آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود

سوال ۶​

میدانیم ترانزیستورها با ولتاژ و جریان ناچیزی ، میتوانند ولتاژ و جریان قابل توجهی را کنترل کنند .

با توجه به حقیقت فوق در مدار پیوست با بسته شدن کلید ، چه اتفاقی برای پاسخ مدار پیش بینی میکنید و چرا ؟
ازآنجاکه ارزیابی پاسخ صحیح موجب توقف تبادل نظر میشه لذا پس از دریافت چند پاسخ به ارزیابی جملگی پاسخ ها میپردازم.
در صورت چشم پوشی احتمالی از صدمه ترانزیستور میتوانید عملا تست و دلیل حادثه را مطرح سازید .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 160231
با سلام
استاد به نظر من این ترانزیستور در ناحیه فعال قرار میگیره و نمیسوزه. و هیچگاه هم به ناحیه اشباع نمیره
تفریباً ولتاژ 9.3 ولت روی امیتر و جریان 9.3 میلی آمپر در کلکتور امیتر خواهیم داشت.

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603

درود

سوال ۶​

میدانیم ترانزیستورها با ولتاژ و جریان ناچیزی ، میتوانند ولتاژ و جریان قابل توجهی را کنترل کنند .

با توجه به حقیقت فوق در مدار پیوست با بسته شدن کلید ، چه اتفاقی برای پاسخ مدار پیش بینی میکنید و چرا ؟
ازآنجاکه ارزیابی پاسخ صحیح موجب توقف تبادل نظر میشه لذا پس از دریافت چند پاسخ به ارزیابی جملگی پاسخ ها میپردازم.
در صورت چشم پوشی احتمالی از صدمه ترانزیستور میتوانید عملا تست و دلیل حادثه را مطرح سازید .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 160231
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
استاد من هم مثل دوستان فکر میکنم چون 0.7 ولت بین بیس امیتر افت میکنه پس 9.3 ولت روی امیتر میوفته و در نتیجه جریانی که از مقاومت میگذره 0.93 میباشد.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
مشاهده فایل‌پیوست 160231

درود

آفرین
به سه پاسخگوی اخیر

صرفنظر از خطای عددی و خطای محاسبه ، جملگی سه پاسخ اخیر کاملا درسته.
در این آرایش موسوم به کلکتور مشترک ، با توجه به اینکه ولتاژ بار ازاد است و محدود به منبعی نیست لذا تابع ولتاژ بیس میشه و بیس به هر ولتاژی متصل بشه ولتاژ امیتر مقدار ۷,. ولت کمتر از ولتاژ بیس خواهد شد و صدمه ای به ترانزیستور وارد نمیشه.
زیرا چنانچه جریان بیس افزایش یابد هدایت کلکتور امیتر بسمت اشباع میره و لذا ولتاژ بیس امیتر کمتر از ۷,. ولت میشه و ترانزیستور بسمت خاموشی میره .
بنابرین چاره ای جز حفظ ولتاژ مرز هدایت نداره و از ناحیه بیس هیچگونه فشاری به ترانزیستور وارد نمیشه.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
درود

سوال ۷​

[COLOR="#B2F4F4F2"]در مدار زیر چه حادثه ای پیش بینی میکنید؟[/COLOR]
البته ارزش چشم پوشی از قطعات را داره و لذا اگه مقدور هست عملا تست کنید تا هرگونه خطایی مشخص بشه زیرا احتمال خطا از ناحیه من بعید نیست و خوشحال میشم از خطای خودم مطلع بشم.

سپاس

IMG_20191023_221025_030.jpg

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

سوال ۷​

[COLOR=#B2F4F4F2]در مدار زیر چه حادثه ای پیش بینی میکنید؟[/COLOR]
البته ارزش چشم پوشی از قطعات را داره و لذا اگه مقدور هست عملا تست کنید تا هرگونه خطایی مشخص بشه زیرا احتمال خطا از ناحیه من بعید نیست و خوشحال میشم از خطای خودم مطلع بشم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 160262

استاد من لامپ 10 ولتی نداشتم و با لامپ 24 ولتی (3وات)تست کردم و ترانزیستور هم از BC337 استفاده کردم .
بعد از اتصال مدار با تغذیه 24 ولتی لامپ روشن میشه و بین بیس امیتر تقریبا 0.668 ولت میوفته و بقیه ولتاژ(تقریبا 23.3 ولت ) روی لامپ افتاد و تقریبا جریان 0.08 آمپر از منبع تغذیه کشیده میشه.

و ظاهرا بیس امیتر مثل زنر 0.7 ولتی عمل میکنه .

باسپاس فراوان

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

استاد من لامپ 10 ولتی نداشتم و با لامپ 24 ولتی (3وات)تست کردم و ترانزیستور هم از BC337 استفاده کردم .
بعد از اتصال مدار با تغذیه 24 ولتی لامپ روشن میشه و بین بیس امیتر تقریبا 0.668 ولت میوفته و بقیه ولتاژ(تقریبا 23.3 ولت ) روی لامپ افتاد و تقریبا جریان 0.08 آمپر از منبع تغذیه کشیده میشه.

باسپاس فراوان

سلام خدمت آقا علیرضا و استاد گرامی
اتفاقاً من میخواستم همین نظر رو ارئه بدم البته بدون تست عملی.
در ابتدا که ترانزیستور هنوز روشن نیست تمام ولتاژ ده ولت از لامپ عبور میکنه و روی کلکتور و بیس قرار میگیره. با این اتفاق ترانزیستور روشن میشه و قبل از اینکه جریان بیس به حدی برسه که بخواد ترانزیستور رو بسوزونه عبور جریان ناشی از روشن شدن ترانزیستور سبب روشن شدن لامپ و کاهش ولتاژ کلکتور و بیس در حدود ده ولت میشه به نحوی که ولتاژ بیس در حد روشن بودنِ ترانزیستور باقی میمونه و لامپ رو روشن نگه میداره.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778

باسپاس فراوان

درود

آزمایش عملی را بدلیل اطمینان از پاسخ صحیح سیستم پیشنهاد کردم
اما آنچه اهمیت داره تحلیل است که با تحلیل صحیح چند مدار به ظاهر ساده و باورنکردنی میتونی پاسخ هر مداری را پیش بینی کنی.

لذا عکس العمل ترانزیستور را چگونه توجیه میکنی؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام خدمت آقا علیرضا و استاد گرامی
اتفاقاً من میخواستم همین نظر رو ارئه بدم البته بدون تست عملی.
در ابتدا که ترانزیستور هنوز روشن نیست تمام ولتاژ ده ولت از لامپ عبور میکنه و روی کلکتور و بیس قرار میگیره. با این اتفاق ترانزیستور روشن میشه و قبل از اینکه جریان بیس به حدی برسه که بخواد ترانزیستور رو بسوزونه عبور جریان ناشی از روشن شدن ترانزیستور سبب روشن شدن لامپ و کاهش ولتاژ کلکتور و بیس در حدود ده ولت میشه به نحوی که ولتاژ بیس در حد روشن بودنِ ترانزیستور باقی میمونه و لامپ رو روشن نگه میداره.

درود

یقینا آنچه بنظر میرسه این است که چنین مدارهایی موجب صدمه ترانزیستور میشه بنحوی که حاضر به تست عملی نمیشوند اما اگه چنین مدارات ساده ای مطالعه و بررسی بشه با ظرافت های عملکرد ترانزیستور آشنا خواهید شد و پیچیدگی های ترانزیستور رفع و مثل موم در تسلط ما قرار میگیره

هنوز تحلیل جامعی برای این مدار مطرح نکردید که چرا ترانزیستور صدمه نمی بینه ؟
البته اشتباها تصور نکنید که اتصال کلکتور بیس در هر شرایطی صدمه ای نمیزنه بلکه این مدارهایی که مطرح کردم شرایط ویژه ای است که مانع صدمه ترانزیستور میشه و برای تسلط دانش پژوهان بر عملکرد ترانزیستور مطرح میکنم بطوریکه قبل از تست عملی تقریبا همگان ، صدمه ترانزیستور را پیش بینی میکنند .

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

آزمایش عملی را بدلیل اطمینان از پاسخ صحیح سیستم پیشنهاد کردم
اما آنچه اهمیت داره تحلیل است که با تحلیل صحیح چند مدار به ظاهر ساده و باورنکردنی میتونی پاسخ هر مداری را پیش بینی کنی.

لذا عکس العمل ترانزیستور را چگونه توجیه میکنی؟

سپاس

استاد همانطور که در پست 113 فرمودید وقتی ولتاژ بیس به 0.7 ولت میرسه ترانزیستور روشن میشه(0.7 بیشتر از امیتر و چون امیتر به زمین وصل هست و در نتیجه با 0.7 ترانزیستور روشن میشه)
وقتی ترانزیستور روشن شد اگه ولتاژ بیس بیشتر از 0.7 بشه ترانزیستور به حالت اشباع میره و کلکتور به زمین وصل میشه و چون کلکتور و بیس به هم وصله بنابراین ولتاژ بیس صفر میشه و ترانزیستور خاموش میشه و در نتیجه دوباره ولتاژ روی بیس میوفته و ترانزیستور روشن میشه.
در نتیجه ولتاژ روی بیس در مرز 0.7 ولت باقی میمونه.

با سپاس فراوان

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
در مدار زیر چه حادثه ای پیش بینی میکنید؟
سلام بر استاد مهربانم غزال وهمکاران عزیزم
از لامپ 12 ولتی ومنبع 12 ولتی و ترانزیستور 13009 تست کردم .لامپ روشن شد. ولتاژ ها در حالت بدون وصل کلید Vcb 12 , Vbe 0 , Vce 12
ولتاژ ها در حالت وصل کلید Vcb 0 , Vbe 0.72 , Vce0.72
جریان منبع تغذیه 0.65 امپر است.

بالا