آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: طریقه تست ترانس پاور که عکسش را میفرستم .

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
البته عکس زیر نشان میدهد که آی سی 5L0380 یکبار تعویض شده است:
007.jpg

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم
با سلام خدمت دوستان عزیز و شما دوست گرامی
طریقه تست ترانس در حالت روشن اینگونه است ابتدا لازم میدانم مساعلی را روشن منم
ترانس قطعه ای است که فقط با برق ac بایاس میشود یا اصطلاحا کار میکند اما در مدارات تغذیه سوئیچینگ به علت وجود قطعه ای به نام اوسیلاتور یا pwm نمیتوان با مولتی متر ولتاژهای ورودی را چک کرد چرا؟؟؟ به علت اینکه فرکانس استاندارد برق شهر که قابل اندازه گیری با مولتی متر 50 _60 hz است لذا در منابع تغذیه سوئیچینگ این فرکانس بالا بوده و مولتی متر قادر به اندازه گیری دامنه این سیگنال نیست
چاره چیست؟؟؟
روش اول با اسیلوسکوپ
بسیار گران است
روش دوم
خروجی pwm که گاها از یک موسفت میگذرد تا پایه ترانس را پیدا کنم سپس یک دیود یکسو ساز به آن لحیم کنیم (دقیقا روی پیایه ترانس) سر دیگر ورودی را از برد جدا کنیم تا ایزوله شود سپس در حالت روشن بودن دستگاه انرا تست کنیم مولتی متر در رنج dc سر منفی پراپ به بدنه و سر مثبت به دیود (همانی که لحیم کردیم ) در این صورت اگر ولتاژی داشتیم pwm سالم است سر دیگر ورودی ترانس را که مطمئانا ولتاژ dc دارد به همین نحو تست میکینم اگر در دو طرف ولتاژ وجود داشت ولی در خروجی ترانس ولتاژ نداشتیم صد در صد ترانس خراب است

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر
بله خازن را خودم عوض کردم ( همون ولت و همون فاراد خازن یعنی کم و زیاد نکردم ). ولی آی سی را شاید تعمیر کار قبلی عوض کرده باشه . ولی فکر کنم فقط لحیم سردی را گرفته باشه . به هر حال اگه عوض کرده باشه و مشابه آی سی قبلی را گذاشته باشه میتونه خراب شدنش زود یه زود باشه ؟ آی سی قبلی ( یعنی آی سی مادر ) را میشه فهمید . منظورم برد تغذیه ها یه شماره ای دارند که بشه شماره قطعه اصلی را پیدا کرد .؟

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
باسلام با توجه به تاپیک 18 و 19

hidden content may not be quoted

سلام
آی سی را عوض کردم ولی تغییری نکرد . راستی وقتی که به برق وصل نیست . بازم یه خازن یا قطعه ای برق ذخیره میکنه . چند بار منو برق گرفت . مثل برق شهر 220 ولت است . این حالت طبیعیه .؟
و اینکه سیم های 5 پایه خروجی ترانس همگی با هم شورتی داره ( این حالت وصل بودن 5 پایه درست است )؟ با تشکر

سعید11

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-01-01
467
1,609
باسلام دوست عزیز مقاومت 470 کیلو اهم یک وات تغذیه روتست چک کن ببین سرخازن کنار str تغذیه ولتاژ داریم موفق باشی

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
آن نقشه ای که در تاپیک 19 قرار دادم مشابه نقشه مدار شماست همان آی سی 5L0380R در آنجا وجود دارد
پایه 3 آی سی ببین چند ولت دارد و توسط چه قطعاتی ( مقاومت دیود و خازن و....) ترانس را تغذیه میکند قطعات مسیر را تا ترانس چک کن
خازن 33 میکروفاراد 400 ولت دارای برق 220 ولت است حتما پس از اتمام تست و جدا کردن دوشاخه برق از پریز با یک پیچ گوشتی دوپایه آن را بهم وصل کن تا ولتاژ تخلیه شود.

mmm3

کاربر
2010-07-25
60
136
با درود
سه تا مقاومت در سمت اولیه ترانس است که یکی به آی سی می رود اول آن را مقدار گیری کنید . شانس خرابی این مقاومت با توجه به پستهای پیشین بیشتر است. در صورت سالم بودن
دو مقاومت دیگر بررسی شود . نتیجه اعلام شود.

DRG

کاربر vip
کاربر
2013-08-28
34
281
دوستان فکر نمیکنید نیاز به تعویض اپتوکوپلر باشه؟

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با سلام و تشکر از همگی . تمام قطعات را تک تک چک کردم سالم است . فقط ترانس را از مدار درآوردم و دنبال ترانس این مدل میگردم . پیدا نمیشه . اگه کسی سراغ داره برام پیغام بده . با تشکر

بالا