آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: تستر ساده بکلایت مهتابی (LCD) با ترانس ۱۲ ولت

lawyer

کاربر
2012-11-28
62
156
ایران
سلام و درود بر استاد گرامی بنده خازن رو موازی کردم نتیجه ای حاصل نشد و بکی از مقاومت ها داشت دود ازش بلند مبشد که سریع از برق کشیدمش و خوشبخانه مدار سالم موند

از همون حشره کشی 15 هزار تومانی فعلا استفاده میکنم ازش خروجی گرفتم و جواب میده ولی خب قبلا هم عرض کردم منفجرشون نمیکننه کبابشون میکنه
این پست رو ببنید

همش خازن و دیود هست سوال اینه که چندبرابر کننده ولتاژش کجاست ؟

من از اونجا که فرموده بودید "
برای حشره کش باید خروجی یکسو بشه و با یک خازن موازی بشه یعنی فقط یک خازن کافیه که میتونی از ظرفیت قابل توجه استفاده کنی که چیزی گیرش افتاد جر بده
ضمنا میتونی از دو ترانس استفاده کنی بنحویکه ورودی دو تزانس با هم سری و خروجی دو ترانس هم با هم سری بشه و هر کدام از خروجی ها با دیود و یک خازن یکسو و انرژی ذخیره بشه و نهایتا ولتاژ و انرژی دو خازن سری بشه
باین ترتیب با خازن ارزونتر ، ولتاژ و جریان قابل توجهی بدست میاد
و البته برای مگس کش نیاز به مقاومت سری هم نداره ( باشه هم اشکالی نداره ) . فقط ترانس و دیمر برای تهیه ولتاژ بالا کافیه
سپاس​
"
فکر کردم میشه حشزه کشش کرد با یک خازن

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام و درود بر استاد گرامی بنده خازن رو موازی کردم نتیجه ای حاصل نشد و بکی از مقاومت ها داشت دود ازش بلند مبشد که سریع از برق کشیدمش و خوشبخانه مدار سالم موند

از همون حشره کشی 15 هزار تومانی فعلا استفاده میکنم ازش خروجی گرفتم و جواب میده ولی خب قبلا هم عرض کردم منفجرشون نمیکننه کبابشون میکنه
این پست رو ببنید

من از اونجا که فرموده بودید "
برای حشره کش باید خروجی یکسو بشه و با یک خازن موازی بشه یعنی فقط یک خازن کافیه که میتونی از ظرفیت قابل توجه استفاده کنی که چیزی گیرش افتاد جر بده
ضمنا میتونی از دو ترانس استفاده کنی بنحویکه ورودی دو تزانس با هم سری و خروجی دو ترانس هم با هم سری بشه و هر کدام از خروجی ها با دیود و یک خازن یکسو و انرژی ذخیره بشه و نهایتا ولتاژ و انرژی دو خازن سری بشه
باین ترتیب با خازن ارزونتر ، ولتاژ و جریان قابل توجهی بدست میاد
و البته برای مگس کش نیاز به مقاومت سری هم نداره ( باشه هم اشکالی نداره ) . فقط ترانس و دیمر برای تهیه ولتاژ بالا کافیه
سپاس​
"
فکر کردم میشه حشزه کشش کرد با یک خازن

درود

اینجور نیست که بدون کوچکترین اشکالی مونتاژ کنی و فوری نتیجه بگیری
با توجه به اطلاعات شما طبیعی است گه خطا اتفاق بیافته.

کدوم مقاومت دود کرد ؟
چند اهم و چند وات بود ؟.
چه مداری استفاده کردی که چند مقاومت داره و میگی یکی از مقاومت ها دود کرد؟
بر فرض که دود کرده باشه باید بپرسی تا ایراد کار شما مشخص بشه که دود نکنه .
کدوم مدار ، خازن موازی کردی ؟ چه خازنی موازی گردی؟

تصمیم بگیر میخوای چکار کنی و اگه قرار شد انجام بدی باید در جریان بگذاری تا ایراد شما رفع بشه.
ضمنا اگه م.ضوعی مطرح میکنی باید پیگیری کنی و به انتها و نتیجه برسه لذا اگه مدتی تاخیر کنی فراموش میکنم قضیه چی بوده .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

اینجور نیست که بدون کوچکترین اشکالی مونتاژ کنی و فوری نتیجه بگیری
با توجه به اطلاعات شما طبیعی است گه خطا اتفاق بیافته.

کدوم مقاومت دود کرد ؟
چند اهم و چند وات بود ؟.
چه مداری استفاده کردی که چند مقاومت داره و میگی یکی از مقاومت ها دود کرد؟
بر فرض که دود کرده باشه باید بپرسی تا ایراد کار شما مشخص بشه که دود نکنه .
کدوم مدار ، خازن موازی کردی ؟ چه خازنی موازی گردی؟

تصمیم بگیر میخوای چکار کنی و اگه قرار شد انجام بدی باید در جریان بگذاری تا ایراد شما رفع بشه.
ضمنا اگه م.ضوعی مطرح میکنی باید پیگیری کنی و به انتها و نتیجه برسه لذا اگه مدتی تاخیر کنی فراموش میکنم قضیه چی بوده .

سپاس

درود

سوالاتی که مطرح کردم نیاز به اطلاعات و تجربیات و آزمایشاتی نداره و لذا برای پاسخگویی نیاز به زمان نداره
اما معلوم نیست چرا پاسخ نمیدی و دوباره رفتی که رفتی
عزیزم باید موضوع را پیگیری کنی تا ایراد شما مشخص بشه

مثلا با استناد به این جمله که ترانس و دیمر برای تهیه ولتاژ بالا کافیست تصور کردی با این ولتاژ بالا باید حشرات را هم بکشه و لذا نتیجه گرفتی بدون دخل و تصرف بعنوان حشره کش هم قابل استفاده است.

اما ولتاژ بالایی که جریان قابل توجه نداره حتی اگر ملیاردها ولت هم باشه برای قلقلک دادن حشره هم کافی نیست.
و لذا باید در خازنی ذخیره بشه تا انرژی قابل توجهی پیدا کنه
و ازآنجا که نمیتوانیم ولتاژ متناوب را ذخیره کنیم لذا باید یکسو هم بشه تا قابل ذخیره سازی در خازن باشه.

حالا مشخص نیست با توجه به نتیجه گیری ناصحیح خود چکار کردی که بعد منصرف شدی و تصمیم دیگری گرفتی و احتمالا بزودی از اینم منصرف میشی.

لذا اگه تا ابد هم سوالات مطروحه را پاسخ ندی و هر چند وقت یکبار گزارش مبهمی ارسال کنی موفق نخواهی شد.

لااقل بگو چرا پاسخ سوالات بسیار ساده را نمیدی که فقط سوال کردم کدوم مقاومت ؟ کدوم مدار ؟چه خازن و چه مقاومتی استفاده کردی ؟
که نیاز به اطلاعات و تجربیات و آزمایشی نداره و میتونی فورا پاسخ بدی .

سپاس

آخرین ویرایش:

lawyer

کاربر
2012-11-28
62
156
ایران
خازن قهوه ای رنگ رو که تو پوشه تصاویر عکس های 1-2-3-4 هست 400 ولت رو موازی کردم و مقاومت ابی رنگ دود کرد ولی نمی دونم چرا نسوخت !!

پوشه تصاویر رو ببینید
https://drive.google.com/open?id=1da...SgbsyOcPJuVYsv

کلا میخوام این مدار رو بسازم و سوالم این هست چرا این مدار افزایش دهنده ولتاژ نداره ؟ و فقط با خازن و دیود و مقاومت راه افتاده ؟
این پست رو ببنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
خازن قهوه ای رنگ رو که تو پوشه تصاویر عکس های 1-2-3-4 هست 400 ولت رو موازی کردم و مقاومت ابی رنگ دود کرد ولی نمی دونم چرا نسوخت !!

پوشه تصاویر رو ببینید

کلا میخوام این مدار رو بسازم و سوالم این هست چرا این مدار افزایش دهنده ولتاژ نداره ؟ و فقط با خازن و دیود و مقاومت راه افتاده ؟
این پست رو ببنید

درود

اینکه میخوای مگس کش درست کنی مشخصه و نیاز به تاکید نداشت اما باید مدار مورد نظر خود را با توجه به مشکلات هر کدام تعیین کنید
بخصوص که پاسخ شما همیشه مبهم هست .
لذا اگه میخوای از مدار مگس کش برقی استفاده کنید باید نقشه آنرا که بسیار ساده است بکشید تا بتونم وظیفه قطعات را مشخص کنم و تغییرات را با آدرس دقیق اعلام کنم

با تصویر بسادگی مشخص نمیشه و معلوم نیست خازن را در چه قسمتی اضافه کردید.
مضافا که اگر خازن مستعمل بوده ممکنه خازن خراب بوده .

از این موضوع که چند برابر کننده ولتاژ فقط دارای دیود و خازن است تعجب کردید ولی باید همینطور باشه
اگه نقشه را بکشی میتونم محل اضافه کردن دیود و خازن را مشخص کنم که قدرت جرقه چندین برابر بشه.

اگه خازن سالم بوده احتمالا دو ردیف فلز بهم اتصالی داره یا در نقاطی خیلی بیکدیگر نزدیکند و مدام جرقه ضعیفی میزنه که مقاومت دود کرده.

سپاس

خازن را به کدام نقاط این مدار نصب کردی

END2.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

پوشه تصاویر رو ببینید

این پست رو ببنید

درود

با توجه به تصاویر ارسالی نقشه یکی از دو برد حشره کش را کشیدم ولی متوجه شدم گویا متعلق به شما نیست و معلوم نیست چرا همراه با تصاویر برد خود ارسال فرمودی؟
عزیزم چرا اینقدر مبهم و آشفته گزارش میکنی
آیا این برد متعلق بشماست ؟
و اگر متعلق بشما نیست با چه منظوری تصویر آنرا همراه با برد خود ارسال فرمودی و بیشترین تصاویر و واضح ترین تصاویر مربوط به همین برد است که گویا متعلق بشما نیست؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 157912

آخرین ویرایش:

lawyer

کاربر
2012-11-28
62
156
ایران
استاد گرامی بردی که خودم استفاده کردم اون برد کوچک بود و ازش صرفنظر کردم

این برد زیر که یکی از دوستان در سایت قرار داده بود را خواستم پیاده کنم چرا که نیاز به های ولتاژ نداره

attachment.php

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد گرامی بردی که خودم استفاده کردم اون برد کوچک بود و ازش صرفنظر کردم

این برد زیر که یکی از دوستان در سایت قرار داده بود را خواستم پیاده کنم چرا که نیاز به های ولتاژ نداره

attachment.php

درود

اگه واضح تر گزارش کنی بنفع خودته
در تصاویری که در پست قبل ارسال کردی فقط دو برد وجود داره که هیچکدوم نیاز به ترانس هایولتاژ نداره
و در پست اخیر فرمودی قصد داری از بردی که نداری استفاده کنی ولی تصویرشو همراه برد دیگری فرستادی و من باید علم غیبیه میداشتم که چرا تصویر بردی که نداری فرستادی
البته تاپیکی را معرفی فرمودی که ببینم و باید متوجه میشدم چون تصویر این برد در اون تاپیک هم هست بنابرین باید نتیجه میگرفتم شما این برد را ندارید و منظورتون چیزی است که باید سوال کنم تا بفرمایید

عزیزم کمی توضیح میدادی زحمت بی حاصل نمیکشیدم و با استفاده از تصویری که تهیه نقشه آن راحت تر است نقشه آنرا آماده نمیکردم ؟
هرچند روش شما اینه که بردی انتخاب میکنی و بعد از عملیاتی ازش منصرف میشی اما اگه پاسخ سوالاتم را بدی ، میتونم بفهمم روی بردها چکار میکنی ؟

لذا مجددا تقاضا دارم پاسخ سوال های قبلی را لطف فرمایید البته مکتوب نه تحقیقی و تصویری که با ساعت ها جستجو هم قابل تشخیص نیست.
و یا با توجه به اینکه سوالات را با ارسال تصویر زیر و تصاویر مشابه پاسخ دادی لذا لطفا بمن هم آموزش بده چطور بفهمم خازن را به کجا متصل کردی و مقاومت مورد نظر شما به کجا متصله و غیره؟
ضمنا مگه برد تصویر زیر را نداری ؟ اگه داری این برد که ترانس هایولتاژ نداره پس چرا از اینم منصرف شدی ؟
سوال کردی چرا بردی که نداری فقط خازن و دیود و مقاومت داره و چند برابر کننده ولتاژ نداره ؟
مگه برد خودت را نمی بینی که همین مقاومت ها و خازن ها و دیود ها رو داره ؟
زیرا چند برابر کننده با دیود خازن ساخته میشه
متاسفانه باوجودیکه موضوع نامرتبط با تاپیک را مطرح کردی اما باید سوالات را هم چندین بار تکرار کنم بلکه پاسخ را بفهمم.
عزیز گرامی با انصراف مکرر و تصمیم جدید مشکلی حل نمیشه ، درست و واضح و کامل پاسخ بده و یک موضوع را پیگیری کن تا ایرادت رفع بشه و درست بشه.

سپاس

2.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

اینم فیلم آزمایش تستر بکلایت کوتاه و بلند

سوال : از چه پدیده ای برای ساختن این تستر استفاده کردم

در واقع عملکرد و تحلیل این تستر بسیار ساده و عجیب و باورنکردنی چیه ؟

دیگه با این روش بسادگی میتونیم مگس کش برقی بسیار عالی بسازیم که سوسک و مارمولک رو هم خاکستر کنه .
زیرا در مگس کش برقی موجود برای تهیه ولتاژ بالا از چند برابر کننده استفاده میشه که به خازن های ولتاژ بالا نیاز داره که بواسطه قیمت بالای خازن ولتاژ بالا از خازن ظرفیت پایین استفاده میشه که جریان ناچیزی میده و لذا اگه بخوایم جریان قابل توجهی داشته باشه باید از خازن های ظرفیت بالا استفاده کنیم که فوق العاده گرونه بطوریکه حتی یک خازن ۱ یا ۲ میکرو ۲۰۰۰ ولتی بیش از ۱۰ هزار تومنه

بنابرین چند برابر کننده ای که ولتاژ و جریانش چند برابر مگس کش باشه فوق العاده گرون میشه
در مگس کش از خازن عدسی حدود ۱ نانو استفاده میشه

به این ترتیب این تستر که با هزینه ناچیز ، جریان قابل توجهی میده برای اهدافی از قبیل لامپ های نئون تبلیغاتی و سوسک کش و امثالهم قابل استفاده است .

سپاس

درود

با توجه به اینکه پس از مدت طولانی پاسخ صحیحی برای دو سوال پست اول مطرح نشد پاسخ را بشرح زیر تقدیم میکنم

با نوجه به اینکه فرکانس ، نقش مهم و اساسی در تعداد دور سیم پیچ هر ترانسی داره و در فرکانس بالا قادریم ولتاژ بالا را با تعداد دور ناچیز تولید کنیم لذا اگه به نوعی قادر به تولید فرکانس بالا باشیم دراینصورت باید این ولتاژ فرکانس بالا را به سیم پیچی با تعداد دور پایین اعمال کنیم زیرا مقاومتی که سلف ها در قبال فرکانس از خود نشان میدهند متناسب با افزایش فرکانس افزایش می یابد و به این ترتیب اگر فرکانس بالا را به تعداد دور بالا اعمال کنیم مقاومت بزرگی تولید میشه و مانع عبور جریان میشه و شار مغناطیسی ضعیفی تولید میکنه که کارآیی نداره.

بنابرین از ثانویه ۶ ولت یا ۱۲ ولت ترانس معمولی که دارای تعداد دور پایین است اینجا بعنوان اولیه ترانس استفاده میکنیم و دراینصورت میتوانیم ولتاژ برق شهر از صفر تا حدود ۳۱۰ ولت ولی با فرکانس بالا را به آن اعمال کنیم تا مقاومت بزرگی تولید نکنه و در سیم پیچ دیگر که با تعداد دور ۱۸ برابر پیچیده شده ولتاژ بسیار بالاتر یعنی ۱۸ برابر آنرا القا کنه

از سوی دیگر با توجه به اینکه اولیه ترانس معمولی که برای ۲۲۰ ولت ۵۰ هرتز با تعداد دور ۱۸ برابر سیم پیچ ۱۲ ولت پیچیده شده لذا در این شیوه از این سیم پیچ بعنوان ثانویه استفاده میکنیم که میتونه ولتاژ حدود ۱۸ برابر تولید کنه .

اما ازآنجاکه نحوه سیم پیچی این ترانس ها متناسب با ولتاژ پایینه لذا قادر به تحمل ولتاژ بسیار بالا نیست چرا؟

زیرا برخلاف ترانس هایولتاژ فاصله سیم ها قادر به تحمل ولتاژ پایینه و برای ولتاژ بالا ساخته نشده
بعبارتی چون در ترانس معمولی حداکثر اختلاف ولتاژ ابتدا و انتهای سیم ۳۱۰ ولته و اگه در بدترین شرایط دو سیمی که دارای بیشترین اختلاف ولتاژ یعنی ۳۱۰ ولتند کنار هم قرار گیرند جرقه ای تولید نمیکنه ، لذا بصورت کیلویی و فقط در یک دسته یا یک قرقره پیچیده میشه خصوصا که ایرانی باشه .

اما در ترانس هایولتاژ ناگزیرند سیم پیچ ثانویه را به چند بخش یا دسته تقسیم کنند تا هر دسته سیم پیچ از دسته های دیگه کاملا عایق باشه زیرا دراینصورت اگه ابتدا و انتهای هر دسته سیم در مجاورت یکدیگر قرار گیرند اتفاقی نمیافته چون ابتدا و انتهای هر دسته نهایتا حدود ۵۰۰ ولت اختلاف دارند که جرقه ای تولید نمیکنه و به این ترتیب هر دسته ۵۰۰ ولتی را با هم سری میکنند و ولتاژ بالا بدست میاد و از نظر جرقه هم مشکلی پیش نمیاد

حالا فرض کنید اگه ثانویه ترانس هایولتاژ در یکدسته پیچیده میشد و ابتدای سیم ثانویه و انتهای ثانویه یا اواسط ثانویه کنار هم قرار میگرفت دراینصورت دو سیم با اختلاف ۱۰ هزار یا ۲۰ هزار ولت کنار هم قرار میگرفتد که جرقه تولید میکنه و منجر به سوختن ترانس میشد .

لذا ازآنجاکه اولیه و ثانویه در برخی از ترانس های معمولی کلا در یکدسته و رویهم پیچیده میشه و اگه خیلی مرغوب و عالی باشه در دو دسته مجزای اولیه و ثانویه پیچیده میشه اما کل هر سیم پیچ اولیه یا ثانویه در یک دسته پیچیده میشه و لذا دو سیمی که دارای اختلاف ولتاژ بسیار زیاد و یا حداکثر ولتاژ هستند ممکنه کنار هم قرار گیرند بنابرین باید از تولید ولتاژ بسیار بالا اجتناب کنیم تا بین سیم ها جرقه ای تولید نشه و منجر به صدمه ترانس نشه بطوریکه نه سیخ بسوزه نه کباب تا حدی که برای تست بکلایت تلویزیون کافی باشه.

اما اگه میخوای ولتاژ بسیار بالاتر از نیاز بکلایت تهیه کنی باید از ترانس هایولتاژ استفاده کنید که نه سیخ داره نه کباب که نگران سوختنش باشی.

بنابرین در صورت استفاده از ترانس معمولی باید ولتاژ اولیه ناشی از دیمر را تا حدی بالا ببریم که ترانس قادر به تحمل ولتاژ بالای ثانویه باشه و جرقه ای بین سیم ها تولید نشه و صدمه ای به ترانس وارد نکنه

اما چرا از دیمر برای این هدف استفاده کردم.​
زیرا ضربه دارای فرکانس بسیار بالایی است و دیمر تولید کننده ضربه است.

اماضربه چیه ؟
افزایش ناگهانی ولتاژ ( در صفر ثانیه ) از صفر ولت به مقدار ماکزیمم را ضربه میگویند .
یعنی اگر شما مثلا ولتاژ ۱۲ ولت را به مداری متصل کنید درواقع ولتاژ از صفر بصورت ناگهانی و در صفر ثانیه به ۱۲ ولت میرسه و درواقع یک ضربه تولید شده زیرا ولتاژ صفر بوده و ناگهان ۱۲ ولت شده .
این ضربه میتونه با هر ولتاژی تولید بشه و هرچقدر ولتاژ بالاتر باشه مسلما انرژی بیشتری داره و قویتره .

یکی از خصوصیات ضربه اینه که دارای کلیه فرکانس هاست و به همین دلیل ازآنجاکه اگر دستگاهی را به پریز متصل کنید ، ولتاژ دستگاه از صفر ولت به ولتاژ برق شهر میرسه لذا یک ضربه در زمان اتصال به برق تولید میشه که در تمام دستگاه های مجاور اختلالی ایجاد میکنه و لذا یک صدای تق از آمپلیفایر dvd یا تلویزیون و رادیو و غیره شنیده میشه و برقکی در تصویر تلویزیون می بینید زیرا هیچ قیلتری قادر به حذف و مقابله با این ضربه نیست چون فرکانسش در محدوده مشخصی نیست و شامل همه فرکانس هاست لذا نه پدر داره نه مادر و حقیقتا حرومزاده است .

ولی ما از این ضربه بی پدر و مادر استفاده مفیدی میکنیم که تصور میکنم سابقه نداشته زیرا ضربه بدلیل وجود فرکانس بالا میتونه در این ترانس ، ولتاژ بالایی در ثانویه تولید کنه و ازآنجا که دیمرهای ساده در هر سیکل یک ضربه و دیمرهای کاملتر که در بازار عرضه میشه در هر سیکل دو بار ضربه تولید میکنه، لذا برای این هدف از آن استفاده میکنیم تا فرکانس بالا را مدام به ترانس اعمال کنه و ولتاژ بالایی در ثانویه داشته باشیم.

اما دیمر چگونه ضربه را تولید میکنه؟
از آنجاکه برق شهر درنیم سیکل از صفر ولت بسمت ماکزیمم وسپس به سمت صفر ولت میره و در نیم سیکل بعد سیم مثبت و منفی عوض شده و همون رفتار قبلی تکرار میشه.

و از آنجاکه انتخاب زمان آتش در اختیار ماست لذا اگه با پتانسیومتر دیمر مثلا لحظه ۵۰ ولت را انتخاب کنیم دراینصورت دیمر از صفر ولت تا ۵۰ ولت فعالیتی نداره و خاموشه اما بمحضی که برق شهر به ۵۰ ولت رسید فرمان آتش صادر میشه و برق شهر در این لحظه که ۵۰ ولت است ناگهان به خروجی متصل میشه و تا انتهای این نیم سیکل به ترانس هدایت میشه و اینجا دیمر خاموش میشه تا فرمان آتش در نیم سیکل بعدی صادر بشه.
ضمنا ازآنجاکه تعداد دور سیم پیچ ۲۲۰ ولتی حدود ۱۸ برابر سیم پیچ ۱۲ ولتی است لذا در این حالت که ضربه ۵۰ ولتی به ترانس دادیم ۵۰ ولت را ۱۸ برابر میکنه یعنی ۹۰۰ ولت در ثانویه داریم.

اما اگر زمان آتش را در ولتاژ بالاتری مثلا ۸۰ ولت انتخاب کنیم بدیهی است که قدرت ضربه بیشتر میشه و ولتاژ بالاتری تولید میکنه زیرا اینبار ۸۰ ولت را ۱۸ برابر میکنه و ۱۴۴۰ ولت تولید میشه و اگه در لحظه ماکزیمم یعنی در ۳۱۰ ولت ضربه را تولید کنیم ولتاژ ۵۵۸۰ ولت تولید میشه و ترانس تحمل نمیکنه و گندش درمیاد.

جالب اینجاست که هر چقدر ولتاژ بالاتری انتخاب کنیم جریان زائد و بی ثمر کمتری از ترانس عبور میکنه چون پس از ضربه مسافت باقیمانده هر نیم سیکل که باید الکی به ترانس هدایت بشه کمتر میشه .

به این ترتیب برق شهر در لحظه ۵۰ ولت یا ۸۰ ولت ناگهان به ترانس اعمال میشه و ضربه تولید میشه ولی در بقیه نیم سیکل که ولتاژ برق شهر بالا میره و سپس پایین میاد تا دوباره صفر ولت بشه هیچگونه ضربه ای نداریم و در این محدوده جریان بی حاصلی از ترانس عبور میکنه و این داستان در هر نیم سیکل تکرار میشه .

به این ترتیب دیمر که در هر نیم سیکل یک ضربه تولید میکنه و تابحال از جریان پس از ضربه استفاده میشده و ضربه را بعنوان پدیده بسیار مضر ، تحمل میکردیم ، با این ایده از ضربه استفاده میکنیم و پس از آن بلامصرف میشه و به این ترتیب ضربه بسیار مضر نیز برای تولید بسیار ساده ولتاژ بالا قابل استفاده میشه بطوریکه عملا نیز تست شده و فیلم مربوطه نیز تقدیم گردیده .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

با توجه به اینکه پس از مدت طولانی پاسخ صحیحی برای دو سوال پست اول مطرح نشد پاسخ را بشرح زیر تقدیم میکنم

با نوجه به اینکه فرکانس ، نقش مهم و اساسی در میزان تولید ولتاژ القایی در ثانویه هر ترانسی داره لذا اگه به نوعی قادر به تولید فرکانس بالا باشیم دراینصورت باید این ولتاژ فرکانس بالا را به سیم پیچی با تعداد دور پایین اعمال کنیم زیرا مقاومتی که سلف ها در قبال فرکانس از خود نشان میدهند متناسب با افزایش فرکانس افزایش می یابد و به این ترتیب اگر فرکانس بالا را به تعداد دور بالا اعمال کنیم مقاومت بزرگی تولید میشه و مانع عبور جریان میشه .

بنابرین از ثانویه ۶ ولت یا ۱۲ ولت ترانس معمولی که دارای تعداد دور پایین است اینجا بعنوان اولیه ترانس استفاده میکنیم و دراینصورت میتوانیم ولتاژ بالا را با فرکانس بالا به آن اعمال کنیم .

از سوی دیگر با توجه به اینکه اولیه ترانس معمولی و هسته آهنی که برای ۲۲۰ ولت ۵۰ هرتز ساخته میشه تولید که دارای تعداد دور بسیار بالاتری است در این شیوه بعنوان ثانویه استفاده میکنیم . لذا این سیمپیچ در ترانس ۱۲ ولت میتونه ولتاژ را حدود ۱۸ برابر کنه و ولتاژ بالایی دراختیارمون بگذاره
و ازآنجاکه نحوه سیم پیچی این ترانس ها بگونه ای است که قادر به تحمل ولتاژ بسیار بالا نیست لذا باید از تولید ولتاژ بسیار بالا اجتناب کنیم تا بین سیم ها جرقه ای تولید نشه و منجر به صدمه ترانس نشه بطوریکه نه سیخ بسوزه نه کباب
برای این منظور باید ولتاژ اولیه را بقدری بالا ببریم که ترانس قادر به تحمل ولتاژ بالا باشه و جرقه ای بین سیم ها تولید نشه که صدمه ای به ترانس وارد بشه

اما چرا از دیمر برای این هدف استفاده کردم.
زیرا ضربه دارای فرکانس بسیار بالایی است و دیمر تولید کننده ضربه است.

اماضربه چیه ؟

افزایش ناگهانی ولتاژ ( در صفر ثانیه ) از صفر به مقدار ماکزیمم ، ضربه است.
یعنی اگر شما مثلا ولتاژ ۱۲ ولت را به مداری متصل کنید درواقع ولتاژ از صفر بصورت ناگهانی به ۱۲ ولت میرسه و درواقع یک ضربه تولید شده زیرا ولتاژ صفر بوده و ناگهان ۱۲ ولت شده
این ضربه میتونه با هر ولتاژی تولید بشه و هرچقدر ولتاژ بالاتر باشه مسلما انرژی بیشتری داره و قویتره
یکی از خصوصیات ضربه اینه که دارای کلیه فرکانس هاست و به همین دلیل وقتی دستگاهی را به پریز متصل میکنید که ولتاژ از صفر ولت به ولتاژ برق شهر میرسه لذا یک ضربه در زمان اتصال به برق تولید میشه که در تمام دستگاه های مجاور اختلالی ایجاد میکنه و مثلا صدای تق از آمپلیفایر dvd یا تلویزیون شنیده میشه و برقکی در تصویر تلویزیون می بینید زیرا هیچ قیلتری قادر به حذف این ضربه نیست چون فرکانسش در محدوده مشخصی نیست و شامل همه فرکانس هاست لذا نه پدر داره نه مادر و حقیقتا حرومزاده ای است .

لذا چنین ضربه ای بدلیل وجود فرکانس بالا میتونه در این ترانس ، ولتاژ بالایی در ثانویه تولید کنه و ازآنجا که دیمرهای موجود در بازار عمدتا ، در هر سیکل دو بار این ضربه را تولید میکنه لذا فرکانس بالا مدام به این ترانس اعمال میشه و ولتاژ بالایی در ثانویه خواهیم داشت.

اما دیمر چگونه ضربه را تولید میکنه؟
از آنجاکه برق شهر درنیم سیکل از صفر ولت بسمت ماکزیمم وسپس به سمت صفر ولت میره و
در نیم سیکل بعد سیم مثبت و منفی عوض شده و همون رفتار قبلی تکرار میشه
و از آنجاکه انتخاب زمان آتش در اختیار ماست لذا اگه با پتانسیومتر دیمر لحظه ۵۰ ولت را انتخاب کنیم دراینصورت دیمر از صفر ولت تا ۵۰ ولت فعالیتی نداره و خام.شی اما بمحضی که برق شه به ۵۰ ولت رسید فرمان آتش صادر میشه و لذا برق شهر را به خروجی متصل میکنه

به این ترتیب ولتاژ خروجی که صفر ولت بود ناگهان ۵۰ ولت میشه که ضربه تولید میشه ولی در بقیه نیم سیکل که ولتاژ برق شهر بالا میره و سپس پایین میاد تا دوباره صفر ولت بشه هیچگونه ضربه ای نداریم و در نیم سیکل بعد هم همین اتفاق میافته .

بنابرین دیمر در هر نیم سیکل یک ضربه تولید میکنه که برای تولید بسیار ساده ولتاژ بالا قابل استفاده است.

سپاس
استاد مهربانم . متشکرم . متشکرم . متشکرم .

بالا