آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جوش نزدن مدل mma200 مارک kia

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
رگلاتور 12 به شماره 7812 بعد از خارج کردن از مدار و تست کردن خروجی 12 ولت ثابت رو میده و سالم است . اساتید نظری ندارند . با تشکر

سلام
داری چیکار میکنی ؟
اگر اطلاعات کافی نداری لطفا بده به یک نفر که وارد هست تا از این طریق به خودت و دستگاه صدمه نزنی .
به 7812 چه ربطی داره که از مدار خارج میکنی ؟
لطفا ببین فت ها رو درست جای گذاری کردی ؟
بعد ببین ترانزیستور های توتم پل 8050 و 8550 با زینراشون کنار ka3525 سالم هستن ؟
بعد نتیجه رو بگو

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
ماسفت k3878 بعد از روشن کردن پایه گیت حدود 6 ولت و پایه درین ( وسطی ) وقتی ولت متر روی 500 ولت مستقیم میزارم خیلی زیاده و عددی نشون نمیده وقتی دستگاه رو خاموش میکنم ولتاژ که میاد پایین ولتمتر عددش رو نشون میده تا که به صفر ولت برسه . این حالت خرابی k3878 است ؟
ترانزیستور 8050 را خارج کرده و با اهم متر پایه وسط به یکی از پایه ها 770 اهم و پایه دیگری 780 اهم نشون میده البته با گرم و سرد شدن حرارت دست چند اهمی بالا یا پایین میره . اگه خرابه تعویض کنم ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: bhzad1

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
داری چیکار میکنی ؟
اگر اطلاعات کافی نداری لطفا بده به یک نفر که وارد هست تا از این طریق به خودت و دستگاه صدمه نزنی .

سلام
راستش شهرستان ما تعمیر کار تخصصی دستگاه جوش نداره . به این خاطر برای تعمیر پیش تعمیرکاریی مثل ما میارن که با کمک و اطلاعات همین سایت مخصوصا استاد غزال راهنمایی میکردند . درست میکنیم . تا لان که 9 عدد درست کرده و تحویل مشتری دادیم راضی بودند . ولی در کل حق با شماست اطلاعات ما دربازه تعمییر دستگاه جوش خیلی کمه . اگه شما راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم .

آخرین ویرایش:
  • Like

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام

به 7812 چه ربطی داره که از مدار خارج میکنی ؟

طبق پست شماره 3 که فرمودند عمل کردم

لطفا ببین فت ها رو درست جای گذاری کردی ؟

بله 4 عدد فت که تعویض کردم دوباره چک کردم و درست بود

بعد ببین ترانزیستور های توتم پل 8050 و 8550 با زینراشون کنار ka3525 سالم هستن ؟

حدود 8 عدد ترانزیستور بود و روی مدار تست کردم ( به اینصورت که پایه وسط به دو پایه کناری حدود 600 تا 800 اهم بود ) یک عدد ترایاک mcr 100 هم بود که فکر کنم سالم باشه .

3 عدد دیود زینر لود که سالم بودند .

فقط آی سی KA3525 رو نمیدونم چطوری تست کنم که سالم است یا خراب

با تشکر

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
اساتید محترم نظری در مورد این مشکل ندارند . ولتاژ پایه های 4 تا فت بعد از روشن شدن چقدر باید باشد ؟ ولتاژ پایه های k3878 بعد از روشن شدن چقدر باید باشد ؟ علت داغ کردن 4 تا فت مشکلش از چیه ؟ با تشکر

• Like

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با سلام
سه تا قطعه یک خازن پلی استر 2a222j و دو عدد مقاومت که در شکل مشخص کردم یا تعویض شدن یا بعدا اضافه شدن . در محل خازن پلی استر پشت برد هم خازنی شبیه این خازن است یعنی دوتا خازن با هم وصل شده . این قطعات درسته یا مقدارشون یا محلشون درست است ؟ با تشکر

InkedWhatsApp Image 2019-02-03 at 17.57.30_LI.jpg

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
عرض ادب و احترام خدمت شما همکار گرامی
در پست شماره 4 عکسی قرار دادید که نمایان گر سوختن ماسفت است که میبایست در پست اول عکس از تمام دستگاه قرار میدادید تا مرحله اول مشکل شما مشخص میشد.
screenshot_20190203_215748.png
باتوجه به بی تجربه بودن شما در تعمیر دستگاه جوش پیشنهاد میکنم نقشه دستگاه جوش را از همین انجمن دانلود و مطالعه بفرمایید.

------------------------------

دستگاه جوش مثل سایر دستگاه های دیگر شامل چندین بخش میشود .
قسمتی که شما مشکل دارید قسمت عمل سوعیچ زنی (4ماسفت)توسط ترانزیستور های روی برد pwm که فرمان را از ای سی 3525 از پایه 11 و 14 میگیرد است.
خروجی ۴ ماسفت بر روی ترانس حلقوی مابین 6 ماسفت چپ و راست اعمال میشود.
فرکانس و ولتاژ خروجی به ترتیب 100 کیلوهرتز و 24 ولت میباشد.

• علت داغ شدن 4 ماسفت دلایل زیادی میتواند داشته باشد.
  • 2 تای این 4 ماسفت پیوند مثبت و 2 تاعدد دیگر منفی هستند.(بی دقتی در جایگذاری این ماسفت ها میتواند مشکل ساز شود)
  • جایگذاری قطعه مشابه دیگر میتواند مشکل ساز شود.
  • ولتاژ نا مناسب برای تحریک و همچنین شکل موج مربعی اعمالی به گیت میتواند مشکل ساز شود.
  • اتصالی در خروجی ۴ ماسفت میتواند باعث داغ شدن و سوخت ماسفت شود.

باتوجه به عدم شناخت من به شما نمیدانم دستگاه اسکپ در اختیار دارید یا نه اما شکل موج خروجی ای سی پایه 11 و 14 ای سی و همچنین گیت 4 ماسفت میتواند در روند کار موثر باشد.
اقدامات ذیل را انجام بدهید :
سوکت 24 ولت تولید شده در برد بالا به برد کف برای تحریک رله را از مدار خارج کرده و توسط منبع تغذیه جداگانه 24 ولت 2 امپر به برد بالا اعمال کنید (جهت قطب مثبت و منفی را رعایت کنید)دقت کنید دستگاه را به برق نزنید.
سپس ۲ سیمی که به برد مابین 6 ماسفت قرار گرفته را جدا کنید و ولتاژ آن ۲ نقطه و همچنین دمای ماسفت را بگیرید و اعلام کنید.
این اقدام در روند تعمیر و تفکیک مشکل شما موثر است.
موفق باشید.

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
عرض ادب و احترام خدمت شما همکار گرامی
در پست شماره 4 عکسی قرار دادید که نمایان گر سوختن ماسفت است که میبایست در پست اول عکس از تمام دستگاه قرار میدادید تا مرحله اول مشکل شما مشخص میشد.
مشاهده فایل‌پیوست 153929
باتوجه به بی تجربه بودن شما در تعمیر دستگاه جوش پیشنهاد میکنم نقشه دستگاه جوش را از همین انجمن دانلود و مطالعه بفرمایید.

------------------------------

دستگاه جوش مثل سایر دستگاه های دیگر شامل چندین بخش میشود .
قسمتی که شما مشکل دارید قسمت عمل سوعیچ زنی (4ماسفت)توسط ترانزیستور های روی برد pwm که فرمان را از ای سی 3525 از پایه 11 و 14 میگیرد است.
خروجی ۴ ماسفت بر روی ترانس حلقوی مابین 6 ماسفت چپ و راست اعمال میشود.
فرکانس و ولتاژ خروجی به ترتیب 100 کیلوهرتز و 24 ولت میباشد.

• علت داغ شدن 4 ماسفت دلایل زیادی میتواند داشته باشد.
  • 2 تای این 4 ماسفت پیوند مثبت و 2 تاعدد دیگر منفی هستند.(بی دقتی در جایگذاری این ماسفت ها میتواند مشکل ساز شود)
  • جایگذاری قطعه مشابه دیگر میتواند مشکل ساز شود.
  • ولتاژ نا مناسب برای تحریک و همچنین شکل موج مربعی اعمالی به گیت میتواند مشکل ساز شود.
  • اتصالی در خروجی ۴ ماسفت میتواند باعث داغ شدن و سوخت ماسفت شود.

باتوجه به عدم شناخت من به شما نمیدانم دستگاه اسکپ در اختیار دارید یا نه اما شکل موج خروجی ای سی پایه 11 و 14 ای سی و همچنین گیت 4 ماسفت میتواند در روند کار موثر باشد.
اقدامات ذیل را انجام بدهید :
سوکت 24 ولت تولید شده در برد بالا به برد کف برای تحریک رله را از مدار خارج کرده و توسط منبع تغذیه جداگانه 24 ولت 2 امپر به برد بالا اعمال کنید (جهت قطب مثبت و منفی را رعایت کنید)دقت کنید دستگاه را به برق نزنید.
سپس ۲ سیمی که به برد مابین 6 ماسفت قرار گرفته را جدا کنید و ولتاژ آن ۲ نقطه و همچنین دمای ماسفت را بگیرید و اعلام کنید.
این اقدام در روند تعمیر و تفکیک مشکل شما موثر است.
موفق باشید.

با سلام
دستگاه اسکپ ندارم . با توجه به فرمایشات شما وقتی ولتاژ 24 ولت 2 آمپر به دوسیم وصل کردم ( ال دی جلو که مقدار جریان را نشان میده روشن و چراغ سبز هم روشن شد ) ولتاژ خروجی از دو سیم ( قرمز و سیاه ) که از بین هیت سینک مابین 12 ماسفت ( 6 تا چپ و 6 تا راست ) 22.4 ولت است . 4 عدد ماسفت هم بعد از حدود یک دقیقه حرارتی نداشت . حتی گرم هم نشد . با تشکر

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
در کدام حالت ماسفت هارو تست کردی که ماسفت ها گرم نشد.
سیم ترانس حلقوی جدا کری یا اینکه در مدار بود؟

توسط یک خازن 400 ولتی 680 میکرو (ظرفیت و ولتاژ در همین حدود و یا بالاتر و پایین تر در روند تست اهمیت ندارد) و یک پل دیود ولتاژ 300 ولت DC را درست کنید.
سوکت 6 سیم که از برد کف به برد بالا متصل است را جدا کنید و همچنین سوکت 6 سیم که از برد بالا به برد وسط متصل است جدا کنید
سپس ولتاژ 300 ولت DC را (جهت قطب مثبت و منفی 300 ولت توجه بفرمایید و به رنگ سیم اکتفا نکنید که اغلب اشتباه است)به سوکتی که از برد کف به برد بالا آمده , به برد بالا متصل کنید.
نکته :

• ولتاژ 24 ولت را از منبع جداگانه به برد اعمال نکنید زیرا مدار تغذیه در حال تولید 24 ولت است
  • دستگاه را به برق وصل نکنید.
  • همچنین برای اعمال 300 ولت از برق لامپ سری استفاده کنید.

و یک بار هم باتوجه به عکس ذیل لحیم ۲ پین را برداشته و ولتاژ 24 ولت را به سوکت 24 ولت مدار بالا اعمال کنید و نتیجه را اعلام کنید.

http://s9.picofile.com/file/8351195284/۲۰۱۹۰۲۰۴_۱۵۰۸۴۹.jpg

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
در کدام حالت ماسفت هارو تست کردی که ماسفت ها گرم نشد.
سیم ترانس حلقوی جدا کری یا اینکه در مدار بود؟

با سلام
موقع تست کردن سیم ترانس حلقوی را جدا نکردم ( سیم ترانس به صورت سوکت نیست و به برد لحیم شده )

در حالت دوم هم که لحیم 2 پین را برداشتم . بعد از یک دقیقه وصل کردن . مثل قبل همون حالت و همون ولتاژ 22 ولت را نشان میده و 4 تا ماسفت هم سرد باقی موندن .

با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا