آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کیت همراه با قطعات C-ESR متر

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
من چندین فیلم اصلی از کاربرد و طرز استفاده از ای اس آر متر فوق که فابریکش روسی است مطالعه کردم ضمن اینکه فوق العاده دستگاه بدرد خوری است
[hide]
هر دفعه نیاز به کالیبره دارد مثل خواندن مقاومت با اهمتر عقربه ای که هر دفعه برای قرائت اهم در هر رنجی باید عقربه را با ولوم یا پتانسیومتری که گذاشته صفر کنیم یعنی کالیبره بکنیم تا مقدار اهم درست و واقعی خوانده شود البته فابریک اصلی هم همینطور بود ولی بعضی ها نظر دارند که آی سی 7660 که دو ولتاژ -5 و +5 ولت تولید میکند آنرا بایک مدار دیگر که با مداری از دوعدد 78L05 و 79L05 ساخته میشود پایداری بیشتری خواهد داشت من هنوز امتحان نکردم
[/hide]

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام
جناب رسولی تصمیم گرفتم برای دقت بیشتر از مولتی ترن استفاده کنم ولی ظاهراً مولتی ترن 22کیلو تو رنج نیست آیا امکان استفاده از مولتی ترن 20کیلو وجود داره؟
با تشکر

باسلام
با کسب اجازه از دوست گرامی جناب رسولی

من پتانسیومتر 22کیلو را درآوردم و بجای آن از پتانسیومتر مولتی ترن 20 کیلو قرار دادم

مشاهده فایل‌پیوست 93762

hidden content may not be quoted
با سلام 
 بنده از مولتی ترن 20کیلو استفاده کردم و مثل پتانسیومتر 22کیلو جواب داد.ولی یه مشکلی هست!چه با مولتی ترن و چه با پتانسومتر اعداد ثابت نمیمانند!مثلاً در همون مرحله اول که باید عدد رو روی 3کالیبره کنیم،وقتی که روی 3قرار میدیم باز هم عدد نوسان داره بعضی مواقع صفر میشه بعضی مواقع تا 8 هم میره!!!در زمان تست خازن هم همینطوره!!!سیم شیلد دار گذاشتم و گیره سوسماری رو به سیم لحیم کردم ولی باز همینجوریه!!!

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

7.png
نوشته اصلی توسط farzad.
با سلام
بنده از مولتی ترن 20کیلو استفاده کردم و مثل پتانسیومتر 22کیلو جواب داد.ولی یه مشکلی هست!چه با مولتی ترن و چه با پتانسومتر اعداد ثابت نمیمانند!مثلاً در همون مرحله اول که باید عدد رو روی 3کالیبره کنیم،وقتی که روی 3قرار میدیم باز هم عدد نوسان داره بعضی مواقع صفر میشه بعضی مواقع تا 8 هم میره!!!در زمان تست خازن هم همینطوره!!!سیم شیلد دار گذاشتم و گیره سوسماری رو به سیم لحیم کردم ولی باز همینجوریه!!!

دلیل این صفر شدن را در تاپیک شماره 78 گفتم حتما آی سی فوق را بایک نوع مرغوبتر تعویض کن درست میشود

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
یک مدار کوچکی با استفاده از دو عدد آی سی 7805 و 7905 و دوعدد خازن 100 میکروفاراد 25 ولت و دو عدد خازن 220 میکروفاراد 10 ولت و دو عدد خازن 100 نانوفارد مطابق دستورالعمل همکاران علاقه مند شیرازی بشرح زیر :
[hide]
درست کردم دوعدد باتری 9 ولت متصل کردم و ولتاژها را اندازه گرفتم دیدم بجای 5 ولت منفی و مثبت، ولتمتر بین 8 تا 9 ولت منفی و مثبت نشان میدهد پیش خودم گفتم احتمالا ولتاژکارهای خازن باعت زیاد نشان دادن ولتاژ شدند آی سی 7660 را خارج کردم بجای آن برابر نقشه شماتیک مدار دستگاه مزبور خروجی ولتاژها یعنی سیم وسط مدار فوق را که بدنه بود بجای پایه 3 و سیم مثبت آنرا به جای پایه 8 و سیم منفی را به جای پایه 4 آی سی زدم و دو باتری را زدم دیدم صفحه پر نور شد و بجای نوشته ها مربع مربع آمدم یعنی ولتاژ زیاد است در مسیر سیم وسط یعنی بدنه یک مقاومت گذاشتم صفحه روشن شد دیدم کالیبره بهم خورده دوسر پراپ را وصل کردم دیدم ولتاژ ضعیف شد و نو صفحه کم شد خواستم کالیبره کنم نشد احتمالا چون بقیه قطعات را از تغذیه آی سی 7660 جدا نکردم آن عامل باعث عدم کالیبره شده است
[/hide]

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
با توجه به شجاعت و زحمتی که جناب رسولی کشیده و قطعات نامرغوبی که در بازار وجود دارد واقعا دستگاه خوبی ارائه داده است
دوستان هم تجربیات رفع اشکال آنرا در این تاپیک قرار دهند تا کامل رفع اشکال شود
البته در هر جایی هر دستگاهی که ساخته میشود با مرحله به مرحله مشکلات بررسی و از تجربیات همه استفاده شود تا کار تکمیل تر گردد
برنامه نویسان هم وقتی یک برنامه کامپیوتری مینویسند مرحله به مرحله اشکال زدایی میشود تا چه رسد به مدار کاملی که با قطعات نامرغوبی که در بازار وجود دارد ساخته شود این مشکلات را خواهد داشت انشااله با کمک هم و تجربه استادان عزیز کار کاملتر خواهد شد

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
باسلام

دلیل این صفر شدن را در تاپیک شماره 78 گفتم حتما آی سی فوق را بایک نوع مرغوبتر تعویض کن درست میشود
با سلام
 بنده وقتی که از مولتی ترن استفاده کردم روی اون قسمت از فیبر رو که مولتی ترن نصب میشه چسب نواری زدم تا خود برد باعث اتصالی پایه ها نشه.که جواب داد.چند تا آی سی 4066هم عوض کردم ولی باز هم نوسان داره!!!بعید میدونم از آی سی باشه

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
7.png
نوشته اصلی توسط farzad
با سلام
بنده وقتی که از مولتی ترن استفاده کردم روی اون قسمت از فیبر رو که مولتی ترن نصب میشه چسب نواری زدم تا خود برد باعث اتصالی پایه ها نشه.که جواب داد.چند تا آی سی 4066هم عوض کردم ولی باز هم نوسان داره!!!بعید میدونم از آی سی باشه

ممکن است نوسانش از تغذیه باشد البته من امتحان کردم ولی آزمایش من ناقص شد یعنی باید تمام قطعات تغذیه آی سی 7660 را بایستی جدا میکردم سپس تغذیه جدید را وصل میکردم که این کار را انجام ندادم
تاپیک قبلی که من گفتم اشکال از 4066 است آن برای پایداری کالیبراسیون مرحله اول است که موثر میباشد یعنی اگر عدد 3 یا 4 را که در مقابل 1000 برای ده اهم اضافه میکنی که میشود 1004 = 10 اهم آنرا ثابت نگه میدارد نه نوسان اشاره شده شما

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام
متوجه یه مشکلی شدم که خیلی برام عجیبه!!!!از چندین خازنی که تست کردم یک خازن 2200میکرو نو رو هیچ ظرفیتی نشون نمیده و یه خازن 2.2میکر 250ولتی رو هم هیچی نشون نمیده!!!!!در صورتی که همین خازن 2.2میکرو رو خازن سنج اتورنج خودم 2.5میکرو نشون میده و این خازن توی تلویزیون داره کار عادی خودشو انجام میده.

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا