آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات همکاران در تعمیر پاور کامپیوتر

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
یک پاور کامپیوتر مدل : 500W SILENT POWER دستم رسیده بود ایرادش ولتاژهای اصلی یعنی 12 ولت و 5 ولت و 3/3 ولت را نصف و کمتر خروجی میداد
خیلی بررسی کردم اکثر قطعات را چک کردم سالم بودن تا اینکه به دو عدد خازن بزرگ 680 میکروفاراد 200 ولت در هیت سینگ اول رسیدم مشکوک شدم آنها را با خازنهای 680 میکروفاراد 220 ولت تعویض کردم ولتاژها درست شد.
جالب اینجاست که سیم سفید 5 - ولت اصلا نداشت و روی فیبر محلش خالی بود و روی کانکتور 24 پین هم سوکتش نیز نبود روی فیبر سوراخ و نوشته منهای 5 ولت بود ولی از زیر فیبر آن محل به جایی اتصال نداشت.

آخرین ویرایش:

mj_local

کاربر
2012-02-04
105
419
تهران
تو پاور های جدید سیم سفید دیگه کارایی نداره و نمیزارند ولی خوب توی سیستم های قدیمی به مشکل بر میخوریم و باید حتما پاور سیم سفید رو داشته باشه ولی تو سیستم های جدید سیم سفید هم نیاز نیست

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
یک پاور گرین 330A داشتم ولتاژها ظاهرا درست بود ولی زیر بار کم میاورد بررسی کردم دیدم مقاومت R21 آن سوخته و رنگش رفته بود مطالعه کردم دیدم این مقدارش 1K اهم 1/4 وات بود آنرا تعویض کردم و بعد خازن ها را بررسی کردم دیدم یک خازن 10 میکروفاراد 50 ولتی تغییر ظرفیت داده و به 5 الی 6 میکروفاراد رسیده و ظاهری سالم داشت محل این خازن بین دو ترانس کوچک و در هیتسینگ اول بود که در نزدیک آن نیز دو خازن 4/7 میکروفاراد 50 ولت نیز وجود داشت آنها سالم بودند در اصل باتعویض این دو قطعه پاور درست شد.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
یک گرین پاور مدل GP 300E4 چهارصد وات ATX سیما فیوچر سیسشتم کورپ داشتم که فنش کار نمیکرد هیچ ولتاژی نشان نمیداد و بررسی که کردم در هیتسینگ دوم 7 عدد خازن باد کرده و دو عدد مقاومت 2وات 10 و 11 اهم نیمه سوخته و حرارت خورده و رنگ رفته داشت آنها را تعویض کردم البته موقع تعویض خازنهای نو را نیز چک کردم هر چند خازن به ظاهر سالم را نیز چک کردم و دوعدد خازن 2/2 میکروفاراد 50 ولت هم بین دو هیت سینگ بود آنها هم اهمی شده بودن با خازن سالم و بررسی شده تعویض کردم پاور درست شد.

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
با سلام
یکی از دلایل سوت کشیدن مدار یکی از دیودهای زنر است که احتمالا اطراف سینک اول است که با وات بالاتر انداختنش مشکل سوت کشیدن حل می شود

دیگر دلیل این اتفاق مقاومت ntc
به کار رفته در قسمت 220 است که اکثرا نیمسوز میشه و باعث میشه تصویر نداشته باشیم چون همراه اون زیر هدسینگ اول مقاومت هم میسوزه

AKORACER

کاربر
2013-11-16
31
102
ایران
پاسخ : تجربیات تعمیر پاور ساپلای کامپیوتر

سلام به همگی
یه پاور پاسکال 400w که همه ی ولتاژهاش نرمال بود و روشن هم میشد ولی مادربورد رو رو روشن نمی کرد
واسه همین اول سری سیم های خروجی رو چک کردم و قلع مردگی ها رو برطرف کردم ولی درست نشد 2 تا خازن کنار آی سی های هیت سینک اول رو عوض کردم همون 50v هاش ولی درست نشد سر آخر با تعویض خازن های بشکه ای ورودیش درست شد

بالا