آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات همکاران در تعمیر پاور کامپیوتر

dadashmm

کاربر
2011-05-25
7
56
پاسخ : تجربیات تعمیر پاور ساپلای کامپیوتر

در پاورهای گرین که اتصالی پیش میاید دو قطعه در میان 2 خازن بزرگ می باشد که 90% می سوزد و هم چنین معمولآ یکی از ترانزیستورها هت اول

آخرین ویرایش:

استاد

کاربر
2010-01-21
77
367

سلام دوستان گرامی
از آنجایی که در تست پاورهای کامپیوتر با ولتاژ 220ولت شهری سروکار داریم بهتر است یک عدد لامپ 220ولت 40واتی بصورت سری با پاور تحت آزمایش قرار دهیم تا در صورت اتصالی در مدار با روشن شدن لامپ بصورت پرنور از وجود اشکال در مدار مطلع شویم
موفق باشید

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081

یک تجربه ای داشتم در مورد پاورها که ولتاژ خوبی دارند ولی زیر بار که میرن کم میارن و سیستم رو ریستارت میکنن یا خاموش.
نمیدونم جایی ذکر شده یا نه ولی در چند مورد خازنهای ورودی رو چک کردم. در اثر کار کرد زیاد مقدارشون به حدود نصف یا کمتر کاهش پیدا کرده بود.
با جایگزینی آنها پاور کارکرد درستی پیدا کرد.

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!

درود
امید که تکراری نباشه.البته من چون اولین بار بود به این عیب برخوردم واسم تازگی داشت!!
کامپیوتر گاهی روشن میشد و گاهی وسط کار خاموش و حتی زمان نصب ویندوز.

ولتاژها را در ستاپ چک کردم و +5sb شده بود 9 ولت.

خیلی خطرناک است!
پاور را بررسی کردم.این ولتاژ با سیم بنفش متصل است و 5 ولت استندبای میباشد.
ضمنا یک تغذیه سوییچینگ کوچک جداگانه برای این 5 ولت داخل پاور دارد.
خازن 47 میکرو در اسیلاتور این تغذیه خراب بود.که باعث افزایش ولتاژ(به خاطر کاهش ظرفیت) شده بود.
ضمنا خازنهای 47 میکرو و 470 کنار مقاومت خروجی 5 استند بای نیز ظرفیتشان صفر شده بود و پاور استارت نمیشد .
درنهایت تعمیر شد اما ایا اینچنین پاوری خطرناک نیست برای یک کامپیوتر؟

بدرود.

آخرین ویرایش:

saeid125

کاربر
2008-11-27
56
321

سلام
دو تا پاور ردمکس داشتم که یکیش کلا روشن نمیشد و یکیش ظاهرا سالم بود ولی سیستم بالا نمیومد،مشکل هر دو تا یکی بود،وسط برد پاور دو تا خازن 1000u-10v کنار هم باد کرده بودن که با تعویض اونها مشکل حل شد.

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari

سلام در بعضی از پاورها دیدم که به علت این که امپر مادر برد بیشتر از توان پاور هست و جریان زیادی از پاور میکشه یک سیم پیچ دایره ایی شکل در خروجی پاور هست که لاک سیمها ضعیف میشه و سیمها به هم دیگه ریز اتصالی میکنن که یکی از علتهای روشن نشدن پاور میتونه باشه

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد

با سلام
تجربه ای که بنده میخوام برای دوستان عرض کنم راجع به کانکتورهای خروجی پاور هستش:
از لحاظ علمی و تجربه ثابت شده که کانکتورهای 24 پین منبع تغذیه را میتوان به کانکتور 20 پین مین برد سیستم ، وصل کرد ، اما عکس آن صادق نیست یعنی به هیچوجه به صرف روشن شدن سیستم، کانکتور 20 پین پاور را به کانکتور 24 پین مین برد وصل نکنید.
اگر پاور 20 پین به 24 پین مین برد وصل شود چه اتفاقی می افتد:
به دلیل فشار مضاعف و جریان بالایی که دیگر کانکتورهای پاور برای تامین ولتاژ کانکتور متصل نشده متحمل میشوند،پس از مدتی (بستگی به سخت افزارومیزان توان مصرفی ) این کانکتورها خاصیت اولیه خود را ازدست داده((موجب
تغییر رنگ وسولفاته شدن)) ومجب افزایش نویز وپایین آمدن کارایی سیستم و آسیب به قطعات الکترونیکی سخت افزار و پاور میگردد.
مثال:
دیروز آمدم یه پاور 20 پین را به مین برد 24 پین وصل نمودم(با همکارم مشورت کردم که این اتصال مشکلی ندارد؟ گفت مین که روشن میشه پس وصلش کن)
وصل کرده و سیستم روشن و 2و3 ساعتی کار کرد.
روز بعد خواستم سیستم را روشن کنم ، یکی دوبار پاور کردم ، تا نوشته های اول بایوس سیستم بالا می آمد و بعدش خاموش میشد، یه لحظه دیگه اصلا روشن نشد و بو کرد، درب کیس باز و رفتم سراغ پاور، بازش کردم دیدم یکی از خازنهای 2200 میکرو 10 ولت پوکیده بودش.
امیدوارم سرتان را به درد نیاورده باشم
موفق باشید

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013

یک پاور Porsche 400 W داشتم که روشن نمی شد . پس از عیب یابی متوجه شدم آی سی 7500 مشکل دارد . پس از اینکه آن را تعویض کردم موقع اتصال برق پاور به صورت خودکار روشن می شد . سه عدد ترانزیستور در کنار آی سی وجود داشت C945 که با تست متوجه شدم یکی از آنها شورت شده آن را تعویض کردم . پاور دیگر به صورت خودکار روشن نشد و طبق معمول با استارت کار می کرد . پس از استارت پاور صدای ویزه ای از پاور به گوش می رسید که با عیب یابی مشخص شد از یکی از خازن های خروجی 1000 میکروفاراد است که با تعویض آن مشکل هم رفع شد .

m-star

کاربر
2008-07-22
38
180
44
شیراز
www.virgo-star.blogfa.com

درود به همکاران عزیز
یه تجربه جالب داشتم درباره تست پاور بعد از تعمیر
دوتا پاور گرین رو تعمیر کردم و بعد از تست نهایی و ولتاژ گیری اون رو به مادربرد وصل کردم که از سلامتی جریان کشی و زیربار بردنش هم اطمینان پیدا کنم
ولی موقع سوئیچ کردن مادربرد پاور روشن نمیشد و بشدت جریان میکشید
اینو از روشن شدن لامپ تست متوجه میشدم و فکر میکردم ایراد از پاور هست و زیر بار کم میاره:91000000:
نزدیک سه هفته منو سرکار گذاشته بود و بارها و بارها تمام قطعات رو از اول تست کردم
تا اینکه بخاطر تجربه ای که امروز از تعمیر یه دستگاه دیگه داشتم متوجه شدم که ایراد از لامپ تست هست و نمیزاره پاور اون جریان اولیه رو لود کنه !!!!
پاور رو بدون مدار لامپ تست به برق وصل کردم و خیلی عالی کار کرد و مادربرد بوت شد....
نتیجه:
بعد از تعمیر پاور و اطمینان از سالم بودن ، بدون لامپ تست ، پاور رو تست کنید . :32000000:

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز

یک پاور 380 گرین داشتم که براش فیوز میگذاشتم درجا میسوخت
فهمیدم شارتی داره
بعد از کل گشتن دیدم یه خازن عدسی بین دو تا خازن بزرگ ترکیده و داخل یک محفظه با روکش سیاه اون رو گذاشتن که اصلا پیدا نبود
تقریبا 270 کیلو بود که براش 400 کیلو گذاشتم حل شد
یک پاور 430 گرین داشتم که این هم فیوزش سوخته بود . براش فیوز زدم روشن نشد . تا اینکه ببرسی کردم خازن اولیه 200 ولت 1000 میکرو نشتی داره
با هزار تا مکافات از یه پاور دیگه این خازن گیر اوردم و مشکل حل شد

بالا