آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پریدن فیوز کنتور در هنگام روشن کردن اینورتر جوشکاری "MMA200 "MTA

heydari37

کاربر vip
کاربر
2014-11-02
50
361
قابل توجه دوست عزیز
در دستگاههای جوشکاری که از آی جی بی تی استفاده میکنند در حالت آزاد نور لامپ سری که معمولا 200 وات میذاریم بسیار کم میشود ولی در نوع ماسفت جریان بیشتری میکشد که قاعدتا نور لامپ بیشتر است مثلا لامپ 200 نوری در حد یک لامپ بیست باید ساطع کند اگر بیشتر است حتما یک یا چند ماسفت شما نشتی دارد البته چون صحبت از آمپر نمی کنیم این مثال را زدم باید مقدار روشنایی لامپ سری را در حالت ریل یا آزاد با یک دستگاه سالم دیگر مقایسه کنید
لطفا سوکت کارت رکتیفایر ها یا همان کارت میانی را درآورید و دستگاه را روشن گنید ببینید نور لامپ تغییر میکند یا نه اگر نه پس با اطمینان میگم ماسفت نیم سوز دارید
روشی که توصیه میکنم ماسفتها را چک کنید با استفاده از پاور و ولتاژ 15 ولت به کمک یک لامپ 12 ولت کم وات مثل لامپ پشت آمپر ماشین بطور سری با ماسفت قرار دهید
با دست گیت را لمس کنید در حالیکه دستتان به قطب مثبت در تماس است باید لامپ روشن شود پر نور و بار دیگر گیت را در حالیکه همان دست قطب منفی را لمس میکند باید خاموش شود اگر لامپ یکسره روشن و یا نیمه روشن بماند ماسفت خراب است آی جی بی تی هم به همین روش کاملا و مطمئن تست میشود. شپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
قابل توجه دوست عزیز
در دستگاههای جوشکاری که از آی جی بی تی استفاده میکنند در حالت آزاد نور لامپ سری که معمولا 200 وات میذاریم بسیار کم میشود ولی در نوع ماسفت جریان بیشتری میکشد که قاعدتا نور لامپ بیشتر است مثلا لامپ 200 نوری در حد یک لامپ بیست باید ساطع کند اگر بیشتر است حتما یک یا چند ماسفت شما نشتی دارد البته چون صحبت از آمپر نمی کنیم این مثال را زدم باید مقدار روشنایی لامپ سری را در حالت ریل یا آزاد با یک دستگاه سالم دیگر مقایسه کنید
لطفا سوکت کارت رکتیفایر ها یا همان کارت میانی را درآورید و دستگاه را روشن گنید ببینید نور لامپ تغییر میکند یا نه اگر نه پس با اطمینان میگم ماسفت نیم سوز دارید
روشی که توصیه میکنم ماسفتها را چک کنید با استفاده از پاور و ولتاژ 15 ولت به کمک یک لامپ 12 ولت کم وات مثل لامپ پشت آمپر ماشین بطور سری با ماسفت قرار دهید
با دست گیت را لمس کنید در حالیکه دستتان به قطب مثبت در تماس است باید لامپ روشن شود پر نور و بار دیگر گیت را در حالیکه همان دست قطب منفی را لمس میکند باید خاموش شود اگر لامپ یکسره روشن و یا نیمه روشن بماند ماسفت خراب است آی جی بی تی هم به همین روش کاملا و مطمئن تست میشود. شپاس
با سلام
ضمن تشکر از آقای حیدری بزرگوار به منظور به اشتراک گذاری تجارب گرانبهای خویش

متاسفانه دستگاه در دسترس نیست و خیلی وقته که تحویل داده شده و کار میکنه،چندتا دستگاه ماسفت رو با هم مقایسه کردم که با توجه به یکسان بودن تمام شرایط از جمله جنس و تعداد ماسفت ها،لامپ سری در هر ذستگاه جور خاصی روشن میشه یا روشن میمونه! برای مثال در دستگاهی ابتدا لامپ پر نور روشن و سپس به آرامی کاملا خاموش شد،در دستگاه دیگر در لحظه استارت لامپ خیلی کم نور روشن شد و با همان نور روشن ماند،خلاصه متوجه معیار خاصی تا بحال برای دستگاه ها نشده ام که تعیین کنه تمام دستگاه ها باید با یک نور مشخص روشن و با یک نور مشخص کار کنند

در مورد تست ماسفت ها

ضمن احترام برای روش شما

به نظر بنده بهترین راه تشخیص یک قطعه الکترونیکی معیوب مثل فت قدرت ،تست دمای تولید شده قطعه در یک بازه زمانی مشخص هستش،اگر مشکوک به نشتی یا ایراد در یک یا گروهی از ماسفت ها بشم،کل فت ها رو از هیت سینک جدا کرده ،میزارم دستگاه چند ساعتی بدون جوشکاری روشن باشه،سپس دمای فت ها رو باهم و با مقدار استاندارد قابل قبول مقایسه میکنم،اگر همه ی فت ها حتی معیوب ها در این آزمون قبول شدن نوبت تست جوش بدون هیت سینگ میرسه،اونقد دستگاه رو به چالش میکشم تا فت معیوب خودش اعتراف بکنه! (مزاح کردم) قطعا این حالت چالش بزرگی برای فت معیوب هستش که خودشو با دمای غیر عادی نشون میده،اگه سیستم پروتکت عمل کرد که کرد اگه نه که فت میسوزه یا بهتر بگم میترکه
با سپاس​

آخرین ویرایش:
بالا