آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: کمک کردن در تعمیر برد فتوسل و تحلیل مدار فتوسل

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
۲۰۲۲۰۲۱۸_۱۳۵۴۳۷.jpg
میشه اینطوری مدار را تحلیل کرد. در صورت اشتباه بودن به بزرگی خودتون ببخشید.
وقتی خازن c3 در مدار هست . رله 12 ولت چه در زمانی که به مقاومت نوری نور تابیده بشه و نوری تابیده نشه تایمی سپری میشه تا رله فعال یا غیر فعال بشه.
وقتی خازن C3 را از مدار خارج میگنی . در هر دو حالت ( نوری به مقاومت نوری بتابه و نوری تابیده نشه) رله 12 ولت در همان لحظه عمل میکنه .
طبق مطالب بالا
وقتی نوری به مقاومت LDR تابیده میشه مقاومت اهمی مقاومت نوری کمتر میشود و باعث روشن شدن ترانزیستور Q2 میشه و شارژ خازن C3 که پایه منفی مثبت تر میشه .
و در موقعی که نوری به مقاومت نوری تابیده نشه مقاومت اهمی نوری زیاد شده و در این زمان خازن C3 دشارژ میشه از مسیر R5 و D5 و R3 و مقاومت پتانسیومتر تخلیه میشه و زمانی سپری میشه تا ترانزیستور Q2 دریرتر خاموش بشه و در این مدت زمان هم مقاومت نوری زیادتر بشه در حقیت با این کارش میخاست مرز اهمی ( مقاومت نوری )روشن و خاموش را طی کنه.
در مورد دیود D6 میشه اینطوری فرض کرد
اگر مقاومت نوری اهمش بالاتر بالاتر بره کاملا قطع بشه مسیر پایین مقاومت نوری منفی میشه و خازن c3 شارژ میشه و دیود D6 مانع شارژ خازن میشه.
متشکرم
در هر صورت اگر دوستان نظری بدن خیلی خوب میشه . و از تمام دوستان بابت مشارکت یک دنیا ممنونم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
مشاهده فایل‌پیوست 183188
میشه اینطوری مدار را تحلیل کرد. در صورت اشتباه بودن به بزرگی خودتون ببخشید.
وقتی خازن c3 در مدار هست . رله 12 ولت چه در زمانی که به مقاومت نوری نور تابیده بشه و نوری تابیده نشه تایمی سپری میشه تا رله فعال یا غیر فعال بشه.
وقتی خازن C3 را از مدار خارج میگنی . در هر دو حالت ( نوری به مقاومت نوری بتابه و نوری تابیده نشه) رله 12 ولت در همان لحظه عمل میکنه .
طبق مطالب بالا
وقتی نوری به مقاومت LDR تابیده میشه مقاومت اهمی مقاومت نوری کمتر میشود و باعث روشن شدن ترانزیستور Q2 میشه و شارژ خازن C3 که پایه منفی مثبت تر میشه .
و در موقعی که نوری به مقاومت نوری تابیده نشه مقاومت اهمی نوری زیاد شده و در این زمان خازن C3 دشارژ میشه از مسیر R5 و D5 و R3 و مقاومت پتانسیومتر تخلیه میشه و زمانی سپری میشه تا ترانزیستور Q2 دریرتر خاموش بشه و در این مدت زمان هم مقاومت نوری زیادتر بشه در حقیت با این کارش میخاست مرز اهمی ( مقاومت نوری )روشن و خاموش را طی کنه.
در مورد دیود D6 میشه اینطوری فرض کرد
اگر مقاومت نوری اهمش بالاتر بالاتر بره کاملا قطع بشه مسیر پایین مقاومت نوری منفی میشه و خازن c3 شارژ میشه و دیود D6 مانع شارژ خازن میشه.
متشکرم
در هر صورت اگر دوستان نظری بدن خیلی خوب میشه . و از تمام دوستان بابت مشارکت یک دنیا ممنونم.

درود

با توجه به تولید انبوه لامپ که قوت و تسلط طراح را تداعی میکنه لذا تصور نمیکردم دیود مورد اشاره برای تخلیه فوری خازن و تاخیر عملکرد سیستم عمل کنه و لذا ضرورتی به بررسی عمقی موضوع احساس نکردم و بدون بررسی عمقی مطمئن بودم طراح نقشه چنین خطایی نمیکنه و در جریان تست کیفیت چنین نقیصه ای را مشاهده و رفع میکرده و به همین علت اطمینان داشتم دیود مورد اشاره چنین نقش مضر و منفی ایفا نمیکنه .
و به همین علت ، بدوا وجود d6 را بی اثر تلقی کردم و تصور کردم وجود و عدم وجودش تفاوتی در عملکرد سیستم نداره .

اما با توجه به نظر مخالف جناب Newman1 عزیز که ابتدا بدون استدلال کافی و سپس با ادله لازم بر نظر خود پافشاری فرمودند در راستای پاسخگویی ناگزیر به بررسی عمقی شدم و قانع شدم و پذیرفتم که این دیود موجب سرعت تخلیه خازن و تاخیر عملکرد سیستم میشه و به این ترتیب برخلاف نظر اولیه که وجود و عدم وجود دیود را بی اثر دانستم ، پس از بررسی موضوع حذف دیود مضر d6 را ضروری دانستم .

اما خازن مورد نظر موجب تاخیر سودمندی در عملکرد سیستم میشه .
زیرا فرض کنید اگر نور محیط ناچیز و تاریک باشه و رله فعال و لامپ روشن باشه و نور لحظه ای مثلا عبور چراغ یک اتومبیل موجب روشنایی لحظه ای محیط بشه با وجود این خازن تاثیری در سیستم مشاهده نمیشه .
اما در صورتیکه از این خازن استفاده نمیشد نور چراغ اتومبیل موجب تغییر حالت سیستم میشد و لامپ خاموش و روشن میشد .

شاید در نگاه اول بنظر برسه با وجود نور اتومبیل نیازی به نور لامپ نیست و خاموش و روشن شدن لامپ اشکالی ایجاد نمیکنه ، اما اینطور نیست و خاموش و روشن شدن لامپ موجب اذیت و آزار بیشتر حضار در محیط میشه و تنش نوری را تشدید میکنه.

میتونی تست کنی تا ضعف و قوت و خطای احتمالی تحلیل مشخص بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Hesam_tamir

کاربر
2022-02-19
14
15
34
سلام برای من ۲ تا فتوسل آوردن چ کلا خروجیش یکسره و دائما روشن هست
امکان تعمیرش هست؟
صدای رله هم میاد تق تق می کنه اما قطع نمیشه
رله وترازیستور هم تست کردم سالمه

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام برای من ۲ تا فتوسل آوردن چ کلا خروجیش یکسره و دائما روشن هست
امکان تعمیرش هست؟
سلام
بله قابل تعمیر است . نقشه فتو سل شبیه نقشه فتوسل که در تاپیک است یا فرق میکنه؟
متشکرم

Hesam_tamir

کاربر
2022-02-19
14
15
34
یکیش پرسیه فعلا نتونستم بازش کنم ولی اون یکی فرق دارهی سنسور pir رله ۲ تا پتانسیوتر خازن پلی استر ...

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
یکیش پرسیه فعلا نتونستم بازش کنم ولی اون یکی فرق دارهی سنسور pir رله ۲ تا پتانسیوتر خازن پلی استر ...
عکس از روی برد آپلود کن. اگر میتونستی نقشه برد را بکشی خوب بود.

صدای رله هم میاد تق تق می کنه اما قطع نمیشه
رله وترازیستور هم تست کردم سالمه

رله را بیرون از برد تست کردی یا داخل برد؟

متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
img_20220220_092940_gg3w_thumb.jpg
[/URL][/IMG]

سلام اینم عکس بورد مدار
سلام
این سنسور راه پله است . حساس به حرکت و نور است .
بدون نقشه برد نمیشه گفت کدوم قسمت و قطعات مشکل داره .
به هر حال طبق گفته خودت رله عمل میکنه . صدای تق تق میده . به احتمال زیاد کنتاکت های رله خراب است . رله را تعویض کنی درست میشه.
رله را از مدار خارج کن .مولتی متر را روی ولتاژ DC تنظیم کن . ولتاژ بوبین رله را اندازه گیری کن . دستت را جلوی سنسور حرکتی تکون بده . ولتاژ بوبین رله 12 ولت باشه . و بعد از مدتی سنسورها تحریک نکن ببین ولتاژ رله صفر میشه . اگر صفر شد مدار درسته از رله است.
یا میتونی رله را بیرون از مدار تست کنی .
در صورتی هم که مورد بالا نباشه
خازن های ورودی برق ( کاهش ولتاژ ) را تست کن . و ولتاژ ای سی 324 را تست کن . دیود زنرها و در روی برد مقاومت ها را تست کن . ترانزیستورها و بخصوص خازن های الکترولیتی را تست کن
متشکرم

آخرین ویرایش:
بالا