آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام و سپاس از استاد عزیز
مشکل حل شد و منبع من درست شد.
با توجه اشاره های شما نسبت به مقاومت پایه های ۷ و ۱۲ آی سی که روی برد و چه خارج از برد، شک من روی صحت آی سی رفت و چون یک آی سی مشابه داشتم مقاومت پایه های مورد بحث اون رو که گرفتم دیدم با این یکی از یک طرف مشابه هست ولی از طرف دیگر فرق داره. بعد از تعویض آی سی منبع راه اوفتاد و الان خروجی اون نرمال هست.
حالا نمی دونم موقع تعویض خازن در دفعه دوم چه اتفاقی افتاد که باعث سوختن آی سی شد.

درود

حالا باور کردی قطعه ای که قبل از خرابی دستگاه کار میکرده دلیل صحت و سلامت نیست؟
بدون تردید اتصالی ناخواسته موجب صدمه این آی سی شده چون این آی سی بسادگی و خودبخود نمیسوزه.

سپاس

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
v3ud_bjt.jpg

سلام استاد غزال
بازهم ببخشید من با دانش اندک خودم تک تک قطعات رو انالیز می کنم که چه کاربردی داره و هر جا که گیج میشم ببخشید از شما سوال می پرسم و مزاحم میشم
هر موقع فرصت داشتید و حوصله داشتید جواب بدید
اگر vcc=22v باشه
روی بیس 2 تا ترانزیستور قسمت درایور یعنی q3 q2 با تقسیم مقاومتی ولتاژ 6 ولت میافته
آیا با این ولتاژ ترانزیستور ها روشن نمیشوند؟
اگر روشن میشوند مگه قرار نیست که پالس های خروجی پین های 8 و 11 این 2 ترانزیستور هارا روشن و خاموش کنند یعنی اگر پالس مربعی هم به بیس ندهیم یا پالس ها در حالت 0 منطقی باشند ترانزیستور ها آیا با ولتاژ 6 ولتی که دارند خاموش میشوند؟
یا تحلیل من به کل اشتباهه
ممنون میشم این سوتفاهم منو با همان زبان گرم و شیوای خودتون برطرف کنید:icon26:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
v3ud_bjt.jpg

سلام استاد غزال
بازهم ببخشید من با دانش اندک خودم تک تک قطعات رو انالیز می کنم که چه کاربردی داره و هر جا که گیج میشم ببخشید از شما سوال می پرسم و مزاحم میشم
هر موقع فرصت داشتید و حوصله داشتید جواب بدید
اگر vcc=22v باشه
روی بیس 2 تا ترانزیستور قسمت درایور یعنی q3 q2 با تقسیم مقاومتی ولتاژ 6 ولت میافته
آیا با این ولتاژ ترانزیستور ها روشن نمیشوند؟
اگر روشن میشوند مگه قرار نیست که پالس های خروجی پین های 8 و 11 این 2 ترانزیستور هارا روشن و خاموش کنند یعنی اگر پالس مربعی هم به بیس ندهیم یا پالس ها در حالت 0 منطقی باشند ترانزیستور ها آیا با ولتاژ 6 ولتی که دارند خاموش میشوند؟
یا تحلیل من به کل اشتباهه
ممنون میشم این سوتفاهم منو با همان زبان گرم و شیوای خودتون برطرف کنید:icon26:

درود

همیشه در بررسی و مطالعه هر پدیده ای باید احتمالات مقدور را ملاک قرار دهیم تا مسیر صحیح جستجو را الزامی و اجباری و بسوی هدف ناگزیر کنیم
لذا تنها احتمال ممکن برای ماکزیمم ولتاژ بیس امیتر 7/. ولت است وگرنه دردم میسوزه.
بنابرین اگه ۶ ولت بنظر رسیده باید موارد خطا را در راستای رسیدن به ولتاژ معقول جستجو کنیم.

اولا ولتاژ بیس امیتر ملاکه نه ولتاژ بیس نسبت به گراند
زیرا ممکنه بیس ترانزیستوری ۱۰۰ ولت و امیتر متناسب با تیپ ترانزیستور ۷ /۱۰۰ ولت یا ۳/ ۹۹ باشه که دراینصورت اشکالی نداره.

ثانیا فرض کن اساسا ۵/ ۱ کیلو وجود نداره آیا دراینصورت ولتاژ بیس ۲۲ ولت خواهد بود؟
کما اینکه در بسیاری از موارد در جریان های ضعیف از یک مقاومت برای بایاسینگ استفاده میشه ولی ولتاژ بیس امیتر برابر با ولتاژ تغذیه نخواهد بود .
بعبارت دیگر پاسخ این سوال راهگشاست.
اگر یک مقاومت ۱۰ کیلو و یک دیود را سری کنیم و به ولتاژ ۲۲ ولت متصل کنیم ولتاژ دو سر دیود چند ولته ؟

حالا با رعایت دو نکته فوق که موجب گمراهی شما بوده مجددا تحلیل کن بررسی کنم؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

فبلا ولتاژ دو خازن چقدر بود که ۱۵۰ و ۱۴۴ شد
بیس امیتر هر دو ترانزیستور قدرت را اتصال کوتاه کن و ببین ولتاژ دو خازن مساوی میشه ؟
زمانیکه vcc را از طریق منبع خارجی متصل میکنی آیا vcc افت میکنه ? اگر آمپرمتر داره و اندازه گیری آمپرش مقدوره اعلام کن
با توجه به اینکه پایه vcc آی سی را آزاد کردی حالا بین این پایه 12 که آزاده و پایه 7 چند اهمه از هر دو طرف
ضمنا متوجه نشدم خازن ها را جابجا کردی و ولتاژها هم جابجا شد یا نه ؟

سپاس
سلام استاد آیا با اتصال کوتاه کردن بیس امیتر ترانزیستور های قدرت یا مثلا ترانزیستورهای راه انداز به مدار درایور و ترانس تحریک بخاطر امپدانس کمش فشار وارد نمیکند ؟ هدف از این کار چه بوده ؟ تشکر

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

همیشه در بررسی و مطالعه هر پدیده ای باید احتمالات مقدور را ملاک قرار دهیم تا مسیر صحیح جستجو را الزامی و اجباری و بسوی هدف ناگزیر کنیم
لذا تنها احتمال ممکن برای ماکزیمم ولتاژ بیس امیتر 7/. ولت است وگرنه دردم میسوزه.
بنابرین اگه ۶ ولت بنظر رسیده باید موارد خطا را در راستای رسیدن به ولتاژ معقول جستجو کنیم.

اولا ولتاژ بیس امیتر ملاکه نه ولتاژ بیس نسبت به گراند
زیرا ممکنه بیس ترانزیستوری ۱۰۰ ولت و امیتر متناسب با تیپ ترانزیستور ۷ /۱۰۰ ولت یا ۳/ ۹۹ باشه که دراینصورت اشکالی نداره.

ثانیا فرض کن اساسا ۵/ ۱ کیلو وجود نداره آیا دراینصورت ولتاژ بیس ۲۲ ولت خواهد بود؟
کما اینکه در بسیاری از موارد در جریان های ضعیف از یک مقاومت برای بایاسینگ استفاده میشه ولی ولتاژ بیس امیتر برابر با ولتاژ تغذیه نخواهد بود .
بعبارت دیگر پاسخ این سوال راهگشاست.
اگر یک مقاومت ۱۰ کیلو و یک دیود را سری کنیم و به ولتاژ ۲۲ ولت متصل کنیم ولتاژ دو سر دیود چند ولته ؟

حالا با رعایت دو نکته فوق که موجب گمراهی شما بوده مجددا تحلیل کن بررسی کنم؟

سپاس

سلام استاد
ولتاژ دو سر دیود بین 0.6 تا 0.7 خواهد بود

این تحلیل درسته الان استاد؟

98zl_bjt.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد آیا با اتصال کوتاه کردن بیس امیتر ترانزیستور های قدرت یا مثلا ترانزیستورهای راه انداز به مدار درایور و ترانس تحریک بخاطر امپدانس کمش فشار وارد نمیکند ؟ هدف از این کار چه بوده ؟ تشکر

درود

اولا بجهت عمری تجربه که از این شیوه همواره بابت تست ترانزیستور داخل مدار استفاده کردم کمترین تردیدی باقی نیست که هیچگونه خطری متوجه سیستم نیست.
البته در موارد بسیار بسیار نادر که خاموش شدن یک ترانزیستور ، بخش دیگر را تحت فشار قرار دهد نباید از این روش استفاده بشه
مثلا در بخشی از اسیلاتور که موجب ناهنجاری در فرکانس اسیلاتور بشه .

تابحال حتی با یک مورد که منجر به بروز خسارت بشه مواجه نشدم .

بویژه با اتصال کوتاه شدن بیس امیتر ترانزیستور قدرت کمترین فشاری به درایور وارد نمیشه زیرا جریان بیس بسیار ناچیزه و هیچ ترانزیستوری بویژه درایور بموجب عبور چنین جریان ضعیفی خم به ابرو نمیاره .
قطع نظر از دلایل علمی ، اگر کمترین فشار نامعقول به ترانزیستور وارد بشه لااقل باید یکی از ترانزیستور های تحت آزمایشم صدمه می دید.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد
ولتاژ دو سر دیود بین 0.6 تا 0.7 خواهد بود

این تحلیل درسته الان استاد؟

98zl_bjt.jpg

درود

تحلیلی ارسال نشده و صرفا نتیجه تحلیل را اعلام فرمودید که درسته
حالا دیدی درحالتیکه بجای ۱/۵ کیلو مقاومت بینهایت فرض کردی و شرایط بدتری نسبت به نقشه است با این وجود طبق تحلیل اولیه شما ولتاژ بیس که باید ۲۲ ولت باشه اما ۲۲ ولت محاسبه نکردی..
چرا ۲۲ ولت نمیشه و ۷/. ولت اعلام کردی ؟

پاسخ این سوال درواقع پاسخ سوال اولیه خودت هست که اشتباها ولتاژ بیس را ۶ ولت اعلام کردی ؟
لذا سوال اولیه خودتو پاسخ بده که چرا ولتاژ بیس گراند ۶ ولت نیست و چرا ولتاژ بیس امیتر ۷/. ولت است؟
پاسخ سوال شما خیلی ساده شده
زیرا درحالیکه ۱/۵ کیلو نداریم یا بینهایت باشه باید ولتاژ بیس امیتر بیشترین مقدار باشه که بدرستی۷/ ولت اعلام کردی .
حالا اگه هر مقاومتی بجای بینهایت نصب کنی جریان بیشتری از مقاومت ۳/۹ کیلو عبور میکنه و لذا ظاهرا باید افت ولتاژش بیشتر بشه و لذا ولتاژ بیس امیتر اگه کمتر از ۷/ ولت نشه بیشتر که نمیشه
البته بازم ولتاژ بیس امیتر همون ۷/ ولت میشه اما باید به پاسخ رسیده باشی که چرا ولتاژ بیس امیتر نمیتونه بیشتر از ۷/ ولت بشه
.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
استاد من این تیکه مورد بحث از مدار رو توی نرم افزار مولتی سیم بستم
کلا اون مقاومت 1.5 کیلو هیچ تاثیر قابل ملاحضه ای نداره و بود و نبودش در حد 0.01 ولت تغییر داره
و ولتاژ بیس امیتر در هر حالتی یعنی اگر مقاومت 3.9 بشه 10 کیلو یا vcc بشه 100 ولت باز هم ولتاژ بیس امیتر همون 0.7 هست و فقط جریان عبوری تغییر میکنه و افت ولتاژ دو سر مقاومت 3.9 کیلو کم و زیاد میشه

که با تشبیه ولتاژ بیس امیتر و دو دیود امیتر به یک باتری ثابت به این نتیجه رسیدم

http://uupload.ir/files/gag2_bjt.jpg

gag2_bjt.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد من این تیکه مورد بحث از مدار رو توی نرم افزار مولتی سیم بستم
کلا اون مقاومت 1.5 کیلو هیچ تاثیر قابل ملاحضه ای نداره و بود و نبودش در حد 0.01 ولت تغییر داره
و ولتاژ بیس امیتر در هر حالتی یعنی اگر مقاومت 3.9 بشه 10 کیلو یا vcc بشه 100 ولت باز هم ولتاژ بیس امیتر همون 0.7 هست و فقط جریان عبوری تغییر میکنه و افت ولتاژ دو سر مقاومت 3.9 کیلو کم و زیاد میشه

که با تشبیه ولتاژ بیس امیتر و دو دیود امیتر به یک باتری ثابت به این نتیجه رسیدم

http://uupload.ir/files/gag2_bjt.jpg

gag2_bjt.jpg

درود

جملگی مواردی که فرمودید گزارش مشاهدات شماست
اما چرا ولتاژ بیس را قبلا ۶ ولت ، اعلام و الان ۷/. ولت مشاهده کردی ؟

زیرا بیس امیتر شبیه زینر ۷/. ولتی است که با تغییر مقاومت سری و تغییر ولتاژ تغذیه همیشه ثابت است تا جایی که زورش تموم و تسلیم بشه و توانایی تحمل نداشته باشه و بسوزه.

بنابرین همانطور که خودت اشاره کردی
اولا ولتاژ امیتر ۱/۴ ولت و ولتاژ بیس ۲/۱ ولت گویای واتاژ بیس امیتر ۷/. ولت است که مغایر با منطق علمی نیست.
ثانیا ولتاژ بیس صرفا بموجب تقسیو ولتاژ ، ظاهر نمیشه بلکه افت ولتاژ ۳/۹ کیلویی موثر و تعیین کننده است که افت ولتاژ آن متاثر از جریان تقیم ولتاژ و جریان بیس است و لذا مجموع این دو جریان تعیین کننده افت ولتاژ آنست که در هر شرایطی (البته در محدوده مجاز) بنحوی است که مجموع این دو جریان موجب افت ولتاژی در ۳/۹ کیلو میشه که ۲/۱ ولت برای بیس باقی بماند

زیرا بیس امیتر دقیقا مشابه زینر ۷/. ولتی است .
که پاسخ سوال شماست که ۶ ولت بدلایل یاد شده صحیح نیست.

اما دراینصورت پس نقش ۱/۵ کیلویی چیه؟
بعبارتی درحالیکه بود و نبود ۱/۵ کیلویی تاثیری در ولتاژ بیس نداره پس چرا منظور شده ؟
اتفاقا حضور این مقاومت در این مدا ، بسیار ضروری است اما چرا؟
سپاس

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

جملگی مواردی که فرمودید گزارش مشاهدات شماست
اما چرا ولتاژ بیس را قبلا ۶ ولت ، اعلام و الان ۷/. ولت مشاهده کردی ؟

زیرا بیس امیتر شبیه زینر ۷/. ولتی است که با تغییر مقاومت سری و تغییر ولتاژ تغذیه همیشه ثابت است تا جایی که زورش تموم و تسلیم بشه و توانایی تحمل نداشته باشه و بسوزه.

بنابرین همانطور که خودت اشاره کردی
اولا ولتاژ امیتر ۱/۴ ولت و ولتاژ بیس ۲/۱ ولت گویای واتاژ بیس امیتر ۷/. ولت است که مغایر با منطق علمی نیست.
ثانیا ولتاژ بیس صرفا بموجب تقسیو ولتاژ ، ظاهر نمیشه بلکه افت ولتاژ ۳/۹ کیلویی موثر و تعیین کننده است که افت ولتاژ آن متاثر از جریان تقیم ولتاژ و جریان بیس است و لذا مجموع این دو جریان تعیین کننده افت ولتاژ آنست که در هر شرایطی (البته در محدوده مجاز) بنحوی است که مجموع این دو جریان موجب افت ولتاژی در ۳/۹ کیلو میشه که ۲/۱ ولت برای بیس باقی بماند

زیرا بیس امیتر دقیقا مشابه زینر ۷/. ولتی است .
که پاسخ سوال شماست که ۶ ولت بدلایل یاد شده صحیح نیست.

اما دراینصورت پس نقش ۱/۵ کیلویی چیه؟
بعبارتی درحالیکه بود و نبود ۱/۵ کیلویی تاثیری در ولتاژ بیس نداره پس چرا منظور شده ؟
اتفاقا حضور این مقاومت در این مدا ، بسیار ضروری است اما چرا؟
سپاس

استاد وظیفش موقعی که پالس های ای سی به بیس اعمال میشه نمود میکنه؟

بالا