آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: چگونگی تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی با آی سی atmega8

electronic66

کاربر
2010-10-15
15
43
رد: تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی

سلام دوست عزيز شما يك پتانسيومتر ما بين خروجي ميكرو و بيس يا گيت ترانزستور بذارين
پتانسيمتر 3 سا پايه داره پايه وسط به بيس - يه طرف رو با مقامت 1 كيلو به ميكرو و پايه سوم رو به زمين وصل كنيد
كليه فلاشر هاي من پتانسيومتر تنظيم جريان دارن عملي تست شده است

موفق باشين

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
پاسخ : رد: تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی

سلام دوست عزيز شما يك پتانسيومتر ما بين خروجي ميكرو و بيس يا گيت ترانزستور بذارين
پتانسيمتر 3 سا پايه داره پايه وسط به بيس - يه طرف رو با مقامت 1 كيلو به ميكرو و پايه سوم رو به زمين وصل كنيد
كليه فلاشر هاي من پتانسيومتر تنظيم جريان دارن عملي تست شده است

موفق باشين

سلام اول تشکر میکنم از راهنماییتون
یه سوال اگه تابلوی مورد نظر مثلا 10 کانال باشه پس ما 10 ترانزیستور داریم پس باید 10 پتانسیومتر توی بیس ها قرار بدیم درسته ؟ چطور میشه با یک پتانسیوتر نور کل تابلو رو کنترل کرد ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kohanmehrdad

کاربر
2007-11-13
50
308
پاسخ : تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی

سلام
اول اینکه شما اون خازن 1000 میکرو رو از خروجی بردار و بذارش روی ورودی و بجاش یه عدد 100 میکرو تو خروجی استفاده کن.
دوم اینکه فکر استفاده از پتانسیومتر به این شکل رو بی خیال شو.(این نوع طرز فکر استفاده از پ

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
پاسخ : تنظیم نور کل تابلو ثابت به صورت دستی

سلام
اول اینکه شما اون خازن 1000 میکرو رو از خروجی بردار و بذارش روی ورودی و بجاش یه عدد 100 میکرو تو خروجی استفاده کن.
دوم اینکه فکر استفاده از پتانسیومتر به این شکل رو بی خیال شو.(این نوع طرز فکر استفاده از پ

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
سلام
من تو تعمیرات دستگاه های صنعتی از یه نوع ولوم صنعتی قوی استفاده شده بود
که تقریبا قیافه ای شبیه به یه واریابل گنده داشت
اگر هنوز دنبال ولوم هستید اگر تو بازار تهران رو بگردید میتوانید پیدا کنید

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
به نام خدا
سلام
من تو تعمیرات دستگاه های صنعتی از یه نوع ولوم صنعتی قوی استفاده شده بود
که تقریبا قیافه ای شبیه به یه واریابل گنده داشت
اگر هنوز دنبال ولوم هستید اگر تو بازار تهران رو بگردید میتوانید پیدا کنید
سلام
من تهران نیستم اگه سایتی رو سراغ دارید که اینترنتی بفروشه ادرسش رو برام پیام بدید . ممنون

kohanmehrdad

کاربر
2007-11-13
50
308
سلام؛
1) در مورد پتانسیومتر، من راه حل شما رو منظورم هست که در پست 1 اشاره کردید.(گذاشتن پتانسیومتر در نقطه ضربدر)
2) خروجی مستقیم 555 در حد چند میلی امپر بیشتر نیست.باید مثل همین کاری که با خروجی میکرو انجام دادید رو انجام بدید
(یعنی استفاده از Q1 بعنوان درایور جریان)-ظاهرا شما خیلی مبتدی هستید/
3) اصلا اینا رو ول کن.
از این راه حل استفاده کنید.با بهره گیری از یک گیت AND.حالا اگه به خاطر یه گیت نمیخواهید از یه ای سی دیگه استفاده کنید و به اصطلاح
مدار الکی شلوغ نشه از معادل دیودی یا ترانزیستوری که در شکل مشخص هست استفاده کنید.به همین راحتی و خیلی هم عالی جواب میده.
فقط باید در نظر داشت که فرکانس خاموش و روشن کردن led که از میکرو میاد با فرکانس pwm تداخل نداشته باشه.
(فرکانس مدار pwm خیلی بالاتراز خروجی میکرو باشه. در حد چند کیلوهرتز)
rrrrrrr.jpg

بر این اساس در Duty Cycle ده درصد،شما کمترین نور و در Duty Cycle نود درصد شما بیشترین نور رو خواهید داشت.

300px-Duty_cycle.png

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام جناب kohanmehrdad
1. به گفته شما قرار دادن پتانسیومتره مال 20 سال پیشه پس من 22 سال از شما جلوترم چون ic 555 در 42 سال پیش ساخته شده :دی از شوخی بگذریم ، خوب قرار دادن یک پتانسیومتر در کاری که تولیدی هست و قرار نیست فقط یک عدد ساخته بشه زمان و هزینه در اون مهم هست توجیه پذیره
به عنوان مثال شما در روش اخرتون (شماره 3) گفتید از گیت اند حالا چه ای سی چه مدار معادل خوب حالا در نظر بگیریم مدار مورد نظر ما 10 کانال باشه و هر کانال 2 ترانزیستور و 3 مقاومت برای گیت اند بکار بره خوب ما برای کنترل نور به 20 ترانزیستور و 30 مقاومت احتیاج داریم !!!!
البته میتونیم این گیت رو به بخش های دیگه ای از مدار منتقل کنیم همون ضربدر .
(فرکانس pwm میکرو که برای افکت fade استفاده میشه در حد چند کیلو هرتز هست )

دوستان هدف اینه که ساده ترین روش رو پیدا کنیم و گرنه روش هایی که دوستان میگن صحیح هست و معمولا قابل اجرا .

kohanmehrdad

کاربر
2007-11-13
50
308
سلام
ساده ترین روش و بهترین روش همونی هست که من گفتم.حالا اگر تعداد خروجی ها زیاد هست مدار کنترل رو در خط تغذیه قرار بده
(یعنی همون نقطه ظربدر که اشاره کردید).در مدار pwm هم در نهایت با یک پتانسیومتر معمولی نور کنترل میشه اما این کجا و اون پتا نسیومتر ده امپری که شما دنبالشی کجا!حالا اگر هم فکر میکنید که ساختن این مدار مشکل و دست و پا گیره دنبال همون رئوستا بگردید.اما در نظر داشته باشید که قیمت یک رئوستا که بتونه این جریان رو تحمل کنه از اون مدار بیشتر در میاد!
LINCOLN 50 ohm 300 WATT RHEOSTAT A.jpg Reostato Toroidal.jpg ohmite0318.jpg M5090C rheostat.jpg

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
فقط یک سوال خروجی میکرو در حدچند کیلو هرتز هست پس مدار pwm باید فرکانس چند صد کیلوهرتز یا مگاهرتز باشه که تداخل نداشته باشه . خوب برای تولید این محدوده فرکانسی ساده ترین مداری که پیشنهاد میکنید چیه ؟

بالا