آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جوش نزدن مدل mma200 مارک kia

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681

توسط یک خازن 400 ولتی 680 میکرو (ظرفیت و ولتاژ در همین حدود و یا بالاتر و پایین تر در روند تست اهمیت ندارد) و یک پل دیود ولتاژ 300 ولت DC را درست کنید.
سوکت 6 سیم که از برد کف به برد بالا متصل است را جدا کنید و همچنین سوکت 6 سیم که از برد بالا به برد وسط متصل است جدا کنید
سپس ولتاژ 300 ولت DC را (جهت قطب مثبت و منفی 300 ولت توجه بفرمایید و به رنگ سیم اکتفا نکنید که اغلب اشتباه است)به سوکتی که از برد کف به برد بالا آمده , به برد بالا متصل کنید.
نکته :

• ولتاژ 24 ولت را از منبع جداگانه به برد اعمال نکنید زیرا مدار تغذیه در حال تولید 24 ولت است
  • دستگاه را به برق وصل نکنید.
  • همچنین برای اعمال 300 ولت از برق لامپ سری استفاده کنید.

در مورد ولتاژ 300 ولت مستقیم آیا منبع تغذیه رسیور که خازن 400 ولت 68 میکرو داره میشه پایه های خازن را به عنوان ولتاژ 300 ولت برای تست انتخاب کرد . منظورم دو سیم به پایه مثبت و منفی خازن لحیم کنم و استفاده کنم . اگه نمیشه . نقشه این مدار را برام بفرستین ممنون میشم تا برای تعمیرات بعدی هم استفاده کنم .
بعد از انجام مراحلی که فرمودین (یعنی اتصال 300 ولت ) چه اطلاعاتی و چه چیزهایی رو نگاه کنم و به شما اطلاع بدم ؟ با تشکر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام
موقع تست کردن سیم ترانس حلقوی را جدا نکردم ( سیم ترانس به صورت سوکت نیست و به برد لحیم شده )

در حالت دوم هم که لحیم 2 پین را برداشتم . مثل قبل همون حالت و همون ولتاژ 22 ولت را نشان میده .

با تشکر

چون من پیش دستگاه نیستم بنابر این باید به گونه ای گزارش کنی که من متوجه بشم
اقداماتی که انجام میدی رو دقیق تر گزارش کن.
در مرحله اول با اعمال ولتاژ 300 ولت جداگانه دمای ماسفت بالا رفت؟
در مرحله دوم چه طور؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
در مورد ولتاژ 300 ولت مستقیم آیا منبع تغذیه رسیور که خازن 400 ولت 68 میکرو داره میشه پایه های خازن را به عنوان ولتاژ 300 ولت برای تست انتخاب کرد . منظورم دو سیم به پایه مثبت و منفی خازن لحیم کنم و استفاده کنم . اگه نمیشه . نقشه این مدار را برام بفرستین ممنون میشم تا برای تعمیرات بعدی هم استفاده کنم .
بعد از انجام مراحلی که فرمودین (یعنی اتصال 300 ولت ) چه اطلاعاتی و چه چیزهایی رو نگاه کنم و به شما اطلاع بدم ؟ با تشکر
احتمال آسیب به ماسفت است بهتره که ظرفیت خازن بالاتر باشد و خروجی گرفتن از برد تغذیه ۳۰۰ ولت هم مشکلی ندارد به شرطی که خروجی به بعد از مدار تغذیه رو جدا کنی که منبع تغذیه دچار مشکل نشه.

بعد از انجام مراحلی که فرمودین (یعنی اتصال 300 ولت ) چه اطلاعاتی و چه چیزهایی رو نگاه کنم و به شما اطلاع بدم ؟

ولتاژ و دمای ماسفت بعلاوه شکل موج که شما اسکپ ندارید.

نقشه این مدار را برام بفرستین ممنون میشم تا برای تعمیرات بعدی هم استفاده کنم .

مدار یکسوساز را در گوگل سرچ کنید.
اما اگر از مدار یکسوساز اطلاعی ندارید بهتره که از تعمیر دستگاه دست بکشید.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با سلام
استاد محترم در مورد پل دیود برای تست که فرمودین دیود به شماره IN4007 میشه ؟ یا دیود با امپر خاصی لازم است ؟ اگه اینطوره شماره دیود را بفرمایید . با تشکر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام
استاد محترم در مورد پل دیود برای تست که فرمودین دیود به شماره IN4007 میشه ؟ یا دیود با امپر خاصی لازم است ؟ اگه اینطوره شماره دیود را بفرمایید . با تشکر
سلام
از پل دیود 3510 استفاده بفرمایید.(از پل دیود دستگاه هم میتوانید استفاده کنید)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: arstan

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
هنگام تست کردن قطع و وصل بودن سوکت سیم ها سیم قرمز رنگ که در عکس مشخص میکنم حالت قطع و وصل داشت که با لحیم کاری پایه ها و تمیز کاری الان وصل است . این قطع و وصل بودن یا قطع شدن سیم میتونه باعث خراب شدن قطعه ای بشه و مشکل داغ شدن ماسفت ها بشه ؟
بعد از لحیم کاری دوباره تست کردم الیته اینبار لامپ 200 ولت را سری کردم . با روشن کردن دستگاه لامپ 200 ولت به صورت عادی چند ثانیه روشن و بعد خاموش میشه البته خاموش کامل نمیشه و تنگستن لامپ قرمز کم نور میمونه ( حدود 10 ثانیه برای تست امتحان کردم تا ماسفت ها نسوزه چون بازم داغ میکنه ) . با تشکر
بعد درست کردن مدار یکسو ساز و تستی که شما گفتین را انجام و نتیجه را اعلام میکنم . با تشکر

1.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
هنگام تست کردن قطع و وصل بودن سوکت سیم ها سیم قرمز رنگ که در عکس مشخص میکنم حالت قطع و وصل داشت که با لحیم کاری پایه ها و تمیز کاری الان وصل است . این قطع و وصل بودن یا قطع شدن سیم میتونه باعث خراب شدن قطعه ای بشه و مشکل داغ شدن ماسفت ها بشه ؟
بعد از لحیم کاری دوباره تست کردم الیته اینبار لامپ 200 ولت را سری کردم . با روشن کردن دستگاه لامپ 200 ولت به صورت عادی چند ثانیه روشن و بعد خاموش میشه البته خاموش کامل نمیشه و تنگستن لامپ قرمز کم نور میمونه ( حدود 10 ثانیه برای تست امتحان کردم تا ماسفت ها نسوزه چون بازم داغ میکنه ) . با تشکر
بعد درست کردن مدار یکسو ساز و تستی که شما گفتین را انجام و نتیجه را اعلام میکنم . با تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 153975
درود
من از کجا بدونم اون سیم قرمز دقیقا به کجا وصله؟
یا عکس واضح و مشخص بفرستید و یا مدار آن قسمت را رسم کنید.
معمولا سوکت کنار سوکت تغذیه 24 ولت مربوط به مسیر شنت میباشد.
بعد از لحیم کاری دوباره تست کردم الیته اینبار لامپ 200 ولت را سری کردم . با روشن کردن دستگاه لامپ 200 ولت به صورت عادی چند ثانیه روشن و بعد خاموش میشه البته خاموش کامل نمیشه و تنگستن لامپ قرمز کم نور میمونه ( حدود 10 ثانیه برای تست امتحان کردم تا ماسفت ها نسوزه چون بازم داغ میکنه )
همیشه به همین صورت گزارش کن , این الاعم در لامپ سری عادی و طبیعی است .
منظور شما از داغ شدن چه میزان است؟

باتوجه به حدس و احتمال بنده ترانس حلقوی و یا بردتحریک ماسفت معیوب شده است.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با سلام
دیود یکسو ساز c3510 را پیدا کردم . برای این دیود هیتسینگ هم لازم است ؟ نقشه مدار را میزارم اگه درست باشه به این صورت درست میکنم و تستی که گفتین را انجام داده و نتیجه را اعلام میکنم . با تشکر

Scan1.jpg

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام
دیود یکسو ساز c3510 را پیدا کردم . برای این دیود هیتسینگ هم لازم است ؟ نقشه مدار را میزارم اگه درست باشه به این صورت درست میکنم و تستی که گفتین را انجام داده و نتیجه را اعلام میکنم . با تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 154028
سلام

بله مدار شما دست است به همین شکل ببندید و تست بگیرید.
نیازی به هیتسینک نیست به دلیل اینکه فقط جهت تست و مدت محدود است.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با سلام
با تست کردن با مدار یکسو ساز ( با لامپ سری کردم ) مثل تست قبلی لامپ یک لحظه روشن و خاموش میشه و باز هم ماسفت ها داغ میکنه و ولتاژ پایه های ماسفت از پایه ( وسط D ) به پایه سورس حدود 400 ولت و به پایه گیت 100 ولت است .( در حالت تست با مبع تغذیه خود دستگاه هم حدود همین ولتاژ است ) بعد از حدود 10 ثانیه مقاومتی که از روی شکل مشخص میکنم داغ و در حالت سوختن بود که خاموش کردم ( یعنی نترکید ) البته مقاومت سوخت و دیود کناریش هم سوخت اگه ممکنه مقاومت مورد نظر چند اهمی است ؟ و مقدار دیود هم چقدر است ؟ تا تعویض کنم با تشکر

2222.jpg

آخرین ویرایش:
بالا