آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار ساده و همه کاره با آب امب

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد عزیز
رله ای که من استفاده کردم 12 ولت 10 آمپر هست بازم رله تو وسایلم دارم اما 30 ولت هست و دوکنتاکت . و یک رله هم پیدا کردم که 12 ولت 20 آمپر هست ولی جثه کوچکتری داره به هر حال ....من روش دوم رو اجرا می کنم و نتیجه رو گزارش می کنم
فقط یک سوال من اون مقاومت مثلا" 47 اهم رو با پایه بوبین رله که ولتاژ مثبت بهش میرسه سری کنم ؟؟؟
سپاس

سلام دوست خوبم
اینکه مقاومت با کدام پایه رله سری بشه تفاوتی نمیکنه درواقع پایه دیگر و انتهای مقاومت را باید بعنوان رله فرض کنید و اصولا در کلیه مدارهای سری اینکه اول کدام و دوم کدام باشد فرقی ندارد

فقط باید به این نتیجه منتهی شود که با کوچکترین خازن ، همیشه ولتاژ آی سی تقریبا ثابت باشد ( با خطای 5/ ولت ) و رله هم عمل کند همین

همانطور که پیش بینی کردم رله شما آمپر بسیار بالایی دارد (10 آمپر) تقریبا برق یک ساختمان را تامین میکند
منظورم از کوچکی رله ، جثه آن نیست بلکه توانایی آن مورد نظر است که رله مودم مناسب است
و لذا بدیهی است که بوبین رله 20 آمپری جریان بیشتری می طلبد و بدتر میشود هرچند جثه کوچکتری داشته باشد

در تغذیه ترانسی مجاز به استفاده از هر رله ای متناسب با تغذیه هستید ولی در این تغذیه باید از رله 1 آمپری و خیلی ظریف که بوبینش جریان کمی نیاز دارد استفاده کنید و یا با روشی که عرض کردم

هرچند رله 10 آمپر خیلی قوی است و با زحمت به مقصود میرسید و بهتر است رله حدود 1 آمپر تهیه کنید ولی اگر اصرار به استفاده از همین رله دارید یک مقاومت 200 اهم با پایه مثبت رله سری کنید و مثبت یک خازن 1000 میکرو به پایه مثبت رله متصل کنید (اینجا بدلیل وجود خازن موازی ، محل مقاومت مهم است و باید مقاومت روی پایه مثبت رله متصل شود و سری با رله محسوب نمیشود )
و منفی خازن را به بدنه یا گراند وصل کنید و نتیجه را اعلام کنید
میدانم فرمودید با 150 بزحمت عمل میکند ولی با 200 اهم و خازن 1000 تست و اعلام کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
ولی اگر اصرار به استفاده از همین رله دارید یک مقاومت 200 اهم با پایه مثبت رله سری کنید و مثبت یک خازن 1000 میکرو به پایه مثبت رله متصل کنید (اینجا بدلیل وجود خازن موازی ، محل مقاومت مهم است و باید مقاومت روی پایه مثبت رله متصل شود و سری با رله محسوب نمیشود )
و منفی خازن را به بدنه یا گراند وصل کنید و نتیجه را اعلام کنید
میدانم فرمودید با 150 بزحمت عمل میکند ولی با 200 اهم و خازن 1000 تست و اعلام کنید

سپاس
سلام استاد عزیز
بابت تاخیر در پاسخ پوزش می خوام شدیدا" مشغول کار پایان نامه ارشد هستم و فرصت تست نداشتم
من با مقاومت 200 اهم تست کردم و خازن 1000 میکرو هم همون جوری که فرمودید در مدار قرار دادم و مدار هم با آداپتور و هم با برق شهری تست شد و کار میکرد اما زنر هنوز هم مقداری داغ میکنه

می تونم دلیل این مقاومت 200 اهم و خازن رو بدونم؟؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام استاد عزیز
بابت تاخیر در پاسخ پوزش می خوام شدیدا" مشغول کار پایان نامه ارشد هستم و فرصت تست نداشتم
من با مقاومت 200 اهم تست کردم و خازن 1000 میکرو هم همون جوری که فرمودید در مدار قرار دادم و مدار هم با آداپتور و هم با برق شهری تست شد و کار میکرد اما زنر هنوز هم مقداری داغ میکنه

می تونم دلیل این مقاومت 200 اهم و خازن رو بدونم؟؟؟
با تشکر

سلام
دوست عزیزم
اگر زینر باز هم داغ میکنه دراینصورت 1 وات نیست و زینر قویتر تهیه کنید
اساسا ولتاژ بالاتر از 12 ولت روی زینر هم حاکی از ضعیفی آن است

اما اینکه رله با 150 اهم بسختی کار میکرد ولی با 200 اهم و خازن موازی خوب کا ر میکنه به این دلیل است که:

150 اهم سری با رله (بدون خازن) برای همیشه ولتاژ را کاهش میدهد و از آنجا که رله با تانی و با زور کار میکرد بدلیل کاهش بیش از حد ولتاژ است

و لذا بدیهی است که با 200 اهم باید خیلی بدتر شود اما با یک کلک مشکل را حل کردیم بطوریکه بعد از 200 اهم یک خازن قرار دادیم

بنابرین زمانیکه رله خاموش است و لذا جریانی از 200 اهمی عبور نمیکند بنابرین ولتاژ دوسر 200 اهمی مساوی است و ماکزیمم ولتاژ یعنی حدود 13 است
زیرا همیشه افت ولتاژ مقاومتها به اندازه RI است واگر I= 0 باشد یعنی اگر جریانی از آن عبور نکند دراینصورت RI= 0 است یعنی افت ولتاژش صفر است و بعبارت دیگر هر ولتاژی در سر مقاومت داشته باشیم در ته آن یا در پایه دیگر آن هم همان ولتاژ را داریم و کم نمیشود

حالا اگر خازن نباشد بمحضیکه رله فعال شود و لذا از مقاومت ، جریانی عبور کند ولتاژ خروجی مقاومت که به رله متصل است افت میکند و از ابتدای فعالیت رله ولتاژ کمی به رله میرسد و رله بی جان و ضعیف عمل میکند

اما با وجود خازن در زمان استراحت رله که حداکثر ولتاژ به رله میرسد ( البته بدنه رله از طریق ترانزیستور قطع است و رله خاموش است ) این ولتاژ ماکزیمم حدود 13 ولت در خازن ذخیره میشود

حالا اگر رله فعال شود (یعنی بدنه اش از طریق ترانزیستور وصل شود ) برای مدت زمانی ولتاژ رله همان 13 ولت است و با قدرت رله را فعال میکند تا اینکه خازن تخلیه میشود و نهایتا بعنوان مثال 6 ولت از طریق مقاومت به رله میرسد که میدان مغناطیسی ناشی از 6 ولت برای نگهداشتن کنتاکت کافیست زیرا کنتاکت مانند لحظه اول دور نیست که قدرت زیادی برای کشیدن و جذب کنتاکت بخواهد و باین ترتیب شاید با 300 اهمی هم کار کند

اگر 5000 اهمی هم استفاده کنید بدلیل وجود خازن که 13 ولت را ذخیره میکند ، دقیقا مانند 200 اهمی در لحظه اول رله با همان قدرت عمل میکند ولی ازآنجاکه پس از تخلیه خازن ، 5000 اهمی ولتاژ ناچیزی مثلا 1 ولت به رله میرساند لذا نمیتواند کنتاکت را نگهدارد و رها میشود

اگر با مقاومت بزرگتر از 200 هم کار کرد میتوانید 63/ میکرو را کوچکتر کنید مثلا 4/ میکرو

زیرا هرچه مقاومت رله بزرگتر باشد میتوانید 63/ را کوچکتر کنید و هرچه 63/ کوچکتر شود ، عمر زینر بیشتر میشود

نتیجه
1- یک مقاومت 200 اهم هم با 63/ سری کنید و تاثیر آنرا بر حرارت زینر اعلام کنید
2- با خازن کوچکتر از 63/ تست کنید ( همچنین مقاومت رله را با بزرگتر از 200 تست کنید )

اطلاعاتی که در این آزمایش لمس کردید با یکسال تحصیل و مطالعه هم بدست نمی آوردید
اینگونه اطلاعات که در عمل بدست می آورید وارد خون میشود و فقط با مرگ انسان خارج میگردد و قدرت منحصر بفردی جهت خلاقیت و ابتکار می بخشد.

این روشی که (با کمک خازن) عرض کردم در هیچ منبع و ماخذی نیست و ابتکاری است و شیرینی الکترونیک هم همین چیزهاست و از هر تفریحی لذیذتر است البته اگر ازدواج نکنی زیرا اینگونه لذتها مایه عذاب خانواده است و یک سیخ کباب را به ارزنده ترین کشفیات ترجیح میدهند

لذا با این علاقه ای که داری هرگز ازدواج دائم نکن

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
نتیجه
1- یک مقاومت 200 اهم هم با 63/ سری کنید و تاثیر آنرا بر حرارت زینر اعلام کنید
2- با خازن کوچکتر از 63/ تست کنید ( همچنین مقاومت رله را با بزرگتر از 200 تست کنید )

اطلاعاتی که در این آزمایش لمس کردید با یکسال تحصیل و مطالعه هم بدست نمی آوردید
اینگونه اطلاعات که در عمل بدست می آورید وارد خون میشود و فقط با مرگ انسان خارج میگردد و قدرت منحصر بفردی جهت خلاقیت و ابتکار می بخشد.

این روشی که (با کمک خازن) عرض کردم در هیچ منبع و ماخذی نیست و ابتکاری است و شیرینی الکترونیک هم همین چیزهاست و از هر تفریحی لذیذتر است البته اگر ازدواج نکنی زیرا اینگونه لذتها مایه عذاب خانواده است و یک سیخ کباب را به ارزنده ترین کشفیات ترجیح میدهند

لذا با این علاقه ای که داری هرگز ازدواج دائم نکن

سپاس
سلام
استاد با این وضعیت کنونی فکر نکنم دیگه جوونی بتونه ازدواج کنه
ولی خودمونیم عجب کلکی زدید خیلی لذت بردم و یه چیز دیگه یاد گرفتم.
عرض به خدمتتون که :
من خازن 0.68 میکرو دارم به نظرم مقدار مقاومت 200 اهم رو کم کنم مثلا" 100 اهم یا پایین تر و به جاش از خازن 0.68 میکرو استفاده کنم نظرتون چیه ؟؟؟
راستی الان یک مقاومت 20 اهم با خازن سری هست به نظرتون مقدارش رو افزایش بدم ؟؟
نقشه مدار :

پیوست‌ها

• 52.1 کیلوبایت بازدیدها: 194

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
استاد با این وضعیت کنونی فکر نکنم دیگه جوونی بتونه ازدواج کنه
ولی خودمونیم عجب کلکی زدید خیلی لذت بردم و یه چیز دیگه یاد گرفتم.
عرض به خدمتتون که :
من خازن 0.68 میکرو دارم به نظرم مقدار مقاومت 200 اهم رو کم کنم مثلا" 100 اهم یا پایین تر و به جاش از خازن 0.68 میکرو استفاده کنم نظرتون چیه ؟؟؟
راستی الان یک مقاومت 20 اهم با خازن سری هست به نظرتون مقدارش رو افزایش بدم ؟؟
نقشه مدار :

سلام
دوست عزیزم
شما لطف دارید
در پست قبلی فرمودید زینز با خازن 63/ کمی داغ میکنه پس اگر زینر قویتر ندارید و میخواهید از همین زینر استفاده کنید باید بدانید که با خازن بزرگتر بیشتر داغ میکنه با مقاومت بزرگتر از 20 اهم (بجای 20 اهم سری با خازن ) تست کنید ( تا 200 اهم ) اگه با 200 اهم (سری با 63/ ) کار کنه ایده آله

با 63/ نباید زینر داغ کنه مگر کوچکتر از 1 وات باشه
درهرصورت میتوانید با سعی و خطا مقادیر ایده آل را بدست آورید
من تردید ندارم که زینر شما مناسب نیست و اگه 1 وات باشه داغ نمیکنه زینر شما باید دو یا سه برابر چاقتر از 1N4148 باشه

سپاس

arash&l

کاربر
2013-09-29
84
235
سلام
سوالی که از استاد غزال عزیز دارم اینه که چطور میشه بدون استفاده از ترانس ولتاژ دلخواه رو تولید کرد؟
مثلا تو همین مدار بدون استفاده از ترانس ولتاژ 12 ولت تولید شده و یا در خیلی از تغذیه ها دیدم که ولتاژ AC بعد از پل دیود به خازن رفته و ولتاژ مورد نیاز مدار رو تولید کرده و تنها نکته ای که من فهمیدم اینکه این ولتاژ(مقدارش) با توجه به ظرفیت خازن بزرگ ورودی متفاوت بوده
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
سوالی که از استاد غزال عزیز دارم اینه که چطور میشه بدون استفاده از ترانس ولتاژ دلخواه رو تولید کرد؟
مثلا تو همین مدار بدون استفاده از ترانس ولتاژ 12 ولت تولید شده و یا در خیلی از تغذیه ها دیدم که ولتاژ AC بعد از پل دیود به خازن رفته و ولتاژ مورد نیاز مدار رو تولید کرده و تنها نکته ای که من فهمیدم اینکه این ولتاژ(مقدارش) با توجه به ظرفیت خازن بزرگ ورودی متفاوت بوده
با تشکر

سلام

همونطور که با یک مقاومت و زینر میتونی هر ولتاژی را از برق شهر و پس از بریج بسازی مثلا بعد از بریج
مقاومت 47 کیلو اهم و زینر 6 ولت ، ولتاژ 6 ولت میده
مقاومت 47 کیلو اهم و زینر 9ولت ولتاژ 9ولت میده
مقاومت 47 کیلو اهم و زینر 12ولت ولتاژ 12 ولت میده

یعنی مقاومت موجب افت ولتاژ و زینر موجب تثبیت ولتاژ میشه که همیشه ثابت بمونه

حالا ازآنجا که خازن ها هم نوعی مقاومت هستند لذا میتونه بجای مقاومت موجب افت ولتاژ بشه که مقاومتشون بستگی به ظرفیت و فرکانس داره
و همانطور که در تاپیک زیر توضیح دادم و بهتره مطالعه کنی
http://www.irantk.ir/irantk36376/

در فرکانس 50 هرتز

خازن 1 میکرو ------- مقاومتش 3000 اهم است
خازن 10میکرو ------- مقاومتش 300 اهم است
خازن 100 میکرو ---- مقاومتش 30 اهم است
خازن 1000 میکرو --- مقاومتش 3 اهم است

حالا خازن را ثابت فرض میکنیم و فرکانس را تغییر میدهیم بعنوان مثال

خازن 1 میکرو

در فرکانس 0 (dc)-------- مقاومتش بینهایت اهم است یعنی dc را بهیچ وجه عبور تمیده
در فرکانس 50 -------- مقاومتش 3000 اهم است
در فرکانس 500 ------ مقاومتش 300 اهم است
در فرکانس 5000 ---- مقاومتش 30 اهم است
در فرکانس 50000 -- مقاومتش 3 اهم است

بنابرین خازن ا میکرو در فرکانس 50 تقریبا 3000 اهم است و شبیه مقاومت 3000 اهمی موجب افت ولتاژ میشه و زینر هم موجب تثبیت ولتاژ

اما خازن نسبت به مقاومت مزیتی داره که داغ نمیشه و اگه در برخی از جریانها و فرکانس ها کمی گرم میشه بدلیل مقاومت ناخواسته ای است که در تمام قطعات وجود داره ولی چون این مقاومت ناخواسته کوچیکه بنابرین بسیار کمتر داغ میکنه و لذا تلفات انرژی در خازنها بسیار ناچیزه

اما مقاومت اهمی ذاتا حرارت زاست و بهمین علت در هیتر از مقاومت اهمی (المنت) استفاده میشه نه از خازن و سلف

ضمنا ظرفیت خازن هیچ ارتباطی با ولتاژ خروجی نداره
یعنی در مدار مقاومت و زینر سری با یک مقاومت 47 یا 100 کیلو میتونی هر ولتاژی بسازی و کافیه زینر مربوطه را استفاده کنی اما تفاوت 6 ولتی که با 47 کیلو میسازی با 6 ولتی که با 100 کیلو میسازی اینه که 47 کیلو میتونه جریان بیشتری بده و مثلا 3 تا لامپ 6 ولت را میتونه روشن کنه ولی با 100 کیلو فقط یک لامپ 6 ولتی روشن میشه

در خازن هم همینطوره و میتونی با خازن 1 میکرو و یا 1/ میکرو یا هر خازن دیگری هر ولتاژی مثلا 6 ولت بسازی ولی خازن 1 میکرو جریان بیشتری نسبت به 1/ میکرو میده و میتونه لامپ های 6 ولتی بیشتری را روشن کنه
البته اگه خازن بزرگتر ( مقاومت کمتر ) بشه باید زینر هم قویتر باشه ( مثلا برای 1/ میکرو ، زینر 6 ولت 1 وات و برای 1 میکرو زینر 6 ولت حدودا 3 وات میخواد )

اگه منظورتو نفهمیدم و یا متوجه نشدی یا پاسخ نگرفتی اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

arash&l

کاربر
2013-09-29
84
235
سلام
مثل همیشه عالی استاد غزال
مقادیر خازن که در بالا نوشتید طبق فرمول Xc=1/2(3.14)fc درسته؟
یعنی مهمترین پارامتری که در استفاده از خازن ها مورد توجه هست مقاومت اونه نه ظرفیتش؟
و اگه خازن در برق DC مقاومتش بی نهایت هست پس خازن های smd که در همه مدارات در اطراف ICها و دیگر قطعات هست وظیفشون چیه
در مورد مقاومت ها که گفتید:میشه هر ولتاژی باهاشون بسازی چطور میشه با یه مقاومت 47کیلو هم 6ولت هم 9ولت و هم 12 ولت ساخت.این وسط مقاومت رو ولتاژ تاثیر میزاره یا جریان؟
ببخشید اگه زیاد شد
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
مثل همیشه عالی استاد غزال
مقادیر خازن که در بالا نوشتید طبق فرمول Xc=1/2(3.14)fc درسته؟
یعنی مهمترین پارامتری که در استفاده از خازن ها مورد توجه هست مقاومت اونه نه ظرفیتش؟
و اگه خازن در برق DC مقاومتش بی نهایت هست پس خازن های smd که در همه مدارات در اطراف ICها و دیگر قطعات هست وظیفشون چیه
در مورد مقاومت ها که گفتید:میشه هر ولتاژی باهاشون بسازی چطور میشه با یه مقاومت 47کیلو هم 6ولت هم 9ولت و هم 12 ولت ساخت.این وسط مقاومت رو ولتاژ تاثیر میزاره یا جریان؟
ببخشید اگه زیاد شد
با تشکر

سلام
دوست خوبم اگه اشکال و ایرادی بنظرتون میرسه ممنون میشم مطرح کنید
لذا چرا تصور میکنید مقادیر مقاومت خازنهایی که ذکر کردم درست نیست

بله مقاومت خازنی طبق همین فرمول Xc=1/2(3.14)fc محاسبه میشه و منم همینکارو کردم

اساسا هویت هر خازنی به ظرفیت اون خازنه و ظرفیت خازن در فرمولی که فرمودید یکی از پارامترهای تعیین کننده مقاومت خازنه

ظرفیت و مقاومت مستقل نیستند که بگیم کدوم مهمه بلکه مقاومتش وابسته به ظرفیتشه

خازنهای اطراف آی سی لزوما دارای وظیفه یکسانی نیستند اما اگر منظورتون خازن متصل به تغذیه آی سی است وظیفه حذف نویز را بعهده دارند یعنی در قبال dc بی تاثیرند اما ازآنجاکه از طریق تغذیه dc نویز و فرکانسهای مزاحم وارد آی سی میشه و خرابکاری میکنه لذا این خازنها در قبال فرکانس تبدیل به مقاومت کوچکی میشوند و با غلو میتونیم بگیم این فرکانس های مزاحم را شورت میکنه و میکشه ولی به dc کاری نداره چون مقاومتش در قبال dc بینهایته

میتونی بسادگی این خاصیت را تست کنی

چون پاسخ این سوال مفصله در پست بعدی تقدیم میکنم

سپاس

arash&l

کاربر
2013-09-29
84
235
سلام
استاد اگه جسارت کردم بنده رو ببخشد.
ولی سوال اولی که پرسیدم منظورم رو بد رسوندم و هدف بنده سوال از شما بود(یعنی میخواستم بدونم از این فرمول استفاده کردین)که بعد مطالعه تایپیک تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای به جواب رسیدم
و سوال دوم هم منظورم این بود که وقتی میخواهید از خازنی در مدار استفاده کنید میزان مقاومتی رو که خازن ایجاد میکنه مورد نظر قرار میدهید(که رابطه عکس با ظرفیتش داره) مثلا برای برای خازن صافی هرچه ولتاژ خروجی از پل دیود بیشتر باشه باید از خازن با ظرفیت بیشتر استفاده کرد تا مقاومت کمتری ایجاد کنه و ولتاژ AC رو حذف کنه
حالا چطور باید ظرفیت خازن مورد استفاده رو با توجه به ولتاژ پل دیود محاسبه کنیم؟
بازم ببخشید اگه منظورم رو بد رسوندم
با تشکر

بالا