آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 بخش هیتر

سلام مهندس غزال یک عدد ترایاک از بازار خریدم و ازمایش زیر رو انجام دادم سر دو ترمینال قطعه ولتاژ دی سی 20 ولت دادم و با مقاومت 220 اهمی یک لحظه ترمینال 2 پایه وسط رو به گیت اتصال دادم و کشیدم که با این شرایط تریاک راه افتاد یعنی دو سر ترمینال تریاک اتصال شد و همینطوری موند وقتی ترمینال 1 یا a1 رو به گیت میزدم هیچ عکس العملی نشون نمیداد با تعویض مثبت منفی هم بین دو ترمینال بازم فرقی نکرد با ترمینال دو و گیت تحریک میشد
اگه جریان دو سر ترمینال متناوب باشه فقط برای همون لحظه روشن میشه ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

سلام مهندس غزال یک عدد ترایاک از بازار خریدم و ازمایش زیر رو انجام دادم سر دو ترمینال قطعه ولتاژ دی سی 20 ولت دادم و با مقاومت 220 اهمی یک لحظه ترمینال 2 پایه وسط رو به گیت اتصال دادم و کشیدم که با این شرایط تریاک راه افتاد یعنی دو سر ترمینال تریاک اتصال شد و همینطوری موند وقتی ترمینال 1 یا a1 رو به گیت میزدم هیچ عکس العملی نشون نمیداد با تعویض مثبت منفی هم بین دو ترمینال بازم فرقی نکرد با ترمینال دو و گیت تحریک میشد

درود
تست شما درسته و گویای این حقیقیته که ترایاک در هر جهتی و لذا در متناوب قابل استفاده است و سوال شما مفهومم نشد
البته باید A1 A3 با باری سری باشه وگرنه میسوزه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

درود
عملکرد ترایاک بگونه ایست که
اگر جریان کافی در هر جهتی از A1 A2 قابل عبور باشه و یک لحظه جریانی از G A1 عبور کنه ترایاک روشن میشه و دیگه خاموش نمیشه مگر اینکه یک لحظه جریان A2 قطع بشه .
بنابرین در زمان تعویض نیم سیکل که جریان صفر میشه ترایاک خاموش میشه و باید دوباره جریان GA1 عبور کنه تا روشن بشه ( جهتش اصلا مهم نیست )
سوال
بشرح فوق گفتیم جریان A1A2 و GA1 در هر جهتی باشه ترایاک روشن میشه
اما در آزمایش شما فقط با اتصال G به A2 روشن شد و با اتصال G به A1 روشن نشد .
چرا ؟
سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

فلذا درحالیکه سوابق و مستندات تاریخی تداعیگر توانایی های منحصر بفرد و پتانسیل های فعلی بالقوه و حکایتگر این حقیقت است که خیلی بیشتر و بهتر از دیگران " ما میتوانیم " ولی ناتوانی های حاضر و محصولات نازل و توفیقات کاذب علمی که های های و حلوا حلوا میشه موید این حقیقت بدیهی است که تا وجود "استاد مسافرکش" و "مسافر کش استاد" هرگز نمیتوانیم
با سلام استاد عزیزم. فرمایشات شما کاملاً متین و قابل تأمله. بنده هم با شما همنظرم و انتخاب شعار «ما میتوانیم» به عنوان آواتار دقیقاً به همین دلیله که حقیقت ها فراموش نشه و با توجه به همون مستندات تاریخی و باور توانایی های منحصر بفرد و پتانسیلهای بالقوه، تلاش در راه اعتلا و بالفعل نمودن این پتانسیلها مورد تشویق فرار بگیره و شرایطی که در اثر خودخواهی و دنیاطلبی عده ای که از بخت بد و ضعف بینش دیگران متأسفانه به جایگاه های کلیدی نیز تکیه زده اند سبب ناامیدی انسانهای صادق و پرتلاش نشه. نباید سستی و کجروی عده ای که البته تصمیمات اثرگذاری دارند زمینه فراموشی توانایی ها و استعدادهای بیکران رو فراهم کنه. همه باید با تلاش و پشتکار در مسیر پیشرفت کشور تلاش کنیم و با تلاش صادقانه و پیگیری مجدانه ثابت کنیم که ما میتوانیم. حال اگه در این راه همدلی و همراهی مسئولان هم همراه باشه که چه بهتر.
اینکه از تحصیلات دانشگاهی نتیجه قابل توجهی نگرفتید فقط درد شما نیست و متاسفانه این درد گریبانگیر کلیه دانشجویان کشوره
البته همه تقصیرها به گردن سیستم آموزشی و .. نیست، تنبلی دانشجویانی چون من و راحت طلبی و عدم اشتیاق در فراگیری هم مکمل اون ضعف عظیمه!

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود
اگر جریان کافی در هر جهتی از A1 A2 قابل عبور باشه و یک لحظه جریانی از G A1 عبور کنه ترایاک روشن میشه و دیگه خاموش نمیشه مگر اینکه یک لحظه جریان A2 قطع بشه .
بنابرین در زمان تعویض نیم سیکل که جریان صفر میشه ترایاک خاموش میشه و باید دوباره جریان GA1 عبور کنه تا روشن بشه ( جهتش اصلا مهم نیست )
سوال
بشرح فوق گفتیم جریان A1A2 و GA1 در هر جهتی باشه ترایاک روشن میشه
اما در آزمایش شما فقط با اتصال G به A2 روشن شد و با اتصال G به A1 روشن نشد .
چرا ؟
سپاس

استاد من دقیقاً متوجه نحوه چینش قطعات آقای رجایی نشدم. و آیا ما هم مجاز به پاسخگویی هستیم یا مخاطب سؤال شما آقای رجاییه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

استاد من دقیقاً متوجه نحوه چینش قطعات آقای رجایی نشدم. و آیا ما هم مجاز به پاسخگویی هستیم یا مخاطب سؤال شما آقای رجاییه؟

درود

هر گونه مشارکت و پاسخگویی نحقق اهداف علمی را تسریع میکنه و موجب امتتانه

بطریقی که در صورت سوال مطرح کردم ترایاک ها روشن میشن و آقای رجایی هم همین کارو کرده
یعنی مثلا یک لامپ و منبع را با A1A2 سری کنید و یکلحظه A2 را به G متصل کنید روشن میشه تا زمانیکه جریان لامپ صفر بشه

سوال اینه
در حالیکه جهت جریان لامپ و جهت جریان گیت اثری نداره و بازم ترایاک در هر جهتی (یعنی با هر 4 حالت ) روشن میشه دراینصورت چرا آقای رجایی با اتصال G به A1 نتونست روشنش کنه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257

سلام اقا مجید مهندس غزال فرمودند

ولی طبق ازمایش با تحریک لحظه ایه مقاومت 220 اهم به g- a2 فقط ترایاک روشن شد و روشن ماند ولی با تحریک g-a1 تغیری پیش نیومد

حالا سوال منم همینه البت از ولتاژ دی سی استفاده کردم و اگر ازمایشی مدنظر دارین امر کنین نتیجه را گزارش میکنم خیلی ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

سلام اقا مجید مهندس غزال فرمودند

ولی طبق ازمایش با تحریک لحظه ایه مقاومت 220 اهم به g- a2 فقط ترایاک روشن شد و روشن ماند ولی با تحریک g-a1 تغیری پیش نیومد

حالا سوال منم همینه البت از ولتاژ دی سی استفاده کردم و اگر ازمایشی مدنظر دارین امر کنین نتیجه را گزارش میکنم خیلی ممنون

درود

نظر به اینکه جهت جریان و ولتاز ac در هر لحظه بدون اسیلوسکوپ مشخص نیست و ازآنجاکه با استفاده از dc نیاز به اسیلوسکوپ نداریم و جهت ولتاژ و جریان مشخصه لذا درستش همینه که از ولتاژ dc استفاده کردی تا بدونیم جهت جریان در هر لحظه چیه .

ضمنا من نیازی به آزمایش ندارم و اینکارا رو جوونی ها کردم و پاسخش برام مشخصه ، لذا شما باید ببینی چه آزمایشاتی به شما کمک میکنه و شما رو به پاسخ میرسونه و روش تحقیق را یاد بگیری .
اگه آزمایشی توصیه کنم درواقع خودم پاسخ سوال را داده ام

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

با توجه به شکل زیر
TRIAC.png
اگه کلید پایین وصل بشه جریانی در G-A1 ایجاد نمیشه چون احتلاف پتانسیلی بین G و A1 وجود نداره (هر دو به زمین وصل هستن) اما با اتصال کلید بالایی، ولتاژ G تقریباً برابر با VCC شده و در نتیجه اختلاف پتانسیل بین G-A1 ایجاد میشه و ترایاک روشن میشه:
TRIAC.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

با توجه به شکل زیر
مشاهده فایل‌پیوست 138962
اگه کلید پایین وصل بشه جریانی در G-A1 ایجاد نمیشه چون احتلاف پتانسیلی بین G و A1 وجود نداره (هر دو به زمین وصل هستن) اما با اتصال کلید بالایی، ولتاژ G تقریباً برابر با VCC شده و در نتیجه اختلاف پتانسیل بین G-A1 ایجاد میشه و ترایاک روشن میشه:
مشاهده فایل‌پیوست 138963
آفرین

ازآنجاکه برای تحریک گیت از منبع مستقلی استفاده نکردیم و خواستیم از همان منبع A1A2 استفاده کنیم لذا فقط امکان عبور جریان از گیت فقط از یکطرف میسره و درحالت بعد عبور جریانی از GA1 ممکن نیست و بهمین دلیل پایه A1A2 سه تا از ترایاک های نقشه گرداک مورد تحلیل اشتباهه و جابجا مشخص شده .

لذا برای اینکه هر 4 حالت ترایاک را تست کنیم باید از منبع مستقلی برای GA1 استفاده کنیم تا در هر حالت منبع A1A2 ، عبور جریان GA1 به دو صورت ممکن بشه که مجموعا به 4 صورت قابل تست بشه

درواقع تقریبا از جهاتی ( G , A1 , A2 ) بترتیب شبیه ( کلکتور امیتر بیس ) بطوریکه تحریک بیس از طریق پتانسیل کلکتور مقدور ولی از طریق امیتر محال

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا