آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

dcv

کاربر
2013-04-09
104
146
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

چون یdc در مدار اولیه ترانس فقط در لحظه اول خروجی ترانس رو جواب میده برای تکرارش باید قط و وصل بشه

ramin_ra

کاربر
2010-10-10
7
9

با سلام وبا اجازه اساتید :

بله ازآنجاکه یکسوسازی و تهییه dc صاف و خوب در فرکانس پایین یک مصیبت بزرگ است .
چرا ؟
که شما پاسخ میدهید
جواب: خازن در فرکانس بالا اتصال کوتاه و سلف اتصال باز است و بالعکس. در فرکانس بالا راحتتر میتوان DC صاف وخوب بدست اورد.

لذا کارخانه سوئیچینگ زیر این dc نامطلوب را از شما میگیرد و طی مراحلی dc صاف تحویل میدهد

1- ابتدا با کلید ( ترانزیستوری - یا فت و یا ... ) این dc نامطلوب را قطع و وصل میکنند
چرا ؟​
که باز هم شما پاسخ میدهید
جواب : بر اثر قطع و وصل، ولتاژ القایی در ثانویه سیم پیچ ایجاد میشود که جهت تغذیه طبقات بعدی استفاده میشود.

بطوریکه تعداد دفعات قطع و وصل همان فرکانس سوئیچینگ را تعیین میکند

2- حالا این ولتاژی که تند تند قطع و وصل میشود به سیم پیچ اولیه ترانس چاپر میدهند

3- سیم پیچ های ثانویه ترانس ( متناسب با تعداد دور ) ولتاژهای دلخواه شما را با همان فرکانس بالا تحویل میدهد (متناسب با ترانس و غیره مثلا در چاپر tv تقریبا با هر یک دور سیم ، مقدار 1 الی 2 ولت میدهد )

4- حالا دیگه این ولتاژ دلخواه که در ثانویه با فرکانس بالا بوجود آمده ، بسادگی به dc بسیار صافی تبدیل میشود بطوریکه حتی نیاز به یکسوساز تمام موج و خازن بزرگ هم نداریم و غالبا فقط با یک دیود و خازن 100 الی 470 میکرو ، ولتاژ dc ایده آلی تحویل میدهد

ضمنا تنظیم و تغییر ولتاژ در سوئیچینگ به دو صورت میسر است

1- اگر فرکانس یعنی تعداد دفعات قطع و وصل را تغییر دهیم به این ترتیب انرژی و ولتاژ خروجی تغییر میکند

2- اگر فرکانس را ثابت نگهداریم ولی زمان قطع کلید را بیشتر از مدت زمان وصل کنیم و یا برعکس ( البته در محدوده مجاز ) دراینصورت هم ولتاژ خروجی تغییر میکند و غالبا از این شیوه استفاده میشود

سپاس
[/QUOTE]

ممنون از پاسخهای خوبتون استاد عزیز
بنده جسارت کرده و میخواستم بگم بهتر است بجای واژه "اتصال باز" از "مدار باز" استفاده گردد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

ممنون از پاسخهای خوبتون استاد عزیز
بنده جسارت کرده و میخواستم بگم بهتر است بجای واژه "اتصال باز" از "مدار باز" استفاده گردد.

سلام

بابت حسن توجه شما بینهایت سپاسگزارم

تصور میکنم واژه اتصال باز بدوا از ناحیه اینجانب مطرح گردیده و یحتمل استاد رضا به نقل از اینجانب مطرح فرمودند که دراینصورت مسئولیت خبط و خطای احتمالی و زیبایی و زشتی واژه موصوف ، متوجه اینجانب است و پاسخ بشرح زیر است

هر چند در مباحث کلامی و فارغ از موضوع ، عبارت اتصال باز نامفهوم است و از این حیث حق با شماست

اما سلف اتصال باز واژه معناداری شبیه عبارت آغاز پایان و یا زیبای نازیبا است که اگرچه دارای تناقض ظاهری است اما درون مایه عمیقی دارد و حاکی از نازیبای شاخصی است که زیباییهای نهفته و حیرت انگیزی در دل دارد

سلف اتصال باز نیز گویای قطعه ای است که ظاهرا موجب اتصال و ارتباط دو نقطه گردیده اما در شرایطی با وجود صحت و سلامت ، بنظر میرسد وجود خارجی ندارد و باز است .

لذا درحالیکه ظاهرا موجب اتصال دو نقطه گردیده اما عملا فاقد اثر و دارای مقاومت بسیار بزرگ است و گویی از مدار حذف شده و باز است

بابت ظرافت نظر و دقت قابل تحسین شما که موجب تشریح دلایل انتخاب واژه گردید مجددا سپاسگزار و ممنونم

آخرین ویرایش:

ramin_ra

کاربر
2010-10-10
7
9
خواهش میکنم استاد عزیز
اینجانب با اینکه چند روز بیشتر نیست که عضو سایت شده ام ولی در همین مدت کم نیز از مطالب بسیار خوب شما و سایر اساتید نهایت استفاده را برده ام.
با تشکر از زحمات شما و سایر دوستان

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد غزال
آخر نگفتید این مقاومت سری برای چیه (خازن که برای ولتاژ خروجی و جلوگیری از برق گرفتکی بود)اما مقاومت...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام استاد غزال
آخر نگفتید این مقاومت سری برای چیه (خازن که برای ولتاژ خروجی و جلوگیری از برق گرفتکی بود)اما مقاومت...

سلام

کدوم مقاومت؟
کدوم برق گرفتگی؟
کجا سوال شده و پاسخ دادم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

hiumid

کاربر
2013-12-09
48
225
سلام وخسته نباشید خدمت همه اساتید و دوستان

اقای غزال من به نوبه خودم بخاطر زحمات زیادی که کشیدی از شما تشکر می کنم

منظور دوستمون آقای دهاقانی این مدار بود که اقای رجبی عزیز هم مشارکتی داشتن که حتی قرار بود نحوه ایزوله کردنش را هم بگید . تشکر
attachment.php

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام وخسته نباشید خدمت همه اساتید و دوستان

اقای غزال من به نوبه خودم بخاطر زحمات زیادی که کشیدی از شما تشکر می کنم

منظور دوستمون آقای دهاقانی این مدار بود که اقای رجبی عزیز هم مشارکتی داشتن که حتی قرار بود نحوه ایزوله کردنش را هم بگید . تشکر
269.jpg

سلام

اولا خواستم مدار نهایی را با پرسش و پاسخ تقدیم کنم که استقبال نشد و ازآنجاکه کعتقدم بدون همراهی اثر قابل توجهی نداره لذا منتفی شد

ثانیا نگفتم با این مدار و افزودن قطعه ساده ای مانند خازن ، ایزوله کامل میشه بلکه ایزوله نسبی را وعده کردم بطوریکه در بدترین شرایط برق گرفتگی با حدود 110 ولت اتفاق می افته

ثالثا مدار ایزوله کامل را هم تقدیم کردم بطوریکه با استفاده از ترانس بسیار کوچک مانند چوک بلندگوی رادیوهای کوچک قدیمی عملا منبع تغذیه بسیار کوچکی که ساخته بودم تصویر آن و نحوه ساخت آنرا هم تقدیم کردم

رابعا وقتی زمانن قابل توجه از یک موضوع میگذره بسادگی بخاطر نمیارم

و لذا لااقل موضوع و نظرم را در پست خود کپی کنید تا در تداعی و یادآوری ایده کمکم کنه

به هر تقدیر چند ایده دارم که یکی از آنها اینه که اگر سه خازن را سری کنید که اولی و سومی هرکدام حدود 1 میکرو و خازن وسطی 3 میکرو و همگی بایپلار باشند و ابتدا و انتهای سه خازن سری را به برق شهر وصل کنید

دراینصورت دو سر خازن وسطی حدود 31 ولت متناوب با ایزوله نسبی میده که بجای برق شهر قابل استفاده است

و لذا باید با یک مقاومت سری حدود 47 اهم به ورودی بریج متصل بشه و حالا ایزوله نسبی هم هست و در هر شرایطی لااقل موجب افت ولتاژ حدود 100 ولت میشه و برق گرفتگی را بی خطر میکنه

اگر تست کردید و با مشکلی مواجه شدید درخدمتم

البته راههای دیگری هم داره ولی بعضی از موارد و ایده ها مانند شعر شاعر از ذهن انسان فرار میکنه و همانطور که شاعر بعد از مدتی نمیتونه شعر خودشو بازگو کنه مگر یادداشت کرده باشه در مورد بسیاری از ایده های فنی هم همینطوره خصوصا که پیری هم مزید بر علت شده و فراموشی امانم را بریده و عذاب آور شده.

سپاس

آخرین ویرایش:

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد ممنون از راهنمایی شما
در یکی از پست هایتان فرمودید:

زیرا فرکانس برق شهر فقط 50 هرتزه ( در ایران ) و لذا خازن 1 میکرو در این فرکانس مقاومتی داره که در پست قبل محاسبه کردیم بطوریکه 1 میکرو در 50 هرتز ، دارای مقاومت 3000 اهم است (طبق فرمول ساده آن )
و با عبور جریان لازم ، بخش اعظم ولتاژ برق شهر در آن افت میکنه و 12 ولت به خروجی میده

دراینصورت پس 220 اهمی چکاره است زیرا در برابر 3000 اهمی چیزی بحساب نمیاد و ظاهرا وجودش دلیلی نداره ولی اتفاقا وجودش خیلی مهم و ضروری است که شما کشف میکنید

حالا با اطلاعات فوق پاسخ صحیح را پیدا کنید که نکته های جالب و تازه ای است.

و یه سوال اینکه چرا با این سه خازن این اتفاق می افتد (البته فکر کنم به خاطر همون اهم خازن در 50 هرتز باشد) بازهم ممون از راهنمایتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام استاد ممنون از راهنمایی شما
در یکی از پست هایتان فرمودید:

زیرا فرکانس برق شهر فقط 50 هرتزه ( در ایران ) و لذا خازن 1 میکرو در این فرکانس مقاومتی داره که در پست قبل محاسبه کردیم بطوریکه 1 میکرو در 50 هرتز ، دارای مقاومت 3000 اهم است (طبق فرمول ساده آن )
و با عبور جریان لازم ، بخش اعظم ولتاژ برق شهر در آن افت میکنه و 12 ولت به خروجی میده

دراینصورت پس 220 اهمی چکاره است زیرا در برابر 3000 اهمی چیزی بحساب نمیاد و ظاهرا وجودش دلیلی نداره ولی اتفاقا وجودش خیلی مهم و ضروری است که شما کشف میکنید

حالا با اطلاعات فوق پاسخ صحیح را پیدا کنید که نکته های جالب و تازه ای است.

و یه سوال اینکه چرا با این سه خازن این اتفاق می افتد (البته فکر کنم به خاطر همون اهم خازن در 50 هرتز باشد) بازهم ممون از راهنمایتون

سلام

اولا تحلیل نقشه لامپی را خواستید و اجابت کردم اما فقط شما مطالعه نفرمودید و لذا هر چقدر خواهش کردم اگر نمونه لامپ اون نقشه را داری یا نه پاسخی هم ندادید اینجا
http://www.irantk.ir/irantk56688/#post318754

اما اینکه با وجود مقاومت خازنی 3000 اهم چرا از مقاومت اهمی 220 اهمی استفاده میکنیم که در قبال 3000 اهم قابل اغماضه و اثر چندانی نداره ؟

چون خازنها در لحظه اول بمحض اتصال به هر ولتاژی اتصال کوتاه هستند چرا؟
چون اولش نمیدونه فرکانس چیه و لذا قبلا صفر ولت بوده و ناگهان 10 ولت یا 310 ولت برق شهر بهش متصل بشه یک ضربه می بینه ( بالا رفتن ناگهانی ولتاژ ضربه است ) و ضربه دارای فرکانس بینهایته

و بهمین دلیل مقاومت هر خازن کوچک یا بزرگی در فرکانس بینهایت ، صفر اهم یا اتصال کوتاهه
و لذا مقاومت برای همین لحظه اولیه مفیده ولی برای بعد از لحظه اول که خازن می فهمه فرکانس 50 هرتزه و مقاومتش 3000 اهم میشه ، دیگه وجود مقاومت تقریبا بی اثره و در قبال 3000 اهم به حساب نمیاد

ولی سوال فوق برای شما مطرح شده بود نه برای خودم
در مورد 3 خازن کمی فکر کن

سپاس

بالا