آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد.
ببخشید که دارم زیاد سؤال میکنم.
1- آیا ولتاژ خازن 30 و به عبارت دیگه ولتاژ پایه 4 میتونه از Vreff یا همون 5 ولت بیشتر بشه؟ اگه بیشتر بشه با توجه به پلاریته خازن 24، مشکلی پیش نمیاد؟
2- از متن زیر اگه جایی ایراد داره لطفاً راهنمایی بفرمایین (توجه بیشتر به جملات
آبی)
ولتاژ Vcc با روشن کردن تغذیه و طبق فرایندی که در پست 64 فرمودین تولید میشه و پس از یکسو سازی در دیودهای 11 و 12 ، در خازن 27 ذخیره و در حدود 22.5 ولت تثبیت میشه.
با تولید Vcc آیسی روشن شده و فعالیتش آغاز میشه و با خاموش کردن متناوب ترانزیستورهای 2 و 3 و تنظیم سرعت تناوب، ولتاژ خروجی تغذیه رو تنظیم میکنه.
با اتصال بار به خروجی و جریان کشی، ولتاژ خروجی بوسیله نمونه برداری (پین 1) روی (مثلاً) 12 ولت تنظیم و تثبیت میشه.
اگه جریان خروجی بیشتر بشه و از حد مجاز عبور کنه به کمک پین 15 و روند قبلاً ذکر شده، ولتاژ خروجی کاهش پیدا میکنه تا جریان به حد مجاز برگرده.
اگه خروجی اتصال کوتاه بشه از دو طریق جریان و ولتاژ خروجی صفر میشه، هم بوسیله مدار محافظ اتصال کوتاه و هم بوسیله پین 15 و مدار کنترل جریان.
اگه خروجی اتصال کوتاه بشه ترانزیستور 5 خاموش میشه و خازن 30 شروع میکنه به شارژ شدن(
نمیدونم تا چند ولت) و افزایش ولتاژ حاصل، با عبور از دیود 13 سبب افزایش ولتاژ پین 4 و افزایش زمان خاموشی و کاهش ولتاژ خروجی تا 0 ولت میشه. در همین حین، به دلیل کاهش ولتاژ اولیه TR2 ، ولتاژ ثانویه مولد Vcc هم کاهش پیدا میکنه(فکر میکنم تا حدی که وضعیت ولتاژ راه انداز به وضعیت

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام استاد گرانقدرم.

لذا اگر قصد دارید مطالبی را مطرح فرمایید تا اصلاح کنم و با استفاده از آن پاسخ سوال را کشف کنید دراینصورت هر بار که تحلیل شما رو بررسی و تجسم کنم بابام درمیاد.
بنده در اطراف معمای مطرح شده از طرف شما که فکر میکنم سؤالاتی برام پیش میاد که برای روشن شدن موضوع برای خودم و برای اطمینان از درست بودن مبنای استدلالاتم مجبورم تا اون سؤالات رو ازتون بپرسم. حالا اگه در این بین سؤالاتی هست که منو به پاسخ معما نزدیک میکنه تقصیر من نیست چون سؤالم در اثر فکر کردن به همون معما برام ایجاد شده.
به هرحال قصد آزارتون رو ندارم و هدفم واقعاً و خالصانه، کسب علم و یادگیری است. ( من نه تعمیرگاه دارم و نه درآمدی از این راه دارم )

اگر به تناقضی برخورد میکنی باید بدونی جایی اشتباه میکنی و باید اشکال خودتو پیدا کنی .
بله حق با شماست و یکی از روشهای من برای پیدا کردن اشکالاتم، سؤال کردن از اساتید هست. شاید چون راحتترین و سهل الوصول ترین راه هست اما واقعاً منش من فقط سؤال کردن نیست بلکه مدتهاست که دارم در اطراف موضوع فکر میکنم و سؤالات هم در اثر همین فکر کردن ها ایجاد شده.

گاهی من برای دستیابی پاسخ یک سوال ، سالها جستجو تحقیق کردم
بله ایکاش ما جوانها این ویژگی بسیار خوب یعنی تلاش و پشتکار زیاد رو از شما بزرگواران یاد بگیریم.( که البته داریم سعی میکنیم)

اگه فرصت کافی می داشتم ایراد تحلیل شما را بررسی و تجسم و اصلاح میکردم ولی متاسفانه محدودیت زمانی دارم.
تا همین اندازه هم بسیار بنده رو مورد لطف بی نظیر خودتون قرار دادین و مرا مدیون و ممنون و شرمندۀ خودتون کردین.
بینهایت سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد گرانقدرم.

بنده در اطراف معمای مطرح شده از طرف شما که فکر میکنم سؤالاتی برام پیش میاد که برای روشن شدن موضوع برای خودم و برای اطمینان از درست بودن مبنای استدلالاتم مجبورم تا اون سؤالات رو ازتون بپرسم. حالا اگه در این بین سؤالاتی هست که منو به پاسخ معما نزدیک میکنه تقصیر من نیست چون سؤالم در اثر فکر کردن به همون معما برام ایجاد شده.
به هرحال قصد آزارتون رو ندارم و هدفم واقعاً و خالصانه، کسب علم و یادگیری است. ( من نه تعمیرگاه دارم و نه درآمدی از این راه دارم )

بله حق با شماست و یکی از روشهای من برای پیدا کردن اشکالاتم، سؤال کردن از اساتید هست. شاید چون راحتترین و سهل الوصول ترین راه هست اما واقعاً منش من فقط سؤال کردن نیست بلکه مدتهاست که دارم در اطراف موضوع فکر میکنم و سؤالات هم در اثر همین فکر کردن ها ایجاد شده.

بله ایکاش ما جوانها این ویژگی بسیار خوب یعنی تلاش و پشتکار زیاد رو از شما بزرگواران یاد بگیریم.( که البته داریم سعی میکنیم)

تا همین اندازه هم بسیار بنده رو مورد لطف بی نظیر خودتون قرار دادین و مرا مدیون و ممنون و شرمندۀ خودتون کردین.
بینهایت سپاسگزارم

درود

از لطف شما سپاسگزارم
هرگز سوالی که موجب انتقال و ارتقاء اطلاعات بشه نه تنها در حد بضاعتم بی پاسخ نمیذارم بلکه خوشحال هم میشم
زیرا
اولا کسی که سوال میکنه بواسطه تلاش و تحقیقی که میکنه به نظر من حق ویزه ای پیدا میکنه و باید مورد توجه ویژه قرار بگیره
ثانیا کسی که سوال میکنه به درک نسبی رسیده و لذا حیفه که کاملتر و مفیدتر نشه بویژه که درک ناقص از هر پدیده ای گاها ممکنه منجر به ضرر و زیان و حوادث سنگینی بشه.

اما بابت سوالی که مطرح میشه تحلیل های نامرتبطی بر پایه احتمالات مطرح میفرمایید که اصلاح کنم تا ابهامات و تناقضاتی که در جریان تحقیق و بموجب تحلیل نادرست مشاهده فرمودید اصلاح بشه بخصوص که مرتبط با سوال هم نیست.
البته درسته که عمده سوالات الکترونیکی درخصوص هر دستگاهی بنوعی مرتبط با سوالات ابتدایی و الفبای الکترونیک هم هست ولی منم باید وقت کافی داشته باشم.

مثلا درسته که در مورد وظیفه خازنی که مورد سوال است رفع ابهاماتی درخصوص اغلب مفاهیم الکترونیکی لازمه
و درسته که منم مشتاق انتقال اطلاعات هستم اما متاسفانه موانع فراوانی مانع این مهم است و لذا علیرغم میل باطنی بواسطه فرصت ناچیز فقط مجال بررسی و ارزیابی پاسخ های مرتبط با سوال را دارم .

بعنوان مثال یکی از ایرادات و سوالات شما که همراه با تحلیل و احتمالات مطرح فرمودید درخصوص نحوه کار ترانس است
درحالیکه اگر در راستای تحلیل عملکرد خازن موصوف به مانعی مانند ترانس برخورد فرمودید با توجه به تقاضای مکررم شایسته است شخصا این ضعف را مرتفع کنید و اطلاعات کافی درخصوص ترانس بدست آورید
اما یکی از اهداف تحلیل اخیر شما که همراه با سوال مطرح فرمودید درواقع کسب اطلاعات لازم درخصوص ترانس بوده .
و یا درخصوص نوسانساز و غیره

متاسفانه باوجودیکه بسیار مشتاقم کلیه اطلاعات و تجربیاتم را منتشر کنم معذالک ازآنجاکه سالیان درازی است از سوی اراذل مقتدر مقرر شده راه های توسعه و ترقی و اهداف عالیه مسدود بشه و ازآنجاکه حقیر توجهی به مادیات ندارم لذا اراذل و اوباش صاحب نفوذ و مقتدر تصور کردن منم اهداف عالی و توانایی علمی قابل توجه دارم و لذا همواره با مشکلات بسیار دون پایه و بسیار بی ارزش ، مجال و فرصت های حقیر را زایل کردن و هنوز این مشکل تموم نشده بعدی و بعدی توی نوبت قرار میگیره و لذا متاسفانه عمده اوقاتم صرف رفع اینگونه امور میشه که اگه اهمیتی برای آنها قائل نباشم حق حیاتم هم سلب کیشه و نمیتونم همین زمان ناچیز هم درخدمت علائق علمی باشم .

باور بفرمایید کامپیوتر را روشن میکنم اراذل و اوباش زودتر از من حاضر و آماده هستن تا با ورود غیرقانونی ، دستاویزی برای نوبت های آتی پیدا کنن و بهمین دلیل یکی از مشکلاتم استفاده جبری از کامپیوتر مملو از ویروسه چون بعد از چند سال فهمیدم ناشی از کنترل و جاسوسی اراذل و اوباشه.
لذا اگر سوالی را با توجه به اوقات آزاد ناچیزم مطرح میکنم و جهت پاسخگویی به ابهام نامرتبطی برحورد میکنید که مانع پاسخگویی شماست لطفا در تاپیک مستقلی مطرح فرمایید تا شرمنده نشم و البته اگه سوال شما رو دیدم و مجالی بود اونجا نظر ناچیز خودم را اعلام میکنم .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

از لطف شما سپاسگزارم
هرگز سوالی که موجب انتقال و ارتقاء اطلاعات بشه نه تنها در حد بضاعتم بی پاسخ نمیذارم بلکه خوشحال هم میشم
زیرا
اولا کسی که سوال میکنه بواسطه تلاش و تحقیقی که میکنه به نظر من حق ویزه ای پیدا میکنه و باید مورد توجه ویژه قرار بگیره
ثانیا کسی که سوال میکنه به درک نسبی رسیده و لذا حیفه که کاملتر و مفیدتر نشه بویژه که درک ناقص از هر پدیده ای گاها ممکنه منجر به ضرر و زیان و حوادث سنگینی بشه.

اما بابت سوالی که مطرح میشه تحلیل های نامرتبطی بر پایه احتمالات مطرح میفرمایید که اصلاح کنم تا ابهامات و تناقضاتی که در جریان تحقیق و بموجب تحلیل نادرست مشاهده فرمودید اصلاح بشه بخصوص که مرتبط با سوال هم نیست.
البته درسته که عمده سوالات الکترونیکی درخصوص هر دستگاهی بنوعی مرتبط با سوالات ابتدایی و الفبای الکترونیک هم هست ولی منم باید وقت کافی داشته باشم.

.
.
.

لذا اگر سوالی را با توجه به اوقات آزاد ناچیزم مطرح میکنم و جهت پاسخگویی به ابهام نامرتبطی برحورد میکنید که مانع پاسخگویی شماست لطفا در تاپیک مستقلی مطرح فرمایید تا شرمنده نشم و البته اگه سوال شما رو دیدم و مجالی بود اونجا نظر ناچیز خودم را اعلام میکنم .

سپاس
بله استاد عزیزم کاملاً حق با شماست.
علیرغم اینکه میدونم از نظر زمانی بسیار در معذوریت هستین و وظیفه شاگرد هست که خودش دنبال رفع ضعفهای علمی غیرمرتبط با موضوع اصلی مورد بحث بره اما
شیرینی بیان و جامعیت توضیحات شما پیرامون مسئله و البته متفاوت بودن جنس فهم و درک شما از الکترونیک و دلائل عدیده دیگه (مانند مستمر ماندن ارتباط و زنده موندن تاپیک و ...)، باعث میشه که شما رو مرجع رفع ابهام و کسب جواب قرار بدم. علی ای حال

alizarei1989

کاربر
2016-07-15
3
18
معذرت می خوام که این مطلب رو اینجا بیان میکنم
با عرض سلام خدمت استاد عزیز
بنده یک وب سایت و فروشگاه اینترنتی راه اندازی کردم و در قسمت مقالات و مطالب سایت در مورد الکترونیک و سیستم های حفاظتی و تعمیرات مطلب می نویسم، می خواستم از شما کسب اجازه کنم و اگر امکانش هست مطالب و مقالات با ارزشی که شما می نویسین رو باز نشر کنم،
لطفا نظرتون رو بگین
با تشکر از شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
معذرت می خوام که این مطلب رو اینجا بیان میکنم
با عرض سلام خدمت استاد عزیز
بنده یک وب سایت و فروشگاه اینترنتی راه اندازی کردم و در قسمت مقالات و مطالب سایت در مورد الکترونیک و سیستم های حفاظتی و تعمیرات مطلب می نویسم، می خواستم از شما کسب اجازه کنم و اگر امکانش هست مطالب و مقالات با ارزشی که شما می نویسین رو باز نشر کنم،
لطفا نظرتون رو بگین
با تشکر از شما

درود

ضمن تقدیر و تشکر
ازآنجاکه در کلیه موارد درصورتی اقدام به تنظیم و تقدیم مقالات و تحلیل هایی کردم که مطمئن شدم در اینترنت و منبع و کتابی وجود نداره و لذا انتقال اطلاعات و تجربیاتم بنام حقیر مایه افتخاره اما هرچند بموجب استقبال علاقمندان سعی کردم در مواردی که اطمینان قطعی ندارم اظهار نظر نکنم اما :

اولا : در برخی از موارد ، از سوی علاقمندان و دوستان عزیز بصورت علنی در تاپیک یا بصورت غیرعلنی ، طی پیام خصوصی ، مخاطب قرار گرفتم که نظر خودم را اعلام کنم و امتناع از پاسخگویی مغایر با اصول اخلاقی بوده و علیرغم تردید بر صحت و سقم نظرم ، ناگزیر به اعلام نظر شدم لذا انتقال اینگونه موارد ممکنه دارای بار و اثر منفی باشه

ثانیا : ازآنجاکه جهت تفهیم عامیانه اطلاعاتم از روش و گویش خاص خودم استفاده میکنم که موجب تسریع چشمگیر آموزش بشه اما بدون آشنایی قبلی ، ممکنه موجب سوء برداشت بشه ، کمااینکه الان هم که اغلب اعضاء سایت تا حدودی با روش من آشنا شده اند معذالک در مواردی سوء برداشت حادث میشه

زیرا من با قصد تعلیم عضو سایت نشدم و بتدریج که عرایضم موجب استقبال و اصرار علاقمندان شد ، آلوده شدم و لذا اگر مواردی جسته و گریخته مطرح کردم باوجودیکه پرسش و پاسخ و پست های متعدد اینجانب امکان آشنایی نسبی را میسر کرده معذالک ازآنجاکه بدون رعایت سلسله مطالب مطرح شده موجب بروز ابهامات و سوء برداشت هایی میشه

بنابمراتب بمنظور پیشگیری از ناهنجایهای احتمالی دو راه قابل تصور است
1- یا سایت حاضر و لینک مربوطه را همراه با توضیح مختصری معرفی فرمایید.
2- یا قبل از انتقال مطالب اینجانب را از موضوعات و مطالب مورد نظر و لینک و سایت مربوطه مطلع فرمایید .

سپاس

آخرین ویرایش:

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

درود

احتمالا با فت و IGBT هم کار میکنه فقط فرکانس راه انداز متفاوت میشه که با تست عملی مشخص میشه که موجب اختلال و اشکال مهمی میشه یا نه

اگه با فت یا IGBT کار کنه براحتی قدرتش بیشتر میشه
چون تحت فشار به هیچ قطعه ای جز ترانزیستور های قدرت و دو خازن بزرگ فشاری وارد نمیشه و فقط این قطعه خصوصا Q4 که در برد شما Q2 است میسوزه
البته هر دو ترانزیستور باید مشابه باشند

و لذا با یک جفت IGBT یا فت 60 آمپری تست کن اگه مشکلی نداشت این تغذیه را با یک تغذیه دیگر که با ترانزیستور 13009 کار میکنه در شرایط مساوی (یعنی تحت فشار زیاد و یکسان) مقایسه کن ببین تحملش چقدر زیاد میشه .

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال
استاد تا جایی که پست هاتون را مطالعه کردم و در خاطرم هست در بحث منبع تغذیه 0تا30 ولت هم گفته بودید به جای ترانزیستور قدرت در اون منبع می توان از فت استفاده کرد و در این قسمت هم به این موضوع اشاره داشتید که احتمالا در این مدار هم جایگزین کردن فت و IGBT کارساز است لذا می خواستم بدونم

1-در چه شرایطی و با اعمال چه تغییراتی در مدار می توان به جای ترانزیستور از فت استفاده کرد و این فت باید چه ویژگی های مشابهی با ترانزیستور داشته باشد ؟
2-در مورد دستگاه های جوش در یک پست فرمودید که به جای فت از IGBT استفاده کردید آیا برای جابه جایی فت با IGBT هم باید در مدار تغییراتی داد یا اینکه بدون تغییر این کار شدنیست؟
3-آیا IGBTها کارکرد بهتری نسبت به فت ها و ترانزیستورها دارند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

با سلام خدمت استاد غزال
استاد تا جایی که پست هاتون را مطالعه کردم و در خاطرم هست در بحث منبع تغذیه 0تا30 ولت هم گفته بودید به جای ترانزیستور قدرت در اون منبع می توان از فت استفاده کرد و در این قسمت هم به این موضوع اشاره داشتید که احتمالا در این مدار هم جایگزین کردن فت و IGBT کارساز است لذا می خواستم بدونم

1-در چه شرایطی و با اعمال چه تغییراتی در مدار می توان به جای ترانزیستور از فت استفاده کرد و این فت باید چه ویژگی های مشابهی با ترانزیستور داشته باشد ؟
2-در مورد دستگاه های جوش در یک پست فرمودید که به جای فت از IGBT استفاده کردید آیا برای جابه جایی فت با IGBT هم باید در مدار تغییراتی داد یا اینکه بدون تغییر این کار شدنیست؟

درود

ازآنجاکه در محاسبات علمی مباحث الکترونیک با دو مشکل اساسی زیر مواجه هستیم
1- صرف وقت کلان بواسطه شدت پیچیدگی
2- خطای بدیهی با وجود صحت محاسبات و دقت زیاد

بطوریکه پس از محاسبات علمی باید پاسخ واقعی با تست عملی مشاهده بشه و با اصلاحاتی در چند مرحله متوالی ، نهایی و کارآمد بشه .
لذا برای تعمیر و بویزه اعمال اصلاحات ، استفاده از محاسبات پیچیده مقرون بصرفه نیست.
فلذا تسلط بر محاسبات علمی از این جهت اهمیت داره که صرفا قدرت تجسم صحیح و احتمال صحت پیش بینی را تقویت میکنه و بهمین علت حتی در طراحی هم بندرت از محاسبات علمی استفاده میکنم
و بهمین دلیل که غالبا از محاسبات علمی دوری میکنم در مواردی روابط علمی مورد نیاز را بخاطر نمیآرم بخصوص که ضعف ذهنی ناشی از کهولت سنی هم عارض شده و برای تداعی و استفاده از برخی روابط علمی باید به منابع علمی رجوع کنم.

بنابمراتب برای جایگزینی فت و igbt و ترانزیستور در مدارهای پیچیده هرگز از محاسبات علمی استفاده نمیکنم و عملا تست میکنم و خیلی سریعتر و صحیح تر نتیجه میگیرم
اما در مدار های ساده مانند منبع تغذیه 0 الی 30 ولت بسادگی قابل پیش بینی است و در تغذیه 0 الی 30 تنها تفاوت فت و ترانزیستور در اختلاف ولتاژ بیس امیتر است و ایراد مهمی ببار نمیاره.

[/QUOTE]
برای این سوال نمیشه حکم کلی صادر کنیم زیرا در مواردی ترانزیستور بهتره در مواردی فت و در مواردی igbt
اما ساختار ترانزیستور بگونه ای است که حرارت بیشتری تولید میکنه و البته همینم بستگی به برگ مشخصه و نمودارهای آنها داره ولی با ظهور فت و IGBT غالبا هر طراحی سعی میکنه در جریان بالا از ترانزیستور استفاده نکنه بویژه در سوئیچینگ
البته ترانزیستور با وجود ضعف تولید حرارت بیشتر و کاهش طول عمر ، مزایایی داره که در دستگاههای خانگی و صنعتی محسوس نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام استاد در واقع وقتی تغذیه در ابتدا به برق زده میشه بقول شما راه انداز اولیه (قطعات مربوط به بیس ترانزیستورهای قدرت )که کلنگی هم هست ترانزیستورهای قدرت را با اختلاف فاز 180 درجه روشن و خاموش میکنند و وقتی اولیه ترانس قدرت با سیگنال متناوب راه اندازی بشه ثانویه ولتاژهای مربوطه را میدهد که یک ولتاژ مربوط به تغذیه 494 است و از این به بعد 494 و درایور مربوط به ان وارد عمل میشن در واقع اگر حتی ای سی 494 را از برد در بیاریم و تغذیه را به برق بزنیم باز هم ولتاژی با قدرت کمتر در خروجی ثانویه های ترانس قدرت هست که با همون راه انداز کلنگی داره کار میکنه و اگر ولتاژی نیاد مشکل از همون راه انداز کلنگی هست و اگر بیاد احتمال خرابی قطعات مربوط به 494 یا خود ای سی هست که ولتاژ ضعیف را میخوابونه ایا برداشت من درست هست یا خیر ؟

بالا