آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
سوال 1

چرا نمیتوانیم از ولومی با اهم بالا استفاده کنیم که انتخاب مدت زمان بسیار زیاد برای مصارف سنگین و مدت زمان بسیار کم برای مصارف سبک ممکن و مقدور باشه؟
درود استاد غزال
فکر میکنم حتی اگه ولوم رو ماکزیمم هم در نظر بگیریم(مثلا 1M) بیشترین مقاومتی رو که برای ما ایجاد میکنه معادل مقامت موازی یک کیلو می باشد.پس خیلی نمیتونه برای ما زمان بخره.درسته استاد؟
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
سوال 3

با چه کلکی میتوانیم مدار فرمان نقطه جوش را برای هر مصرف سبک و سنگینی بگونه ای مجهز کنیم که برای دستیابی به مدت زمان کافیِ جوش نیاز به تعویض قطعه نداشته باشه؟
استاد عزیزم انشالله که اشتباه نکرده باشم ولی حدس میزنم که اگه ما به جای یک ولوم از دو ولوم استفاده کنیم(یک ولوم دیگه به جای مقاومت ثابت یک کیلو)میتونیم مقاومت پایه رو تغییر بدیم(یعنی به جای یک کیلو مثلا سه کیلو قرار بدیم)؟
  • Like

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
سوال 2

زمانیکه خازن دارای انرژی و هر ولتاژ کافی باشه (چه ۴ ولت و چه ۶ ولت و چه ۱۰ ولت و ..)

بمحض باز شدن کلید s چرا ولتاژ بیس t2 بزرگتر از امیتر میشه ؟
استاد عزیزم
فکر میکنم وقتی که کلید وصل است ترانزیستور t2 در حال دشارژ کردن خازن میباشد که وقتی کلید رو قطع میکنیم تو همون لحظه خازن شارژ کامل نیست و ولتاژش نسبت به بیس t2 کمتره،چون که بیس ترانزیستور t2 با دو مقاومت وصله به ۱۲ ولت؟؟
با تشکر از زحمات شما استاد عزیزم

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
به هر صورت نقشه جدید پیوست که نیاز به نگهداشتن کلید s نباشه و بسادگی نقشه دوم باشه بشما هدیه میکنم.
فقط باید رله ای تهیه کنید که یک کنتاکت بسته و دو کنتاکت باز داشته باشه که فراوونه .
و سمت راست نقشه نحوه تبدیل یک کنتاکت بسته و یک کنتاکت باز به کنتاکت دو حالته را می بینید که برای اجرای نقشه استفاده کنید.

سپاس
در این نقشه کافیه یکلحظه کلید s را بزنید و رها کنید تا بقیه عملیات بدون توجه به وضعیت کلید اجرا بشه.
با تشکر از لطف بی نهایت شما استاد گرامی
من این مدار رو نیز بستم اما موقعی که کلید رو فشار میدم رله نوسان میکنه،یعنی وقتی که پتانسیومتر رو حالت کم است،رله مثل رگبار قطع و وصل میشه و تو حالت ماکزیمم ولوم نیز پشت سرهم قطع و وصل میشه اما با سرعت کمتر،و تا وقتی که کلید رو نگه داشتم نوسان کرد. البته من با رله معمولی و بدون بار تست کردم .
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با تشکر از لطف بی نهایت شما استاد گرامی
من این مدار رو نیز بستم اما موقعی که کلید رو فشار میدم رله نوسان میکنه،یعنی وقتی که پتانسیومتر رو حالت کم است،رله مثل رگبار قطع و وصل میشه و تو حالت ماکزیمم ولوم نیز پشت سرهم قطع و وصل میشه اما با سرعت کمتر،و تا وقتی که کلید رو نگه داشتم نوسان کرد. البته من با رله معمولی و بدون بار تست کردم .

درود

قطعا و بدون کمترین تردیدی اشتباهی در مونتاژ دارید .
آیا رله دو کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته داره ؟

برای کنتاکت دو حالته باید مطلبق سمت راست نقشه از یک کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته استفاده کنید .

وقتی ولتاژ خازن را به بیس متصل کنید باید رله فعال بشه تا زمانیکه کلید را رها کنید ولی حدس میزنم مدار شما اینطور عمل نمیکنه .
البته نیاز به نگهداشتن کلید نیست و جهت عیب یابی عرض شد.
۲- و یا سر مشترک کنتاکت را اشتباه گرفتید .
احتمالا بوبین را با کنتاکت بسته سری کردید درحالیکه ۱۲ ولت باید مستقیما به یک سر بوبین رله متصل بشه .
۳- و یا ظرفیت خازن را کم کردید .
۴- و یا ولتاژ خازن را با مقاومت کوچکی به بیس متصل میکنید که فورا تخلیه میشه
باید مقاومت بیس ۱۵ کیلو باشه و کلید بین ۱۵ کیلو و مثبت خازن نصب بشه .
۵- و یا کلید s را بیش از زمان عملیات نگهمیدارید که دفعات بعدی شروع میشه و احتمال این مورد بیشتر از بقیه موارده .
لذا سریعتر کلید را رها کنید ببینید بازم نوسان میکنه
و یا خازن بزرگتری استفاده کنید که فرصت رها کردن کلید را داشته باشید .

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 171099

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد عزیزم
فکر میکنم وقتی که کلید وصل است ترانزیستور t2 در حال دشارژ کردن خازن میباشد که وقتی کلید رو قطع میکنیم تو همون لحظه خازن شارژ کامل نیست و ولتاژش نسبت به بیس t2 کمتره،چون که بیس ترانزیستور t2 با دو مقاومت وصله به ۱۲ ولت؟؟
با تشکر از زحمات شما استاد عزیزم

درود

هرچند ولتاژ خازن تا ۱۱،۳ شارژ میشه اما اگه ۱۲ ولت هم باشه بازم t2 در شرایط موصوف خاموش میشه بطوریکه تاکید کردم ولتاژ خازن هر مقداری باشه t2 بمحض رها کردن کلید ، خاموش میشه.

پاسخ سوال ۱ هم مناسب نیست و البته باید به مقاومت موازی هم اشاره میکردم
یعنی اگر از ولوم و مقاومت موازی با اهم بالا استفاده کنیم برای هدف مورد نظر مناسب نیست .

اما پاسخ سوال ۳ بشرح پست اتی کاملا درسته آفرین .

سپاس
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد عزیزم انشالله که اشتباه نکرده باشم ولی حدس میزنم که اگه ما به جای یک ولوم از دو ولوم استفاده کنیم(یک ولوم دیگه به جای مقاومت ثابت یک کیلو)میتونیم مقاومت پایه رو تغییر بدیم(یعنی به جای یک کیلو مثلا سه کیلو قرار بدیم)؟
درود

آفرین

اگر بجای یک ولوم از دو ولوم سری با مقاومت های موازی مناسب استفاده کنیم دراینصورت چنانچه مصارف سبک مورد نظر باشه میتونیم اهم ولوم بزرگتر را صفر کنیم و حتی از کلید ولوم استفاده کنیم که کلید که همراه ولوم است انرا شورت کنه و فقط ولوم کوچک قابل استفاده بشه

و در مصارف سنگین ولوم اهم بالا هم استفاده بشه.

سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

قطعا و بدون کمترین تردیدی اشتباهی در مونتاژ دارید .
آیا رله دو کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته داره ؟

برای کنتاکت دو حالته باید مطلبق سمت راست نقشه از یک کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته استفاده کنید .

وقتی ولتاژ خازن را به بیس متصل کنید باید رله فعال بشه تا زمانیکه کلید را رها کنید ولی حدس میزنم مدار شما اینطور عمل نمیکنه .
البته نیاز به نگهداشتن کلید نیست و جهت عیب یابی عرض شد.
۲- و یا سر مشترک کنتاکت را اشتباه گرفتید .
احتمالا بوبین را با کنتاکت بسته سری کردید درحالیکه ۱۲ ولت باید مستقیما به یک سر بوبین رله متصل بشه .
۳- و یا ظرفیت خازن را کم کردید .
۴- و یا ولتاژ خازن را با مقاومت کوچکی به بیس متصل میکنید که فورا تخلیه میشه
باید مقاومت بیس ۱۵ کیلو باشه و کلید بین ۱۵ کیلو و مثبت خازن نصب بشه .
۵- و یا کلید s را بیش از زمان عملیات نگهمیدارید که دفعات بعدی شروع میشه و احتمال این مورد بیشتر از بقیه موارده .
لذا سریعتر کلید را رها کنید ببینید بازم نوسان میکنه
و یا خازن بزرگتری استفاده کنید که فرصت رها کردن کلید را داشته باشید .

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 171099

استاد عزیزم قبل از توضیحات اعلام کنم که من از دیود هرز گرد استفاده نکردم و از رله میمون ۱۲ ولت به صورت موقت استفاده کردم(برای اینکه با صدای رله متوجه عملکردش بشم) استاد عزیز با زدن سریع کلید وقتی ولوم رو بیشترین مقدار میباشد صدای قطع و وصل رله برای یکبار می آید(ولی باید سریع اینکار رو انجام بدی(حتی با خازن ۲۲۰ میکرو)) واگه کلید رو نگه داری مدام قطع و وصل میکنه.در ادامه نقشه رو براتون ارسال میکنم. 20201101_203623.jpg

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

آفرین

اگر بجای یک ولوم از دو ولوم سری با مقاومت های موازی مناسب استفاده کنیم دراینصورت چنانچه مصارف سبک مورد نظر باشه میتونیم اهم ولوم بزرگتر را صفر کنیم و حتی از کلید ولوم استفاده کنیم که کلید که همراه ولوم است انرا شورت کنه و فقط ولوم کوچک قابل استفاده بشه

و در مصارف سنگین ولوم اهم بالا هم استفاده بشه.

سپاس
البته استاد بنده منظورم به شکل دو ولوم موازی بود(شکل ۲) که بصورت سری (شکل ۱)هم قانونا جوابگو خواهد بود.آیا در شکل ۲ اشکالی هست؟
تشکر20201101_205629.jpg

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
البته استاد بنده منظورم به شکل دو ولوم موازی بود(شکل ۲) که بصورت سری (شکل ۱)هم قانونا جوابگو خواهد بود.آیا در شکل ۲ اشکالی هست؟
تشکرمشاهده فایل‌پیوست 171105

درود

در ولوم های موازی و متفاوت ، ولومی که مقاومت کمتری داره تعین کننده ماکزیمم زمان است و لذا محدود به ولوم کوچکتر میشه .
البته ولومی با مقاومت بسیار بزرگ بعنوان مقاومت های کوچک هم قابل استفاده است اما اشکالی بروز میکنه که مورد نظر سوال ۱ هست
وگرنه میتونستیم ولوم ۵۰ کیلو استفاده کنیم که از صفر اهم تا ۵۰ کیلو قابل استفاده باشه .
اما بدلایل و مشکلاتی که پاسخ سوال ۱ روشن میکنه ، نمیتونیم .

سپاس

بالا