آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام بر استاد مهربانم غزال وهمکاران عزیزم
از لامپ 12 ولتی ومنبع 12 ولتی و ترانزیستور 13009 تست کردم .لامپ روشن شد. ولتاژ ها در حالت بدون وصل کلید Vcb 12 , Vbe 0 , Vce 12
ولتاژ ها در حالت وصل کلید Vcb 0 , Vbe 0.72 , Vce0.72
جریان منبع تغذیه 0.65 امپر است.

درود

برای اطمینان خودتون پیشنهاد کردم تست کنید
من فقط تحلیل شما رو میخوام

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان

استاد همانطور که در پست 113 فرمودید وقتی ولتاژ بیس به 0.7 ولت میرسه ترانزیستور روشن میشه(0.7 بیشتر از امیتر و چون امیتر به زمین وصل هست و در نتیجه با 0.7 ترانزیستور روشن میشه)
وقتی ترانزیستور روشن شد اگه ولتاژ بیس بیشتر از 0.7 بشه ترانزیستور به حالت اشباع میره و کلکتور به زمین وصل میشه و چون کلکتور و بیس به هم وصله بنابراین ولتاژ بیس صفر میشه و ترانزیستور خاموش میشه و در نتیجه دوباره ولتاژ روی بیس میوفته و ترانزیستور روشن میشه.
در نتیجه ولتاژ روی بیس در مرز 0.7 ولت باقی میمونه.

با سپاس فراوان
فکر میکنم دیگه تحلیل، کامل شده باشه. تا نظر استاد چی باشه!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

استاد همانطور که در پست 113 فرمودید وقتی ولتاژ بیس به 0.7 ولت میرسه ترانزیستور روشن میشه(0.7 بیشتر از امیتر و چون امیتر به زمین وصل هست و در نتیجه با 0.7 ترانزیستور روشن میشه)
وقتی ترانزیستور روشن شد اگه ولتاژ بیس بیشتر از 0.7 بشه ترانزیستور به حالت اشباع میره و کلکتور به زمین وصل میشه و چون کلکتور و بیس به هم وصله بنابراین ولتاژ بیس صفر میشه و ترانزیستور خاموش میشه و در نتیجه دوباره ولتاژ روی بیس میوفته و ترانزیستور روشن میشه.
در نتیجه ولتاژ روی بیس در مرز 0.7 ولت باقی میمونه.

با سپاس فراوان

درود

آفرین

هرچند واقعیت اینه که یک ترانزیستور با ولتاژ ثابت بیس امیتر میتونه جریان متفاوت بیس داشته داشته باشه و هدایت ترانزیستور به میزان جریان بیس بستگی داره نه ولتاژ .
اما من همیشه تحلیل را بر پایه ناصحیح ولتاژ مطرح میکنم تا از پیچیده شدن موضوع پیشگیری بشه چون تاثیری در ماهیت تحلیل نداره.
لذا در گوشه ذهن داشته باشید آنچه موجب تغییر هدایت کلکتور میشه جریان بیس است اما تحلیل بر پایه تغییر ولتاژ بیس هیچ اشکالی ایجاد نمیکنه.

یعنی اگر بگوییم زمانیکه ولتاژ بیس از ۷،. ولت به ۷۱،. تغییر کنه هدایت کلکتور و بتبع آن ولتاژ کلکتور امیتر کمتر میشه یعنی زیاد شدن ولتاژ بیس موجب کم شدن همین ولتاژ میشه و لذا امری محال است و ثابت میمونه.

چه بگوییم افزایش جریان بیس موجب کاهش ولتاژ کلکتور امیتر و بتبع آن موجب کاهش ولتاژ بیس امیتر میشه و محال است .

لذا ازآنجاکه عامل فرضی و ناصحیح ، موجب هیچگونه خلل و خطایی در عملکرد و نتیجه نمیشه بنابرین بهتره بدلیل احتراز از پیچیدگی با روش ناصحیح تحلیل کنیم.

بدیهی است در مواردیکه تحلیل سیستم مورد هدف نباشه و محاسبه دقیق جریان یا ولتاژ مورد نظر باشه هیچیک از دو نوع تحلیل تاثیری در محاسبات علمی نداره و اثر سوئی بر محاسبات نخواهد گذاشت.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

سوال ۸

با توجه به مدار مورد سوال ۶ و ۷ که مصرف کننده به روشی تغذیه میشه که بصورت اتوماتیک از تخریب بیس که ضعیفترین و حساس ترین بخش ترانزیستور است محافظت و پیشگیری میکنه ولی تحریک مستقل بیس که مستقیما از منبع تامین بشه بدلایلی از جمله افزایش ولتاژ تغذیه موجب صدمه و تخریب بیس میشه ،

کدامیک از ۳ روش تغذیه مصرف کننده مناسب تر است ؟ چرا؟
تحریک مستقل بیس یا مدار ۶ و یا ۷

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

سوال ۸

با توجه به مدار مورد سوال ۶ و ۷ که مصرف کننده به روشی تغذیه میشه که بصورت اتوماتیک از تخریب بیس که ضعیفترین و حساس ترین بخش ترانزیستور است محافظت و پیشگیری میکنه ولی تحریک مستقل بیس که مستقیما از منبع تامین بشه بدلایلی از جمله افزایش ولتاژ تغذیه موجب صدمه و تخریب بیس میشه ،

با سلام
استاد فلسفه وجودی ترانزیستور در چنین مداراتی که هدف، تغذیه بار هست و نه تقویت سیگنال و ... ، تأمین جریان مناسب برای بار و همچنین قابل کنترل بودن وضعیت روشن و خاموش بودن بار یا مصرف کننده میباشد.
یعنی زمانی که میخوایم مصرف کننده روشن باشه ترانزیستور رو روشن(یا خاموش) میکنیم و همچنین در زمانی که سیگنال کنترلی، جریاندهی کمی داره مثل زمانی که از میکرو استفاده میکنیم و از یکی از پایه های میکرو برای روشن کردن فرضاً یه موتور DC میخوایم استفاده کنیم به جای اتصال مستقیم پایه میکرو به موتور، از یه ترانزیستور برای تأمین جریان بار استفاده میکنیم تا به میکرو فشار نیاد و جریان مناسب موتور تأمین بشه.

در مدار شماره 6 و 7 ، هیچ کدوم از این دو هدف تأمین نمیشه. یعنی در این دو ترکیب بندی، درسته که ترانزیستور علی الظاهر هیچ گاه نمیسوزه اما بودن و نبودن اون هم هیچ فرقی نمیکنه و هیچ نقشی نه درتأمین جریان بار و نه در کلیدزنی نداره. یعنی در شکلهای زیر، مدار 6-1 با 6-2 هیچ فرقی نداره و همچنین مدار 7-1 با 7-2 .

IMG_20191022_160309_996.jpg
IMG_20191023_221025_030.jpg

در مدار های 6 و 7 ، درسته که کم و زیاد شدن ولتاژ تغذیه به ترانزیستور آسیب نمیزنه اما ممکنه پدر بار رو دربیاره!! یعنی با غلو میشه اینجوری گفت که با این دو مدار، داریم تمام تلاشمون رو میکنیم که محافظ پادشاه رو زنده نگه داریم حتی به قیمت کشته شدن خود پادشاه!!

اما در مداراتی که تغذیه بیس به صورت مستقل داده میشه، هر دو هدف فوق قابل دستیابی میشه.
به عبارت دیگه با تغذیه مستقل بیس، روشن کردن ترانزیستور و درنتیجه روشن کردن بار قابل کنترل میشه و همچنین جریان مناسب برای بار، قابل تأمین.
بنابراین استفاده از تغذیه مستقل برای بیس ترانزیستور، مناسب تره.

شاید مزایای دیگه ای هم داشته باشه اما فعلاً همین به ذهنم رسیده.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام
استاد فلسفه وجودی ترانزیستور در چنین مداراتی که هدف، تغذیه بار هست و نه تقویت سیگنال و ... ، تأمین جریان مناسب برای بار و همچنین قابل کنترل بودن وضعیت روشن و خاموش بودن بار یا مصرف کننده میباشد.
یعنی زمانی که میخوایم مصرف کننده روشن باشه ترانزیستور رو روشن(یا خاموش) میکنیم و همچنین در زمانی که سیگنال کنترلی، جریاندهی کمی داره مثل زمانی که از میکرو استفاده میکنیم و از یکی از پایه های میکرو برای روشن کردن فرضاً یه موتور DC میخوایم استفاده کنیم به جای اتصال مستقیم پایه میکرو به موتور، از یه ترانزیستور برای تأمین جریان بار استفاده میکنیم تا به میکرو فشار نیاد و جریان مناسب موتور تأمین بشه.

در مدار شماره 6 و 7 ، هیچ کدوم از این دو هدف تأمین نمیشه. یعنی در این دو ترکیب بندی، درسته که ترانزیستور علی الظاهر هیچ گاه نمیسوزه اما بودن و نبودن اون هم هیچ فرقی نمیکنه و هیچ نقشی نه درتأمین جریان بار و نه در کلیدزنی نداره. یعنی در شکلهای زیر، مدار 6-1 با 6-2 هیچ فرقی نداره و همچنین مدار 7-1 با 7-2 .

مشاهده فایل‌پیوست 160271
مشاهده فایل‌پیوست 160272

در مدار های 6 و 7 ، درسته که کم و زیاد شدن ولتاژ تغذیه به ترانزیستور آسیب نمیزنه اما ممکنه پدر بار رو دربیاره!! یعنی با غلو میشه اینجوری گفت که با این دو مدار، داریم تمام تلاشمون رو میکنیم که محافظ پادشاه رو زنده نگه داریم حتی به قیمت کشته شدن خود پادشاه!!

اما در مداراتی که تغذیه بیس به صورت مستقل داده میشه، هر دو هدف فوق قابل دستیابی میشه.
به عبارت دیگه با تغذیه مستقل بیس، روشن کردن ترانزیستور و درنتیجه روشن کردن بار قابل کنترل میشه و همچنین جریان مناسب برای بار، قابل تأمین.
بنابراین استفاده از تغذیه مستقل برای بیس ترانزیستور، مناسب تره.

شاید مزایای دیگه ای هم داشته باشه اما فعلاً همین به ذهنم رسیده.

درود

اولا در شکل ۶ و ۷ درحالیکه قادریم با جریان ناچیزی ، مصرف کننده را روشن یا خاموش کنیم چطور بودن و نبودن مدار ۶ و ۷ اثری نداره
ثانیا چطور تغذیه مستقل بیس برخلاف مدار ۶ و ۷ موجب کنترل جریان بار و حفاظت از بار میشه؟
مثلا اگه ولتاژ تغذیه ۵ ولت زیاد بشه چرا جریان بار به همان میزان قبلی باقی میمونه ولی در مدار ۶ و ۷ اینطور نیست ؟

هرچند فرمان خاصی مورد سوال نیست و بررسی ابعاد مختلف موضوع ، پاسخ جامع تری خواهد بود اما آیا نمیتونیم از طریق فرمانی که به هر طریقی صادر بشه پایه کلکتور را به بیس متصل کنیم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

سوال ۸

استاد درخصوص سوال ۸ فکر کنم اگر فقط هدف این باشه که وقتی ولتاژ ۱۰ ولت وصل شد مدار فعال بشه قطعا مدار ۶یا ۷ بهتر از تحریک مستقل میباشد چون بهیچ عنوان ترانزیستور آسیب نمیبینه.
ولی اگه اهداف دیگه ای مد نظر باشه مثلا کنترل جریان یا قطع و وصل شدن بار بصورت مجزا از وجود ولتاژ پاور دیگه نمیشه از مدار ۶ یا ۷ استفاده نمود و بایستی از تحریک مستقل استفاده کرد.
با سپاس فراوان

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
استاد به نظر من در شکل 6 و7 پایه بیس با تغییرات ولتاژمنبع تغییر خواهد کرد وتغییر ولتاژ BE جریان B و جریان c و ولتاژ ce تغییر خواهد کرد. و هیچ گونه کنترل جریان بار و حفاظت از بار نداریم و همچنین به علت تقسیم جریان به نظر من پایه بیس صدمه نمیبیند. جریان بیشتر از CE عبور خواهد کرد.
و در تغذیه مستقل درسته که کنترل جریان بار را از طریق مقاومت بیس ایجاد کردیم . با افزایش ولتاژ به بیس صدمه میبیند.به نظر من تقسیم ولتاژ نداریم.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

اولا در شکل ۶ و ۷ درحالیکه قادریم با جریان ناچیزی ، مصرف کننده را روشن یا خاموش کنیم چطور بودن و نبودن مدار ۶ و ۷ اثری نداره
ثانیا چطور تغذیه مستقل بیس برخلاف مدار ۶ و ۷ موجب کنترل جریان بار و حفاظت از بار میشه؟
مثلا اگه ولتاژ تغذیه ۵ ولت زیاد بشه چرا جریان بار به همان میزان قبلی باقی میمونه ولی در مدار ۶ و ۷ اینطور نیست ؟

هرچند فرمان خاصی مورد سوال نیست و بررسی ابعاد مختلف موضوع ، پاسخ جامع تری خواهد بود اما آیا نمیتونیم از طریق فرمانی که به هر طریقی صادر بشه پایه کلکتور را به بیس متصل کنیم ؟

سپاس

سلام

متوجه منظورتون نشدم. منظورتون از جریان ناچیز کدوم جریانه؟ اگه منظور جریان بیس هست، که این جریان دخالتی در روشن و خاموش کردن مصرف کننده نداره. البته منظورم اینه که وجود این ترانزیستور به این شکل چندان معنایی نداره. و همونطور که عرض کردم با برداشتن ترانزیستور و متصل کردن محل کلکتور و امیتر تغییری در مدار اتفاق نمیفته. درسته که ظاهراً ترانزیستور داره مصرف کننده رو روشن میکنه اما در واقع کنترلِ روشن شدن مصرف کننده در اختیار ترانزیستور نیست و با برقرار شدن ولتاژ منبع، ترانزیستور به صورت اتومات روشن شده و مصرف کننده نیز روشن میشه. بنا براین این ترانزیستور نیست که مصرف کننده رو روشن کرده بلکه برقراری ولتاژ منبع هست که این کار رو انجام داده. که بدون ترانزیستور و با اتصال مستقیم طبق شکلهای 6-2 و 7-2 ، همین اتفاق میفته. بنابراین بودن و نبودن ترانزیستور در این ترکیب اثری نداره.
ضمناً من نگفتم بودن و نبودن مدار 6 و 7 اثری نداره بلکه بودن و نبودن ترانزیستور در این مدارها بی اثره.

استاد متوجه نشدم که آیا دارید جمله منو رد میکنید یا سؤال جدیدی مطرح فرمودید.
اگه هدف از این سؤال رد کردن جمله من بود که من عرض کرده بودم

با تغذیه مستقل بیس، روشن کردن ترانزیستور و درنتیجه روشن کردن بار قابل کنترل میشه و همچنین جریان مناسب برای بار، قابل تأمین.
و نگفتم که از بار محافظت میشه. بلکه جریان مناسب برای بار تأمین میشه. یعنی بار دچار کمبود جریان نمیشه.

آیا نمیتونیم از طریق فرمانی که به هر طریقی صادر بشه پایه کلکتور را به بیس متصل کنیم ؟
چرا باید اینکار رو بکنیم؟ ببخشید ولی متوجه نشدم که چه هدفی مد نظرتونه!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد به نظر من در شکل 6 و7 پایه بیس با تغییرات ولتاژمنبع تغییر خواهد کرد وتغییر ولتاژ BE جریان B و جریان c و ولتاژ ce تغییر خواهد کرد. و هیچ گونه کنترل جریان بار و حفاظت از بار نداریم و همچنین به علت تقسیم جریان به نظر من پایه بیس صدمه نمیبیند. جریان بیشتر از CE عبور خواهد کرد.
و در تغذیه مستقل درسته که کنترل جریان بار را از طریق مقاومت بیس ایجاد کردیم . با افزایش ولتاژ به بیس صدمه میبیند.به نظر من تقسیم ولتاژ نداریم.

درود

سوال اینه کدامیک غز سه روش برای روشن و خاموش کردن بار بهتره چرا؟

سپاس

بالا