آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تست قطعه

kharad

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-04
639
3,950
درود

1- در برد اگر بوق بزند میتواند خراب باشد ولی در موارد هم برد اتصال کوتاه دارد.
2- در برد بوق بزند و عدد بیشتر از 007 باشد خرابی از دیود نیست یک اتصالی در نزدیکی دیود دارید.
3- در برد از هر دو سمت عدد نمایش ندهد خراب است.
مگر در مواقعی که مولتی متر عدد را بیشتر از 1900 نمایش می دهد که ناگهان قطع می شود که این مورد از برد است.
[FONT=&quot]

[/FONT]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
ضمن تشکر از پاسخها

بله من هم کمی میدانم که قطعات الکترونیکی با مجموعه ای از قطعات موازی هستند و موازی شدن آنها موجب گمراهی است و اساسا بهمین دلیل اگر از روش خاصی استفاده نکنید ناگزیر به تست خارج از مدار هستید

اما به دو دلیل زیر تست عمده قطعات در داخل مدار میسر است

دلیل اول - اگرچه در قبال علوم و تجربیات حیرت انگیز اساتید محترم سایت حرفی برای گفتن ندارم اما ازآنجاکه از یکسو به اندازه سن اغلب کاربران محترم سابقه کار در امور تعمیر دارم و حرفه اصلی من بوده و از سوی دیگر تا آنجاکه نفس و توانی باقی است در شاخه های مختلف برق بخصوص الکترونیک تحصیلات ناچیزی داشته و دارم

لذا اگرچه تجربه ، ما فوق علم است و بهمین علت ارزش و اعتبار و احترام بزرگانی چون استاد بزرگ جناب صابری عزیز برای من خیلی بیشتر از دکترها و متخصصین دانشگاهی است
اما روش آمیخته ای از علم و تجربه ، امکانات دیگری را باور کردنی و میسر میسازد

دلیل دوم - روشهایی که تقدیم میکنم سالیان درازی است در تعمیرگاهم مورد استفاده است و لذا سالها آزمایش خود را پس داده

البته ادعا نمیکنم که هرگز مرتکب خطا نمیشویم و اشتباها قطعه سالمی را خارج نمی کنیم بلکه اذعان میکنم در موارد بسیار نادر و خاصی بروز خطا و حتی شخم کاری نیز اجتناب ناپذیر است
اما به جرات مدعی هستم که در 99 درصد از دستگاهها هیچگونه قطعه ای جز قطعات معیوب خارج نمیکنیم

بطوریکه حقیقتا خطای خارج کردن قطعه سالم از مدار برای من و همکارانم بعنوان تابو و عمل درد آوری است اما در راهنمایی های سایت و تاپیکها چاره ای جز توصیه تست خارج از مدار میسر نیست

زیرا از یکطرف عدم آشنایی با شیوه خاص ممکن است موجب بروز خسارت و سوختن دیگر قطعات گردد و از طرف دیگر تشریح روشها در تک تک موارد ، هر تاپیک را منتهی به کتاب قطوری میسازد

اما قبل از دریافت پاسخ دیگر دوستان و اعلام روش تست دیود ، فعلا روش تست اغلب آی سی ها را در پست بعدی ملاحظه فرمایید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام

تست 100درصدی کلیه آی سی های تقویت کننده ( آپ امپ)
داخل مدار

مانند آی سی پری آمپلیفایرها و آی سی کلیه موتورهای DVD, VCD ازجمله آی سی LOAD و آسانسورها و و و و و و هر آی سی که با علامت اختصاری مثلث مشخص میشود

بجهت اختصار مطالب در آزمایش زیر مقاومتی که ابتدا 100 کیلو و در صورت عدم پاسخگویی مدار از مقاومت 47 کیلو و نهایتا از 10 کیلو استفاده میکنیم این مقاومت را مقاومت تست می نامیم
و جهت پیشگیری از صدمه احتمالی بدون تحلیل مدار و بصورت شانسی از مقاومت کوچکتر از 10 کیلو بعنوان مقاومت تست استفاده نکنید

1- از تغذیه و قطعات جانبی آی سی مطمئن شوید
2- ولتمتر را به خروجی آی سی متصل کنید
3 - یک پایه مقاومت تست را روی ورودی منفی نگه دارید و مرحله 4 و 5 را انجام دهید
4- پایه دیگر مقاومت تست را یکبار به تغذیه مثبت آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید به کمترین مقدار ممکن برسد
5- همین پایه مقاومت تست را این دفعه به تغذیه منفی آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید بیشترین مقدار ممکن شود
درغیراینصورت آی سی سوخته است

6- جهت اطمینان بیشتر مقاومت تست را این دفعه روی پایه ورودی متبت نگه دارید و آزمایش 4 و5 را تکرار کنید که باید نتیجه برعکس حاصل شود

اگر حفظ کردن موارد فوق سخت است میتوانید با دقت کمتری از خلاصه روش فوق بشرح زیر استفاده کنید

یک پایه مقاومت تست را به ورودی منفی متصل و پایه دیگر را یکبار به تغذیه مثبت ویکبار به تغذیه منفی متصل کنید اگر ولتاژ خروجی به کمترین و بیشترین مقدار تغییر کرد آی سی سالم است(برای اطمینان بیشتر میتوانید همین تست را روی یایه وردوی مثبت هم آزمایش کنید )

دلیل علمی روش فوق

آی سی های آپ امپ دارای ورودی منفی و مثبت است بطوریکه اگر ولتاژ ورودی منفی بزرگتر شود پایه خروجی آپ امپ L میشود ( یعنی کمترین ولتاژممکن تغذیه آی سی )
و اگر ورودی مثبت بزرگتر شود خروجی آی سی H میشود ( یعنی بالاترین ولتاژ ممکن تغذیه آی سی)

با روش فوق هرگز و هرگز چنین آی سی هایی را از مدار خارج نکرده ام مگر آنکه سوخته باشد

اتفاقا قبل از دلبستگی حقیر به این سایت نیاز به ریست DVD داشتم که نایاب بود و در سایتی مطرح نمودم و استاد مربوطه معتقد بود آی سی لود معیوب است و باور نمیکرد که ادعای من مبنی بر تست آین آی سی در داخل مدار میسر باشد و اصرار داشت آی سی را تعویض کنم که نهایتا روش ریست را پیدا کردم و مطابق معمول دچار خطای تعویض بیمورد و خارج کردن آی سی سالم مذکور نشدم و روش ریست و رفع مشکل را بدون تعویض آی سی در تاپیک مربوطه مطرح نمودم

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
ببین عزیزم من یه تجربه دیگر برا تست دیود درمدار دارم گاهی اوقات دیود از هردو طرف مدار اهم نشون میده خب این خیلی ساده است من همیشه یک کار میکنم که دیود در مدار از دو طرف اهم نشون نده
برا اینکاروقتی پروب مولتی متر رادر بایاس مستقیم قرار می دهیم عددی مبنی بر سالم بودن دیود مولتی متر نشان میدهد بعد بجای اینکه جای پروبها را رو دیود عوض کنیم فقط جای دو دست را عوض می کنیم یعنی بجای اینکه دو پروب را بین دستمان جابجا کنیم به همان صورت که پروبها را در بایاس مستقیم داشتیم در دست نگه می داریم فقط جای دو دستمان را در دوطرف دیود عوض میکنیم یعنی دستمان را بصورت ضربدری میگیریم (تجربه جالبیه!!!) چون درصورت ضربدری کردن دست دیگر در مدار دیود اهم نشان نمی دهد اگر دراین صورت دیود اهم نشون داد
یعنی دیگر دیود خراب هست

جوابی درمورد حرف غزال خانوم در مورد ایسی های امپلی فایر
در صورت خرابی ایسی های امپلی چند اتفاق می افتد
1 - در خروجی مدار صدا نداریم 2 - در صورت اتصال کوتاه شدن ایسی امپلی فایر ضبط و وسیله صوتی اصلا روشن نمی شود
2 - ایسی امپلی اگر داغ شود یعنی مقاومتهای ورودی ایسی سوخته یا نیم سوز است باید تعویض گردد
برا تست ایسی باید از ان ولتگیری کرد همیشه تعویض ایسی اخرین راه چاره هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ببین عزیزم من یه تجربه دیگر برا تست دیود درمدار دارم گاهی اوقات دیود از هردو طرف مدار اهم نشون میده خب این خیلی ساده است من همیشه یک کار میکنم که دیود در مدار از دو طرف اهم نشون نده
برا اینکاروقتی پروب مولتی متر رادر بایاس مستقیم قرار می دهیم عددی مبنی بر سالم بودن دیود مولتی متر نشان میدهد بعد بجای اینکه جای پروبها را رو دیود عوض کنیم فقط جای دو دست را عوض می کنیم یعنی بجای اینکه دو پروب را بین دستمان جابجا کنیم به همان صورت که پروبها را در بایاس مستقیم داشتیم در دست نگه می داریم فقط جای دو دستمان را در دوطرف دیود عوض میکنیم یعنی دستمان را بصورت ضربدری میگیریم (تجربه جالبیه!!!) چون درصورت ضربدری کردن دست دیگر در مدار دیود اهم نشان نمی دهد اگر دراین صورت دیود اهم نشون داد
یعنی دیگر دیود خراب هست

جوابی درمورد حرف غزال خانوم در مورد ایسی های امپلی فایر
در صورت خرابی ایسی های امپلی چند اتفاق می افتد
1 - در خروجی مدار صدا نداریم 2 - در صورت اتصال کوتاه شدن ایسی امپلی فایر ضبط و وسیله صوتی اصلا روشن نمی شود
2 - ایسی امپلی اگر داغ شود یعنی مقاومتهای ورودی ایسی سوخته یا نیم سوز است باید تعویض گردد
برا تست ایسی باید از ان ولتگیری کرد همیشه تعویض ایسی اخرین راه چاره هست

سلام
دوست عزیز و گل
خیلی جالب بود
گروه خون شما باید O ( او ) باشد
زیرا به همان سرعتی که فهمیدید خانوم هستم بهمان سرعت مطالب را مطالعه و نتیجه گیری فرمودید

عجله نکن ، نه خانومی در کاره و نه آمپلیفایری
من حتی یکبار هم بحث آمپلیفایر را مطرح نکردم بلکه بحث تست آی سی های پری آمپلیفایر آنهم از نوع آی سی های آپ امپ را مطرح کردم

هرچند ممکن است از آپ امپ در آمپلیفایرها هم استفاده شود و بطور کلی هر جایی آپ امپ دیدید به روش مذکور با اطمینان 100درصد قابل تست است و نکته مثبت مطالب شما بود که موجب تاکید این مطلب شد

سپاس

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
من هم میدونم شما چی میگید پری امپلی فایر یعنی پیش تقویت کننده و نام طبقه ای هست که اولین تقویت صدا در انجا صورت میگیرد وسپس به اطبقه امپلی فایر میرود
گروه خونی من +A هست در ضمن تحصیلات من هم درحد دیپلمه ریاضی فیزیکه ولی دوسال از عمرم رو تو مراکز فنی و حرفه ای و شاگردی در مغازههای تعمیرات گذاشتم
من بجز تعمیرات در زمینه برق صنعتی و ساختمان طراحی تابلوهای فشار ضعیف و فشار متوسط و پی ال سی (اتوماسیون کارخانجات) تخصص دارم اینو گفتم که دوستان
با تخصصهای من در انجمن اشنا شوند وسوالاشون رو از من بپرسند
میخاستم نظرتون رو در مورد شگرد تست دیود در مدار که دستهام رو بطور ضربدری جابجا میکنم تا دیود درست تست بده چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
من هم میدونم شما چی میگید پری امپلی فایر یعنی پیش تقویت کننده و نام طبقه ای هست که اولین تقویت صدا در انجا صورت میگیرد وسپس به اطبقه امپلی فایر میرود
گروه خونی من +A هست در ضمن تحصیلات من هم درحد دیپلمه ریاضی فیزیکه ولی دوسال از عمرم رو تو مراکز فنی و حرفه ای و شاگردی در مغازههای تعمیرات گذاشتم
من بجز تعمیرات در زمینه برق صنعتی و ساختمان طراحی تابلوهای فشار ضعیف و فشار متوسط و پی ال سی (اتوماسیون کارخانجات) تخصص دارم اینو گفتم که دوستان
با تخصصهای من در انجمن اشنا شوند وسوالاشون رو از من بپرسند
میخاستم نظرتون رو در مورد شگرد تست دیود در مدار که دستهام رو بطور ضربدری جابجا میکنم تا دیود درست تست بده چیه؟

سلام
عرض کردم خیلی جالب بود ولی بحث تست دیود در داخل مدار بود نه خارج از مدار
و نتیجه روش شما برای تست خارج از مدار صحیح است نه داخل مدار
سپاس

h.asadi987

کاربر
2013-01-27
159
645
خراسان رضوی
برای تست دیود اول مولتی متر دیجیتال رو روی اهم بذار باید از دو طرف هیچ عددی رو نشون نده مگه صفر یا ol و بعدش بذار رو تست دیود باید از یک طرف عددی حدودا 0/586 و از طرف دیگه هیچی نشون نده
امیدوارم جوابتو گرفته باشی

بالا