپر لامپ را بسوزونه بازم اجازه نمیده و لامپ جریان غیرمجاز روشن میشه.

ترانس ولتاژ بالاتر امنتخاب و ولوم جریان را حداکثر انتخاب کن ببین جریان تا ۳ امپر میده یا نه ( بشرطی که ولتاژ دیود پل چندین ولت بزرگتر از ولتاژ خروجی باشه مثلا اگه در زمانیکه جریان میکشی تاکید میکنم زمانیکه جریان میکشی ، ۱۰ ولت انتخاب کردی و ولتاژ دیود پل که درواقع ولتاژ ورودی تغذیه است کمتر از ۱۰ یا ۱۰ یا حتی ۱۲ ولت هم باشه بدرستی کار نمیکنه و باید حدود ۱۶ ولت باشه.

زمانیکه جریان زیاد میکشی بدلیل ضعف ترانس ، ولتاژ کافی به امپرمتر ولتمتر نمی رسه و پر پر میکنه میتونی ولتاژش را تست کنی

خطای ولتمتر پنلی با پتانسیومتر پشتش قابل اصلاح است البته خودم یکی از نمونه هایی که خریدم قابل اصلاح نبود و با دردسر درست کردم که ارزش نداشت و صرفا جهت کنجکاوی اصلاح کردم.

سپاس

درود بر شما
گزارش نسبتا کاملی تهیه نمودم امیدوارم مورد تایید واقع گردد

امروز مجبور شدم بابت تست مدار تغذیه سری به یادگار دوران جوانی بزنم و ترانسی که قبلا بابت آمپلی فایر خونگی با کمک شما پیچیده بودم رو دربیاورم ترانسش خیلی قابل نیست ولی بد هم نیست آیسی stk دوبل 24ولت رو راه اندازی میکنه
ولتاژ دوبل 24 ولت میده من از ولتاژ تک 24 ولتش استفاده نمودم این هم جمال ترانس

۲۰۲۰۰۵۰۶_۱۸۱۸۱۲.jpg

در رابطه با بازر و LED همانطور که قبلا گزارش نمودم اصلا روشن نمیشد و باز هم هر چه تقلا کردم روشن نشد
جهت سهولت و دسترسی بهتر دو رشته سیم به محل پایه های LED لحیم نموده و بیرون کشیدم و توسط ولت متر خارجی و کم و زیاد نمودن ولوم جریان و ولتاژ تمامی حالتها رو مورد بررسی دقیقتر قرار دادم
متوجه شدم در بهترین حالت ولتاژ بسیار ضعیفی ( کمتر از نیم ولت یعنی حدود ۳۰۰ میلی ولت ) به یایه های LED میرسه و بابت همین زورش نمیرسه LED رو روشن نماید
خواستم مقادیر مقاومتها رو دستتکاری کنم ولی ترجیح دادم ابتدا عنوان نمایم شاید بنده اشتباه میکنم و یا حین دستکاری خطایی بوجود آمده باشد
تعجب میکنم چطور دیگر کاربران با این مشکل مواجه نشده بودند!! ویا شاید این بخش از تغذیه اونها بدون مشکل بوده و صدای بازر و نور LED معقول بوده که اشاره ای ننموده اند
و یا شاید بنده خیلی حساس میباشم

به قابلیت ولوم جریان نیز کاملا پی بردم و مفهومش رو دقیقاً متوجه شدم و اتفاقا خیلی هم عالی کار میکنه
فقط اگر بشود توسط تغییر در مقادیر مقاومتها به گونه ای تنظیم نمود که روی بازر و LED در حدود 3 ولت روی هر دو ببافتد بسیار عالی میگردد

ولوم جریان کاملا باز میباشد ولتاژ خروجی را روی 12ولت تنظیم میکنم افت ولتاژ نداریم ( خیلی کم افت میکنه مثلا ۱۲ ولت میشه ۱۱.۸۰ )
نور ولت متر پنلی کمی پرپر میزنه
ولون ولتاژ رو از 12 ولت بیشتر میکنم افت ولتاژ بیشتر میشه به ولت متر پنلی هم ولتاژ نمیرسه و کلا خاموش میشه

ولتاژ ورودی یا ولتاژ سر پل دیودها رو هم مرتب کنترل میکردم حد اقل 20 ولت و حداکتر 24 ولت بسته به جریانی که کشیده میشد کاهش یا افزایش پیدا میکرد

مقدار آمپری که ولت متر پنلی نشون میداد نامعقول بود و چیزی نمیفهمیدم ( مابین 6 الی 10 آمپر رو نشون میده )

این کل گزارش مربوطه میباشد که تقدیم شد
منتظر اوامر بعدی میباشم
سپاسگزار هستم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

درود بر شما
گزارش نسبتا کاملی تهیه نمودم امیدوارم مورد تایید واقع گردد

امروز مجبور شدم بابت تست مدار تغذیه سری به یادگار دوران جوانی بزنم و ترانسی که قبلا بابت آمپلی فایر خونگی با کمک شما پیچیده بودم رو دربیاورم ترانسش خیلی قابل نیست ولی بد هم نیست آیسی stk دوبل 24ولت رو راه اندازی میکنه
ولتاژ دوبل 24 ولت میده من از ولتاژ تک 24 ولتش استفاده نمودم این هم جمال ترانس

مشاهده فایل‌پیوست 165892

در رابطه با بازر و LED همانطور که قبلا گزارش نمودم اصلا روشن نمیشد و باز هم هر چه تقلا کردم روشن نشد
جهت سهولت و دسترسی بهتر دو رشته سیم به محل پایه های LED لحیم نموده و بیرون کشیدم و توسط ولت متر خارجی و کم و زیاد نمودن ولوم جریان و ولتاژ تمامی حالتها رو مورد بررسی دقیقتر قرار دادم
متوجه شدم در بهترین حالت ولتاژ بسیار ضعیفی ( کمتر از نیم ولت یعنی حدود ۳۰۰ میلی ولت ) به یایه های LED میرسه و بابت همین زورش نمیرسه LED رو روشن نماید
خواستم مقادیر مقاومتها رو دستتکاری کنم ولی ترجیح دادم ابتدا عنوان نمایم شاید بنده اشتباه میکنم و یا حین دستکاری خطایی بوجود آمده باشد
تعجب میکنم چطور دیگر کاربران با این مشکل مواجه نشده بودند!! ویا شاید این بخش از تغذیه اونها بدون مشکل بوده و صدای بازر و نور LED معقول بوده که اشاره ای ننموده اند
و یا شاید بنده خیلی حساس میباشم

به قابلیت ولوم جریان نیز کاملا پی بردم و مفهومش رو دقیقاً متوجه شدم و اتفاقا خیلی هم عالی کار میکنه
فقط اگر بشود توسط تغییر در مقادیر مقاومتها به گونه ای تنظیم نمود که روی بازر و LED در حدود 3 ولت روی هر دو ببافتد بسیار عالی میگردد

ولوم جریان کاملا باز میباشد ولتاژ خروجی را روی 12ولت تنظیم میکنم افت ولتاژ نداریم ( خیلی کم افت میکنه مثلا ۱۲ ولت میشه ۱۱.۸۰ )
نور ولت متر پنلی کمی پرپر میزنه
ولون ولتاژ رو از 12 ولت بیشتر میکنم افت ولتاژ بیشتر میشه به ولت متر پنلی هم ولتاژ نمیرسه و کلا خاموش میشه

ولتاژ ورودی یا ولتاژ سر پل دیودها رو هم مرتب کنترل میکردم حد اقل 20 ولت و حداکتر 24 ولت بسته به جریانی که کشیده میشد کاهش یا افزایش پیدا میکرد

مقدار آمپری که ولت متر پنلی نشون میداد نامعقول بود و چیزی نمیفهمیدم ( مابین 6 الی 10 آمپر رو نشون میده )

این کل گزارش مربوطه میباشد که تقدیم شد
منتظر اوامر بعدی میباشم
سپاسگزار هستم

درود

زمانی مقادیر یک مدار را دستکاری میکنیم که به صحت نقشه شک کنیم و تصور کنیم این نقشه کار نمیکنه
البته من خدا نیستم و ممکنه نقشه ضعف هایی داشته باشه اما ازآنجاکه تعداد قابل توجهی از علاقمندان موفق به مونتاژ و تایید شدند و هیچکدام چنین ضعفی اعلام نکردند لذا اگه با صلاحدید خودت از سوئیچینگ استفاده نمیکردی به این مشکل برخورد نمیکردی .
لذا جالب ترین نکته گزارشت این بود که با وجود تایید و توفیق جملگی دوستانی که مونتاژ کردند معذالک تصمیم داشتی نقشه را دستکاری و اصلاح کنی تا درست بشه.
و گفتی ولتاژ به ledنمیرسه و کاری کنیم که بهش ولتاژ برسه ؟
رسوندن ولتاژ به led کاری نداره ولی باید بموقع روشن بشه.
بجای این تصمیمات و اصلاح نقشه ببین اشکال چیه ؟
هرچند ترانس کوچیکه ولی اگه ولتاژ خروجی پل را در زمان اتصال بار گزارش کردی فعلا مربوط به ترانس نیست‌.

گفتی جریان را کاملا باز کردی و تست کردی ولی باید جریان را نزدیک به صفر کنی و تست کنی تا led روشن بشه
یعنی جریان باید کمی از صفر بیشتر باشه تا با اندک جریانی led روشن بشه و میتونی ابتدا جریان را کاملا ببندی که بدون بار هم باید led روشن بشه و اگه نمیشه قطعات را تست کنبویژه led و آی سی.
چرا ولتاژ ولتمتر را زمان پر پر گزارش نکردی ؟
آیا آی سی سالمه ؟
با توجه به اینکه بدون تغییرات لازم از تغذیه سوئیچینگ استفاده کردی و قطعات را تحت فشار قرار دادی باید به سلامت قطعات شک کنی نه به نقشه ای که بارها تست و با قدرت تایید شده.

اگه مونتاژ اشکالی نداره قطعاتی سوخته .

ولتمتر را خارج از تغذیه و با تغذیه دیگری تست کن ببین سالمه یا نه ؟
led روتست کردی ؟

در شرایط حاضر فرصتی برای عیب یابی ندارم و البته قطعاتی نداره و بسرعت اشکال پیدا میشه. ولی با توجه به گزارش شما با احتمال زیاد
اگر محدود کننده جریان کار میکنه دراینصورت led سوخته
درغیراینصورت اگر محدود کننده کار نمیکنه آی سی سوخته .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا