آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
قبول کردم استاد. خیالتون راحت!

خب لطفاً خبرم کنین استاد. راه تماس بی واسطه!!:blushsmi:

درود

مجید جان امیدوارم باور کنی چه وضعی دارم و خیلی عذرخواهی میکنم که فرصتی برای تماس تلفنی ندارم ولی از طریق دوستت در خدمتم .
چون از زمان فراغت و امور من اطلاع داره ، خصوصا که با این وجود و درحالیکه گفتم مشکلی داشتی تماس بگیر اما حتی یکبار هم در بدترین شرایط که نیاز داشته با من تماس تلفنی نداشته و از طرقی مطرح کرده که در زمان فراغت پاسخ بدم.
باید حجم پیام های منو درک کنی
بازم عذرخواهی میکنم.
میخوای مشکلت حل بشه که حل میکنم ، به درد دیگه که نمیخورم و صدای دلکش و دلربایی هم ندارم

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

مجید جان امیدوارم باور کنی چه وضعی دارم و خیلی عذرخواهی میکنم که فرصتی برای تماس تلفنی ندارم ولی از طریق دوستت در خدمتم .
چون از زمان فراغت و امور من اطلاع داره ، خصوصا که با این وجود و درحالیکه گفتم مشکلی داشتی تماس بگیر اما حتی یکبار هم در بدترین شرایط که نیاز داشته با من تماس تلفنی نداشته و از طرقی مطرح کرده که در زمان فراغت پاسخ بدم.
باید حجم پیام های منو درک کنی
بازم عذرخواهی میکنم.
میخوای مشکلت حل بشه که حل میکنم ، به درد دیگه که نمیخورم و صدای دلکش و دلربایی هم ندارم

سپاس

این چه حرفیه میزنین استاد؟!!! معلومه که باور میکنم و میدونم که سرتون واقعاً شلوغه و من هم قصد مزاحمت نداشته و ندارم. همین که بدونم شما کنارم هستین و سایه تون توی کار بالاسرمون هست خیالم راحته. البته اعتراف میکنم که از اینکه بتونم مستقیم بهتون پیام بدم و جوابتون رو دریافت کنم به شدت خوشحال میشم.

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
درود بر شما

عزیزی
خوشحالم برخی از واژه ها به دل شما نشسته.
قاپ بازی یکی از روش های قماربازی بود که الان مرسوم نیست ولی زمان ما کلانتری بیشتر دنبال قاب بازها بود و خصوصا در ۱۳ روز تعطیل عید اغلب مردم حتی اونایی که چندان اهل قمار نبودند قاپ بازی میکردند
تصویرشو پیوست میکنم که البته قاپ گاو هست و در خونه بعنوان لوازم دکور پیرمردی نگهمیدارم که سگم پیدا کرد و کمی خرابش کرد

قماربازها با قاپ گوسفند بازی میکردند
فقط همینقدر میدونم که یکطرف قاپ خر و طرف دیگه اسب هست و اسب خیلی پرقدرت و مایه بردن هست ولی اینکه چند تا خر یا اسب چند برابر میبره یا میبازه بلد نیستم
در هر صورت مثل معروفی است که قاپم براش اسب اومده یعنی شدیدا شانس به من رو کرده و بواسطه شانس ، خوش به حالم شده.

اصطلاح « سه پلشت » و « بز آوردن » یعنی بد آوردن در قاپ بازی که خر بشینه و بازنده بشی از اصطلاحات قاپ بازی است
سپاس و تقدیر
از اینترنت تصویر قاپ پیدا کردم
مشاهده فایل‌پیوست 159424
عکس پایینی راست خر نشسته و بازنده است و عکس پایینی چپ اسب نشسته و برنده است ولی به این سادگی هم نیست و ترانزیستور خودشو داره مثلا فکر میکنم دو تا اسب و یک خر که ظاهرا برنده است ولی بازنده است و بز بیاری محسوب میشه و بدجوری باختی البته حدس میزنم
بالا هم یکی جیک و دیگری پوک هست ولی نمیدونم دقیقا کدوم جیک یا پوک هست

ممنونم از توجهتان...
بلی در خراسان هم به این قاپ میگویند بجل! bojol
هنوز در بعضی روستاها شنیده ام باب است..

اقا در موردیکسوسازی بالامپ نکته جالبی بود میخواندم..
که افت ولتاژ نیمه هادی را ندارد...
دلیلش دقیق نمیدانم..
ظاهرا هدایت معکوس دارد که این در هدایت مستقیم مانع است؟
مطلبش را یادم باشد تقدیم میکنم...

بدرود!!!

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد کدوم نوع از دیود هست که در هدایت مستقیم افت 0.2 ولت روش میفته؟ آیا از شکل ظاهری قابل تشخیص هستن؟
وقتی با مولتی متر یه دیود رو تست میکنیم، در هدایت مستقیم ولتاژ حدود 0.5 تا 0.7 رو نشون میده. اما دیودهای زنر و مشابه اون( فکر میکنم ژرمانیوم بهش میگن) گاهی توی مدار، ولتاژ مستقیم حدود 0.2 تا 0.3 رو از خودشون نشون میدن. در واقع سؤالم اینه که وقتی توی مداری خواستیم یه دیود رو که شبیه زنر هست و ولتاژ هدایت حدود 0.3 رو با مولتی متر نشون میده باید بهش شک کنیم یا خیر؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ممنونم از توجهتان...
بلی در خراسان هم به این قاپ میگویند بجل! bojol
هنوز در بعضی روستاها شنیده ام باب است..

اقا در موردیکسوسازی بالامپ نکته جالبی بود میخواندم..
که افت ولتاژ نیمه هادی را ندارد...
دلیلش دقیق نمیدانم..
ظاهرا هدایت معکوس دارد که این در هدایت مستقیم مانع است؟
مطلبش را یادم باشد تقدیم میکنم...

بدرود!!!

درود
بله
زمانیکه من در الکترونیک فعال شدم دستگاه ترانزیستوری نبود و یا خیلی کم بود حتی واحد الکترونیک را با لامپ های الکترونی گذروندم
الان هم تعدادی لامپ بیادگار از اون زمان دارم
کیفیت هر مقصودی در لامپ ها بسیار بالاتره از ترانزیستور حاصل میشه ولی مصیبته
فقط گرم کردن لامپ های تلویزیون لامپی شاید بیش از دو برابر ترانزیستوری انرژی نیاز داره و خودش یک بخاری وات پایین محسوب میشد

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد کدوم نوع از دیود هست که در هدایت مستقیم افت 0.2 ولت روش میفته؟ آیا از شکل ظاهری قابل تشخیص هستن؟
وقتی با مولتی متر یه دیود رو تست میکنیم، در هدایت مستقیم ولتاژ حدود 0.5 تا 0.7 رو نشون میده. اما دیودهای زنر و مشابه اون( فکر میکنم ژرمانیوم بهش میگن) گاهی توی مدار، ولتاژ مستقیم حدود 0.2 تا 0.3 رو از خودشون نشون میدن. در واقع سؤالم اینه که وقتی توی مداری خواستیم یه دیود رو که شبیه زنر هست و ولتاژ هدایت حدود 0.3 رو با مولتی متر نشون میده باید بهش شک کنیم یا خیر؟

درود

بله ژرمانیوم ولتاژ کمتری برای روشن شدن نیاز دارن و در ولتاژهای ناچیز مانند آشکارسازی استفاده میشه تا افت کمتری داشته باشیم
ولی در یکسوسازی ۱۰ ولت عیبی محسوب نمیشه

و ولتاژ داخل مدار چیزی ثابت نمیکنه
زیرا با انبوهی از قطعات درگیر و سری و موازی شده که روی ولتمتر شما موثره و لذا اگه صحت و سلامت قطعات به این سادگی قابل شناسایی بود تفاوتی بین تعمیرکار حرفه ای و مبتدی وجود نداشت.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد با اینکه مطالب شما در دانشگاه اوایل ترم خوندم ولی هیچ کسی مانند شما و از منظر شما نمیتونست کار دیود را به این زیبایی در ذهن من هک کنه
واقعا که استاد بی نظیری هستید و با مثال های زیباتون من عاشق الکترونیک را عاشق تر میکنید
ای کاش می‌توانستم برای خدمت به شما کاری انجام می دادم

درود

این پست شما رو ندیده بودم بی پاسخ موند ببخشید

این ارزیابی تاثیر قابل توجهی در استمرار نحوه فعلی آموزش داره و متوجه میشم که مثال ها موجب تفهیم موضوع میشه .
البته خودم بخوبی این موارد را مطلعم چون زیاد شنیدم ولی مهمتر از آن اطلاع از نقاط ضعف آموزش است که اثر بیشتری داره.
نقاط قوت منتهی به استمرار شیوه میشه که اگه مطلع نباشم هم با احتمال زیاد استمرار داره ولی اطلاع از نقاط ضعف موجب اصلاح خطاها میشه و فوق العاده موثرتره
بابت ارزیابی سخاوتمندانه و بزرگوارانه شما بینهایت سپاسگزارم.

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
سلام استاد.ممنون میشم در مورد دیود زینر سری که معگوس در مدار استفاده شده به ما مستاجر ها هم توضیح بفرمایید.
به طور مثال در پخش های اتومبیل در مسیر برق سوییچ خودرو برای اینکه پخش متوجه بشه سوییچ باز شده و روشن بشه از یک ترانزیستور منفی استفاده شده که ولتاژی که از سیستم میاد رو گراند میکنه.برای تهیه ولتاژ بیس این ترانزیستور اغلب موارد یک دیود زینر رو به صورت معگوس سری با ۱۲ ولت قرار میدن و بعد با دو مقاومت ./۶ درست میکنن برای تحریک بیس ترانزیستور.
هدف از پرسش این سوال اینکه دیودی که معگوس و سری قرار گرفته ولتاژ مثبت چگونه از طرف نوک فلش (مک زدن )عبور میکنه و با افت چند ولتی که فکر میکنم به ولتاز زینر بستگی داره میرسه Screenshot_20190922-222627.pngدیود d932 و همچنین دیودd 931

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
سلام استاد خسته نباشید
استاد ما در یکسوسازی نیم موج و تمام موج وقتی خروجی خازن صافی موازی با بار داریم در هر دو یکسوساز خروجی DC به اندازه VM می شود و یکسان است
تفاوتی که این دو در خروجی دارند چه جوریه؟
منظورم اینه که اگر یک ترانس 9 ولتی را به یکسوساز نیم موج و خازن وصل کنیم خروجی 12.7 ولت داریم و در تمام موج هم 12.7 ولت داریم
آیا فرقشون اینه که در یکسو ساز نیم موج چون نیم سیکل داریم موقعی که جریان ماکزیمم از ترانس بکشیم خازن صافی باید خیلی بزرگ باشه تا با ذخیره بیشتر جبران اون نیم سیکل نداشته هم بکنه؟

آخرین ویرایش:
بالا