آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: چگونه از ولتاژ منفی DC یک ولتاژ مثبت DC بگیریم ؟؟

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
سلام
بازم متوجه نشدم
منظور شما از +9ولت ac و -9 ولت ac چیه ؟
آیا منظور شما سیکل مثبت و منفی است ؟

جز تاپیکی که درخصوص تهیه 12- ولت مداری تقدیم کردم تاپیک دیگری بخاطر ندارم
و در این تاپیک موضوع AC منفی یا AC مثبت مطرح نشده و ثانیا ولتاژ مستقیم 12 ولت حاصل گردیده
اینجا
http://www.irantk.ir/irantk44674/#post241694

اگر تاپیک دیگری مورد نظر شماست بفرمایید
و درهرصورت سوال و ابهام خود را شفاف سازید و کمی توضیح دهید تا بحد بضاعت ناچیزم پاسخگو باشم

سپاس
خیلی معذزت می خوام به خاطر این غلط های املایی
خب من یه مداری می خوام که خروجی یه رگلاتور که از 0تا30ولت هست رو که دی سی هم هست رو تغییر سطح بده و 0تا -30رو بده ایا می شه؟؟(البته یه جوری باشه که کنار همین0تا-30 ,,0تا30ولت رو همزمان بده)
با سلام :
همین منبع تغذیه 0 الی +30 ولت مثبت که دارید بالاخره از یک ترانس کاهنده یا با منبعی با ورودی ولتاژ AC که هست - میتونید مکمل همین مدار 0 الی 30 ولت را برای خط منفی نیز تعمیم دهید تا همزمان هم خط 30+ مثبت و خط صفر وهمچنین خط منفی 30 ولت را داشته باشید .
بدون تبدیل ولتاژ DC به AC و تکرار مجدد عکس ان راه حلی به نظر نمیرسد {از نظر من مقدور نیست }.
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
با سلام :
اگر منظور شما تهیه ولتاژ رگوله شده 5 ولتی از ولتاژ 8 ولت منفی هست ؟ {توجه کنید وقتی که اشاره به قطبیت + - میکنید بحثی از ولتاژ AC نیست } اینکار با استفاده از یک رگولاتور به شماره 7905 { که مکمل همون 7805 } میباشد به راحتی امکان پذیر هست کافیست که رگولاتور 7905 را در خط منفی و سیم بندی ان دقیقا مثل همون 7805 با این شکلکه این بار روی خط منفی 8 ولت قرار میدهید و خط مثبت هم سیم مشترک ان خواهد بود .
اما برای تهیه ولتاژ منفی از ولتاژ مثبت به این سادگیها نیست - برای اینکار ابتدا باید ولتاژ + فوق را به متناوب تبدیل کرده و از خروجی مدار مبدل فوق ولتاژ منفی را بگیرید .
مدار فوق در تاپیک dc 2 dc بخش منابع تغذیه با استفاده از رگولاتور های سری lm2576 موجود هست .
اگر با مشکلی مواجه شدین همون تاپیک پیگیری کنید .
hidden content may not be quoted
البته این عکس را بخاطر ایجاد حضور ذهنی اپلود میکنم که برای هر ولتاژی با هر قطبیتی قابل تعمیم میباشد .
موفق باشید
با سلام خود این رگلاتور2576یه رگلاتور سویچینگ است که خودش یه مدار مجزاست این رو هم بگم که اصلا رگلاتور خوبی به حساب نمی یاد چرا که دارای افت ولتاز در زیر بار می باشد

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز

با اجازه از اساتید
اگر جریان دهی زیادی لازم ندارید مثلا تا 200 میلی امپر از این مدار استفاده کنید من به جای DCبهDC های که بر روی پخش خودروها از کار می افتد و موجود نیست استفاده میکنم حتی با قسمت + اون بک لایتهای 12 ولت یا 16 ولت را راه اندازی میکنم اگر از قطعات اس ام دی استفاده کنید به اندازه یک پشت ناخن جا نمی گیرد دیودهای خروجی را نیز شاتکی یا fast استفاده کنید میتوانید این مدار را نیز برای تامین ولتاژ کنتراست LCD های تا سایز 12 اینچ استفاده کنید (البته من روی بالاتر تست نزدم) مدارهای ساده دو ترازیستوری دیگری هم در سایت دیدم که که مهندس رجبی و مهندس غزال زحمت اپلود ان را در سایت کشیدند شما میتوانید فقط قسمت یک سو ساز این مدار را به ان اضافه کنید در حین سادگی این مدار کار امد است از کیفیت پاین طراحی عذر خواهی میکنم برنامه های طراحی الکترونیک روی سیستم ندارم
مشاهده فایل‌پیوست 87813
سلام
من فکر می کنم این مداری که گذاشتین یه ایراد کوچولویی داره اون هم اینه که وقتی مثلا از سمت -جریان زیادی کشیده بشه ولتاز سمت+کاهش می یابه و برعکس ایا درست می گم دوستان؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
با سلام خود این رگلاتور2576یه رگلاتور سویچینگ است که خودش یه مدار مجزاست این رو هم بگم که اصلا رگلاتور خوبی به حساب نمی یاد چرا که دارای افت ولتاز در زیر بار می باشد
با سلام :
اتفاقا این سری lm25**یکی از بهترین و شناخته شده ترین رگولاتوری هست که با کمترین قطعات پایداری خوبی از خود نشان داده و بیشتر در مدارات صنعتی کاربرد دارد { بخصوص برای 5 ولتی } اگر شما مشکلی داشته اید حتما در طراحی و انتخاب قطعات بوده ....
موفق باشید .

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
با سلام :
اتفاقا این سری lm25**یکی از بهترین و شناخته شده ترین رگولاتوری هست که با کمترین قطعات پایداری خوبی از خود نشان داده و بیشتر در مدارات صنعتی کاربرد دارد { بخصوص برای 5 ولتی } اگر شما مشکلی داشته اید حتما در طراحی و انتخاب قطعات بوده ....
موفق باشید .

سلام
دوست عزیز این 2576adjحالا نمی دونم به ایران که می یاد قلابیه یا نه اما اصلا پایداری خوبی زیر بار نداره و حتی مشاهده شده که 5و6ولت تو زیر بار افت می ده

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
سلام
دوست عزیز این 2576adjحالا نمی دونم به ایران که می یاد قلابیه یا نه اما اصلا پایداری خوبی زیر بار نداره و حتی مشاهده شده که 5و6ولت تو زیر بار افت می ده

با سلام :
معضل نامرغوب و بی کیفیت و قلابی بودن قطعات در بازار فعلی همه گیر و شامل هر نوع قطعه ای میباشد سعی کنید این قطعه را با پیشوند حروف MC که ساخت موتورولا هست تهیه کنید و لذت استفاده از بازده انرا ببرید .{ نوع LM ساخت ناسیونال تقلبی زیاد دیده شده }
من مدار زیر را که یک رگولاتور 1.2 ولت الی 30 ولت با خروجی 3 امپر میباشد سالهاست که بدون دغدغه و با ثبات و پایداری خوبی استفاده میکنم .
[hide] مشاهده فایل‌پیوست 87858[/hide]
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 37.4 کیلوبایت بازدیدها: 111

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
با سلام :
معضل نامرغوب و بی کیفیت و قلابی بودن قطعات در بازار فعلی همه گیر و شامل هر نوع قطعه ای میباشد سعی کنید این قطعه را با پیشوند حروف MC که ساخت موتورولا هست تهیه کنید و لذت استفاده از بازده انرا ببرید .{ نوع LM ساخت ناسیونال تقلبی زیاد دیده شده }
من مدار زیر را که یک رگولاتور 1.2 ولت الی 30 ولت با خروجی 3 امپر میباشد سالهاست که بدون دغدغه و با ثبات و پایداری خوبی استفاده میکنم .
hidden content may not be quoted
موفق باشید .
سلفاتون بشکه ایه یا تیروئید؟؟

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
با سلام
شاید این سوال و درخواست این مدار قبلا بحث شده باشد اما هرچه گشتم چیزی در این زمینه پیدا نکردم
همکاران عزیز
یه ولتاژ منفی 8 ولت دی سی وجود داشته ؛ حال میخوام با مداری که شامل یه رگولاتور مثبت 7805 ، و دیگر المانهای مجهول که با راهنمایی شما معلوم خواهند شد، از این ولتاژ ، یه ولتاژ رگوله مثبت 5 ولت جهت تغذیه USB بگیرم
ممنون میشوم که همکاران گرامی در این زمینه نظرات ارزشمند خود را ارائه دهند
با تشکر
سلام
این مدار شما غیراز ولتاژ منفی 8 و شاسی ولتاژ دیگه ای هم دارد؟ اگر نه میتوانید شاسی را مثبت در نظر بگیرد و ولتاژ منفی 8 را شاسی، یعنی پایه ورودی 7805 را به شاسی مدار تغذیه تون و پایه وسط 7805 را به ولتاژ منفی8 وصل کنید و خروجی 5ولت رگوله را از خروجی 7805 نسبت به منفی 8 بگیرید.
(درواقع خروجی تون میشه پایه های2 آی سی که زمین است و پایه 3 آی سی که خروجی 5 ولت است)

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
سلفاتون بشکه ایه یا تیروئید؟؟

با سلام :
سلف ها نه بشکه ای هست و نه تیروییدی .
یک ترانس کوچک هسته فریت E I { شماره اش باید باز کنم ببینم یادم نیست } اما در اندازه همین چوک های درایور خروجی هورزانتال تی وی میباشند .
موفق باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kavosh83

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
سلام
این مدار شما غیراز ولتاژ منفی 8 و شاسی ولتاژ دیگه ای هم دارد؟ اگر نه میتوانید شاسی را مثبت در نظر بگیرد و ولتاژ منفی 8 را شاسی، یعنی پایه ورودی 7805 را به شاسی مدار تغذیه تون و پایه وسط 7805 را به ولتاژ منفی8 وصل کنید و خروجی 5ولت رگوله را از خروجی 7805 نسبت به منفی 8 بگیرید.
(درواقع خروجی تون میشه پایه های2 آی سی که زمین است و پایه 3 آی سی که خروجی 5 ولت است)
دوست عزیز این راهی که شما گفتین واسه یه ولتازه اگه منبع ما متغیر باشه این روش درست نیست

بالا