آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام ایا در ساخت ups استفاده از رله برای سوییچ بین خروجی اینورتر 12 به 220 ولت و خروجی برق شهر خطرناکه؟ زیرا زمانی که برق میره و میاد اگر رله در انجام وظیفش تاخیر داشته باشد شاید باعث بشه برق شهر به خروجیه اینورتر وارد بشه و اینورتر صدمه بزنه ایا استفاده از رله های با بوبین 220 ولت بهتر از رله های با بوبین مثلا 12 هست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام ایا در ساخت ups استفاده از رله برای سوییچ بین خروجی اینورتر 12 به 220 ولت و خروجی برق شهر خطرناکه؟ زیرا زمانی که برق میره و میاد اگر رله در انجام وظیفش تاخیر داشته باشد شاید باعث بشه برق شهر به خروجیه اینورتر وارد بشه و اینورتر صدمه بزنه ایا استفاده از رله های با بوبین 220 ولت بهتر از رله های با بوبین مثلا 12 هست؟

درود

رله شبیه کلید است با این تفاوت که کنتاکت کلید با نیروی دست انسان و رله با نیروی مغناطیسی بوبین انتخاب میشه

هرکلید دو حالته ، دو کنتاکت ثابت و یک بازوی متحرک داره شبیه الاکلنگ که شبیه بازوی متحرک کلید است و اگه دو طرف الاکنگ ولی روی زمین دو فلز ثابت نصب کنیم و یکی از آنها را به برق شهر و دیگری را به ups متصل کنیم و بازوی متحرک را به لامپی متصل کنیم دراینصورت بازوی الاکلنگ یا لامپ میتونه فقط به یکی از دو کنتاکت متصل بشه و هیچوقت به هر دو متصل نمیشه و لذا برق شهر و ups هیچوقت بهم متصل نمیشن که مخاطره ای قابل تصور بشه.

ولتاژ بوبین رله هم ارتباطی با قابلیت و توانایی کنتاکت های رله نداره
مثلا رله ۱۲ ولتی ۱۰۰ آمپر ۱۰۰۰ ولت یعنی اگه به بوبینش ۱۲ ولت بدهیم ، کنتاکتش توانایی قطع کردن یا وصل کردن جریانی تا حداکثر ۱۰۰ آمپر و ولتاژی حداکثر ۱۰۰۰ ولت را داره

همین رله ممکنه با بوبین ۲۲۰ ولتی تولید بشه که باید از ۲۲۰ ولت بجای ۱۲ ولت استفاده کنی تا با نیروی بوبین همون آمپر و ولتاژ را قطع یا وصل کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Flash_nova

کاربر
2007-04-27
2
2
باسلام
من یه برد آمپلی فایر ضبط سامسونگ 4600 وات دارم که نمیدونم برق مثبت و منفی به کجاش وصل میشه لطفا راهنمایی کنید:
uupload.ir/files/xokp_00.jpg
uupload.ir/files/xokp_001.jpg

Ebadiyan

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-08-11
494
1,948
باسلام
بنده یه سوال فنی دارم :
من یه تلویزیون دارم که چون لامپ هاش سوخته بود ال ای دی متری نصب کردم حالا همه چیز اوکیه فقط میخوام که ال ای دی ها یکسر روشن نباشن و حتما با یه ترازیستور به صورت هوشمند روشن بشن (موقعه ای که تلویزیون روشن بشه ) ولتاژ ۱۲ ولت با ۳ آمپر مقدار مصرف ال ای دی ها هست که از یه آداپتور دیگه گرفتم .. حالا این وسط چه چیزی و چطوری قرار بدم که با تحریک ۳.۳ ولت که از برد اصلی میاد ولتاژ ۱۲ ولت به ال ای دی ها برسه و وقتی ۳.۳ قطع بشه ولتاژ ۱۲ ولت قطع بشه

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
باسلام
بنده یه سوال فنی دارم :
من یه تلویزیون دارم که چون لامپ هاش سوخته بود ال ای دی متری نصب کردم حالا همه چیز اوکیه فقط میخوام که ال ای دی ها یکسر روشن نباشن و حتما با یه ترازیستور به صورت هوشمند روشن بشن (موقعه ای که تلویزیون روشن بشه ) ولتاژ ۱۲ ولت با ۳ آمپر مقدار مصرف ال ای دی ها هست که از یه آداپتور دیگه گرفتم .. حالا این وسط چه چیزی و چطوری قرار بدم که با تحریک ۳.۳ ولت که از برد اصلی میاد ولتاژ ۱۲ ولت به ال ای دی ها برسه و وقتی ۳.۳ قطع بشه ولتاژ ۱۲ ولت قطع بشه

با سلام :
مدار ساده ای خدمت شما :
توضیحات در متن شکل موجود است :
[hide] SWITCH.PNG[/hide]

arash3400

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-03-26
163
190
درود
درخواست شماتیک و سیم بندی
hdmi to rj45 با هشت اتصال
ممنونم

gravit

کاربر
2013-05-11
10
36
سلام وقت بخیر من مقدارعددی این دو خازن رو میخواستم جهت تهیه از فروشگاه الکترونیک خازن 0.05 میکروفاراد و خازن 0.1 میکروفاراد

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,089
48
ایران
سلام وقت بخیر من مقدارعددی این دو خازن رو میخواستم جهت تهیه از فروشگاه الکترونیک خازن 0.05 میکروفاراد و خازن 0.1 میکروفاراد

سلام
0.05 = 50 نانوفاراد - 503
0.1 = 100 نانوفاراد - 104

موفق باشید.​

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ramintkh

Mersad1400

کاربر
2018-10-30
1
0
سلام
من یه تردمیل دارم که هنگامی که از آن استفاده می کردیم یکدفعه دور آن به نهایت حد خود رسید و فیوز 250 ولت 15 آمپر آن جرقه زد و سوخت.

برای بار دوم که فیوز را عوض کردم دوباره مدار را متصل کردم و دوباره دور موتور تا آخرین حد زیاد شد و فیوز جرقه زد و سوخت و سیاه شد. می خواستم از شما کمک بخواهم که مرا راهنمایی کنید که مشکل از کجای این مدار هست که باعث سوختن آن می شود.؟؟؟؟

بالا