آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تست قطعه

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,007
سلام

تست 100درصدی کلیه آی سی های تقویت کننده ( آپ امپ)
در داخل مدار

مانند آی سی پری آمپلیفایرها و آی سی کلیه موتورهای DVD, VCD ازجمله آی سی LOAD و آسانسورها و و و و و و هر آی سی که با علامت اختصاری مثلث مشخص میشود

بجهت اختصار مطالب در آزمایش زیر مقاومتی که ابتدا 100 کیلو و در صورت عدم پاسخگویی مدار از مقاومت 47 کیلو و نهایتا از 10 کیلو استفاده میکنیم این مقاومت را مقاومت تست می نامیم
و جهت پیشگیری از صدمه احتمالی هرگز از مقاومت کوچکتر از 10 کیلو بعنوان مقاومت تست استفاده نمیکنیم

1- از تغذیه و قطعات جانبی آی سی مطمئن شوید
2- ولتمتر را به خروجی آی سی متصل کنید
3 - یک پایه مقاومت تست را روی ورودی منفی نگه دارید و مرحله 4 و 5 را انجام دهید
4- پایه دیگر مقاومت تست را یکبار به تغذیه مثبت آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید به کمترین مقدار ممکن برسد
5- همین پایه مقاومت تست را این دفعه به تغذیه منفی آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید بیشترین مقدار ممکن شود
درغیراینصورت آی سی سوخته است

6- جهت اطمینان بیشتر مقاومت تست را این دفعه روی پایه ورودی متبت نگه دارید و آزمایش 4 و5 را تکرار کنید که باید نتیجه برعکس حاصل شود

اگر حفظ کردن موارد فوق سخت است میتوانید با دقت کمتری از خلاصه روش فوق بشرح زیر استفاده کنید

یک پایه مقاومت تست را به ورودی منفی متصل و پایه دیگر را یکبار به تغذیه مثبت ویکبار به تغذیه منفی متصل کنید اگر ولتاژ خروجی به کمترین و بیشترین مقدار تغییر کرد آی سی سالم است(برای اطمینان بیشتر میتوانید همین تست را روی یایه وردوی مثبت هم آزمایش کنید )

دلیل علمی روش فوق

آی سی های آپ امپ دارای ورودی منفی و مثبت است بطوریکه اگر ولتاژ ورودی منفی بزرگتر شود پایه خروجی آپ امپ L میشود ( یعنی کمترین ولتاژممکن تغذیه آی سی )
و اگر ورودی مثبت بزرگتر شود خروجی آی سی H میشود ( یعنی بالاترین ولتاژ ممکن تغذیه آی سی)

با روش فوق هرگز و هرگز چنین آی سی هایی را از مدار خارج نکرده ام مگر آنکه سوخته باشد

اتفاقا قبل از دلبستگی حقیر به این سایت نیاز به ریست DVD داشتم که نایاب بود و در سایتی مطرح نمودم و استاد مربوطه معتقد بود آی سی لود معیوب است و باور نمیکرد که ادعای من مبنی بر تست آین آی سی در داخل مدار میسر باشد و اصرار داشت آی سی را تعویض کنم که نهایتا روش ریست را پیدا کردم و مطابق معمول دچار خطای تعویض بیمورد و خارج کردن آی سی سالم مذکور نشدم و روش ریست و رفع مشکل را بدون تعویض آی سی در تاپیک مربوطه مطرح نمودم

=========================================

ضمن تشکر از شما استاد گرامی که این تایپیک رو اتفاقی مشاهده کردم احسنت به این شگرد شما با این حساب اگه دیتا شیت ای سی های بکار رفته در dvd و سایر ای سی های موتور رو بدونیم پس ایا میتونیم راحت بدون در اوردن قطعه اونو به این روش تست کنیم ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
=========================================

ضمن تشکر از شما استاد گرامی که این تایپیک رو اتفاقی مشاهده کردم احسنت به این شگرد شما با این حساب اگه دیتا شیت ای سی های بکار رفته در dvd و سایر ای سی های موتور رو بدونیم پس ایا میتونیم راحت بدون در اوردن قطعه اونو به این روش تست کنیم ممنون

سلام
دقیقا همینطوره که فرمودید و سالهاست در تعمیرگاهم از این روش استفاده میکنیم.
هم بسیار سریع
هم بسیار ارزان و بدون نیاز به تهیه قطعات جهت تست
هم بدون لحیمکاری اضافی و لذا حفظ اصالت دستگاه
و هم هم هم

سپاس

آخرین ویرایش:

seee

Banned
2009-02-05
141
617
سلام

در داخل مدار

مانند آی سی پری آمپلیفایرها و آی سی کلیه موتورهای DVD, VCD ازجمله آی سی LOAD و آسانسورها و و و و و و هر آی سی که با علامت اختصاری مثلث مشخص میشود

بجهت اختصار مطالب در آزمایش زیر مقاومتی که ابتدا 100 کیلو و در صورت عدم پاسخگویی مدار از مقاومت 47 کیلو و نهایتا از 10 کیلو استفاده میکنیم این مقاومت را مقاومت تست می نامیم
و جهت پیشگیری از صدمه احتمالی هرگز از مقاومت کوچکتر از 10 کیلو بعنوان مقاومت تست استفاده نمیکنیم

4- پایه دیگر مقاومت تست را یکبار به تغذیه مثبت آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید به کمترین مقدار ممکن برسد
5- همین پایه مقاومت تست را این دفعه به تغذیه منفی آی سی متصل کنید که دراینصورت ولتاژ خروجی باید بیشترین مقدار ممکن شود

6- جهت اطمینان بیشتر مقاومت تست را این دفعه روی پایه ورودی متبت نگه دارید و آزمایش 4 و5 را تکرار کنید که باید نتیجه برعکس حاصل شود

اگر حفظ کردن موارد فوق سخت است میتوانید با دقت کمتری از خلاصه روش فوق بشرح زیر استفاده کنید

یک پایه مقاومت تست را به ورودی منفی متصل و پایه دیگر را یکبار به تغذیه مثبت ویکبار به تغذیه منفی متصل کنید اگر ولتاژ خروجی به کمترین و بیشترین مقدار تغییر کرد آی سی سالم است(برای اطمینان بیشتر میتوانید همین تست را روی یایه وردوی مثبت هم آزمایش کنید )

دلیل علمی روش فوق

آی سی های آپ امپ دارای ورودی منفی و مثبت است بطوریکه اگر ولتاژ ورودی منفی بزرگتر شود پایه خروجی آپ امپ L میشود ( یعنی کمترین ولتاژممکن تغذیه آی سی )
و اگر ورودی مثبت بزرگتر شود خروجی آی سی H میشود ( یعنی بالاترین ولتاژ ممکن تغذیه آی سی)

با روش فوق هرگز و هرگز چنین آی سی هایی را از مدار خارج نکرده ام مگر آنکه سوخته باشد

اتفاقا قبل از دلبستگی حقیر به این سایت نیاز به ریست DVD داشتم که نایاب بود و در سایتی مطرح نمودم و استاد مربوطه معتقد بود آی سی لود معیوب است و باور نمیکرد که ادعای من مبنی بر تست آین آی سی در داخل مدار میسر باشد و اصرار داشت آی سی را تعویض کنم که نهایتا روش ریست را پیدا کردم و مطابق معمول دچار خطای تعویض بیمورد و خارج کردن آی سی سالم مذکور نشدم و روش ریست و رفع مشکل را بدون تعویض آی سی در تاپیک مربوطه مطرح نمودم

با سلام.
لطف كنيد بفرماييد اكثر اي سي هاي معيوبي كه با اين روش پيدا كرديد چه حالتي داشتند؟
اتصال كوتاه يا قطع يا كاهش ولتاژ خروجي و ...؟
ايا دستگاه را روشن كنيم يا تغذيه خارجي به اپ امپ جهت تست اعمال كنيم؟
ايا تست بايد روي هر دو پايه ورودي اپ امپ انجام گيرد يا تست يك ورودي كافي است؟

با تشكر.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام.
لطف كنيد بفرماييد اكثر اي سي هاي معيوبي كه با اين روش پيدا كرديد چه حالتي داشتند؟
اتصال كوتاه يا قطع يا كاهش ولتاژ خروجي و ...؟
ايا دستگاه را روشن كنيم يا تغذيه خارجي به اپ امپ جهت تست اعمال كنيم؟
ايا تست بايد روي هر دو پايه ورودي اپ امپ انجام گيرد يا تست يك ورودي كافي است؟

با تشكر.

سلام
بابت انتقال سوالتون از پیام خصوصی به تاپیک مربوطه حاضر ممنونم
همونطور که در پیام متقابل عرض کردم
اگه اینجا مطرح کنید دو حسن داره

اولا خطای احتمالی من از سوی اساتید و کاربران محترم بررسی و نهایتا اصلاح میشه

ثانیا دیگران هم از سوال و مطالب مطروحه استفاده میکنن

پاسخ :
1- سوختن آی سی ها قاعده و قانون نداره
چون عامل سوختن قابل پیش بینی نیست و ممکنه گرمای زیاد محیط یا ریختن آب روی آن و یا رعد و برق و افزایش ولتاژ و یا یکی از میلیونها عامل دیگه باشه
لذا سوختن هر قطعه ای متناسب با شرایط آخرین لحظه است و به هر صورتی دیده ام
شورت شدن پایه ها و قطع شدن و ترکیدن و تغییر مقاومت داخلی و غیره

2- اگر در اولین آزمایش پاسخ صحیحی داد نیاز به آزمایش بعدی روی ورودی دیگر نیست و قطعا سالمه
اما اگر تست روی یک ورودی پاسخی نداد باید روی ورودی دیگر هم تست کنید تا قابل حکم شود
زیرا ممکن است مدار مربوطه به نوعی طراحی شده باشد که قادر به تغییر ولتاژ یکی از ورودیها نباشیم
مثلا اگر یکی از ورودیها بموجب طراحی به بدنه متصل باشه تست با این ورودی ناممکنه چون با هیچ قیمتی ولتاژش تغییر نمیکنه و باید روی ورودی دیگر تست کنید

3- نیاز به منبع ولتاژ خارجی نیست بلکه پس از آنکه مطمئن شدید که ولتاژ تغذیه آی سی وجود دارد باید تست را با همین ولتاژ تغذیه خودش انجام دهید

مثال : در تاپیک زیر باوجودیکه کاربر محترم بسار مبتدی بوده معذالک رگلاتور SMD را که قرار بود با تعویض تست کنه ، با همین شیوه ، آنرا داخل مدار تست کرد و لذا برای اطمینان یافتن از سلامت آن نیازی به خرید و تعوض آن نشدیم
بطوریکه اشتباها حتی یک قطعه سالم را هم خارج و یا تعویض نکرد و فقط دو قطعه خارج کرد که سوخته بود و با تعویض آنها درست شد. اینجا
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=42872&p=232329&viewfull=1#post232329

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
ببین عزیزم من یه تجربه دیگر برا تست دیود درمدار دارم گاهی اوقات دیود از هردو طرف مدار اهم نشون میده خب این خیلی ساده است من همیشه یک کار میکنم که دیود در مدار از دو طرف اهم نشون نده
برا اینکاروقتی پروب مولتی متر رادر بایاس مستقیم قرار می دهیم عددی مبنی بر سالم بودن دیود مولتی متر نشان میدهد بعد بجای اینکه جای پروبها را رو دیود عوض کنیم فقط جای دو دست را عوض می کنیم یعنی بجای اینکه دو پروب را بین دستمان جابجا کنیم به همان صورت که پروبها را در بایاس مستقیم داشتیم در دست نگه می داریم فقط جای دو دستمان را در دوطرف دیود عوض میکنیم یعنی دستمان را بصورت ضربدری میگیریم (تجربه جالبیه!!!) چون درصورت ضربدری کردن دست دیگر در مدار دیود اهم نشان نمی دهد اگر دراین صورت دیود اهم نشون داد
یعنی دیگر دیود خراب هست

جوابی درمورد حرف غزال خانوم در مورد ایسی های امپلی فایر
در صورت خرابی ایسی های امپلی چند اتفاق می افتد
1 - در خروجی مدار صدا نداریم 2 - در صورت اتصال کوتاه شدن ایسی امپلی فایر ضبط و وسیله صوتی اصلا روشن نمی شود
2 - ایسی امپلی اگر داغ شود یعنی مقاومتهای ورودی ایسی سوخته یا نیم سوز است باید تعویض گردد
برا تست ایسی باید از ان ولتگیری کرد همیشه تعویض ایسی اخرین راه چاره هست

به نام خدا
دوست عزیز از شما که مدیر هستید بعید هست اینجور حرف زدن
استاد غزال یکی از بزرگان سایت هستند و تجربه های ایشان واقعند یک دنیا ارزش دارد و یک شبه انها را کسب نکرده است
ما باید به ایشان احترام بگذاریم
افرادی مثل ایشان کم پیدا میشوند که با این بار علمی که دارند و مشغله کاری
وقت قرار می دهند برای انتقال تجربه های ارزشمند خودشان به دیگران بدون هیچ چشم داشتی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد اسدی عزیزم

سلام

هرچند نگاه پرمهر و زیبای شما غرور آفرین و دلنواز و مایه سرمستی است اما حقیر کوچکتر از تلقی بزرگوارانه شما هستم

تصور میکنم ازآنجاکه غالبا از نام غزاله برای مونث و از نام غزال برای مذکر و مونث استفاده میشه لذا جنسیت غزال قابل تردیده و قطعا تصور کردند من مونث هستم

هرچند انتساب عجولانه ایشان قابل توجیه نیست اما با توجه به سرعت و تعجیل ذاتی که دارند قابل هضم است.
و اتفاقا برای خودم معما شد که چطور و با چه دلیلی تصور فرمودند مونث هستم.
غزال نام تنها فرزندمه

مجددا بابت عنایت خاص و جوانمردانه و والای شما سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,420
ایران
درود
هیچ کس مادرزاد تعمیرکار به دنیا نمی اد
تجربه ما کوچکترها دستاورد اساتید یه که احترامشون بر همه ما واجب و لازم الاجراست
ماها اگه اسم خودمون را تعمیر کار گذاشتیم ار برکت وجود استادهایی که ازشون داشنهای فراوان یاد گرفتیم
من به شخصه از استاد خودم، استاد غزال طلب حلالیت میکنم
یزدان پاک نگهدار شما و خانواده و فرزندتان باشد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود
هیچ کس مادرزاد تعمیرکار به دنیا نمی اد
تجربه ما کوچکترها دستاورد اساتید یه که احترامشون بر همه ما واجب و لازم الاجراست
ماها اگه اسم خودمون را تعمیر کار گذاشتیم ار برکت وجود استادهایی که ازشون داشنهای فراوان یاد گرفتیم
من به شخصه از استاد خودم، استاد غزال طلب حلالیت میکنم
یزدان پاک نگهدار شما و خانواده و فرزندتان باشد

سلام
استاد عزیز و وارسته

بیش از این شرمنده و خجل نفرمایید که تاب و توان ضعفا ناچیز است

کاش چنته ای داشتم قابل عرضه
اظهار لطف مثالزدنی شما مادر انگیزه های متعالی است

دست بوس شما هستم

ali_esf

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-02-03
295
3,283
سلام

در داخل مدار

دلیل علمی روش فوق

استاد واقعا عالی بود ممنون

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
استاد اسدی عزیزم

سلام

هرچند نگاه پرمهر و زیبای شما غرور آفرین و دلنواز و مایه سرمستی است اما حقیر کوچکتر از تلقی بزرگوارانه شما هستم

تصور میکنم ازآنجاکه غالبا از نام غزاله برای مونث و از نام غزال برای مذکر و مونث استفاده میشه لذا جنسیت غزال قابل تردیده و قطعا تصور کردند من مونث هستم

هرچند انتساب عجولانه ایشان قابل توجیه نیست اما با توجه به سرعت و تعجیل ذاتی که دارند قابل هضم است.
و اتفاقا برای خودم معما شد که چطور و با چه دلیلی تصور فرمودند مونث هستم.
غزال نام تنها فرزندمه

مجددا بابت عنایت خاص و جوانمردانه و والای شما سپاسگزارم.

واقعا لذت میبرم از راهنماییهای درست و زیبای شما
امیدوارم که همیشه سالم باشید
مثلی قدیمی هست که میگه (درخت هر چه پر بارتره سربه زیر تره هرچه بی بار تره سر بالا تره)

بالا