آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

چرا پاسخ سوالات ساده رو هم نمیدی
۱- چند بار سوال کردم R11 با یک کیلو داغ میکنه یا وقتی ۱۰۰ اهمی موازیش میکنی داغ میکنه؟ پاسخش نیاز به آزمایش مجدد هم نداره فقط باید یک کلمه پاسخ بدی که چی دیدی ولی نمیدونم چرا پاسخ نمیدی و ناگزیزم میکنی مدام سوال کنم.

۲- من نقشه رله رو کشیدم که کنتاکت بسته استفاده شده ولی کنتاکت باز در نقشه کشیدی
اگه رله خاموش باشه و دو پایه سفید ، وصل باشه یعنی کنتاکت بسته استفاده شده و باید کنتاکت بسته باشه نه باز .

۳- ترانزیستور Q2 قابل توجیه نیست و اشتباهی وجود داره
آیا مطمئنی Q2 که 8550 هست ؟ آیا جابجا نشده و تابحال هرگز خارج نشده که محل ترانزیستورها جابجا بشه ؟

سپاس

درود استاد عزیزم
R11 با مقاومت 1k تو ولتاژهای بالا بیش از حد معمول داغ میشه
با نرم افزار موبایل نقشه رو میکشم که محدودیت های داره با این حال ترانزیستورQ1 دیود D9 و همچنین رله اصلاح شد
فعلا R9 مقاومت 24k نصب کردم
R11 مقاومت 1k نصبه
استاد فقط یه تغییر دیگری نیز از ابتدا انجام دادم که کلا فراموش کردم تو نقشه اصلاح کنم و مستحق هرگونه تنبیه هستم
C1 خازن 4700 میکرو 50 ولتی نصبه
در مورد Q2 قبلا هیچ دستکاری و لحیم کاری انجام نشده و فابریک خودشه و جابجا نشده البته ممکنه محل پایه های کلکتور و امیتر رو اشتباه کشیده باشم که نقشه هر دو حالت رو پیوست کردم و تو اولین فرصت برد رو بررسی و نتیجه رو اعلام میکنم
سپاس
۲۰۲۱۰۴۰۸_۱۴۱۵۲۰.png
۲۰۲۱۰۴۰۸_۱۴۵۷۰۸.png

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
درود

مختصر توضیحی میدادید که بفهمم قضیه چیه و مربوط به چه سالی هست ؟
از اعضاء خوب انجمن هستید و از شما بعیده .
کپی نقشه را ضمیمه فرمایید که نیاز به جستجو نباشه و پس از مدت طولانی ، توضیح مختصری هم بدهید که ماجرا چیه ؟

سپاس
درود،بله درسته من باید توضیح کوتاهی میدادم.
موضوع در مورد پست مورد شماره 90 بود که میخواستیم با استفاده از راکتانس خازنی یه موتور 5 ولت رو راه اندازی کنیم.
این هم مدارش هست .
image_2021-02-24_11-51-13.png

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
درود

مختصر توضیحی میدادید که بفهمم قضیه چیه و مربوط به چه سالی هست ؟
از اعضاء خوب انجمن هستید و از شما بعیده .
کپی نقشه را ضمیمه فرمایید که نیاز به جستجو نباشه و پس از مدت طولانی ، توضیح مختصری هم بدهید که ماجرا چیه ؟

سپاس
موضوع در مورد پست مورد شماره 90 بود که میخواستیم با استفاده از راکتانس خازنی یه موتور 5 ولت رو راه اندازی کنیم.
این هم مدارش هست .
مشاهده فایل‌پیوست 174981

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود استاد عزیزم
با نرم افزار موبایل نقشه رو میکشم که محدودیت های داره با این حال ترانزیستورQ1 دیود D9 و همچنین رله اصلاح شد
R11 مقاومت 1k نصبه
استاد فقط یه تغییر دیگری نیز از ابتدا انجام دادم که کلا فراموش کردم تو نقشه اصلاح کنم و مستحق هرگونه تنبیه هستم
در مورد Q2 قبلا هیچ دستکاری و لحیم کاری انجام نشده و فابریک خودشه و جابجا نشده البته ممکنه محل پایه های کلکتور و امیتر رو اشتباه کشیده باشم که نقشه هر دو حالت رو پیوست کردم و تو اولین فرصت برد رو بررسی و نتیجه رو اعلام میکنم
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174980
مشاهده فایل‌پیوست 174982

درود

اینکه Q2 جابجا نشده کافی نیست و نمیتونم بفهمم شماره Q2 چیه ؟
لذا Q2 را با دقت بسیار زیاد ببین 8550 هست ؟ شاید بخشی از 0 پاک شده و 5 می بینی.
در هر صورت فقط دو پایه Q2 را ازاد کن و بشرح زیر تست کن .

اگه اهم متر آنالوگ داری پروب قرمز را به پایه وسط متصل کن و پروب مشکی را به هر کدوم از دو پایه کناری بزن ببین اگه در هر دو حالت ، اهم داره دراینصورت پایه ای که به پروب قرمز متصل کردی بیس هست. بقیه حالت ها نباید هیچ اهمی داشته باشه ؟

اگه اهم متر دیجیتال داری دقیقا برعکسه یعنی پروب مشکی را به پایه وسط متصل کن و قرمز را به هر کدوم از دو پایه دیگر کناری بزن اگر هر دو حالت اهم داره ، دراینصورت پایه وسط که متصل به پروب مشکی هست بیس است .

آیا هنگامی که تغذیه را روشن میکنی رله روشن میشه یعنی وقتی تغذیه روشنه ببین .
الف) دو پایه بوبین رله چند ولته ؟
ب) ولتاژ کلکتور Q1 چند ولته ؟
ج) آیا زمانیکه تغذیه خاموشه اهم دو پایه سفید رله داخل مدار ، صفر اهمه یا اهم قابل توجهی داره؟
د) دو پایه کناری Q3 یعنی کلکتور امیتر Q3 را یکلحظه بهم متصل کن ببین ولتاژ خروجی چه تغییری میکنه ؟

اما ۱ کیلو که گفتی بشدت داغ میکنه محاله ،
زیرا حتی با ۳۰ ولت هم کمتر از ۱ وات تلف میکنه و هر چند ۱ وات هم کافیه و میتونی از ۲ وات استفاده کنی
اما اگه میخوای دمای کمتری تلف کنه از ۲ کیلو یا بزرگتر استفاده کن ولی اشکالش اینه که وقتی بخوای ولتاژ را کم و زیاد کنی ، ولتاژ خروجی لَخت میشه یعنی با ناز کم و زیاد میشه و بعبارت دیگر سرعت تغییر ولتاژ کم میشه.
یعنی اگه ولتاژ مثلا ۳ ولت را ناگهان به ۲۰ ولت افزایش بدی به آرامی به ۲۰ ولت میرسه.( متناسب با افزایش R11 که هر چقدر بزرگتر باشه بدتر میشه و دیرتر تغییر میکنه و اشکال دیگه نداره )

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
این هم مدارش هست .
مشاهده فایل‌پیوست 174981

درود

این نقشه با ۲ میکرو هم بزودی باباش درمیاد چه رسد به ظرفیت بالاتر.

الان پیدا کردن تغذیه ضعیف رایگان در هر بقالی و خونه ای پیدا میشه .
مثلا تغذیه لامپ led که در تصویر پیوست می بینی که به وفور به زباله و سطل آشغال میندازن و نهایتش با مبلغ ناچیزی میتونی معیوب و اوراق این لامپ ها رو از الکتریکی ها تهیه کنی.
تغذیه خوب و سگ جونی داره ، فقط خازن ۴،۷ میکرو الکترولیت بزرگ را از خازن ۴۵۰ ولت بزرگتر استفاده کن و اگه جریان مجاز مصرف کنی هیچوقت نمیسوزه.
اساسا بنظرم برای فن شما ساخته شده ، البته ۱۲ ولتیه که براحتی قابل اصلاحه.

سپاسIMG_20210408_173134_384.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود استاد عزیزم
R11 مقاومت 1k نصبه
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174980
مشاهده فایل‌پیوست 174982

درود

ببین وقتی با ولوم ولتاژ ، ولتاژ خروجی را کم و زیاد میکنی ولتاژ پایه ۱۳ چه تغییری میکنه ؟

حسابی منو گیج کردی
کاتد D9 به کلکتور یا امیتر Q2 متصله نه Q3

من با تعقیب قطعات تصویر تونستم بعضی از خطاها رو بعد از صرف وقت فراوون پیدا کنم ولی شما برد در اختیار داری و نمیتونی دقت کنی ؟

R2 هم به Q2 متصله نه Q3.
بیس Q2 فقط به R3 و کلکتور Q3 متصله ولی شما در نقشه به چندین قطعه متصل کردی .

واقعا که
قسم هم میخوری خطایی نداری

باید بخش ترانزیستورهای محافظ بصورت زیر باشه.
و طرز کارش اینه که اگه دو سر خروجی را در ولتاژ بالا شورت کنی فقط بوق میزنه تا باباش دربیاد و کار دیگری نمیکنه و جریان را قطع نمیکنه و حفاظتی نمیکنه که البته بعیده و احتمالا خطاهای دیگری در نقشه هست ، مثلا ممکنه وضعیت دو پایه سفید رله معکوس باشه که

هر چه سوال کردم عاقبت پاسخ ندادی زمانیکه تغذیه خاموشه آیا دو پایه سفید رله صفر اهمه یا اهم بیشتر از ۳ اهم داره ؟

ضمنا یکلحظه دو سر خروجی تغذیه را در ولتاژهای بالا شورت و سپس قطع کن ببین لحظه شورت چه عکس العملی داره

و پس از آزاد کردن خروجی تغذیه آیا همچنان بوق میزنه و
آیا ولتاژ خروجی رو پایین میکشه یا نه ؟

IMG_20210408_210541_890.jpg

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

ببین وقتی با ولوم ولتاژ ، ولتاژ خروجی را کم و زیاد میکنی ولتاژ پایه ۱۳ چه تغییری میکنه ؟

حسابی منو گیج کردی
کاتد D9 به کلکتور یا امیتر Q2 متصله نه Q3

من با تعقیب قطعات تصویر تونستم بعضی از خطاها رو بعد از صرف وقت فراوون پیدا کنم ولی شما برد در اختیار داری و نمیتونی دقت کنی ؟

R2 هم به Q2 متصله نه Q3.
بیس Q2 فقط به R3 و کلکتور Q3 متصله ولی شما در نقشه به چندین قطعه متصل کردی .

واقعا که
قسم هم میخوری خطایی نداری

سپاس
باید بخش ترانزیستورهای محافظ بصورت زیر باشه.
و طرز کارش اینه که اگه دو سر خروجی را در ولتاژ بالا شورت کنی فقط بوق میزنه تا باباش دربیاد و کار دیگری نمیکنه و جریان را قطع نمیکنه و حفاظتی نمیکنه که البته بعیده و احتمالا خطاهای دیگری در نقشه هست ، مثلا ممکنه وضعیت دو پایه سفید رله معکوس باشه که هر چه سوال کردم عاقبت پاسخ ندادی زمانیکه تغذیه خاموشه آیا دو پایه سفید رله صفر اهمه یا اهم بیشتر از ۳ اهم داره ؟
مشاهده فایل‌پیوست 174996

درود استاد عزیز
چون هرجا میرم مولتی متر و برد همراهمه نقشه رو دوباره بررسی و اصلاح کردم بقیه تست ها رو تا یکی دو ساعت دیگه اعلام میکنم
Q2 هم قطعا 8550هست
سپاس
۲۰۲۱۰۴۰۸_۲۰۲۷۰۸.png
CM210408-21441202.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود استاد عزیز
چون هرجا میرم مولتی متر و برد همراهمه نقشه رو دوباره بررسی و اصلاح کردم بقیه تست ها رو تا یکی دو ساعت دیگه اعلام میکنم
Q2 هم قطعا 8550هست
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174997
مشاهده فایل‌پیوست 174998

درود

حالا که خودم پاسخ یکی از سوالاتم را پیدا کردم بله فهمیدم Q2همون 8550 هست.
صرفنظر از پایه های ترانزیستورها ، هرچی گفتم نقشه اشتباهه ولی قسم خوردی درسته و بناگزیر وقتی خطای نقشه رو با تعقیب قطعات تصویر پیدا کردم ، خودم فهمیدم Q2 تیپ مثبته و قابل تحلیل شده.

ولی عملکرد رله رو بترتیبی که گفتم تست کن .
و پاسخ سوالات اخیر را بده.
فقط وضعیت باورنکردنی پایه ۱۳ مونده که با پاسخ بقیه سوالاتم روشن میشه که واقعا حفاظتی میکنه یا فقط بوق میزنه .
خصوصا که ببین وقتی تغذیه خاموشه دو پایه سفید رله ( داخل مدار ) صفر اهمه یا نه ؟
و وقتی تغذیه روشنه ولتاژ کلکتور Q1 چند ولته؟
یعنی آیا رله هم روشن میشه یا نه؟

و ببین وقتی با ولوم ولتاژ ، ولتاژ خروجی را کم و زیاد میکنی ولتاژ پایه ۱۳ چه تغییری میکنه ؟
در ضمن سوکت دو پین متصل به بیزر به چی متصل میشه.

امیدوارم حس کرده باشی بابت این تغذیه بسیار بسیار ساده ، با توجه به خصوصیات شخصی که داری با چه دردسری مواجه شدم که اگه رها کنم زحمات قبلی بی ثمر میشه و اگه پیگیری کنم بی دقتی شما رو چجوری تحمل کنم ؟ بطوریکه نهایتا خودم با استفاده از تصویر ، برخی از خطاهای نقشه رو اصلاح کردم که وقت کلانی را تلف کرد .
با این وضعیت انتظار داشتی خطاهای نقشه تغذیه بسیار پیچیده تر را رفع و تحلیل کنم.

کف کردم اینقدر تکراری پرسیدم و پاسخ ندادی .
البته برای مشکلات بعدی ، تردیدها رو برطرف و تکلیف را روشن کرد و از این جهت مفید شد .

سپاس
IMG_20210409_001944_200.jpg

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
درود

مثلا تغذیه لامپ led که در تصویر پیوست می بینی که به وفور به زباله و سطل آشغال میندازن و نهایتش با مبلغ ناچیزی میتونی معیوب و اوراق این لامپ ها رو از الکتریکی ها تهیه کنی.
تغذیه خوب و سگ جونی داره ، فقط خازن ۴،۷ میکرو الکترولیت بزرگ را از خازن ۴۵۰ ولت بزرگتر استفاده کن و اگه جریان مجاز مصرف کنی هیچوقت نمیسوزه.

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 174987
استاد چرا باباش در میاد؟؟!!؟؟روش اصلاح این نقشه چیه ؟
چکار کنم که هم عمر طولانی داشته باشه هم موتور رو راحت راه اندازی کنه؟
من قرار از این مدل تغذیه سه بار و هر بار یه دسته ۱۰۰۰ تایی مونتاژ کنم. 

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
درود

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 174987
استاد چرا باباش در میاد؟؟!!؟؟روش اصلاح این نقشه چیه ؟
چکار کنم که هم عمر طولانی داشته باشه هم موتور رو راحت راه اندازی کنه؟
من قرار از این مدل تغذیه سه بار و هر بار یه دسته ۱۰۰۰ تایی مونتاژ کنم. 

بالا