آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: کاهش ولتاژ در تغذیه تابلوی روان s-350-R3

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
تصویر برد مربوطه خدمت شما

مشاهده فایل‌پیوست 165545

مشاهده فایل‌پیوست 165546

از سلامت آیسی 494 مطنعن هستم و به آیسی کوچک مشکوک میباشم
قطعات مرتبط با تغذیه آیسی ها چک شده
آیا مشکل در آیسی 8پایه میباشد ؟
با سلام خدمت آقا habib عزیز
من هم یکبار با یکی از تغذیه ها به همین مشکل برخوردم و تغذیه علارغم داشتن ولتاژ خروجی درست زیر بار ولتاژ خروجی افت میکرد که پس از کلی کلنجار یکی از دیودهای قسمت الاکلنگی تغذیه مشکل داشت که فکر کنم تو این تغذیه D7و D2 و D1 و D5 باشه لذا پیشنهاد میکنم این دیودها را به دقت بررسی کن و از هر دو طرف اهمشون را با هم مقایسه کن .در تغذیه مورد اشاره من اختلاف خیلی ناچیزی با دیود مشابه داشت.
در ضمن در پست شماره 9 شما گفتید ولتاژ روی خازنهای اصلی 115 ولته که فکر کنم اشتباه تایپی باشه.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
ممنون عزیزم خیلی لطف کردید
حقیقتا در رابطه با تغذیه تابلوی روان تا اندازه ای به خود مغرور شده بودم که جزو محالات میپنداشتم این منبع تا ابن اندازه بخواهد بنده رو سر کار بگذارد
طوری که ۴ روز مداوم روش کار کردم
از تمامی دوستان و همکاران عزیزم که لطف داشتند و راهنمایی نمودتد کمال تشکر را دارم
خوشبختانه یا شوربختانه هیچیک از مشکلات و راهکارهای کلیدی و دقیقی که دوستان عزیز راهنمایی فرمودند مشکل این تغذیه نبود

علیرغمی که قبلا تمامی احتمالات چک نموده بودم
ولی بعد از اشاره دوستان مجدد با دقت بیشتر جملگی موارد را چک نمودم ولی متاسفانه راهگشا نگردید

هیچگونه شورتی و نشتی در ترانزیستورهای قدرت و دیود های دوبل وجود ندارد

ولتاژ هر کدام از خازنهای بزرگ اولیه در حدود 115 ولت میباشد
ولتاژ تغذیه tl494 برابر با 11.75 همچنین تغذیه آیسی آپ آمپ
۸ پایه 4.75 ولت میباشد
ولتاژ خروجی 12ولتdc میباشد و توسط پتانسیومتر خود مدار از حدود 10 الی14 ولت بالا و پایین میگردد
ولی زیر کمترین بار ولتاژ به شدت افت میکنه !!!!

زنده باشید فقط تجربه خودم رو گفتم کار خاصی نکردم . اون خازن هاییی که عرض کردم خواهشن حتما تعویض کنین . گاهی یک قطع مردگی ساده ادم رو سرکار میزاره بارها برام پیش اومده . اون اپ امپ تا جایی که میدونم برای فن هست نگرانش نباشین تاثیری روی مدار نداره و 5 ولت روش درسته چون فنش هم 5 ولتیه . خازن های بزرگ اولیه رو هم چک کنین افت ظرفیت نکرده باشن . با توجه به اینکه نوشین پاور تابلو روان باید خروجی 5 ولت بده و حالا که 12 ولت فرمودین خروجی داده تعجب کردم چون پاور تابلو روان 5 ولتیه . مسیر های فیدبک ولتاژ خروجی تا ای سی رو کنترل کنین جایی ایراد یا قطعی نداشته باشه چون ولتاژ خروجی رو درست سنس نمی کنه . اگر بازهم مشکل پابرجا بود ای سی tl494 رو تعویض کنین انشالا درست میشه

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس
درود بر جملگی دوستان عزیز که یاری نمودند بینهایت سپاسگزارم
نتیجه تاپیک

تغذیه راه اندازی شد و مشکل از
خازن پلی استر با لوکیشن c7 به شماره 225J ( بزرگترین خازن پلی استر نارنجی رنگ در تصویر پست2 میباشد )
بعد ازشک و تعویض ، ولتاژ تغذیه آیسی 494 نرمال گردید و خروجی تغذیه نیز کاهش پیدا نکرد

در پاسخ به دوست بزرگوار alirezarasol
بله در پست 9 اشتباه تایپی بود از دقت شما متشکرم

همکار بزرگوار arash_hj23 بسیار ممنون هستم در رابطه با آی سی آپ آمپ در این تغذیه اطلاعات خوبی دادید

از یوسف عزیز و جناب mj نیز تشکر فراوان دارم

امیدوارم روزی نتیجه تاپیک برای همراهان مورد استفاده قرار گیرد و زحمت چند روزه بی ثمر نگردد

موفق و پیروز باشید

امیر سجاد عزیز همراه همیشگی، سپاسگزار از توجه شما هستم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس

با سلام و وقت بخیر

در صورت امکان بفرمایید تمام ترانزیستور های بکار رفته در برد پاور شما همه از نوع مثبت هستند

با درود
این تغذیه دارای دو ترانزیستور
قدرت با لوکیشن Q1 و Q2 با شماره FGP 13009 سایز بزرگ میباشد

همچنین دو ترانزیستور منفی NPN با لوکیشن Q3 وQ4 و با شماره c2655
ترانزیستور npn دیگری با شماره c2655 نیز در لوکیشن Q6 متصل میباشد
این تقذیه رو بنده قبل از نوروز به قیمت 15هزار تومان از بازار هفتگی خریدم طراحی ونقشه کمی متفاوت با دیگر تغذیه های هم ردیف میباشد

سوال یا تصویر واضح تری نیاز بود در خدمت هستم
پایدار باشید

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس
همکاران محترم
منبع تغذیه دیگری رو باز کردم که جفت ترانزیستورهای قدرت و مقاومت 1.5اهم متصل به درین 13009
همچنین دیود پل سوخته بود

تغذیه رو راه اندازی کردم و همه چی اوکی میباشد
ولتاژ vcc نیز درست میباشد

مشکل اینجاست که یکی از ترانزیستورهای قدرت 13009 لوکیشنQ4 داغ میکنه و اون یکی فقط کمی گرم میشه
ولتاژ خروجی هم نرمال و درست میباشد

جای ترانزیستوها رو تعویض نمودم ولی باز همون لوکیشنQ4 داغ میکنه

مشکل از چی میتونه باشه ؟
آیا ایراد داره؟

MajiDAmieE

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2018-06-24
240
312
سلام
شاید یکی از موقاومت های بایاسش تغییر کمی پیدا کرده و همین باعث این گرما شده !
مثلا مقاومت روی بیس زیاد شده و ترانزیستور به خوبی سوییچ نمیشه .

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
همکاران محترم
منبع تغذیه دیگری رو باز کردم که جفت ترانزیستورهای قدرت و مقاومت 1.5اهم متصل به درین 13009
همچنین دیود پل سوخته بود

تغذیه رو راه اندازی کردم و همه چی اوکی میباشد
ولتاژ vcc نیز درست میباشد

مشکل اینجاست که یکی از ترانزیستورهای قدرت 13009 لوکیشنQ4 داغ میکنه و اون یکی فقط کمی گرم میشه
ولتاژ خروجی هم نرمال و درست میباشد

جای ترانزیستوها رو تعویض نمودم ولی باز همون لوکیشنQ4 داغ میکنه

مشکل از چی میتونه باشه ؟
آیا ایراد داره؟

سلام

همکار عزیز ای کاش عکس از مدارش میزاشتین چون هر مدلشون ضعف های خودشو داره . همونطور که اطلاع دارین این دو ترانزیستور بصورت نوبتی ترانس رو سویچ میزنن و در خروجی هم دوتا خروجی داریم که توسط دو دیود 3 پایه ولتاژ مثبت رو میسازن . هر کدوم از این دو قسمت ایراد پیدا کنه ترانزیستور مربوطش داغ می کنه یا می سوزه . ترانزیستور 13009 در مسیر پایه بیسش یک خازن 4.7 یا 1 میکرو 50 ولت دارن که بدلیل نوسان فرکانس بالای سویچینگ و جریان بیس به مرور ضعیف میشه و لازمه در زمان تعمیر بدون تست نو بشه حتی اگر سالم نشون بده چون خودش عامل تغیر در زمان کارکرد ترانزیستور میشه . مقاومت های مسیر بیس یا کلکتور و امیتر معمولا سالمن که کار می کنن یا اگر بسوزن کلا پاور خاموش میشه . خازن 47 یا 100 میکرو 50 ولتی مسیر تغذیه ای سی 494 هم به مرور دچار ضعف میشه و ایجاد ریپل و نویز روی ای سی باعث ضعیف شدن مدار و داغ شدن ترانزیستور ها میشه

گاها خود ترانزیستور های قدرت رو اگر بیرون مدار تست کنین ممکنه نشتی جزیی بین پایه ها پیدا کرده باشه که بازم عامل داغ شدن و سوختنشه که با اهم چک کردن بین پایه بیس و دو پایه دیگر باید اهم هردو ترانزیستور کاملا مثل هم باشه . روی مدار هم مقاومت بین پایه های دو ترانزیستور نظیر به نظیر باید یکسان باشه

دوتا ترانزیستور قبل از ترانس کوچک ایزوله هست که شمارش معمولا 1815 یا 2655 هست که یک دیود فست در کنارشونه ، زیاد دیدم که حالت نشتی بین پایه هاش بوجود میاد یا دیود فست کنارش میسوزه و همین باعث ضعف و داغ شدن 13009 مربوطش میشه

دوتا دیود 3 پایه قدرت خروجی هم هرکدومش که داخلش دوتا دیود داره اگر یکیشون بسوزه بار جریان خروجی روی دوش دیود بعدی میوفته و شبکه اون قسمت جریان بیشتری می کشه و به طبع ترانزیستورش هم بیشتر داغ میشه و قلع مردگی مسیرهای این دوتا دیود هم شایع هست

این موارد فعلا به ذهنم اومد امیدوارم چیزی رو از قلم ننداخته باشم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس
سلام

همکار عزیز ای کاش عکس از مدارش میزاشتین چون هر مدلشون ضعف های خودشو داره . همونطور که اطلاع دارین این دو ترانزیستور بصورت نوبتی ترانس رو سویچ میزنن و در خروجی هم دوتا خروجی داریم که توسط دو دیود 3 پایه ولتاژ مثبت رو میسازن . هر کدوم از این دو قسمت ایراد پیدا کنه ترانزیستور مربوطش داغ می کنه یا می سوزه . ترانزیستور 13009 در مسیر پایه بیسش یک خازن 4.7 یا 1 میکرو 50 ولت دارن که بدلیل نوسان فرکانس بالای سویچینگ و جریان بیس به مرور ضعیف میشه و لازمه در زمان تعمیر بدون تست نو بشه حتی اگر سالم نشون بده چون خودش عامل تغیر در زمان کارکرد ترانزیستور میشه . مقاومت های مسیر بیس یا کلکتور و امیتر معمولا سالمن که کار می کنن یا اگر بسوزن کلا پاور خاموش میشه . خازن 47 یا 100 میکرو 50 ولتی مسیر تغذیه ای سی 494 هم به مرور دچار ضعف میشه و ایجاد ریپل و نویز روی ای سی باعث ضعیف شدن مدار و داغ شدن ترانزیستور ها میشه

گاها خود ترانزیستور های قدرت رو اگر بیرون مدار تست کنین ممکنه نشتی جزیی بین پایه ها پیدا کرده باشه که بازم عامل داغ شدن و سوختنشه که با اهم چک کردن بین پایه بیس و دو پایه دیگر باید اهم هردو ترانزیستور کاملا مثل هم باشه . روی مدار هم مقاومت بین پایه های دو ترانزیستور نظیر به نظیر باید یکسان باشه

دوتا ترانزیستور قبل از ترانس کوچک ایزوله هست که شمارش معمولا 1815 یا 2655 هست که یک دیود فست در کنارشونه ، زیاد دیدم که حالت نشتی بین پایه هاش بوجود میاد یا دیود فست کنارش میسوزه و همین باعث ضعف و داغ شدن 13009 مربوطش میشه

دوتا دیود 3 پایه قدرت خروجی هم هرکدومش که داخلش دوتا دیود داره اگر یکیشون بسوزه بار جریان خروجی روی دوش دیود بعدی میوفته و شبکه اون قسمت جریان بیشتری می کشه و به طبع ترانزیستورش هم بیشتر داغ میشه و قلع مردگی مسیرهای این دوتا دیود هم شایع هست

این موارد فعلا به ذهنم اومد امیدوارم چیزی رو از قلم ننداخته باشم

جناب آرش سپاسگزارم از توضیحات تکمیلی جنابعاای
تصور رو طبق فرمایش ارسال میکنم جهت اطلاع
مقاومتهای بیس 1.5 اهم و 148 کیلو کلتور رو تعویض نمودم

ترانس رو بابت کار تحقیقاتی فعلا باز کردم لذا ارتباطی با موضوع فوق نداره
ضمنا آیا از تعداد دور سیمپیچهای ترانس فوق اطلاعی دارید
و اینکه آیا این تغذیه رو میشه به ولتاژ دوبل تغییر داد؟

1588337310095294520894.jpg

سپاسگزار میباشم

سپاسگزار هستم

بالا