آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود خدمت استاد غزال بزرگوار
من یه ترانس با خروجی 110 ولت 100 وات دارم که تصویر ضمیمه شد
می‌خوام بدون باز کردن هسته 24 ولت ازش بگیرم

مشکل اینکه که سیم های خروجی دو رشته هستن چطور میتونم ۲۴ولت ازش بگیرم
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 173264

درود

مصرف کننده یا حدود جریانی که نیاز داری مشخص نکردی.

امیر جان با این فرضیه که جریان بالا نیاز داریم و بناگزیر باید از هر دو سیم بصورت موازی استفاده بشه ولی سیم مجاور یا موازی بسادگی قابل تشخیص نباشه چه پیشنهادی داری ؟

برای ساده شدن موضوع فرض کن یک سیم نازکتر از دیگری است و لذا در صورتی میتونیم دو سیم مجاور را بهم متصل کنیم که تعداد دور هر دو سیم یکسان باشه

مثلا اگه نقطه ای از سیم ضخیمتر ، ۹۰ دور باشه و سیم مجاور نازک ۹۱ دور باشه و این دو نقطه را بهم متصل کنیم دراینصورت جریانی دائما از ثانویه عبور میکنه .

بنابرین راه حلی پیشنهاد کن که با این مشکل مواجه نشیم .

بخاطر داشته باش که تفاوت ولتاژ ۹۱ دور و ۹۰ دور بسیار ناچیزه و احتمالا با ولتمتر قابل تشخیص نیست ولی موازی شدن دو منبع با اختلاف ولتاژ ناچیز هم موجب عبور جریان قبل توجه میشه و داغ میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود استاد،
من منبع تغذیه طراحی حضرتعالی رو مونتاژ کردم و این ترانس برا منبع تغذیه می‌خوام در واقع می‌خوام خروجی های ۱۶ ولت و ۲۴ ولت رو از این ترانس بگیرم که ۱۶ ولت بصورت عادی و با یک کلید بتونم در مواقع لزوم از ۲۴ ولت استفاده کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

2aagh

کاربر vip
کاربر
2019-11-13
86
173
39
ahwaz
درود خدمت استاد غزال بزرگوار
من یه ترانس با خروجی 110 ولت 100 وات دارم که تصویر ضمیمه شد
می‌خوام بدون باز کردن هسته 24 ولت ازش بگیرم

مشکل اینکه که سیم های خروجی دو رشته هستن چطور میتونم ۲۴ولت ازش بگیرم
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 173264

درصورتیکه فقط به ولتاژ ۲۴ نیاز داشته باشی وهدف تبدیل این ترانس به ترانس ۲۴ ولت باشه معقول ترین راه باز کردن یک دور یک دور سیم پیچ ثانویه ست که خیلی هم ساده ست،فقط ابتدا ده دور ازسیم پیچ راباز کنید وولتاژ خروجی رو چک کنید با بستن یک تناسب نسبت دورهایی رو که باید باز کنید متوجه می شوید

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درصورتیکه فقط به ولتاژ ۲۴ نیاز داشته باشی وهدف تبدیل این ترانس به ترانس ۲۴ ولت باشه معقول ترین راه باز کردن یک دور یک دور سیم پیچ ثانویه ست که خیلی هم ساده ست،فقط ابتدا ده دور ازسیم پیچ راباز کنید وولتاژ خروجی رو چک کنید با بستن یک تناسب نسبت دورهایی رو که باید باز کنید متوجه می شوید

سلام
ممنون از راهنمایی ارزنده شما ولی دوتا ولتاژ مورد نیازه
ضمنا دولاسیم ثانویه خلاف همدیگر پیچیده شدن و موازی نیستن
تصویر ضمیمه خدمت شما
مشاهده فایل‌پیوست 173276

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
ممنون از راهنمایی ارزنده شما ولی دوتا ولتاژ مورد نیازه
ضمنا دولاسیم ثانویه خلاف همدیگر پیچیده شدن و موازی نیستن
تصویر ضمیمه خدمت شما
مشاهده فایل‌پیوست 173276

درود

سیم ترانس دو لا نیست سر مشترک دو سیم پیچ است .
آیا بین یک سیم ثانویه و یک سیم اولیه ، اهمی داره ؟
آیا ثانویه فقط ۱۱۰ ولته ؟
بنظر میرسه اتو ترانس هست و ثانویه از برق شهر ایزوله نیست و در اینصورت سیم ثانویه متناسب با ۱۱۰ ولت و لذا نازک هست و در ولتاژ بالا بیشتر از 1 آمپر قابل استفاده نیست.

در هر صورت ابتدا یا انتهای سیم پیچ ثانویه را به یک پروب ولتمتر متصل کن و پروب دیگر ولتمتر را به سوزنی متصل کن و روی سیم های ثانویه فشار بده که از عایق شارلاک عبور کنه و به سیم برسه تا ببینی چند ولته ؟
اگه ۱۶ یا ۲۴ ولت نبود روی سیم های دیگر تست کن.
به این ترتیب هر دو ولتاژ ۱۶ و ۲۴ ولت را پیدا کن و تکه سیمی به آنها لحیم و استفاده کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

امیر جان با این فرضیه که جریان بالا نیاز داریم و بناگزیر باید از هر دو سیم بصورت موازی استفاده بشه ولی سیم مجاور یا موازی بسادگی قابل تشخیص نباشه چه پیشنهادی داری ؟

برای ساده شدن موضوع فرض کن یک سیم نازکتر از دیگری است و لذا در صورتی میتونیم دو سیم مجاور را بهم متصل کنیم که تعداد دور هر دو سیم یکسان باشه

مثلا اگه نقطه ای از سیم ضخیمتر ، ۹۰ دور باشه و سیم مجاور نازک ۹۱ دور باشه و این دو نقطه را بهم متصل کنیم دراینصورت جریانی دائما از ثانویه عبور میکنه .

بنابرین راه حلی پیشنهاد کن که با این مشکل مواجه نشیم .

بخاطر داشته باش که تفاوت ولتاژ ۹۱ دور و ۹۰ دور بسیار ناچیزه و احتمالا با ولتمتر قابل تشخیص نیست ولی موازی شدن دو منبع با اختلاف ولتاژ ناچیز هم موجب عبور جریان قبل توجه میشه و داغ میکنه.

سپاس

سلام
استاد مهربانم.صبح خیر و همکاران عزیزم . و بخصوص دوست خوبم آقا حبیب
استاد به نطر من جدا کردن ولتاژ دیگری از سیم پیچ دو لا خیلی سخت است باید بتونیم هر دو سیم را از یک نقطه پیدا کنیم . شاید بشه با اهم گیری سیم ها را تشخیص داد. ولتاژ یکسان هر دو سیم
و سیمها را لحیم کاری کنیم .
در ضمن استاد مهربانم اگر سیم پیچ ترانس من باشم عمرا بشه پیدا کرد یکی از سیم ها را.
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
استاد مهربانم.صبح خیر و همکاران عزیزم . و بخصوص دوست خوبم آقا حبیب
استاد به نطر من جدا کردن ولتاژ دیگری از سیم پیچ دو لا خیلی سخت است باید بتونیم هر دو سیم را از یک نقطه پیدا کنیم . شاید بشه با اهم گیری سیم ها را تشخیص داد. ولتاژ یکسان هر دو سیم
و سیمها را لحیم کاری کنیم .
در ضمن استاد مهربانم اگر سیم پیچ ترانس من باشم عمرا بشه پیدا کرد یکی از سیم ها را.
متشکرم
درود

احتمالا در توصیف ترانس اشتباها فرمودند دو لا سیم پیچی شده

اما اگه دو لا بود باید سر آزاد دو سیم را بیکدیگر لحیم گنید و جریان بین دو نقطه ای که پیدا کردید و ظاهرا ولتاژ یکسانی دارند تست کنید که صفر آمپر باشه و در اینصورت اتصال اون دو نقطه هیچ خطری نداره.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
احتمالا در توصیف ترانس اشتباها فرمودند دو لا سیم پیچی شده
سلام
استاد مهربانم . اگر سیم پیچ ترانس دو لا سیم پیچی بشه . مشکلی برای ترانس ایجاد میکنه؟
مثلا میخوام ترانسی با مشخصات 18 ولت . 3/5 آمپر دو سر بپیچم. با هسته EI = 96
نمر سیم اولیه ترانس 0/30 است . 800 دور
نمره سیم ثانویه ترانس 1/13 است . به علت نبودن این سیم . به صورت دولا با نمره سیم 0/80 بپیچم . استاد این دو لا بودن سیم پیچ مشکلی برای ترانس داره؟
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
استاد مهربانم . اگر سیم پیچ ترانس دو لا سیم پیچی بشه . مشکلی برای ترانس ایجاد میکنه؟
مثلا میخوام ترانسی با مشخصات 18 ولت . 3/5 آمپر دو سر بپیچم. با هسته EI = 96
نمر سیم اولیه ترانس 0/30 است . 800 دور
نمره سیم ثانویه ترانس 1/13 است . به علت نبودن این سیم . به صورت دولا با نمره سیم 0/80 بپیچم . استاد این دو لا بودن سیم پیچ مشکلی برای ترانس داره؟
متشکرم

درود

چند رشته بجای تک سیم مفتولی نه تنها اشکالی نداره بلکه بهتر هم هست ولی در فرکانس پایین چندان تفاوتی نمیکنه و در فرکانس بالا فوق العاده موثره .

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

چند رشته بجای تک سیم مفتولی نه تنها اشکالی نداره بلکه بهتر هم هست ولی در فرکانس پایین چندان تفاوتی نمیکنه و در فرکانس بالا فوق العاده موثره .

سپاس

استاد مهربانم ممنونم از پاسختون
استاد یک سوال دیگه دارم
همین ترانس 18 ولت 3/5 آمپر را طبق روشی که گفتید یا در موقع سیم پیچی ثانویه تعداد دور 75 دور است نصف کنم . ولتاژ 9 ولت میده . تبدیل به ترانس سه سر 9 ولت میشه با آمپر 3/5 یا امپرش تغییر میکنه؟
متشکرم

بالا