آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
پاسخ : راهنمایی ساخت دستگاه نقزه جوش

باتشکر از برنامه امورنده شما

درود

با توجه به درخواست علاقمندان درخصوص تحلیل نقشه نهایی که کلیه نواقص نقشه رفع و تست شد ، لذا تحلیل نقشه نهایی در تاپیک زیر تقدیم میگردد.

https://www.irantk.ir/threads/111120-تحلیل-نقشه-بسیار-ساده-نقطه-جوش

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 171123
نقشه نهایی

آخرین ویرایش:

abed1365

کاربر
2012-06-26
45
83
برای تهیه ترانس ماکروویو چیکار باید کرد؟؟
آیا نمیشه با 3 خازن 220000uf 16v ویه باتری 12 ولت موتور سیکلت دستگاه نقطه جوش ساخت؟؟(بنظر کم هزینه تره)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
برای تهیه ترانس ماکروویو چیکار باید کرد؟؟
آیا نمیشه با 3 خازن 220000uf 16v ویه باتری 12 ولت موتور سیکلت دستگاه نقطه جوش ساخت؟؟(بنظر کم هزینه تره)

درود

اگه میخوای از باطری استفاده کنی ، نیاز به خازن نیست.
اما با وجود برق شهر ، استفاده از باطری مقرون بصرفه نیست.

سپاس

abed1365

کاربر
2012-06-26
45
83
درود و سپاس بی کران به استاد غزال مفتخر فرمودین
برای تغذیه خازن باید چی کار کرد؟ میشه یه ترانس 220 به 16v 2a استفاده کرد؟ وبرای اینکه ترانس بار زیادی مصرف نکنه یه مقاومت گذاشت؟ آیا این ترانس میتونه خازن هارو شارژ کامل کنه؟ اگه این راه درست باشه باید از چه مقاومتی استفاده کرد؟
یا نه باید حتما یه ترانس با خروجی آمپر بالا استفاده کرد؟
درود

اگه میخوای از باطری استفاده کنی ، نیاز به خازن نیست.
اما با وجود برق شهر ، استفاده از باطری مقرون بصرفه نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود و سپاس بی کران به استاد غزال مفتخر فرمودین
برای تغذیه خازن باید چی کار کرد؟ میشه یه ترانس 220 به 16v 2a استفاده کرد؟ وبرای اینکه ترانس بار زیادی مصرف نکنه یه مقاومت گذاشت؟ آیا این ترانس میتونه خازن هارو شارژ کامل کنه؟ اگه این راه درست باشه باید از چه مقاومتی استفاده کرد؟
یا نه باید حتما یه ترانس با خروجی آمپر بالا استفاده کرد؟

درود

با مدار بسیار ساده ای که در تاپیک زیر ارائه کردم ، نقطه جوش کارآمد و اصولی بساز.
https://www.irantk.ir/threads/11112...جوش-طراحی-غزال?p=627271&viewfull=1#post627271
کلیه قطعات نقشه و تحلیل و طرز کار آن در تاپیک فوق تقدیم و توسط متقاضی تست شده.

سپاس
IMG_20201102_133611_474.png
خروجی این سیستم ، ثانویه ترانسی است که سمت راست پایین نقشه است و با عبارت نقطه جوش مشخص کردم و هر کدام از دو سیم ثانویه به یک مفتول مسی نوک تیز متصل است.
بطوریکه نوک هر مفتول مسی که تیز است روی یک قطعه کار نگهمیدارید و کلید استارت را میزنید و کار تمام است.
بعبارتی چنانچه بخواهید دو قطعه A , B را نقطه جوش کنید نوک یکی از دو مفتول مسی را روی A و دیگری را روی B ( در نقطه مورد نظر ) محکم نگهمیدارید و کلید استارت را میزنید.

آخرین ویرایش:

abed1365

کاربر
2012-06-26
45
83
درود

با مدار بسیار ساده ای که در تاپیک زیر ارائه کردم ، نقطه جوش کارآمد و اصولی بساز.
https://www.irantk.ir/threads/11112...جوش-طراحی-غزال?p=627271&viewfull=1#post627271
کلیه قطعات نقشه و تحلیل و طرز کار آن در تاپیک فوق تقدیم و توسط متقاضی تست شده.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 180561
خروجی این سیستم ، ثانویه ترانسی است که سمت راست پایین نقشه است و با عبارت نقطه جوش مشخص کردم و هر کدام از دو سیم ثانویه به یک مفتول مسی نوک تیز متصل است.
بطوریکه نوک هر مفتول مسی که تیز است روی یک قطعه کار نگهمیدارید و کلید استارت را میزنید و کار تمام است.
بعبارتی چنانچه بخواهید دو قطعه A , B را نقطه جوش کنید نوک یکی از دو مفتول مسی را روی A و دیگری را روی B ( در نقطه مورد نظر ) محکم نگهمیدارید و کلید استارت را میزنید.

لطفا راهنمایی بفرمایید
مشاهده فایل‌پیوست 180561

پیوست‌ها

• 168.8 کیلوبایت بازدیدها: 137
آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
با اجازه استاد مهربانم
دوست خوبم شکل یک از سمت چپ رله 12 ولت است با دو کنتاکت باز وبسته. شکل وسطی هم یک رله 12 ولت یک کنتاکت باز
در مورد ترانس مونده به ضخامت ورق جوش بزنی . نرانسفور ماتوری که ولتاژ اولیه 220 ولت . ولتاژ ثانویه 4 یا 6 ولت با آمپر بالا 10 آمپر
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

درود

امیرجان بدرستی فرمودند و هرچند دو رله در لیست قطعات هویت این دو قطعه رو مشخص میکنه ، اما در لیست قطعات (RY1) و (RY2 ) را طی ویرایش مشخص کردم.
ضمنا هر چه قدرت ترانس بیشتر و بزرگتر باشه میتونی صفحات ضخیم تری را نقطه جوش کنی و لذا بهتره از ترانس ۵۰۰ وات الی ۱ کیلو وات ( بیشتر از ۵۰ آمپر ) استفاده کنی که برای صفحات ضخیم هم قابل استفاده باشه .
اگر تهیه ترانس مناسب برات دشواره ، فعلا میتونی از ترانس کوچکتر برای باطری استفاده کنی و در فرصت مناسب ترانس بزرگ و مطلوب تهیه کنی.

اگر از خازن های بزرگ بجای ترانس استفاده کنی .

اولا مقرون بصرفه نیست و گرون تر تموم میشه.
ثانیا با استفاده از خازن ناگزیر به استفاده از جریان اتصال کوتاه خازن هستیم که عمر خازن را بشدت کوتاه خواهد کرد.
ثالثا درسته که در این خصوص ، استفاده ابتکاری از خازن به وفور در اینترنت منتشر شده اما غیر علمی و غیرمنطقی است و این ابتکارات ناصحیح صرفا بمنظور جذب مخاطب منتشر میشه.

ضمنا با توجه به اینکه این سیستم را خودم طراحی کردم و مدعی هستم ساده تر از این طراحی مقدور نیست لذا اگرچه توسط یکی از کاربران محترم در همین تاپیک با موفقیت تست شد ، اما جهت حصول اطمینان بیشتر ، درصورتیکه شما نیز مونتاژ کنید تا پایان کار و کسب توفیق همراهی میکنم .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا