آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار ساده و همه کاره با آب امب

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
استاد گرامی جناب غزال
من خازنهای 105 و 155 رو سری کردم در حالتی که با آداپتور تست کردم زینر بازهم در حالتی که رله وصل نیست داغ میشه اما با برق شهری هنوز تست نکردم . نظرتون چیه ؟؟؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام
استاد گرامی جناب غزال
من خازنهای 105 و 155 رو سری کردم در حالتی که با آداپتور تست کردم زینر بازهم در حالتی که رله وصل نیست داغ میشه اما با برق شهری هنوز تست نکردم . نظرتون چیه ؟؟؟؟
با تشکر

دوست خوبم
سلام
نظرم اینه که باز هم بمیزان لازم ، مطالعه توجه نفرمودید
لااقل با مشاهده اشکال ، به مطالعه و برداشت خود از عرایضم تردید کنید و مجددا پست ها را مطالعه فرمایید تا ناگزیر به تکرار مکررات نگردم

اولا در انتهای پست قبل نکته ای را عرض کردم که شرح زیر کپی آن است

درصورت استفاده از آداپتور نیازی به زینر نیست ولی میتواند نقش محافظتی ایفا کند و لذا ولتاژ آداپتور باید اندکی کمتر از 12 ولت باشد که زینر غیر فعال شود

بنابرین اگر مطلب فوق را مطالعه میفرمودید درصورت استفاده از آداپتور باید یکی از دو روش زیر را استفاده میکردید
یا باید زینر را خارج میکردید
یا باید ولتاژ آداپتور را اندکی کمتر از ولتاژ زینر تنظیم میکردید ( مثلا 11 ولت ) تا زینر غیرفعال شود و فقط نقش محافظتی داشته باشد

و لذا زینری که داغ میکند فعال است و بنابرین ولتاژ آداپتور کمتر از 12 نیست

ثانیا خازنهای سری موصوف درصورت استفاده از آداپتور نقشی ندارند که با تغییر آنها انتظار کاهش حرارت زینر یا هر انتظار دیگری داشته باشید

خازنهای موصوف در این مدار صرفا جهت تهیه ولتاژ 12 ولت از برق شهر قابل استفاده است و لذا اگر از برق شهر استفاده نکنید خازن 100000 میکرو و خازن 105 و خازن صفر فرقی ندارند و موجب تغییرات و واکنشی در این مدار نمیشود

نتیجه
1- درصورت استفاده از آداپتور ، زینر را خارج کنید و یا ولتاژ آداپتور را اندکی کمتر از 12 ولت کنید

2- درصورت استفاده از برق شهر
یا زینر قویتر تهیه کنید
یا از چند زینر 1 وات سری که جمعا 12 ولت شود استفاده کنید
یا از رگلاتور استفاده کنید
یا از ترانزیستو.ر تقویت زینر استفاده کنید
و یا با کاهش تدریجی ظرفیت خازن موصوف به مقدار ایده آل دست یابید یعنی بتدریج خازن را کوچک و کوچکتر کنید تا مرز کاهش ولتاژ زینر را بدست آورید

مثلا اگر دیدید با 1 و 8/ و 7/ و 6/ و 5/ میکرو ، ولتاژ زینر درحال فعالیت رله همان 12 ولت است ولی با 4/ میکرو ، 11 ولت شد
بنابرین خازن ایده آل 5/ میکرو است

این روش را روش سعی و خطا میگویند و بسیار معتبرتر از محاسبات علمی است و تنها عیب این روش آنست که غالبا برای رسیدن به نقطه ایده آل نیاز به زمان بیشتری دارید

اگر دقیق تر مطالعه می فرمودید بسیار سریع و ساده حل مبشد
سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
ضمن تشکر از توضیحات اضافی که مجبور شدید بابت بی دقتی بنده دوباره اونها رو ذکر کنید.
استاد زینری که من استفاده کردم 12 ولت 1 وات هست .
اگر درست متوجه شده باشم :
من باید ظرفیت خازن رو بیارم پایین تا جایی که ولتاژ دقیقا" 12 ولت روی زنر بیفتد
درسته ؟؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام
ضمن تشکر از توضیحات اضافی که مجبور شدید بابت بی دقتی بنده دوباره اونها رو ذکر کنید.
استاد زینری که من استفاده کردم 12 ولت 1 وات هست .
اگر درست متوجه شده باشم :
من باید ظرفیت خازن رو بیارم پایین تا جایی که ولتاژ دقیقا" 12 ولت روی زنر بیفتد
درسته ؟؟؟
با تشکر

سلام
دوست عزیزم
خیر اگر ظرفیت خازن را کم نکنید هم ولتاژ زینر همان 12 ولت است و کم و زیاد کردن ظرفیت خازن سری در مقدار جریان زینر موثر است ( مگر آنکه خازن را خیلی کوچک کنید که دراینصورت ولتاژ زینر هم کمتر از 12 میشود)

درواقع هرچه خازن کوچکتر باشد جریان کمتری از زینر عبور میکند و عمر آن بیشتر میشود اما جریاندهی آن هم کم میشود(البته اگر خیلی کوچک باشد ولتاژ هم کمتر از 12 میشود ) و لذا باید مقدار مناسبی پیدا کنیم که نه سیخ بسوزد و نه کباب

یعنی اگر ظرفیت خازن را خیلی کوچک کنیم درست است که زینر مادام العمر میشود ولی جریاندهی هم خیلی کم میشود و حتی ولتاژ زینر کمتر از 12 ولت میگردد

و اگر ظرفیت خازن خیلی بزرگ باشد درست است که جریاندهی خیلی خوبی داریم ولی زینر خیلی زود میسوزد لذا باید کوچکترین خازنی که جریان لازم را مهیا کند پیدا کنیم که هم با کمبود جریان و ولتاژ مواجه نشویم و هم عمر سیستم را ماکزیمم کرده باشیم

احتمالا حدود 5/ یا همان 63/ میکرو مناسب است و درغیراینصورت از روش سعی و خطا که عرض کردم جهت دستیابی به مقدار ایده آل استفاده کنید

خازن ایده آل در این مدار کوچکترین خازن ممکن است که اشکال و اختلالی در مدار ایجاد نکند و اگر آنرا کوچکتر کنید مدار مختل شده و بدرستی کار نکند

همانگونه که مکررا عرض شد مثلا اگر با 1 و 9/ و ..... و 5/ میکرو بخوبی کار میکند و با 4/ میکرو مختل میشود (و یا ولتاژ زینر کم میشود) دراینصورت کوچکترین و لذا ایده آلترین خازن برای این مدار 5/ میکرو است و با 5/ میکرو عمر سیستم و بویژه زینر بسیار زیاد میشود
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام
استاد عزیز جناب غزال
اگر بخوام از رگولاتور 7812 استفاه کنم آیا باید قبل از زینر قرار بگیره؟؟؟

سلام
دوست عزیزم
پاسخ این سوال را هم در بند 2 پست 45 داده ام که کپی آن تقدیم میگردد

2 - میتوانید از زینر حدود 30 ولت استفاده کنید و پس از زینر از رگلاتور 12 ولت استفاده کنید

بواسطه همین مشکلاتی که ملاحظه میفرمایید در بدو امر توصیه کردم از تغذیه بدون ترانس استفاده نکنید ولی حالا که اقدام کرده اید به فال نیک بگیرید و مطمئن باشید به نحو ایده آلی موفق میشوید و مطالب تازه ای می آموزید

ولی گزارشی از اقدامات خود ندادید که ایراد کار شما را برطرف کنم
لذا با اطمینان کامل راه خود را ادامه دهید و روشی که توصیه کردم اجرا و گزارش مربوطه را اعلام کنید من هم قول میدهم به مطلوب خود دست می یابید

بفرمایید با 63/ میکرو (105 سری با 155 ) ولتاژ زینر چقدر است و آیا باز هم زینر داغ میکند یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
بفرمایید با 63/ میکرو (105 سری با 155 ) ولتاژ زینر چقدر است و آیا باز هم زینر داغ میکند یا نه ؟

سپاس

سلام به استاد عزیزم جناب غزال
استاد گرامی با توجه با سایز جعبه امکان استفاده از ترانس برام وجود نداره لذا فکر می کنم ساخت مبدل 220 به 12 ولتی که انجام دادم به صرفه تر از ترانس هم باشد.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
با خازن 0.63 میکرو درحالت غیر فعال بودن رله ولتاژ بین 12.9 تا 13.1 ولت تغییر می کند
و در حالت فعال بودن رله ولتاژ بین 9 تا 9.2 ولت متغییر است .
در حالت غیر فعال بودن رله بین انگشت اشاره و بدنه دیود زنر یک کاغذ قرار دادم و حدود یک دقیقه دستم روی دیود بود ولی داغ شدن رو حس نکردم.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
سلام به استاد عزیزم جناب غزال
استاد گرامی با توجه با سایز جعبه امکان استفاده از ترانس برام وجود نداره لذا فکر می کنم ساخت مبدل 220 به 12 ولتی که انجام دادم به صرفه تر از ترانس هم باشد.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
با خازن 0.63 میکرو درحالت غیر فعال بودن رله ولتاژ بین 12.9 تا 13.1 ولت تغییر می کند
و در حالت فعال بودن رله ولتاژ بین 9 تا 9.2 ولت متغییر است .
در حالت غیر فعال بودن رله بین انگشت اشاره و بدنه دیود زنر یک کاغذ قرار دادم و حدود یک دقیقه دستم روی دیود بود ولی داغ شدن رو حس نکردم.
با تشکر

سلام
دوست عزیز و با پشتکار
اگر زودتر گزارش میفرمودید در ابتدای امر حل میشد
مشکل شما در رله است که قطعا از رله نامناسب با آمپر غیر اصولی و غیرضروری استفاده کرده اید

با توجه به تغذیه خازنی مجاز به استفاده از رله آمپر بالا نیستید البته با تغییرات جزئی میتوانید از همین تغذیه برای رله 1000 آمپری هم استفاده کنید (بدون ترانس )
شما فرمودید این مدار را برای روشن کردن لامپ نیاز دارید
ولی رله ای که انتخاب کردید جریان دهها لامپ 20 وات را تامین میکند و لذا بوبین رله شما آمپری نیاز دارد که تغذیه کنونی قادر به تامین آن نیست

و این مشکل با دو روش زیر بسادگی قابل حل است

1- رله کوچک ( اندازه رله مودم ) حدود 1 آمپر جایگزین کنید که آمپر کمی هم نیست و میتواند 10 لامپ 20 وات را روشن کند و در اینصورت میتوانید 63/ را باز هم کوچکتر کنید

اگر رله 12 ولت کوچک پیدا نکردید هر رله ای کمتر از 12 ولت هم با یک مقاومت سری ( حدود 20 الی 470 اهم ) قابل استفاده است
بطوریکه ابتدا مقاومت آزمایشی ( حدود 20 الی 470 اهم ) را با رله ( مثلا 5 ولتی ) سری کنید و به 12 ولت متصل کنید و ولتاژ دو سر رله را اندازه گیری کنید
اگر 5 ولت بود همان مقاومت سری مناسب و ایده آل است

2- ازآنجاکه باید ولتاژ تغذیه آی سی ثابت باشد (تغییرات 5/ ولت اشکالی ندارد ) و وظیفه رله برقراری کنتاکت است و ولتاژ اعمالی در صورت عمل کردن رله چندان مهم نیست

یعنی اگر رله 12 ولت با 7 ولت هم عمل کند هیچ اشکالی نداردکه با 7 ولت فعال شود و اساسا رنج تغییرات ولتاژ بوبین روی برخی از رله ها درج میشود

لذا همین رله ای که دارید را با ماکزیمم مقاومت سری کنید مثلا اگر با 47 اهم هم فعال میشود ولی با مقاومت بالاتر عمل نمیکند مقاومت 47 مناسب است و به ولتاژی که به رله میرسد توجه نکنید

دراینصورت ببینید اگر با این مقاومت سری ( مناسب ) ولتاژ آی سی تغییر چندانی نمیکند از همین رله هم میتوانید استفاده کنید

ضمنا اگر نیاز به جریان های بسیار زیاد هم داشته باشید با تغییرات ناچیزی قابل حصول است مثلا جریان بوبین رله 1000 آمپری را از برق شهر و از طریق کنتاکت این رله کوچک تامین کنید ( بعبارتی رله کوچک باید جریان بوبین رله بزرگ را مستقیما از برق شهر تامین کند که تغذیه را متاثر نکند)

و البته طراحی با یک رله ( بدون رله کوچک ) هم مقدور است و نیاز به کمی تامل و صرف وقت دارد که مورد نیاز شما نیست و زحمت بی حاصل است

فقط گزارش کنید تا بسرعت حل شود
سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
لذا همین رله ای که دارید را با ماکزیمم مقاومت سری کنید مثلا اگر با 47 اهم هم فعال میشود ولی با مقاومت بالاتر عمل نمیکند مقاومت 47 مناسب است و به ولتاژی که به رله میرسد توجه نکنید

دراینصورت ببینید اگر با این مقاومت سری ( مناسب ) ولتاژ آی سی تغییر چندانی نمیکند از همین رله هم میتوانید استفاده کنید
سپاس

استاد عزیز
رله ای که من استفاده کردم 12 ولت 10 آمپر هست بازم رله تو وسایلم دارم اما 30 ولت هست و دوکنتاکت . و یک رله هم پیدا کردم که 12 ولت 20 آمپر هست ولی جثه کوچکتری داره به هر حال ....من روش دوم رو اجرا می کنم و نتیجه رو گزارش می کنم
فقط یک سوال من اون مقاومت مثلا" 47 اهم رو با پایه بوبین رله که ولتاژ مثبت بهش میرسه سری کنم ؟؟؟
سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام مجدد
استاد من مقاومتی رو که فرمودید با پایه بوبین رله که به ولتاژ مثبت وصل میشه سری کردم .
با چند تا مقاومت تست کردم
100 - 150 - 220 - 260 و 330 اهم
در بین اینها 100 اهم خوب جواب میده . 150 اهم هم با یک تاخیر چند میلی ثانیه رله رو وصل میکنه ولی 100 اهم سریع رله رو وصل میکنه . بقیه مقاومت ها هم رله رو فعال نکردند پی با این حساب بین 100 و 150 اهم کدوم رو با بوبین رله سری کنم؟؟
ضمنا" یادآور شوم با مقاومت 150 اهم سری با رله :
ولتاژ زنر ( همون ولتاژ پایه 7 آیسی ) در حالت غیر فعال بودن رله همون 12.9 تا 13 ولت بود و در حالت فعال بودن رله 10.8 تا 11 ولت بود.
با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا