آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام
استاد مهربانم
ببخشید بازم مزاحم میشم . استاد من این منبع تغذیه را درست کردم . به درستی تست ها را انجام دادم و ولتاژ به خوبی از صفر به بالا 22 ولت تغییر پیدا میکنه . اما ولتاژ نشان داده شده در ولتمتر پنلی درست نشان نمیده . از صفر ولت تا 4 ولت درست نشان میده. از 4 ولت به بالا 0/4 و 0/3 ولت بیشتر نشان میده.از 6 ولت به بالا 0/6 ولت و از 10 ولت به بالا 1 ولت در 20 ولت 2 ولت اختلاف داره .
مقایسه ولتمتر پنلی با ولتمتر دیجیتال و عقربه انجام شده است.
در ضمن استاد عزیزم در مورد زنر ها مثلا به جای 2ولت 2/2 ولت و 5 ولت زنر 5/2 ولت استفاده کردم.
در مورد تست جریان هم که به خوبی کار میکنه . جریان را تغریبا روی 2 امپر تنطیم میکنم . باری انتخاب میکنم 3 آمپر جریان بکشه. منبع تغذیه ولتاژ را کم میکند. تا حدی که جریان کمتر بشه در این حالت باقی میمونه . کاملا قطع نمیکنه.
متشکرم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام
استاد مهربانم
ببخشید بازم مزاحم میشم . استاد من این منبع تغذیه را درست کردم . به درستی تست ها را انجام دادم و ولتاژ به خوبی از صفر به بالا 22 ولت تغییر پیدا میکنه . اما ولتاژ نشان داده شده در ولتمتر پنلی درست نشان نمیده . از صفر ولت تا 4 ولت درست نشان میده. از 4 ولت به بالا 0/4 و 0/3 ولت بیشتر نشان میده.از 6 ولت به بالا 0/6 ولت و از 10 ولت به بالا 1 ولت در 20 ولت 2 ولت اختلاف داره .
در ضمن استاد عزیزم در مورد زنر ها مثلا به جای 2ولت 2/2 ولت و 5 ولت زنر 5/2 ولت استفاده کردم.
در مورد تست جریان هم که به خوبی کار میکنه . جریان را تغریبا روی 2 امپر تنطیم میکنم . باری انتخاب میکنم 3 آمپر جریان بکشه. منبع تغذیه ولتاژ را کم میکند. تا حدی که جریان کمتر بشه در این حالت باقی میمونه . کاملا قطع نمیکنه.
متشکرم.

درود دوست عزیز
با اجازه استاد عزیز
به جایه زنر۵ ولتی ۵.۲ موردی ندارد اون زنر فقط برای تامین ولتاژ مورد نیاز برای ماژول ولت متر امپر متر هست
سیم زرد و مشکی نازک (برای ولت متر ) که روی برد هست رو به خروجی تغذیه متصل کنید خطا کمتر خواهد شد یعنی به مثبت و منفی خروجی (در کل باید شما ولت متر بهتری تهیه کنید مثلا ولت متر هایی با ایسی ۷۱۰۷ و ولت متر هایی که رقم اعشار بیشتری دارند یا ولت متر انالوگ که خطایه خیلی ناچیزی دارند در حد صدم ولت)
اگر درست نشد خطا شما یک پتانسیو متر ۵تا ۱۰ کیلو بردارین سیم نازک زرد رو از وسط دو نیم کنید و به سر وسط پتانسیو متر بدید یک سرشو سر دیگشو به یکی از پایه هایه کناری (فرقی نمیکنه کدوم) حالا روشن کنید و با پتانسیو متر تنظیم کنید ولتاژ رو
بنده این کار رو انجام میدادم و نتیجه مطلوبی میداد
باز منتظر استاد باشید شاید این کار اساسی و اصولی نیست یا جایی ایراد داره یا کم کاری شده ایشون خیلی بهتر راهمایی میکنند
سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

.

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود و وقت بخیر خدمت استاد عزیز
انشالله که خوب هستید
خدا سایه شمارو از سر ما کم نکند
استاد بنده یک ولوم فاین برای ولتاژ و یکی برای جریان در نظر گرفتم ۰.۱ مقدار اصلی ولوم فاین رو انتخاب کردم یعنی برای ۵ کیلو ۵۰۰ اهم که تا ۳ولت کمم زیاد میکنه ولومه فاین ولتاژ با چرخش کامل و دقت عالی ای داره
اما برای جریان ۲۰۰ اهمی پیدا نکردم و ۵۰۰اهمی با ۲کیلو سری کردم اما دقته ولوم خیلی خیلی خیلی بالاست و با چرخش کامل نهایت ۴۰ میلی امپر کمو زیاد میکنه که اصلا معلوم نمیشه این مقدار اغلب جاها لذا از شما خواهشمندم حقیر رو راهنمایی کنید و بفرمایید کجایه کارم ایراد داره و اینکه مقدار ولوم فاین برای جریان باید چقدر باشد
سپاس استاد خیلی ممنون

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

هرچند قسم خوردی گزارشی از خروجی تغذیه ارسال نکنی
اما آیا میتونی ولتاژ متناوب دو سیم ترانس را اعلام کنی ؟

مراقب سوگندت باش اگه قسم خوردی اینم اعلام نکنی اشکال نداره خودتو بزحمت ننداز .
بهتره تغذیه ۳ آمپری مونتاژ کنی اگه موفق شدی بعد لقمه بزرگتر بردار.

سپاس

درود استاد ولتاژ بی باری ترانس ۱۵ ولته
و من ۱۲ امپر ازش گرفتم (متناوب قبل برد تغذیه) و ولتاژش اومد روی ۱۲.۴۰
من فقط سوالم این بود که مثلا از یه ترانسی که قبل از تغذیه میتونیم ۱۰ولته ۱۰امپر متناوب بگیریم بعدشم میشه که در پست بالا جوابمو گرفتم و دیدم که نمیشه و ولتاژ بعد تغذیه افت میکنه اگه همون توان رو بخوایم بگیریم
فقط همینو میخواستم بدونم
بله در ۵ولت جریان کامل رو میداد تغذیه ۳۰امپری در ۴ الی ۵ ولت ۳۰ امپر رو راحت میداد البته اون ولتاژ بی باریش ۲۶ بود که خودم ۲۴ کردمش و باید چند ولتی کم میشد در جریان کشی اما اینقدر که فقط در ۴ و ۵ ولت ۳۰ امپر بده؟! ۲۰ امپر رو هم بدون افت ولتاژ نمیداد
بابت ترانس ۱۲ ولتیه بزرگ منظورم این بود که این ترانس تا ۲۵ امپر جریان میده و تا ۱۲ امپر در ۱۲ ولت و میگفتم که بعد از برد تغذیه حداقل بشه ۱۵ولت ۵۰۰میلی امپر گرفت که افت میکرد
بعد گفتم حداقل تو ۱۰ولت ازش ۵ امپر بگیرم ببینم میده یا ن بازم ولتاژ میومد روی ۴الی۵
من سوالم این بود که ایا ترانسی که مثلا ۱۰ولت۱۰امپر میده رو بعد تغذیه میشه ازش ۸ولته ۸امپر گرفت که مث اینکه نمیشه اگر میشه که ایراده منه و باید و باید و باید پیداش کنم به هر قیمتی تا اشتباهمو بفهمم ولی اگر نمیده که من صد بارم گزارش تهیه کنمو هی چک کنم هی پست بفرستم به نتیجه نمیرسم
بخاطر همین میپرسیدم که ایا میده یا ن و فقط از شما یه اره یا ن میخاستم که منم متوجه بشم داستان از چه قراره
در هر صورت استاد من در خدمت شما هستم هر تستی لازمه بفرمایید انجام میدم ویدیو هم میگیرم الان یک ترانس ۱۸ ولت و یک ۲۴ ولت دم دستم هست تا ببینیم من اشتباه میکنم در مونتاژ یا کلا قانونش همینه
ببخشید یکم زیاد شد خیلی اذیتتون کردمو سرتون رو در اوردم واقعا ازتون عذر میخوام و بابت راهنمایی های عالی و بدون چشم داشت شما خیلی خیلی سپاس گذارم انشالله که همیشه در خوشحالی باشید

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام
استاد مهربانم
متشکرم.

درود

مطلب پایانی شما رو متوجه نشدم که فرمودید :
در مورد تست جریان هم که به خوبی کار میکنه . جریان را تغریبا روی 2 امپر تنطیم میکنم . باری انتخاب میکنم 3 آمپر جریان بکشه. منبع تغذیه ولتاژ را کم میکند. تا حدی که جریان کمتر بشه در این حالت باقی میمونه . کاملا قطع نمیکنه
.
مگه باید جریان را کاملا قطع گنه
اگه بجای محدود کردن ، جریان را قطع کنه دراینصورت خرابه ولی حالا که محدود میکنه یعنی سالمه.

بابت ولتمتر پنلی
اولا باید ولتاژ را با ولتمتر سالم و مطمئن مقایسه کنید و اگه خطایی داره با احتمال زیاد با پتانسیومتر خودش یا با تمهیدات ابتکاری قابل اصلاح است..

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

درود و وقت بخیر خدمت استاد عزیز
انشالله که خوب هستید
خدا سایه شمارو از سر ما کم نکند
استاد بنده یک ولوم فاین برای ولتاژ و یکی برای جریان در نظر گرفتم ۰.۱ مقدار اصلی ولوم فاین رو انتخاب کردم یعنی برای ۵ کیلو ۵۰۰ اهم که تا ۳ولت کمم زیاد میکنه ولومه فاین ولتاژ با چرخش کامل و دقت عالی ای داره
اما برای جریان ۲۰۰ اهمی پیدا نکردم و ۵۰۰اهمی با ۲کیلو سری کردم اما دقته ولوم خیلی خیلی خیلی بالاست و با چرخش کامل نهایت ۴۰ میلی امپر کمو زیاد میکنه که اصلا معلوم نمیشه این مقدار اغلب جاها لذا از شما خواهشمندم حقیر رو راهنمایی کنید و بفرمایید کجایه کارم ایراد داره و اینکه مقدار ولوم فاین برای جریان باید چقدر باشد
سپاس استاد خیلی ممنون

درود

قطعا ولوم فاین جریان را اشتباها متصل کردی.
باید پایه انتهایی یا ابتدایی ولوم جریان را آزاد کنی که در اینصورت دو نقطه آزاد داری ( شبیه سیمی که قیچی کنی در محلی که پاره شده دو سیم آزاد داری ) حالا ولوم ۱۰۰ یا ۲۰۰ اهمی فاین را بین این دو نقظه آزاد متصل کن .

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

مگه باید جریان را کاملا قطع گنه
اگه بجای محدود کردن ، جریان را قطع کنه دراینصورت خرابه ولی حالا که محدود میکنه یعنی سالمه.
سلام استاد مهربانم
بله استاد جریان را محدود میکنه کاملا درست است.

بابت ولتمتر پنلی
اولا باید ولتاژ را با ولتمتر سالم و مطمئن مقایسه کنید و اگه خطایی داره با احتمال زیاد با پتانسیومتر خودش یا با تمهیدات ابتکاری قابل اصلاح است..
استاد بله ولتمتر سالم است چون که با دو تا ولتمتر دیجیتال و با یک ولتمتر انالوگ تست کردم . وقتی ولتاژ منبع تغذیه را به وسیله پتانسیومتر بالا میبرم اختلاف ولتاژ در ولتاژ های بالاتر 20 ولت اختلاف 2ولت میشه . ( ولتاژ ولتمتر پنلی که 20 ولت نشان میده . ولتمتر دیجیتال یا ولتمتر انالوگ 18 ولت را نشان میده)
اما این اختلاف در ولتاژ پایین 1 الی 4 ولت 0/3 ولت است .
10 ولت 1 ولت است.
20 ولت 2 ولت میشه .
در ضمن استاد پتانسیومتر پشت پنلی را جهت تنطیم ولت متر انجام دادم . تا حدی که این اختلاف دو ولت شد.
متشکرم استاد مهربانم از راهنمایتان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

درود استاد ولتاژ بی باری ترانس ۱۵ ولته
و من ۱۲ امپر ازش گرفتم (متناوب قبل برد تغذیه) و ولتاژش اومد روی ۱۲.۴۰
من فقط سوالم این بود که مثلا از یه ترانسی که قبل از تغذیه میتونیم ۱۰ولته ۱۰امپر متناوب بگیریم بعدشم میشه که در پست بالا جوابمو گرفتم و دیدم که نمیشه و ولتاژ بعد تغذیه افت میکنه اگه همون توان رو بخوایم بگیریم
فقط همینو میخواستم بدونم
بله در ۵ولت جریان کامل رو میداد تغذیه ۳۰امپری در ۴ الی ۵ ولت ۳۰ امپر رو راحت میداد البته اون ولتاژ بی باریش ۲۶ بود که خودم ۲۴ کردمش و باید چند ولتی کم میشد در جریان کشی اما اینقدر که فقط در ۴ و ۵ ولت ۳۰ امپر بده؟! ۲۰ امپر رو هم بدون افت ولتاژ نمیداد
بابت ترانس ۱۲ ولتیه بزرگ منظورم این بود که این ترانس تا ۲۵ امپر جریان میده و تا ۱۲ امپر در ۱۲ ولت و میگفتم که بعد از برد تغذیه حداقل بشه ۱۵ولت ۵۰۰میلی امپر گرفت که افت میکرد
بعد گفتم حداقل تو ۱۰ولت ازش ۵ امپر بگیرم ببینم میده یا ن بازم ولتاژ میومد روی ۴الی۵
من سوالم این بود که ایا ترانسی که مثلا ۱۰ولت۱۰امپر میده رو بعد تغذیه میشه ازش ۸ولته ۸امپر گرفت که مث اینکه نمیشه اگر میشه که ایراده منه و باید و باید و باید پیداش کنم به هر قیمتی تا اشتباهمو بفهمم ولی اگر نمیده که من صد بارم گزارش تهیه کنمو هی چک کنم هی پست بفرستم به نتیجه نمیرسم
بخاطر همین میپرسیدم که ایا میده یا ن و فقط از شما یه اره یا ن میخاستم که منم متوجه بشم داستان از چه قراره
در هر صورت استاد من در خدمت شما هستم هر تستی لازمه بفرمایید انجام میدم ویدیو هم میگیرم الان یک ترانس ۱۸ ولت و یک ۲۴ ولت دم دستم هست تا ببینیم من اشتباه میکنم در مونتاژ یا کلا قانونش همینه
ببخشید یکم زیاد شد خیلی اذیتتون کردمو سرتون رو در اوردم واقعا ازتون عذر میخوام و بابت راهنمایی های عالی و بدون چشم داشت شما خیلی خیلی سپاس گذارم انشالله که همیشه در خوشحالی باشید

سپاس

درود

حالا دیدی حدسم درست بود و به این دلیل هیچوقت پاسخ سوالاتم را نمیدادی که تغذیه صحیح و سالم بود .

اگر پست های بیشماری ارسال کردی و فقط همه رو گیج کردی و هیچ نتیجه ای هم نگرفتی به این علت هست که هر چقدر سوال کردم پاسخ ندادی و تصور کردی اگه پاسخ بدی ، کاملا مشخص میشه که تغذیه هیچ اشکالی نداره و دراینصورت به مقصودت نمیرسی .

فقط میگفتی فلان نقطه کار نمیکنه و پاسخم برای نقاط دیگه فقط سکوت است چرا ؟
چون میدیدی بدرستی کار میکنه .

اما اگه میخوای دلیلشو بدونی که چرا هیچ تغذیه ای معجزه مورد نظرت را نمیکنه ، باید پاسخ سوالاتم را بدی تا بفهمی.
عزیزم اگه اطلاعات ناچیز و ناقص و استدلال نادرست حضرت عالی صحیح بود ، دراینصورت از من سوال نمیکردی و باید من از شما سوال میکردم تا یاد بگیرم .

لذا اگه از من سوال میکنی ، باید ابتدا قبول کنی اطلاعات و دانش من کمی بیشتر از حضرت عالی است و باید دلیل و استدلال خودتو کنار بذاری و پاسخ سوالمو بدی تا روشنت کنم .

اما مدام ساز خودتو زدی و گفتی چرا ترانس به این بزرگی نمیتونه در فلان ولتاژ فلان جریانو بده .
و من هر چقدر تلاش کردم حاضر نشدی به استدلال خودت کمترین شکی کنی و مطمئن بودی استدلالت درسته و من اشتباه میکنم و لذا نباید به سوال و اطلاعاتم توجه کنی و فقط باید حرف خودتو تکرار کنی.

حالا در طی اینهمه پست که ادعای خودتو تکرار کردی ، آیا نتیجه ای هم گرفتی ؟
اگه پاسخ میدادی ظرف ۱۰ جمله بهت میفهموندم ولی پاسخ ندادی و فقط جملات تکراری را مدام تکرار کردی .

حالا اگه سرت به سنگ خورده و لااقل شک کردی که شاید دانش حضرت عالی یه ذره اشگال داشته باشه دراینصورت ابتدا با این جمله بهت ثابت میکنم در این مدت چقدر دنبال نخود سیاه بودی بطوریکه :

کافیه برای همین ترانس بزرگی که بهش مینازی و میگی باید در فلان ولتاژ فلان جریانو بده ، برو در دنیا بگرد و تمام تغذیه های عالم را با این ترانس ابر قدرتت تست کن اگه تغذیه ای پیدا کردی که تونست برات معجزه مورد نظرت را انجام بده دراینصورت یک کلیپ ازش تهیه و ارسال کن و تا ابد منو بنده و برده خودت کن .

اگه متوجه نشدی اعلام کن دوباره توضیح بدم .

بعبارتی اگه تغذیه ای در دنیا پیدا کردی که تونست خواسته حضرتعالی رو محقق کنه ولی این تغذیه طراحی من نتونست اونوقت بیا بزرگترین جایزه عمرت را از من بگیر .

بعد از اثبات و روشن شدن حقیقت فوق ، با چند پرسش و پاسخ بهت میفهمونم چرا اینقدر در اشتباهی و توقعی که داری از محالات است
البته دریافت ۴۰ ولت ۴۰ آمپر هم از یک تغذیه مقدوره اما نه با این ولتاژ ترانس .

فعلا منتظر هستم تا لااقل یک تغذیه در دنیا پیدا کنی که طبق آرزوی خودت با ترانس بزرگت ، برات معجزه کنه تا بمن ثابت بشه تغذیه طراحی من اشکال داره و نمیتونه معجزه کنه .

مثلا ثابت کن ترانس حضرت عالی با اون تغذیه که پیدا میکنی مثلا در ولتاژ A ولت B آمپر میده اما در تغذیه من نمیده .

در اینصورت علاوه بر جایزه بزرگی که نزد من داری ، ضمنا اعتراف میکنم در برابر حضرتعالی ، دانشی هم ندارم ً

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

قطعا ولوم فاین جریان را اشتباها متصل کردی.
باید پایه انتهایی یا ابتدایی ولوم جریان را آزاد کنی که در اینصورت دو نقطه آزاد داری ( شبیه سیمی که قیچی کنی در محلی که پاره شده دو سیم آزاد داری ) حالا ولوم ۱۰۰ یا ۲۰۰ اهمی فاین را بین این دو نقظه آزاد متصل کن .

سپاس

درود
استاد بنده پایه وسط ولوم اصلی رو جدا کردم از برد و به پایه سمت چپ فاین دادم و وسط فاین رو به مدار
پایه ابتدایی یا انتهایی که فرمودین باید متصل کنم بعد تست کنم ببینم ولوم در جهت درست کار میکنه یا در جهت عکس اگر جهتش مخالف بود باید اون یکی پایه کناری رو متصل کنم درسته؟!
پایه مثلا راست ولوم ۲کیلو رو جدا میکنم به وسط فاین میدم بعد راست فاین رو به مدار ؟!درسته؟!
استاد عزیزم ولوم ۵۰۰اهمی فقط دارم کارم رو راه میندازه یا حتما باید ۱۰۰اهمی تهیه کنم؟!
سپاس

• Like
بالا