آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست طراحی فرکانس متر دیجیتال با آی سی 555

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
با سپاس فراوان از شما جناب رجبی ، از هر پست شما و همینطور دوست عزیز جناب غزال مطالب ارزشمندی یاد میگیرم

متاسفانه امکان پیوست فایل برای من وجود ندارد ! همینطور قرار دادن لینک آپلود سنتر سایت دیگری هم در فروم امکان پذیر نیست ... چطور میتونم فایل برنامه رو در اختیار شما قرار بدم ؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
با سپاس فراوان از شما جناب رجبی ، از هر پست شما و همینطور دوست عزیز جناب غزال مطالب ارزشمندی یاد میگیرم

متاسفانه امکان پیوست فایل برای من وجود ندارد ! همینطور قرار دادن لینک آپلود سنتر سایت دیگری هم در فروم امکان پذیر نیست ... چطور میتونم فایل برنامه رو در اختیار شما قرار بدم ؟
با سلام :
بله در صورتیکه کاربر vip باشید { استفاده و دسترسی به تمام امکانات انجمن } از نظر اپلود مستقیم در همین تاپیک مشکلی نخواهید داشت با این حال :
شما فایل خود را فشرده کرده { وین رار } سپس در یک اپلود سنتر مجانی اپلود و لینک فایل دانلود را در لابلای متن خود درج کنید در صورت نیاز بنده انرا در همینجا اپلود و برمیگردانم .
موفق باشید . .

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
فایل برنامه http://www.irfreeup.com/uploads/136431574206651.rar فقط عرض کنم در مدار ژنراتور یه تغییرات جزئی دادم تا بدون پتانسومتر به فرکانس 1 هرتز نزدیک تر بشم ، ضمن اینکه چون مدار شبیه سازی شده از خازن های کاهش نویز هم صرف نظر کردم

متشکرم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
فایل برنامه //// فقط عرض کنم در مدار ژنراتور یه تغییرات جزئی دادم تا بدون پتانسومتر به فرکانس 1 هرتز نزدیک تر بشم ، ضمن اینکه چون مدار شبیه سازی شده از خازن های کاهش نویز هم صرف نظر کردم

متشکرم
با سلام :
معمولا بعد از اندک زمانی این لینک تون از سرور فوق حذف میشه لذا بران شدم فایل تون را در همینجا نیز اپلود کنم احتمالا سایر کاربران نیز اگر مشکلاتی داشتند بتونند استفاده کنند .
در فرصتی اسرع وقت بررسی میکنم نتایج را میزارم ..... میتونید دانلود کنید .
[hide] [/hide]
[hide][/hide]
[hide]مشاهده فایل‌پیوست frequency meter.rar [/hide]
با تشکر .
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 14 کیلوبایت بازدیدها: 120

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
با سلام :
عزیزم در طرح مدارتون چندتا مورد به نظر میرسد فرصتی داشتم مدار شما را دوباره در پروتیوش طرح و براتون تقدیم میکنم امیدوارم با تحلیل مدار فوق به نواقصات و موارد طرح خود برسید بازم در سر فرصتی براتون کامل تشریح میکنم .
فقط یک سوال ؟؟؟
در طرح ارایه شده با وجودیکه فرکانس یک کیلو هرتز به مدار اعمال کرده ام !! اما سگمنت ها نصف ان یعنی 500 هرتز نمایش خواهد داد .. چرا ؟؟/
اگر به پاسخ برسید فکر کنم تحلیل مدار و مشکلات طرح خود پی خواهید برد .
در ضمن یکی از عمده مشکل طرح شما استفاده نکردن از پایه BR}7447 } همزمانی میباشد که زمان خاموشی سگمنت ها را به عهده دارد البته تحت شرایطی میتوان از LT هم استفاده کرد این پین
تقریبا نقش پایه های ریست همزمانی 74930 را با 5 سگمنت های BCD به عهده دارد .
فرکانس جنراتور ریست را یکبار نصف تقلیل و سپس دو برابر کنید و سپس سیمولیشن را ادامه دهید و نتیجه را مشاهده و با توضیحات پستهای قبلی مقایسه کنید .
حال برگردید به طرح خود و مشکلات انرا اصلاح کنید و نتیجه را بزارید بازم در خدمت تون خواهم بود .
بدانلودید :
TEST1.JPG[hide]مشاهده فایل‌پیوست TEST1.rar[/hide]
موفق باشید .

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
اول تشکر کنم بابت مداری که آپلود فرمودید
در مورد سوالتون باید بگم که موضوع به نوع سیگنال ورودی برمیگردد ! سیگنال ورودی ما یک سیگنال مربعی یا همون پالس است بدین معنی که مقدار آن یا صفر یا یک میباشد. تمام آی سی های شمارنده کنار پایه کلاک (CLK) خود یک علامت مثلث کوچک دارند که نشان دهنده این واقعیت است که این شمارنده به لبه پالس حساس است و در واقع با تغییر لبه پالس یعنی تغییر وضعیت از 0 به 1 یا برعکس عمل شمارش را انجام میدهند . اگر کنار این مثلث کوچک یک دایره قرار داشته باشد به معنی آن است که این پایه به لبه پایین ( تغییر حالت از یک به صفر ) حساس است و در صورت عدم وجود دایره کوچک ، این پایه به لبه بالا ( تغییر حالت از صفر به یک ) پالس حساس است . پس آی سی شمارنده ( بسته به نوع آن ) فقط توانایی شمارش نیم سیکل مثبت یا منفی را داراست . از آنجا که آی سی استفاده شده در این کانتر 74390 به لبه پایین حساس است لذا این آی سی فقط نیم سیکل منفی را می شمارد. ( مطمئن نیستم امیدوارم درست باشه )
در مورد پایه BR : این پایه سگمنتها را خاموش میکند . اگر نمایشگرها را موقع ریست شدن خاموش نکنیم عدد صفر را نمایش میدهند.من جهت ساده تر شدن مدار ( مخصوصا زمان طراحی PCB ) این پایه رو حذف کردم .
و در مورد مدار خودم مشکلش این بود که کلا سگمنت های آی سی دوم رو بر عکس وصل کردن بودم
و در آخر دو عکس هم برای این پست در نظر گرفتم http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2010/04/Clock-Pulse-Transition.jpg و http://uploadtak.com/images/3549_Clock_pin.jpg که امیدوارم مفید باشه :)

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
اول تشکر کنم بابت مداری که آپلود فرمودید
در مورد سوالتون باید بگم که موضوع به نوع سیگنال ورودی برمیگردد ! سیگنال ورودی ما یک سیگنال مربعی یا همون پالس است بدین معنی که مقدار آن یا صفر یا یک میباشد. تمام آی سی های شمارنده کنار پایه کلاک (CLK) خود یک علامت مثلث کوچک دارند که نشان دهنده این واقعیت است که این شمارنده به لبه پالس حساس است و در واقع با تغییر لبه پالس یعنی تغییر وضعیت از 0 به 1 یا برعکس عمل شمارش را انجام میدهند . اگر کنار این مثلث کوچک یک دایره قرار داشته باشد به معنی آن است که این پایه به لبه پایین ( تغییر حالت از یک به صفر ) حساس است و در صورت عدم وجود دایره کوچک ، این پایه به لبه بالا ( تغییر حالت از صفر به یک ) پالس حساس است . پس آی سی شمارنده ( بسته به نوع آن ) فقط توانایی شمارش نیم سیکل مثبت یا منفی را داراست . از آنجا که آی سی استفاده شده در این کانتر 74390 به لبه پایین حساس است لذا این آی سی فقط نیم سیکل منفی را می شمارد. ( مطمئن نیستم امیدوارم درست باشه )
در مورد پایه BR : این پایه سگمنتها را خاموش میکند . اگر نمایشگرها را موقع ریست شدن خاموش نکنیم عدد صفر را نمایش میدهند.من جهت ساده تر شدن مدار ( مخصوصا زمان طراحی PCB ) این پایه رو حذف کردم .
و در مورد مدار خودم مشکلش این بود که کلا سگمنت های آی سی دوم رو بر عکس وصل کردن بودم
و در آخر دو عکس هم برای این پست در نظر گرفتم که امیدوارم مفید باشه :)
با سلام :
ممنون از تحلیل تون در مورد کلاک پالس ... موردی که مد نظر بنده بود اینکه : فرض بر اینکه اگر پالس ریست یک هرتز باشد با توجه به نوع سیگنال ریست که مربعی میباشد در نیم سیکل مثبتش موجب ریست کانتر خواهد شد {زمان نیم ثانیه } و در نیم سیکل منفی موجب شمارش کانتر >> در نتیجه زمانی که برای شمارش کانتر باقی می ماند فقط نیم سیکل و به عبارتی فقط تا نیم ثانیه قسمت منفی پالس ریست در ابتدای کار اجازه فعال شدن کانتر و در نهایت نصف سیگنال مجهول شمارش و نمایش داده خواهد شد لذا برای جبران این نقیصه مدار باید فرکانس کلاک ریست طوری محاسبه شود که نمایشگرها بتوانند مدت زمان یک ثانیه ای { یا کسر منظمی از ان را } اجازه شمارش به کانتر ارسال کند .
توجه میکنید که این پالس ریست دو نقش همزمان اجرا میکند { ریست کانتر و خاموشی سگمنت ها ..... } .
خوشحالم از اینکه مدارتون راه افتاده و مشکل برطرف شده .
موفق باشید .

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
با تشکر فراوان از شما جناب رجبی بابت زمانی که برای اینجانب صرف نمودید مطالب مهم و ارزشمندی از شما یادگرفتم
برای شما آرزوی سربلندی و موفقیت دارم

بالا