آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

ممنونم حتما بعد از راه اندازی و کالیبره کردن مدار و تست
نتیجه رو اعلام میکنم
ضمنا ترانس مذکور تقریبا حجم بزرگ و وزن حدودا بالای نیم کیلوگرم داره که پیچنده اش گفت این تا 2 الی 2.5 آمپر باید بده...
[/B]

درود

بله در ولتاژ پایین ۶ آمپر هم میده ولی بالای ۱۲ ولت دریافت آمپر قابل توجه مقدور نیست ولی مطمئن باش همین کافیه
اگه بعدا نیاز شدی راهی وجود داره که از همین ترانس هم استفاده کنی و ترانس دیگری اضافه کنی.
اگر قبل از مراجعه به سیم پیچ اطلاع میدادی میتونستی خودت ترانس موجود را اصلاح کنی که دراینصورت علاوه بر تبدیل ترانس موجود به ترانس دلخواه با هزینه کمتر ، ضمنا اطلاعات و تجربیات تازه ای نیز کسب میکردی .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

درود بر استاد غزال عزیز و گرانقدرمون

بنده مدار رو به صورت نهایی تکمیل و درون باکس یه پاور کامپیوتر که دارای فن بزرگ در بالای باکس هست قرار دادم.

دوتا سئوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

برای تامین ولتاژ 12 ولت فن آیا راهی هست که بشه این ولتاژ ثابت رو از خود مدار تهیه کرد؟ اگر هست راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم

سئوال دوم اینکه من برای تامین برخی از احتیاجاتی که دارم نیاز به جریان بیشتری دارم. آیا میشه با مونتاژ دو یا سه عدد از این مدار اونها رو موازی کرد؟ همچنین در مورد سری کردن دو مدار مشابه چی آیا امکانش هست؟

درود

قبل از پاسخ سوال ، اگر زودتر توفیق خود را به اطلاع میرسوندی ، موجب اطمینان بیشتر علاقمندان میشد ولی بنظر میرسه اگر سوال و ابهامی نداشتی مطلع نمیکردی ؟

با توجه به اینکه فن ۲۴ ولت وجود داره و ضمنا میتونی از دو فن ۱۲ ولت مشابه بصورت سری استفاده کنی لذا دراینصورت مستقیما به خازن بزرگ که تقریبا دارای ۲۴ ولته متصل کن ( ولتاژ دقیق نیاز نداره)

اما روش های تامین ۱۲ ولت فن

روش ۱
ارزان ترین و ساده ترین راه تامین ولتاژ فن استفاده از مقاومت آجری سری با فن است بطوریکه میتونی مقاومتی سری کنی و به خازن بزرگ متصل کنی
اما برای یافتن مقاومت با سعی و خطا
با توجه به اینکه به ولتاژ ماکزیمم خازن بزرگ و قدرت فن بستگی داره لذا با تست ساده بنحو زیر مشخص میشه
ولتمتری با فن موازی کن و مقاومت موجود که با توجه به تست لحظه ای ، چنانچه دارای وات کمتر و ناکافی باشه هم اشکالی نداره ، بصورت لحظه ای تست کن و قبل از حرارت شدید جدا کن ،

مثلا مقاومت ۳۰ اهم موجود داری بصورت سری با فن و خازن بزرگ متصل کن و کمی صبر کن به حداکثر دور برسه و ببین ولتاژ ولتمتر چند ولته ؟
اگه بیشتر از ۱۲ ولت بود مقاومت بزرگتر و اگه کوچکتر از ۱۲ ولت بود مقاومت کوچکتر را تست کن تا تقریبا ۱۲ ولت بشه( کمی بیشتر یا کمتر از ۱۲ ولت اشکالی نداره )
دراینصورت تغییر دور فن نیز بعنوان آلارم جریان قابل استفاده است و گویای مقدار جریان خواهد بود یعنی با شنیدن صدای متفاوت فن (ناشی از تعداد دور ) ، میتونی جریان تغذیه را بدون نگاه کردن به آمپرمتر حدس بزنی .

روش دوم که بهتر هم هست
پس از مشخص شدن مقاومت میتونی از یک ntc و مقاومت سری استفاده کنی و ntc را روی رادیاتور tip35 نصب کنی که در جریان پایین سرعت کمتری داشته باشه و افزایش حرارت ناشی از جریان بالا ، موجب افزایش سرعت فن بشه و بهتر تهویه و خنک کنه

روش ۳
استفاده از رگلاتور ۱۲ ولت که ورودی رگلاتور از خازن بزرگ تامین بشه

روش ۴
ولتاژ ۱۰ ولت متناوب را با سوزن و به روش تاپیک زیر از همون ترانس موجود تغذیه پیدا کن و با یک دیود و خازن یکسو کن و به فن متصل کن.
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228

پاسخ سوال ۲
موازی کردن دو تغذیه ، روش خوبی برای افزایش جریان نیست
سری کردن دو یا چند تغذیه مانعی نداره اما برای دستیابی به ولتاژ بالاتر مفیده و برای دستیابی به جریان بیشتر مناسب نیست.

برای افزایش جریان این تغذیه هر مقاومت ۶۸/، اهم که با R1 موازی کنی ۳ آمپر بیشتر میده و لذا اگه دو مقاومت ۶۸/، اهم موازی کنی یعنی ۶ آمپر اضافه کردی و بعبارتی ۹ آمپر میده که هر چند با یک ترانزیستور هم قابل دریافت است اما بهتره از چند ترانزیستور شبه موازی استفاده کنی که نحوه موازی کردن ترانزیستورها هم تقدیم شده

اما حتما ترانس تغذیه باید قدرت کافی برای ولتاژ و جریان مورد نیاز را داشته باشه.

لذا بفرمایید تا چه ولتاژی و چه جریانی نیاز داری تا ارزان ترین و ساده ترین روش قابل ارزیابی بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj

درود استاد غزال عزیز

ترانس بنده خروجیش حدودای 19.2 ولته با اینکه به طرف گفتم که 18 ولت میخوام منتها اونجا گفت ولتاژ کارگاه ما بالاست

با 220 بیشتر از 18.5 نیمده که توی محل کار خودمم الان بالای 19 ولته

و اما تست و راه اندازی مدار:

مدار رو طبق دستورالعمل قید شده تاپیک راه اندازی کردم (اول با مقاومت 100 اهم و بدون اپ امپ ) مدار بدون مشکل کار کرد

(ولتاژ با ولوم V از 0 تا 22 ولت بدون مشکلی بالا پایین میشد)

-------------------------------------------------------------

(فقط با اینکه اتصالات کلید ولوم رو به محل مربوطه نصب کردم و از قطع و وصل کردنش هم مطمئن هستم

ولی با این حال وقتی کلید تو حالت قطعی و دیسکانکت هست ولت متر روشنه و جفت ولت و آمپر 0 هست

مگه نباید با قطع کلید برق کل مدار قطع بشه؟)

------------------------------------------

بعد مقاومت 0.68 و اپ آمپ رو گذاشتم سر جاش

الآن فعلا 2 تا فن 12*12 نصب کردم بهش ولتاژ مولتی متر خودم که به خروجی مدار نصبه و تو عکس هم مشخصه نهایتا درحد یک تا 3 صدم

و به فاصلی زمانی بین 5 تا 10 ثانیه و بعضا به ندرت بالا یا پایین میشه

ولی ولتاژ و آمپرمتی که روی برد لحیم شده خطای 1 تا 2 ولتی داره و ثابت نمیشه آمپر سنج هم بین 1 تا 1.4 بالا پایین میشه

سعی کردم تو عکسی که میزارم همه شونو پوشش بدم (مدار با ترانس+بار که فن ها میشه و مولتی متر)

از درست بودن مولتی متر خودم مطمئن هستم ولی اولین باره با این ولت مترو دیدم و دارم کار میکنم باهاش

و اما تو تست محدود کننده جریان هم که طبق راهنما جلو میرم ولتاژ روی 5 تنظیمه ولی با چرخوندن ولوم I جهت عکس ساعت

هرچقدر کم میشه LED روشن نمیشه و فقط با کم کردن ولوم I ولتاژ هم بهمراهش افت میکنه و به صفر میرسه

الآن باید چکاری انجام بدم تا LED روشن بشه...

استاد این نکته هم ناگفته نماند که بعد از تست اولیه که اپ امپ و مقاومت 0.68 رو گذاشتم سر جاشون

بعداز یکم کار (داشتم ولتاژ رو بالا پایین میکردم) یه دود کوچیکی از مدار بلند شد که دقیقاً متوجه نشدم از کدوم ناحیه بود

و سریع برق مدار رو قطع کردم

20190520_204850.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

درود استاد غزال عزیز

ترانس بنده خروجیش حدودای 19.2 ولته با اینکه به طرف گفتم که 18 ولت میخوام منتها اونجا گفت ولتاژ کارگاه ما بالاست

با 220 بیشتر از 18.5 نیمده که توی محل کار خودمم الان بالای 19 ولته

و اما تست و راه اندازی مدار:

مدار رو طبق دستورالعمل قید شده تاپیک راه اندازی کردم (اول با مقاومت 100 اهم و بدون اپ امپ ) مدار بدون مشکل کار کرد

(ولتاژ با ولوم V از 0 تا 22 ولت بدون مشکلی بالا پایین میشد)

بعد مقاومت 0.68 و اپ آمپ رو گذاشتم سر جاش

الآن فعلا 2 تا فن 12*12 نصب کردم بهش ولتاژ ولت متری که به خروجی مدار نصبه و تو عکس هم مشخصه نهایتا درحد یک تا 3 صدم

و به فاصلی زمانی بین 5 تا 10 ثانیه و بعضا به ندرت بالا یا پایین میشه

ولی ولتاژ و آمپرمتی که روی برد لحیم شده خطای 1 تا 2 ولتی داره و ثابت نمیشه آمپر سنج هم بین 1 تا 1.4 بالا پایین میشه

سعی کردم تو عکسی که میزارم همه شونو پوشش بدم (مدار با ترانس+بار که فن ها میشه و مولتی متر)

از درست بودن مولتی متر خودم مطمئن هستم ولی اولین باره با این ولت مترو دیدم و دارم کار میکنم باهاش

معلومه که ولت متر و آمپر متر درست نشون نمیدن که اگه درست باشه باید تو بالای یک امپر LED روشن بشه...

مشاهده فایل‌پیوست 156500

درود

اصلا متوجه نشدم
ولتمتر پنلی کوچیک خطا داره یا منظورت اینه که ولتاژ تغذیه کم و زیاد میشه
آیا باری در مدار متصله یا ولتاژ فن را گزارش کردی یا بدون بار داره جریانی نشون میده؟

در هر صورت بگو اشکال ۱ اینه که مثلا بار ۱۰ اهمی با ولتاژ ۱۰ ولتی که باید ۱ آمپر بکشه مثلا آمپرمتر داره ۴ آمپر نشون میده.

باید شرایط کامل تغذیه و همچنین اشکال و ایراد را بشکل کاملا واضح گزارش کنی وگرنه نمیدونم انتظار شما چیست و چه اشکالی مورد نظر شماست ؟

ضمنا با ولتمتر و آمپرمتر مشکوک ، نتیجه ای حاصل نمیشه و فقط میتونی ببینی که ولتاژ تقریبی بدرستی در این تغذیه قابل کنترل هست یا نه ؟
مثلا اگه با ولتمتر آمپرمتر مشکوک می بینی ولتاژ از صفر تا ۲۰ ولت قابل تغییره و جریان هم قابل محدودسازی در رنج های مختلف هست و مثلا از صفر تا ۳ آمپر قابل دریافت است و اگه مثلا با ولتاژ ۱۰ ولت مقاومتی مثلا ۱۰ اهم یا ۵ اهم به خروجی متصل میکنی هیچ تغییری در ولتاژ خروجی اتفاق نمی افته اما فقط نمیدونی مقادیر ولتمتر آمپرمتر صحیحه یا نه ؟ دراینصورت تغذیه سالمه و فقط ولتمتر آمپرمتر قابل تردیده
اما اگه با اتصال بار ، می بینی ولتاژ خروجی افت میکنه و مثلا ۹ ولت میشه دراینصورت ایرادی در مونتاژ اتفاق افتاده و باید رفع عیب بشه .

لذا دو نه دونه و بصورت کامل شفاف گزارش کن و اگه اشکالی وجود داره اعلام کن تا درستش کنیم
ولی احتمالا یک ایراد شما اینه که ولتمتر دیجیتالی پنلی خودبخود در حدود چند صدم کم و زیاد نشون میده که ولتمتر دیجیتال همینه و به هر ولتاژی متصل کنی بهمین صورت نشون میده زیرا از یکسو ارزون قیمته و دقت بالایی نداره از دیگر سو ، اساس کار کلیه ولتمتر آمپرمترهای دیجیتال بدلیل نحوه نمونه برداری و اعمال تقریب ، این اشکالو داره که البته در نمونه های گران تر و مجهزتر کمتر دیده میشه .
اندازه گیری دقیق و لحظه ای با ولتمتر عقربه ای یا آنالوگ و یا با اسیلوسکوپ مقدوره .

اما ولتاژ ترانس که بیشتر از ۱۸ ولته هیچگونه اشکالی نداره .

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

قبل از پاسخ سوال ، اگر زودتر توفیق خود را به اطلاع میرسوندی ، موجب اطمینان بیشتر علاقمندان میشد ولی بنظر میرسه اگر سوال و ابهامی نداشتی مطلع نمیکردی ؟

با توجه به اینکه فن ۲۴ ولت وجود داره و ضمنا میتونی از دو فن ۱۲ ولت مشابه بصورت سری استفاده کنی لذا دراینصورت مستقیما به خازن بزرگ که تقریبا دارای ۲۴ ولته متصل کن ( ولتاژ دقیق نیاز نداره)

اما روش های تامین ۱۲ ولت فن

روش ۱
ارزان ترین و ساده ترین راه تامین ولتاژ فن استفاده از مقاومت آجری سری با فن است بطوریکه میتونی مقاومتی سری کنی و به خازن بزرگ متصل کنی
اما برای یافتن مقاومت با سعی و خطا
با توجه به اینکه به ولتاژ ماکزیمم خازن بزرگ و قدرت فن بستگی داره لذا با تست ساده بنحو زیر مشخص میشه
ولتمتری با فن موازی کن و مقاومت موجود که با توجه به تست لحظه ای ، چنانچه دارای وات کمتر و ناکافی باشه هم اشکالی نداره ، بصورت لحظه ای تست کن و قبل از حرارت شدید جدا کن ،

مثلا مقاومت ۳۰ اهم موجود داری بصورت سری با فن و خازن بزرگ متصل کن و کمی صبر کن به حداکثر دور برسه و ببین ولتاژ ولتمتر چند ولته ؟
اگه بیشتر از ۱۲ ولت بود مقاومت بزرگتر و اگه کوچکتر از ۱۲ ولت بود مقاومت کوچکتر را تست کن تا تقریبا ۱۲ ولت بشه( کمی بیشتر یا کمتر از ۱۲ ولت اشکالی نداره )
دراینصورت تغییر دور فن نیز بعنوان آلارم جریان قابل استفاده است و گویای مقدار جریان خواهد بود یعنی با شنیدن صدای متفاوت فن (ناشی از تعداد دور ) ، میتونی جریان تغذیه را بدون نگاه کردن به آمپرمتر حدس بزنی .

روش دوم که بهتر هم هست
پس از مشخص شدن مقاومت میتونی از یک ntc و مقاومت سری استفاده کنی و ntc را روی رادیاتور tip35 نصب کنی که در جریان پایین سرعت کمتری داشته باشه و افزایش حرارت ناشی از جریان بالا ، موجب افزایش سرعت فن بشه و بهتر تهویه و خنک کنه

روش ۳
استفاده از رگلاتور ۱۲ ولت که ورودی رگلاتور از خازن بزرگ تامین بشه

روش ۴
ولتاژ ۱۰ ولت متناوب را با سوزن و به روش تاپیک زیر از همون ترانس موجود تغذیه پیدا کن و با یک دیود و خازن یکسو کن و به فن متصل کن.
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228

پاسخ سوال ۲
موازی کردن دو تغذیه ، روش خوبی برای افزایش جریان نیست
سری کردن دو یا چند تغذیه مانعی نداره اما برای دستیابی به ولتاژ بالاتر مفیده و برای دستیابی به جریان بیشتر مناسب نیست.

برای افزایش جریان این تغذیه هر مقاومت ۶۸/، اهم که با R1 موازی کنی ۳ آمپر بیشتر میده و لذا اگه دو مقاومت ۶۸/، اهم موازی کنی یعنی ۶ آمپر اضافه کردی و بعبارتی ۹ آمپر میده که هر چند با یک ترانزیستور هم قابل دریافت است اما بهتره از چند ترانزیستور شبه موازی استفاده کنی که نحوه موازی کردن ترانزیستورها هم تقدیم شده

اما حتما ترانس تغذیه باید قدرت کافی برای ولتاژ و جریان مورد نیاز را داشته باشه.

لذا بفرمایید تا چه ولتاژی و چه جریانی نیاز داری تا ارزان ترین و ساده ترین روش قابل ارزیابی بشه.

سپاس

درود فراوان
استاد عزیزم پیش از هرچیز عذرخواهی بنده رو پذیرا باشید. بنده در صفحات پیشینِ همین تاپیک مونتاژ مدار رو به اطلاع رسوندم. و برخی از اشکالاتی که خودم داشتم رو مطرح کردم و از راهنماییهای ارزنده شما بهره مند شدم. اما اگر منظورتون قرار دادن بورد درون باکس و تکمیل نهایی اون هست که باید عرض کنم که وقفه زیادی شد تا بخوام این کارو انجام بدم و تازه امروز موفق به تکمیل کار شدم و متاسفانه دوربین گوشی مشکل داره و الا دوست داشتم با تصاویر تکمیل شدن کار رو ارائه بدم. حتما این کار رو بزودی انجام میدم

و اما در مورد روش های ذکر شده ممنونم واقعا کاربردی و عالی بیان فرمودید.

همین الان سه مقاومت ۰.۶۸ رو موازی کردم. و همینطور سه عدد ترانزیستور tip35 رو. مشکل منبع ورودی هست که ۶ آمپر بیشتر نیست ترانسم.

حقیقت مطلب اینه که بنده به مدارات کوره القایی علاقه بسیاری دارم که البته در جهت کار شخصیم هم هست برای رسوندن برخی فلزات به مرحله ذوب

و همونطور که میدونید به ولتاژ و جریان بالا و در نتیجه توان بالایی نیاز هست. منابع تغذیه با این توان هم کم هست و گزاف. تنها راه موازی کردن و یا سری کردن چند منبع هست که به ذهن حقیر رسید. ممنون از راهنماییهای ارزنده شما استاد عزیز

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj

درود

اصلا متوجه نشدم
ولتمتر پنلی کوچیک خطا داره یا منظورت اینه که ولتاژ تغذیه کم و زیاد میشه
آیا باری در مدار متصله یا ولتاژ فن را گزارش کردی یا بدون بار داره جریانی نشون میده؟

در هر صورت بگو اشکال ۱ اینه که مثلا بار ۱۰ اهمی با ولتاژ ۱۰ ولتی که باید ۱ آمپر بکشه مثلا آمپرمتر داره ۴ آمپر نشون میده.

باید شرایط کامل تغذیه و همچنین اشکال و ایراد را بشکل کاملا واضح گزارش کنی وگرنه نمیدونم انتظار شما چیست و چه اشکالی مورد نظر شماست ؟

ضمنا با ولتمتر و آمپرمتر مشکوک ، نتیجه ای حاصل نمیشه و فقط میتونی ببینی که ولتاژ تقریبی بدرستی در این تغذیه قابل کنترل هست یا نه ؟
مثلا اگه با ولتمتر آمپرمتر مشکوک می بینی ولتاژ از صفر تا ۲۰ ولت قابل تغییره و جریان هم قابل محدودسازی در رنج های مختلف هست و مثلا از صفر تا ۳ آمپر قابل دریافت است و اگه مثلا با ولتاژ ۱۰ ولت مقاومتی مثلا ۱۰ اهم یا ۵ اهم به خروجی متصل میکنی هیچ تغییری در ولتاژ خروجی اتفاق نمی افته اما فقط نمیدونی مقادیر ولتمتر آمپرمتر صحیحه یا نه ؟ دراینصورت تغذیه سالمه و فقط ولتمتر آمپرمتر قابل تردیده
اما اگه با اتصال بار ، می بینی ولتاژ خروجی افت میکنه و مثلا ۹ ولت میشه دراینصورت ایرادی در مونتاژ اتفاق افتاده و باید رفع عیب بشه .

لذا دو نه دونه و بصورت کامل شفاف گزارش کن و اگه اشکالی وجود داره اعلام کن تا درستش کنیم

اما ولتاژ ترانس که بیشتر از ۱۸ ولته هیچگونه اشکالی نداره .

سپاس

استاد پست شماره 233 رو یک مقدار ویرایش کردم لطفاً یکبار دیگه یه نگاهی بهش بندازین

-----------------------------------
مولتی متری که به خروجی مدار زدم و تو عکس مشخصه ولتاژ رو درست و بدون نوسان نشون میده (نوسان در حد صدم)

که این درستی مدار رو نشون میده

ولی ولت متر که با آمپر متر سرهمه ولتاژ رو با ملتی متر با اختلاف 1 تا 2 ولت نشون میده (چون این ولت متر فکر نکنم دقتش در حد مولتی متر باشه)

فقط مشکلی که الان دارم نمیتونم آمپر رو کالیبره کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

استاد پست شماره 233 رو یک مقدار ویرایش کردم لطفاً یکبار دیگه یه نگاهی بهش بندازین

-----------------------------------
مولتی متری که به خروجی مدار زدم و تو عکس مشخصه ولتاژ رو درست و بدون نوسان نشون میده (نوسان در حد صدم)

که این درستی مدار رو نشون میده

ولی ولت متر که با آمپر متر سرهمه ولتاژ رو با ملتی متر با اختلاف 1 تا 2 ولت نشون میده (چون این ولت متر فکر نکنم دقتش در حد مولتی متر باشه)

فقط مشکلی که الان دارم نمیتونم آمپر رو کالیبره کنم

درود

درخصوص تغییر خودبخودی ولتاژ در حد چند صدم ولت
کلیه ولتمترهای دیجیتال همینطور هستند و به هر ولتاژی متصل کنی بهمین صورت نشون میده بویژه ولتمترهای ارزون تر .
زیرا از یکسو بدلیل قیمت نازل دقت بالایی ندارند و از دیگر سو ، اساس کار کلیه ولتمتر آمپرمترهای دیجیتال بدلیل نحوه نمونه برداری و اعمال تقریب ، این اشکالو داره که البته در نمونه های گران تر و مجهزتر کمتر دیده میشه .
اندازه گیری دقیق و لحظه ای با ولتمتر عقربه ای یا آنالوگ و یا با اسیلوسکوپ مقدوره .

اما اشکالی که فرمودید ولتمتر پنلی کوچک بدرستی نشون نمیده و خطا داره دراینصورت ابتدا دو سیم ضخیم آمپرمتر را قطع کن ببین درست میشه یانه ؟
اگر درست نشد دو پتانسیومتر کوچک پشتش وجود داره که یکی از آنها برای کالیبره کردن ولتاژه
اما قبل از دستکاری مطمئن شو این خطا داره نه دیگری
یعنی مثلا با یک باطری تست کن ببین کدوم بدرستی ولتاژ باطری را نشون میده و اونوقت اگه واتمتر پنلی کوچک خطایی داشت اقدام به اصلاح کن

فرمودی
نمیتونی آمپر را کالیبره کنی
یعنی آمپرمتر عدد اشتباه نشون میده؟ یا اشکالی در تغذیه داری و بخش محدودکننده جریان بدرستی کار نمیکنه ؟
اگر منظورت خطای آمپرمتره ، دراینصورت مانند ولتمتر باید ابتدا مطمئن شوی که آمپرمتر دیگر بدرستی نشون میده و دراینصورت سیم مشکی نازک را یکلحظه قطع کن ببین درست میشه ؟
اگه درست نشد با پتانسیومتر کوچک پشتش سعی کن اصلاح و کالیبره کنی .

اگه led روشن نمیشه احتمالا جهت led را اشتباه کردی و یا آپ امپ سوخته
الکی و شانسی جهت led را معگوس نکن ابتدا با یک مقاومت سری ۱ کیلو به حدود ولتاژ ۵ ولت متصل کن اگه روشن شد دراینصورت پایه آند پایه ای است که ولتاژ مثبت را به ان متصل کردی .
اگه اشتباه نصب کردی احتمالا آپ امپ سوخته.

با قطع کلید پاور ، روشنایی ولتمتر پنلی خاموش نمیشه و فقط تغذیه خاموش و در حالت استندبای است
اگه میخوای خاموش بشه باید ولتاژ سیم قرمز را از ورودی رگلاتور ( پایه ۳) بگیری یعنی درواقع کافیه فقط یک پایه مقاومت R13 که به خازن بزرگ متصله آزاد کنی و به پایه کلید( که به ورودی رگلاتور متصله) وصل کنی تا نور ولتمتر آمپرمتر هم خاموش بشه ولی بنظر من حالت فعلی بهتره که حاکی از حضور برق در تعذیه خاموش است ، شبیه led در دستگاهی که خاموش است ولی به برق شهر متصله و روشنایی led گویای حضور برق شهر در دستگاه خاموش است .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

درود فراوان
استاد عزیزم پیش از هرچیز عذرخواهی بنده رو پذیرا باشید. بنده در صفحات پیشینِ همین تاپیک مونتاژ مدار رو به اطلاع رسوندم. و برخی از اشکالاتی که خودم داشتم رو مطرح کردم و از راهنماییهای ارزنده شما بهره مند شدم. اما اگر منظورتون قرار دادن بورد درون باکس و تکمیل نهایی اون هست که باید عرض کنم که وقفه زیادی شد تا بخوام این کارو انجام بدم و تازه امروز موفق به تکمیل کار شدم و متاسفانه دوربین گوشی مشکل داره و الا دوست داشتم با تصاویر تکمیل شدن کار رو ارائه بدم. حتما این کار رو بزودی انجام میدم

و اما در مورد روش های ذکر شده ممنونم واقعا کاربردی و عالی بیان فرمودید.

همین الان سه مقاومت ۰.۶۸ رو موازی کردم. و همینطور سه عدد ترانزیستور tip35 رو. مشکل منبع ورودی هست که ۶ آمپر بیشتر نیست ترانسم.

حقیقت مطلب اینه که بنده به مدارات کوره القایی علاقه بسیاری دارم که البته در جهت کار شخصیم هم هست برای رسوندن برخی فلزات به مرحله ذوب

و همونطور که میدونید به ولتاژ و جریان بالا و در نتیجه توان بالایی نیاز هست. منابع تغذیه با این توان هم کم هست و گزاف. تنها راه موازی کردن و یا سری کردن چند منبع هست که به ذهن حقیر رسید. ممنون از راهنماییهای ارزنده شما استاد عزیز

درود بر شما

از لطف شما بسیار ممنون و سپاسگزارم

اگر این تغذیه را برای کوره القایی میخوای اینکارو نکن که کار بیهوده ای است زیرا کوره القایی نیاز به چنین ولتاژ بسیار عالی و بی نقصی نداره .
تغذیه کوره القایی فقط با دیود و خازن مناسبه مضافا که این جریان ها برای ذوب فلزات کافی نیست و لذا باید فقط از دیود و خازن استفاده کنی.

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود بر شما

از لطف شما بسیار ممنون و سپاسگزارم

اگر این تغذیه را برای کوره القایی میخوای اینکارو نکن که کار بیهوده ای است زیرا کوره القایی نیاز به چنین ولتاژ بسیار عالی و بی نقصی نداره .
تغذیه کوره القایی فقط با دیود و خازن مناسبه مضافا که این جریان ها برای ذوب فلزات کافی نیست و لذا باید فقط از دیود و خازن استفاده کنی.

سپاس

درود
ممنونم از راهنماییتون. میشه برای این روش دیود و خازن که فرمودید شماتیک یا مداری رو معرفی بفرمایید یا توضیح کاملتری سپاسگزارم.

نکته بعدی اینکه من علی الحساب از روش رگلاتور ۱۲ ولت که فرمودید استفاده کردم. اما رگلاتور به شدت داغ میکنه. میشه یه مقاومت آجری رو سری کنم با پایه input رگلاتور؟ اگر میشه چه مقاومتی؟ سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

درود
ممنونم از راهنماییتون. میشه برای این روش دیود و خازن که فرمودید شماتیک یا مداری رو معرفی بفرمایید یا توضیح کاملتری سپاسگزارم.

نکته بعدی اینکه من علی الحساب از روش رگلاتور ۱۲ ولت که فرمودید استفاده کردم. اما رگلاتور به شدت داغ میکنه. میشه یه مقاومت آجری رو سری کنم با پایه input رگلاتور؟ اگر میشه چه مقاومتی؟ سپاس

درود

سوال شما مبهم است از طرفی فرمودی از رگلاتور ۱۲ ولت استفاده کردی و بنظر میرسه تغذیه ای برای فن نیاز داری اما از سوی دیگر بنظر میرسه تغذیه ای برای کوره القایی نیاز داری .
اگر مقصود شما تامین ولتاژ فن است.
رگلاتورها انواع جریان پایین و متوسط و زیاد وجود داره و البته هر چقدر ولتاژ ورودی و خروجی اختلاف کمتری داشته باشه کمتر داغ میکنه.
اما اگه میخوای از مقاومت سری با رگلاتور جهت کاهش اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی استفاده کنی که کمتر داغ کنه دراینصورت چرا فقط از یک مقاومت استفاده نمیکنی که البته مقاومت در هر دو حالت داغ میکنه

اما بهترین و ارزانترین روش تهیه ۱۰ ولت متناوب بروشی که اشاره کردم و یکسو کردن آن با یک دیود و خازن مطابق شکل زیر است

سپاس
مدار یکسو کردن ۱۰ ولت متناوب که برای فن خواستید
اگر برای کوره میخوای باید از یکسوساز تمام موج یعنی از ۴ یا ۲ دیود و خازن با ظرفیت چندین برابر استفاده کنی.

IMG_20190521_000913_928.jpg

آخرین ویرایش:
بالا