آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
دوستانی که هم لپتاپ تعمیر میکنند هم pc بفرمایند که آیا تفاوت زیادی بین این دو برد است یا نه.چون من چند ساله که لپتاپ تعمیر میکنم اما pc تا حالا دست نزدم.لطفا بفرمایید آیا دیباگر در برد لپتاپ کارایی دارد یا خیر. بسیار ممنونم
با درود خدمت همکار محترم
عضویت شما در خانواده تعمیر کاران ایران را شاد باش میگویم
قبل از اینکه سوال شما را جواب دهم اینکه ، این بخش تجربیات است و برای سوال باید تاپیک جدید ایجاد کنید
دوست بزرگوارم ، میان این دو برد تفاوت زیادی وجود ندارد اصول و مبنای آن یکی است . فقط برد لپ تاپ فشرده و جمع و جور تر است و کمی پیچیدگی آن بیشتر از pc است
دیباگر این دو با هم متفاوت است
موفق باشید

reza.kangan

کاربر vip
vip
کاربر
2014-08-27
106
157
سلام دوستان.
امروز مادربرد ga-h61m-s2pvگیگابایت دستم رسید که مشکل noboot داشت.
cpuسرد و ولتاژ vcore نداشت.با دیباگر کد نداشتم و چراغ ریست روشن چراغ کلاک هم روشن بود. مادبرد تک چیپ حدسم با توجه به سردی cpu و روشن بودن res به چیپ و کریستتالش رفت .در قسمت چیپ یه تابکی بدلیل بد بستن مادربرد برداشته بود .
کریستال ولتاژ مناسب داشت با ریبال چیپ مشکل رفع شد .

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
مادربرد GA-8I945PL-G
سلام و عرض ادب و احترام
مادربرد فوق مشکل خاموش شدن بعد از چند ثانیه و یا چند دقیقه ای داشت ، با بررسی های لازم اطراف CPU متوجه شدم فتهای 12ولتی اطراف سوکت به شدت داغ و انگشت هم را روی فت می گذاشتی مثل ذغال انگشت را می سوزاند ، با چند CPU تست کردم دیدم هیچ فرقی نکرد ، بایوس زدم براش که آخرین ورژنش بود و مخصوص آپدیت CPU هم بود باز فرقی نکرد ، سوکت CPU را با تینر خوب شستم و خشک کردم و باز هم مشکل پابرجا بود ، تا اینکه رفتم سراغ IC PWM که با تعویض آن خدا را شکر مشکل حل شد و فتها داغ نمی شدند و خنک بودند و حتی خاموش هم نمیشد...
موفق باشید...

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
سلام
2عدد از پایه های یه cpu lga775شکسته بود
دیبارگر کدecمیداد و چراغ rstچشمک میزد
اومدم پایه سالم بصورت موازی سوار پایه های شکسته کردم که جواب نداد
نهایتا پایه هارو به cpuلحیم کردم
نمیدونم همکاران تایید میفرمایند
مین برد مثل ساعت داره کار میکنه
IMG_20150514_180332.jpg

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
البته ابتکاری که انجام دادید ،جالب هست ولی اگه خواستید CPU رو عوض کنید ،چی ؟در ثانی احتمال کنده شدن قسمت لحیم شده روی CPU هم وجود داره .اگه یه کم بیشتر وقت می ذاشتید و حوصله می کردید ،می تونستید با هویه نوک تیز پایه شکسته رو ترمیم کنید .به اینصورت که ابتدا سر پایه شکسته و انتهای پایه ای که از سوکت دیگه جدا کردید رو لحیم کاری کنید و سپس این دو تکه رو به هم وصل کنید .درسته که نگه داشتن یک تکه پایه نیم میلیمتری و لحیم کاری در فضای بسیار کوچک سخته ولی مسئله تعویض CPU رو هم در نظر بگیرید .
موفق باشید .

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
در مادربرد های DDR2 و قدیمیتر گاهی نیازی نیست شما چیپ رو لحیم سردی بگیرید علت لحیم سردی قطعات اطراف چیپ است در کل,کل قطعات برد رو لحیم سردی بگیرید اگر مشکل برطرف نشد بعد برید سراغ چیپ ها(وقتی نتیجه گرفتید عیب مربوط به چیپ است),چون وقتی برد رو روی BGA میگذارید بر اثر حرارت قطعه مربوطه لحیم سردیش گرفته میشه,من خودم برای لحیم سردی کل برد 5 دقیقه وقت میذارم و در %60 موارد عیب برطرف میشود,یعنی هزینه و وقت کمتر

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوستان و همکاران گرامی
مورد تعمیر = مادربرد ایسوس M2N68-A Rev 2.00g با ایراد خاموش شدن بعد از 10 ثانیه ( مادربرد تک چیپ )
ظاهر ایراد ،مشکل در داغ شدن CPU رو محتمل می کرد ولی طی این 10 ثانیه تصویر هم وجود داشت و دمای CPU 40 درجه و ثابت بود .با جدا کردن 4 پین سیستم خاموش نمی شد .تمامی قطعات اطراف سوکت CPU هم سالم بودن .نهایتا پس از چند ساعت ( بخاطر نتیجه گیری غلط از روشن موندن سیستم با جدا کردن 4 پین ) تست قطعات اطراف سوکت CPU و نرسیدن به نتیجه ،تصمیم به ریسولد چیپ گرفتم و با 4 دقیقه هیت مشکل برطرف شد .
با تشکر

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
سلام دوستان عزیز ،مشکل دادن کد 13 مادربورد ایسوز P5LD2-X/GBL و نداشتن تصویر . مراحل رفع عیب ، وقتی از شرکت ایسوز فایل بایوس رو میگرفتم شروع به دادن کد 13 میکرد ،و در نهایت وقتی توانستم از مین مشابه کپی و روی آیسی بریزم رفع عیب شد . دوستان این راهی بوده که من رفتم . لطفا اگر از راه دیگری باید میرفتم راهنمایی بفرمایید . سالم بمانید

آخرین ویرایش:

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
با سلام خدمت دوستان عزیزم

در اگثر مادربردها عیب ها بیشتر ظاهری هست اما در کمی از موارد دیده میشود که نمیتوان قطعه معیوب را پیدا کرد و کلی وقت تلف میشه

بهترین راه کار اینه که شما از قطعات بزرگ شروع به ولتاژ گیری نمایید مانند قطعات زیر

i/o - اطراف پل جنوبی و شمالی - مدار pwm - و مدار ریسیت

اما تجربه ای که بنده شاهدش بودم همه ولتاژ ها درست بود ولی باز تصویر نداشتم تا اینکه رفتم سراغ آی سی کلاک و عوضش کردم دلیلم برای

این کار این بود که اگر ولتاژ ها صحیح باشد پس فرکانس درست تامین نمیشود منظور فرکانس cpu هست

موفق باشید

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,353
سلام به همگی
یه دونه مادر بورد برام اوردن که کد 2929 داشت و تصویر نداشت مدل مادر بورد giga ga-945pl-s3
بایوسش رو زدم تصویر داد خاموشش کردم ده دقیقه بعد دوباره روشن کردم دیدم دوباره کد 2929 گیر میکنه . دوباره تکرار همین موضوع شد فرداش هم همین مادر بورد برام اومد عین همین ایراد / ای سی بایوسش از مدل mx بود و سایزش 512kb
فهمیدم که ایراد باید از همون ای سی بایوسش باشه . تعویضش کردم اما با مارک winbownd .
الان هر دو دستگاه عین ساعت دارن کار میکنن . فهمیدم ای سی mx در اثر حرارت عیب دار میشه . باید عوض بشه و winbownd جاش بزاریم .

بالا