آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير ازمايشگاهي

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,019
2,806
31
اما اشکال نداره تجربه بدست میاری
با سلام خدمت استاد گرامی...و ضمن آرزوی سلامتی و تندرستی ....
دقیقاً مصداق بیان حضرت عالی ...شتری است که در خونه هر تازه کاری یا تعمیرکاری دیر یا زود می خوابد..

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
با سلام خدمت دوستان و همکاران بلخصوص اساتید گرامی.
میخواستم بدونم با توجه به اینکه سالیان زیادی از این تایپیک میگذره چرا چندسالیست از پاسخگویی جناب رجبی در این تایپیک بی بهره ایم؟
مگه نه اینه که این تایپیک مهم و بازدید زیاد داره
ایا تبدیل پاور به منبع تغذیه متغیر از اول درست بوده یا نه در حد یک کار ازمایشگاهی است و بدرد روی میز یک تعمیرکار نمیخوره!
ای کاش اقای رجبی پاسخ بدهند که بعد این مدت سال با توجه به پیشرفت و تجربه بیشتر باز هم این منبع تغذیه را ایده ال میدونن یا مشکلاتی داره که دیگه جوابی از ایشون در این تایپیک دیده نمیشه

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
428
1,109
55
کبودراهنگ همدان
پاسخ : ساده ترين پيشنهاد از تجربيات بنده در atx

منظورتون از شاسی چیه؟

با سلام

منظور از شاسی ، بیشترین و بزرگترین قسمت از مدار چاپی می باشد که بعنوان زمین مدار (GND)در نظر گرفته می شود ،

برای عیب یابی هم معمولا این قسمت را بعنوان سیم منفی پراب در نظر گرفته و ولتاژ بخش های مختلف را نسبت به اندازه گیری می کنند

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
428
1,109
55
کبودراهنگ همدان
با سلام خدمت دوستان و همکاران بلخصوص اساتید گرامی.
میخواستم بدونم با توجه به اینکه سالیان زیادی از این تایپیک میگذره چرا چندسالیست از پاسخگویی جناب رجبی در این تایپیک بی بهره ایم؟
مگه نه اینه که این تایپیک مهم و بازدید زیاد داره
ایا تبدیل پاور به منبع تغذیه متغیر از اول درست بوده یا نه در حد یک کار ازمایشگاهی است و بدرد روی میز یک تعمیرکار نمیخوره!
ای کاش اقای رجبی پاسخ بدهند که بعد این مدت سال با توجه به پیشرفت و تجربه بیشتر باز هم این منبع تغذیه را ایده ال میدونن یا مشکلاتی داره که دیگه جوابی از ایشون در این تایپیک دیده نمیشه

با سلام

بنده چند پاور را بصورت آزمایشی و با توجه به راهنمایی ها و توصیه های ارایه شده در تاپیک انجمن تغییراتی دادم ولی نتیجه نگرفتم !

دلایل عدم موفقیت

1- پاورها در مدل ها و اشکال مختلف مربوط به شرکت های مختلف بود و هر بار که می خواستم پاوری را آزمایش کنم . مجبور بودم دیتاشیت

آن را بدست آورده و از صفر تا 100 کار را انجام بدم که نتیجه کار یکسان از آب در نمی آمد

2- سیم های خروجی پاور که شامل نارنجی 3.3 ولت و قرمز 5 ولت و زرد 12 ولت و ... دست و پا گیر بودن و مجبور بودم تمام آنها را قطع کرده

و چهره ناخوشایندی به مدار می داد و آدمو از ادامه کار دلسرد می کرد

3 - با توجه به قاب پاور که داد میزنه شما عملا هیچ کاری انجام نداده و فقط بعنوان یه قطعه ضایعاتی با چند ولوم و ... یه پاور یک میلیونی داشته باشین !!!

4 - سیم بندی سیم های خروجی ترانس چاپر معمولا با هم تفاوتهای اساسی دارن و اجازه نمیدن شما تغییرات دلخواه را روی آنها انجام بدین و بطور کامل پاور از کار می افتن

بهمین دلیل اینجانب بنا رو بر این گذاشتم که یه پاور طراحی کنم که قطعات آن از پاور مستعمل باشد و مونتاژ وامتحان آن ساده باشد ، مورد اول که فعلا شکست خورده !
p3.png
ولی به محض نتیجه گیری و جواب مثبت تمام مراحل صفر تا 100 آن را جهت تشکر از اساتید بزرگوار مخصوصا جناب مهندس غزال و جناب مهندس رجبی ،
p2.png
در تاپیک قرار میدم تا همکاران عزیز بهره وافی را ببرند
p1.png
پیروز و سربلند باشید

آخرین ویرایش:

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
با سلام

بنده چند پاور را بصورت آزمایشی و با توجه به راهنمایی ها و توصیه های ارایه شده در تاپیک انجمن تغییراتی دادم ولی نتیجه نگرفتم !

دلایل عدم موفقیت

1- پاورها در مدل ها و اشکال مختلف مربوط به شرکت های مختلف بود و هر بار که می خواستم پاوری را آزمایش کنم . مجبور بودم دیتاشیت

آن را بدست آورده و از صفر تا 100 کار را انجام بدم که نتیجه کار یکسان از آب در نمی آمد

2- سیم های خروجی پاور که شامل نارنجی 3.3 ولت و قرمز 5 ولت و زرد 12 ولت و ... دست و پا گیر بودن و مجبور بودم تمام آنها را قطع کرده

و چهره ناخوشایندی به مدار می داد و آدمو از ادامه کار دلسرد می کرد

3 - با توجه به قاب پاور که داد میزنه شما عملا هیچ کاری انجام نداده و فقط بعنوان یه قطعه ضایعاتی با چند ولوم و ... یه پاور یک میلیونی داشته باشین !!!

4 - سیم بندی سیم های خروجی ترانس چاپر معمولا با هم تفاوتهای اساسی دارن و اجازه نمیدن شما تغییرات دلخواه را روی آنها انجام بدین و بطور کامل پاور از کار می افتن

بهمین دلیل اینجانب بنا رو بر این گذاشتم که یه پاور طراحی کنم که قطعات آن از پاور مستعمل باشد و مونتاژ وامتحان آن ساده باشد ، مورد اول که فعلا شکست خورده !
مشاهده فایل‌پیوست 184053
ولی به محض نتیجه گیری و جواب مثبت تمام مراحل صفر تا 100 آن را جهت تشکر از اساتید بزرگوار مخصوصا جناب مهندس غزال و جناب مهندس رجبی ،
مشاهده فایل‌پیوست 184054
در تاپیک قرار میدم تا همکاران عزیز بهره وافی را ببرند
مشاهده فایل‌پیوست 184055
پیروز و سربلند باشید

تشکر از شما بابت این همه تلاش و پشتکار
منم خیلی دوست داشتم که منبع تغذیه پاور رو بشه به شکلی ساده و کارامد متغیر کردش...
ولی با توجه به فرمایشات جناب استاد غزال عزیز از این کار منصرف و دلسرد شدم. چون ایشون میگن که منابع تغذیه سوئیچینگ بدرد روی میز کار نمیخوره و هر منبع تغذیه سوئیچینگ برای هدف خاصی طراحی میشه و منابع تغذیه سوئیچینگ دارای نویز و ارتعاشات زیادی هستند که روی مصرف کننده صدمات زیادی وارد میکنند.
از این رو توصیه میکنم قبل از انجام این همه زحمت مواظب باشین زحماتتون هدر نره
و من هم برای همین میخواستم خود جناب استاد رجبی یه متن بروزی بزارن ببینیم با گذشت این همه سال از شروع این تایپیک هنوز هم این منبع رو ایده ال میدونن یا معایبی داره و از ادامه بحث منصرف شده اند...!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
تشکر از شما بابت این همه تلاش و پشتکار
منم خیلی دوست داشتم که منبع تغذیه پاور رو بشه به شکلی ساده و کارامد متغیر کردش...
ولی با توجه به فرمایشات جناب استاد غزال عزیز از این کار منصرف و دلسرد شدم. چون ایشون میگن که منابع تغذیه سوئیچینگ بدرد روی میز کار نمیخوره و هر منبع تغذیه سوئیچینگ برای هدف خاصی طراحی میشه و منابع تغذیه سوئیچینگ دارای نویز و ارتعاشات زیادی هستند که روی مصرف کننده صدمات زیادی وارد میکنند.
از این رو توصیه میکنم قبل از انجام این همه زحمت مواظب باشین زحماتتون هدر نره
و من هم برای همین میخواستم خود جناب استاد رجبی یه متن بروزی بزارن ببینیم با گذشت این همه سال از شروع این تایپیک هنوز هم این منبع رو ایده ال میدونن یا معایبی داره و از ادامه بحث منصرف شده اند...!

درود

ضمن تشکر بابت توجهات شما.
متاسفانه شما همیشه صفر و یک نتیجه میگیری .
منابع سوئیچینگ برای امور پژوهشی و تعمیر الکترونیک نامناسب است اما نگفتم برای هیچ هدفی به درد نمیخوره .
اتفاقا تاکید کردم برای امور الکتریکی بسیار ایده آل و حتی بهتر است زیرا با مشکلات حرارت و حجم و وزن زیاد مواجه نیستیم و هیچ ضرری برای لوازم و المان های الکتریکی مانند هیتر و اتو و المنت و لامپ و امثالهم نداره .

برای امور پژوهشی و تعمیرات الکترونیک ، آلودگی محیط از نظر نویز فوق العاده مهم است و باید در محیطی عاری از آلودگی اقدام به پژوهش و یا تعمیر کنیم ، هرچند بسیاری از دستگاه ها دارای منابع سوئیچینگ هستند و محیط را آلوده میکنند اما چاره ای در این خصوص نداریم و باید چنین آلودگی های رو تحمل کنیم ، اما نباید خودمان به شدت آلودگی دامن بزنیم .

در یک محیط آلوده ، آزاد کردن گیت فت منجر به فعال شدن فت میشه و سیگنال کافی از محیط دریافت میکنه و روشن میشه و کلیه معادلات علمی و تجربی رو بهم میریزه و قس علیهذا.

سپاس

آخرین ویرایش:

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,208
2,939
با عرض ادب به همکار گرامی استاد غزال
من مخالف 100 در صدی استفاده از تغذیه های سوئیچینگ در بردهای الکترونیکی به خصوص در تعمیر گاه هستم بخصوص نوع ارزان قیمت و چینی ان که متداول شده است سوئیچینگ اصلی حدود 2 الی 3 ملیون تومان است و چینی حدود 180 الی 230 هزار است
اکثر این برد ها توسط سوئیچنگها از بین رفته و باعث شده به عنوان اوراقی مصرف کنم
من فقط از سوئیچینگ ها برای لامپ یا ال ای دی استفاده میکنم

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

mahdi_gholam

کاربر vip
کاربر
2017-08-03
17
18
سلام دوستان
من تونستم با نقشه ک گذاشته شده خروجی 1.2 تا 14 بگیرم ولی بیشتر از 14 محافظ مدار عمل می‌کرد و خاموش میشد با کمی تست و دستکاری در ای سی lm339 توانستم قسمت ک اجازه زیاد شده ولتاژ میشود را پیدا کنم و آن را از مدار حذف کردم حال من یک پاور دارم با ولتاژ 1.2 تا 29 ولت متغیر با محافظت اتصال کوتاه
با تغییر دادن lm339 قسمت محافظت در برابر اتصال کوتاه حذف نگردید ولی قسمت محافظت در برابر ولتاژ زیاد حذف گردید

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
سلام دوستان
من تونستم با نقشه ک گذاشته شده خروجی 1.2 تا 14 بگیرم ولی بیشتر از 14 محافظ مدار عمل می‌کرد و خاموش میشد با کمی تست و دستکاری در ای سی lm339 توانستم قسمت ک اجازه زیاد شده ولتاژ میشود را پیدا کنم و آن را از مدار حذف کردم حال من یک پاور دارم با ولتاژ 1.2 تا 29 ولت متغیر با محافظت اتصال کوتاه
با تغییر دادن lm339 قسمت محافظت در برابر اتصال کوتاه حذف نگردید ولی قسمت محافظت در برابر ولتاژ زیاد حذف گردید

سلام خسته نباشید ...چون همه نظرات رو نخوندم نمیدونم کدوم پاور منظورتون، پاور سویچینگ کامپیوتر محافظ جریان و ولتاژ داره که برای افراد زیاد خوشایند نیست برای ولتاژ متغیر میشه سیم ها رو یکی کرد و اونو به دیمر وصل کرد البته نظر منه و برای جریان اون جریان نوشته شده روی جعبه عملا قابل استفاده نیست یعنی نهایتا بشه سه امپر کشید حتی با اتصال مثبت و منفی ، که خیلی کمه برای از کار انداختن محافظ جریان پایه ۴ ایسی ۴۹۴ یا ۷۵۰۰ رو از مدار خارج و با یه مقاومت ۲.۲ کیلو اهمی به منفی مدار وصل میکنیم بدین ترتیب دیگه محدودیتی برای جریان کشی وجود نداره اما با یه اشتباه پاور میسوزه ....یه سوال میمونه فیوز ۱۰ تا ۱۵ آمپری میتونه جلوی اسیب به مدار رو بگیره یا نه ؟.

بالا