آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

استاد من با این دانش کم چیزی که به ذهن من می رسه در مورد علت اعمال dc به اولیه ترانسفورمر بصورت قطع و وصل اینه که :
تا اینجا درسته ما ولتاژ برق شهر رو dc کردیم اما قراره فرکانس رو ببریم بالا مثلا" 300هرتز و با استفاد ه از این سوئیچ زنی در اصل در دو سر اولیه ترانسفورمر ولتاژ ac را تداعی می کنیم اما با فرکانس بالا برا همین در ثانویه با تعداد دور کمتر می توانیم ولتاژ بالاتری را داشته باشیم
چیزی همانند موج مربعی داریم اما با فرکانس مثلا" 300 هرتز،در اصل این موج مربعی داری عرض پالسهای برابرنیست چون با کنترل عرض این پالسهاست که میزان ولتاژ خروجی تعیین می شود و یا با کنترل فرکانس این موج

دوباره به همون خاصیتهای سلف و القایی برگردیم اگر صرفا" جریا ن یکنواخت رو به سر اولیه ترانسفورمر اعمال کنیم باید یک ترانس خیلی بزرگ برای گرفتن یه حداقل ولتاژ داشته باشیم اما اگر همین ولتاژ رو متغیر بکنیم همانند موج سینوسی ac، با تعداد دور کمتری و ترانس کوچکتری می تونیم این ولتاژ رو داشته باشیم درسته استاد؟ حال با سوئیچ زنی و بالا بردن فرکانس دیگه بهتر

تشریح شما هم کاملا درسته اما مرتبط با مورد سوال نیست
اگر این سوال بود که چرا فرکانس 50 را بالا میبریم پاسخ شما مرتبط بود

ولی سوال اینه که چرا نمیتونیم ولتاژ DC را به اولیه ترانس متصل کنیم ؟ ( بحث 50 هرتز و علت افزایش فرکانس نیست )

راهنمایی​
قبلا در تاپیکهای دیگری مهمترین رفتار خازن و سلف را تشریح کردم که

در خازن ها هرچه فرکانس و یا ظرفیتش بزرگتر شود مقاومتش (X[SUB]C[/SUB]) کوچکتر میشود
یعنی در فرکانس صفر (DC) مقاومت خازن بینهایت است

و در سلف ها برعکس است
هرچه فرکانس و ظرفیت سلف (ضریب القا) بزرگتر شود مقاومتش (X[SUB]L[/SUB] ) بزرگتر میشود
قوانین ساده فوق بسیار بسیار مهم است و در اغلب تلیل ها قابل استفاده است (علاوه بر خاصیتی که در تاپیک تغذیه بحث کردیم)

قوانین فوق درواقع همین دو فرمول زیر است که فراگیری آنرا ساده میکند ولی برای تعمیرکار واجب هم نیست مستحبه

مقاومت خازن (X[SUB]C[/SUB] ) برابر است با X[SUB]C[/SUB]= 1/6.28 F C یعنی هرچی فرکانس (F ) یا ظرفیت خازن (C ) بیشتر بشه مقاومت خازن کمتر میشه و برعکس

و مقاومت سلف (X[SUB]L[/SUB] ) برابر است با X[SUB]L[/SUB] = 6.28 F L یعنی هرچی فرکانس ( F ) یا ضریب القا ( L ) بیشتر بشه مقاومت سلف هم بیشتر میشه و برعکس ( یعنی اگه کمتر شوند مقاومت سلف هم کمتر میشه )

این دو قانون تحلیل الکترونیک را بسیار ساده میکنه

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

سلام
استاد من یه آزمایش ساده انجام دادم
وقتی به یک ترانسفورماتور 220 به 12 ول رو بصورت برعکس ولتاژ 9 ولت باطری یعنی dc وصل کردم به محضل اتصال و قطع برق در اولیه این ترانسفورماتور جریانی القا و ولتاژی تشکیل می شود و بلافاصله از بین می رود و ولتاژ دوسر اولیه صفر می شود یعنی ما در ثانویه 9 ولت dc رو داری اما در طرف مقابل هیچ ولتاژی نداریم فکرکنم این پاسخ سوال شماست!!!
یعنی ولتاژ dc در ترانسفورماتور ولتاژی را القاء نمی کند!!
در فرمول زیرین هم اگه فرکانس صفربشود مقاومت سلف هم صفر شده و سلف اتصال کوتاه می شود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام
استاد من یه آزمایش ساده انجام دادم
وقتی به یک ترانسفورماتور 220 به 12 ول رو بصورت برعکس ولتاژ 9 ولت باطری یعنی dc وصل کردم به محضل اتصال و قطع برق در اولیه این ترانسفورماتور جریانی القا و ولتاژی تشکیل می شود و بلافاصله از بین می رود و ولتاژ دوسر اولیه صفر می شود یعنی ما در ثانویه 9 ولت dc رو داری اما در طرف مقابل هیچ ولتاژی نداریم فکرکنم این پاسخ سوال شماست!!!
یعنی ولتاژ dc در ترانسفورماتور ولتاژی را القاء نمی کند!!
در فرمول زیرین هم اگه فرکانس صفربشود مقاومت سلف هم صفر شده و سلف اتصال کوتاه می شود

آفرین آفرین

حسب الامر استاد عزیزم جناب آقای خلیلی این پست بصورت راحت الحلقوم تقدیم میگردد (و پست های آتی )

بله کاملا درسته چون اخلاق سلف اینه که هرچی فرکانس کمتر باشه مقاومتش کمتر میشه
پس در فرکانس صفر یا dc مقاومتش صفره یعنی اتصال کوتاه و لذا موجب اتصال کوتاه شدن منبع ولتاژ میشه و دود دستگاه را درمیاره
و البته ولتاژی هم القا نمیکنه زیرا تغییرات جریان نداریم و جریان بینهایت میشود ( بینهایت مقدور ) و نمیتواند بینهایت تر بشود
اگر در لحظه اول می بینیم ولتاژ القا میشود به این خاطر است که در لحظه قطع و وصل باطری ، ضربه درست کرده ایم و اتفاقا فرکانس ضربه ، بینهایت هرتز است و مادر فرکانس هاست لذا بالاترین القا را هم داریم و لذا ولتاژ بینهایت ولت ( بینهایت مقدور ) تولید میشود
( اتصال یا قطع ناگهانی منبع تغذیه که مثلا با کلیدی لامپ آزاد (صفر ولت) را به 10 ولت متصل و یا 10ولت را قطع کنیم ضربه میگویند چون مثل چکش ، شوک میده و یه هو صفر را 10 ولت میکنیم و بالعکس)

بنابرین ملاحظه میکنید دو قانون ساده در اغلب تحلیل ها بکار می آید

هرچه فرکانس و ظرفیت سلف (ضریب القا) بزرگتر شود مقاومتش (XL ) بزرگتر میشود

هرچه فرکانس و یا ظرفیت خازن بزرگتر شود مقاومتش (XC) کوچکتر میشود

مثلا اگر فرکانس ثابت باشد ( مثلا 50 هرتز ) مقاومت خازن های مختلف در این فرکانس بشرح زیر است

در فرکانس 50 هرتز
خازن 1 میکرو ------- مقاومتش 3000 اهم است
خازن 10میکرو ------- مقاومتش 300 اهم است
خازن 100 میکرو ---- مقاومتش 30 اهم است
خازن 1000 میکرو --- مقاومتش 3 اهم است

حالا خازن را ثابت نگه میداریم (مثلا 1 میکرو ) و می بینیم مقاومت خازن 1 میکرو در فرکانس های مختلف بشرح زیر است

خازن 1 میکرو
در فرکانس 0 (dc)-------- مقاومتش بینهایت اهم است یعنی dc را بهیچ وجه عبور تمیده
در فرکانس 50 -------- مقاومتش 3000 اهم است
در فرکانس 500 ------ مقاومتش 300 اهم است
در فرکانس 5000 ---- مقاومتش 30 اهم است
در فرکانس 50000 -- مقاومتش 3 اهم است

ملاحظه فرمودید مثلا اگر سیگنالی دارای ولتاژ AC و DC است و میخواهید فقط AC را عبور دهید ولی از عبور DC جلوگیری کنید

دراینصورت اگر فرکانس 50 هرتز باشد و از خازن سری 1 میکرو استفاده کنید برای AC مقاومتش 3000 اهم است ولی برای DC کاملا قطع است و DC را بهیچ عنوان عبور نمیدهد

اگر میخواهید باز هم مقاومتش برای AC کمتر از 3000 اهم شود میتوانید از 1000 میکرو استفاده کنید که مقاومتش 3 اهم است و با 10000 میکرو 3/ اهم و قس علیهذا

اما اگر فرکانس بالا باشد مثلا 50000هرتز باشد کارمان راحت تر است و با خازن کوچک 1 میکرو مقاومتش 3 اهم میشود و با 10 میکرو مقاومتش 3/ اهم میشود و براحتی AC از آن میگذرد ولی DC بهیچ عنوان نمیگذرد

(برای سهولت کار 3148 اهم را 3000 فرض کردم و .. )

من در اوایل آشنایی با این خاصیت بسادگی و بسیار ارزان بهترین محافظ بلندگو را ساختم و همیشه از آن استفاده میکنم که در تاپیک زیر با عنوان " بسادگی سوختن بلندگو ها را محال کنید " نیز تقدیم کردم
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=30241&p=159409&viewfull=1#post159409
http://www.irantk.ir/irantk30241/#post159409
باز هم بابت پاسخ های هوشمندانه شما سپاسگزارم و ضمنا بخوبی در پیش بینی رفتار و عکس العمل سلف مسلط شده اید

آخرین ویرایش:

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

سلام استاد
من هر چی دارم و یاد گرفتم از برکت صبوری وبزرگواری استاد دانشمندی چون شماست بدون تعارف باید بگم این مطالبتون اینقدر ارزشمند هست و در عین سادگی مفاهیم بنیادین رو به صورت کامل و جامع بیان می کنه که در کمتر جایی میشه پیدا کرد و این نشان از دانش عمیق شما از الکترونیک هست
افتخار میکنم که شاگرد استاد باسوادی چون شما هستم
من از الکترونیک چیز زیادی نمیدونم و هر بار هم خواستم که با خوندن چند کتاب سر از اسرار این علم دربیارم با انبوهی از فرمول ها و کلماتی که شک دارم خود نویسنده شم بدونه چیه چیزی دستگیرم نشده
استاد باز هم از زحماتی که می کشید بینهایت ممنون و سپاسگذارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام استاد
من هر چی دارم و یاد گرفتم از برکت صبوری وبزرگواری استاد دانشمندی چون شماست بدون تعارف باید بگم این مطالبتون اینقدر ارزشمند هست و در عین سادگی مفاهیم بنیادین رو به صورت کامل و جامع بیان می کنه که در کمتر جایی میشه پیدا کرد و این نشان از دانش عمیق شما از الکترونیک هست
افتخار میکنم که شاگرد استاد باسوادی چون شما هستم
من از الکترونیک چیز زیادی نمیدونم و هر بار هم خواستم که با خوندن چند کتاب سر از اسرار این علم دربیارم با انبوهی از فرمول ها و کلماتی که شک دارم خود نویسنده شم بدونه چیه چیزی دستگیرم نشده
استاد باز هم از زحماتی که می کشید بینهایت ممنون و سپاسگذارم

دوست عزیزم عنایات و لطف نامحدود شما قابل تقدیر و ستایش و عناوین و القابی است خارج از توان و توانایی حقیر
و این پست نیز ، با توجه به اشتیاق و توجه ویژه شما تقدیم گردید

فیل تر بسازیم

با توجه به اینکه فیل تر ها در اغلب بخش های هر سیستمی بویژه در تغذیه کامپیوترها استفاده میشود جهت آشنایی با عملکرد آنها نمونه ساده ای از آنرا میسازیم

اصولا منشاء و مبنا و پایه و اساس فیل تر ، همین دو قانون ساده پست قبل است بطوریکه بکمک آن میتوانیم بخشی از فرکانسها را حذف یا قابل دسترس سازیم و روشهای مختلف و پیشرفته صرفا موجب افزایش دقت آن میشود

و در الکترونیک بهترین شیوه تعیین مقادیر خازن و سلف و مقاومت و غیره آنست که شکل کلی مدار را مشخص کنید و مقادیر دقیق و ایده آل را عملا با سعی و خطا و جایگزینی مقادیر مختلف بسرعت و با دقت بی نظیری بدست آورید

و محکمترین دلیل و سند مدعای فوق (که قویترین برنامه ها و برجسته ترین متخصصین قادر به محاسبه دقیق قطعات نیستند ) آنست که ارزنده ترین و معتبرترین محصولات باوجودیکه پس از محاسبات مقدماتی و سعی و خطای بدوی تولید میشوند با این وجود پس از مدتی بازهم دستخوش اصلاح خطا میگردند

لذا سوال زیر را با استفاده از دو قانون ساده پست قبل پاسخ دهید

دو فیل تر ساده ارائه کنید که صداهای بم ( فرکانس پایین ) را به یک بلندگو و صداهای زیر (فرکانس بالا ) را به بلندگوی دیگری منتقل کند

(بهمین سادگی با رعایت دو قانون مذکور قابل ارائه است و ساخت نمونه آن بمراتب ساده تر)

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

سلام استاد
قبل از پرداختن به سوال اصلی ابتدا یک مقدمه ای از فیل ترها رو عرض می کنم :
digrame.gif
فیل تر های پایین گذر:این نوع از فیل ها فرکانس پایین را از خود عبور داده و فرکانسهای بالا را حذف و مسدود می کند
فیل ترهای بالا گذر :برخلاف فیل تر پایین گذر به فرکانسهای پایین اجازه عبور نداده و فرکانس های بالا را از خود عبور می دهد
فیل ترهای میان گذراین نوع از فیل ترها محدوده خاصی از فرکانس راا ز خود عبور می دهد و فرکانسهای پایین تر از این رنج و همچنین بالا تر از این رنج را حذف می کند
فیل تر های میان نگذر: برعکس میانگذر در این نوع محدوده خاصی مسدود شده و مابقی فرکانس یعنی بالاتر و پایین تر از این رنج عبور داده می شود
حال بریم سراغ سوال خودمون :
دو قانون بالا رو لحاظ بکنیم در یک مورد می خواهیم فرکانس پایین عبور کند و در مورد دیگه فرکانس بالا
حال د رجایی که می خواهیم فرکانس پایین عبور کند و فرکانس بالا حذف شود باید از خازن که در فرکانس بالا مقاومت کمتری دارد بصورت موازی با ورودی استفاده کنیم و از سلف بصورت سری که مقاومت بالایی دارد و فرکانس بالا از آن نمی تواند عبور کند پس چیزی شبیه به این:
fcr1ـ1.jpg
fcr2ـ1.jpg
خب حالا ولتاژ dc هم که فرکانس آن صفر هست از این نوع فیل تر می گذرد
بریم سراغ بعدی که باید فرکانس بالا را عبور دهد و فرکانس پایین را حذف باید برعکس حالت بال عمل کنیم یعنی چون خازن دارای مقاومت کم هست در فرکانس بالا بصورت سری و سلف که در فرکانس بالا مقاومت زیادی دارد و در فرکانس پایین مقاومت کم بصورت موازی با ورودی تا فرکانس پایین را به گراند بدهد یعنی همانند زیر :
flc1ـ1.jpg
flc2ـ1.jpg
اما در این مدارات مقاومت را بصورت ایده آل در نظر گرفتیم اما در عمل یک مقاومت هم استفاده می شود که به فیل تر های RLC‌معروف می باشد
ممنون و سپاس بیکران

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام

آفرین​

کاملا درسته
فقط یک نکته که اینجا یاد میگیریم اینه که نباید بی جهت انرژی منبع را مصرف کنیم
یعنی بعد از سلف اگر فرکانسی زرنگی کرده بود و از سلف عبور کرده بود با یک خازن کوچک که برای فرکانس بالا مقاومتش نزدیک به صفره سرشو توی زمین فرو میکنیم یعنی خازن کوچک را بعد از سلف به زمین متصل میکنیم که فقط همین صداهای ناچیزی که از سلف عبور کرده اتصال کوتاه بشه

ولی اگه قبل از سلف باشه تمام فرکانسهای بالا که بعضی از اونا از سلف عبور نمیکنند هم اتصال کوتاه یا ضعیف میشه و نمیتونیم برای بلندگوی فرکانس بالا منتقل کنیم

در مورد بلاگذر هم همینطور

ولی اصلا نیاز چندانی به سلف و خازن موازی هم نیست و فقط با خازن مناسب سری فیل تر بالاگذر داریم و بسته به ظرفیت خازن از فرکانس خاصی به بالا مقاومتش کمتر و کمتر میشه و برای فرکانسهای پایین مقاومتش بیشتر و بیشتر میشه و به بلندگو نمیرسه پس بالاگذره

در مورد پایین گذر هم اندازه سلف تعیین کننده است

میتونی آزمایش کنی و یکبار خازن سری 1 میکرو و دفعه بعد خازن 1000 میکرو با بلدگو سری کنید و تفاوت و فرمولهای ساده را با چشم ببینید

با این دو قانون ساده خیلی از سوالات و ابهامات حل میشه
در پست بعد تغذیه 12 ولت بسیار ساده با استفاده از خازن و برق شهر و بدون ترانس با همین قانون معرفی میکنم و دیگه خودتون میتونید تشریح و تحلیل کنید

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام

ازآنجاکه مقاومتها (برخلاف سلف و خازن ) انرژی را تلف میکنند لذا بهتر است در بسیاری از موارد در ولتاژ ac از خازن بجای مقاومت استفاده کنیم تا هم داغ نکند و هم انرژی را بیهوده مصرف نکند

حالا میخواهیم برق شهر را از مقاومتی عبور و کاهش دهیم و برای مصارف الکترونیکی که جریان زیادی نیاز ندارد ولتاژ 12 ولت بسازیم

یک خازن 1 میکرو ( سرامیکی 400 ولتی ) و یک مقاومت 220 اهم و بریج (4 دیود یکسوساز ) را سری کنید و ابتدا و انتهای آنرا به برق شهر متصل کنید

خروجی بریج را با زینر 12 ولت و همچنین با خازن 100 میکرو موازی کنید و بهمین سادگی از 12 ولت آن بعنوان شارژر باطریهای کوچکتر از 12 ولت یا بعنوان تغذیه 12 ولتی مدارات الکترونیکی ( که به جریان زیادی نیاز ندارند) استفاده کنید

البته ایزوله نیست و در مرحله بعد فکری هم برای این اشکال میکنیم

این مدار به وفور قابل استفاده است و لذا آنرا رسم و تحلیل کنید و نقش هر قطعه را تشریح کنید

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

استاد سلام
هنوز بصورت عملی این مدار رو نبستم اما مدارش رو تو پروتوس کشیدم به صورت زیر در اولین فرصت نتیجه رو اعلام می کنم
Untitled-1.jpg
ممنون و سپاس بیکران

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

سلام استاد وقتتون بخیر
من این آزمایش رو انجام دادم
وقتی قسمت اول رو یعنی قبل از بریج رو بستم بدون بخش دوم یعنی بدون زنر و بدون خازن صافی به برق زدم رو خروجی 180 ولت داشتم اما با هر نوع زنری که داشتم خروجی متناسب با اون زنر بود و با اتصال به برق خازن صافی خروجی شروع به شارژ می کنه تا به اون ولتاژ زنر برسه
اما جریان خیلی کم باید باشه که خازن صافی تو مدت زمان بیشتری شارژ می شه
ممنون و سپاس بیکران

آخرین ویرایش:
بالا