آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

يك منبع تغذيه ازمايشگاهي

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام :
دوست عزیز به نکته حساسی اشاره کردید که احتمالا بقیه موارد نیاز نباشد .
اگر نقشه را دقیق مطالعه کنید خواهید دید که (به اظهار خودتون 40 ولت در خروجی دارید ) ولتاز مرجع ای سی توسط دو مقاومت موازی هم { 7/4 کیلو } به دیود زینر 30 ولتی وصل شده که به پایه 12 ایسی وصل است شما الان روی این نقطه حدود 13 ولت دارید و چون نقطه مرجع ایسی ولتاز 30 را ندارد لذا درست عمل نخواهد کرد .
رفع معایب این سمت :
احتمالا ولتاز دیود زنر شما 30 ولت نیست در وحله اول این را تست و - دقیقا بررسی کنید تا 30 ولت را داشته باشید .
- امکان دارد باوجود دیود 30 ولتی به دلیلی ای سی شما معیوب شده و پین12 جریان اضافی میکشه که موجب افت ولتاز میشه .
- اندازه مقاومت ها را همچنین دقیقا تست کنید شاید مقدار مقاومت های موازی بیش از اندازه جا گذاشته شده (دو مقاومت موازی فوق باید حدود 35/2 اهم مقدار نشون بده ) .
بالاخره باید روی این نقطه (پین 12 ) ولتاز 30 ولت را داشته باشد تا سایر قسمت ها درست جواب دهد .
بجای لامپ میتوانید از یک مقاومت سیمی که توان تحمل 40 ولت در 4 امپر (10 اهم400 وات ) را داشته باشد که لامپ بهتر و ارزان تر از این نوع مقاومت می باشد . نتیجه را در هر حال بیان کنید .
با تشکر .
موفق باشید .
مقاومتها بصورت موازی هستند که باهم 2.35 اهم است اما ولتاژ پایه 12 همان 12 ولت بدون زنر است
بدون ایسی و زنر 43 ولت را کامل دارم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام :
پایه 12 ایسی را یک بار ازاد کنید و فقط زینر و مقاومت ها روی مدار باشند اگر 30 ولت داشتید ایسی معیوب است و لی اگر بازم ولتاز پایین بود زینر خراب یا ولتازش درست نیست با یکی دیگر (30 ولتی) عوض کنید .
به هر حال سعی کنید مشگل این قسمت حل بشه و 30 ولت را داشته باشید مقدار مقاومت ها هم باید به کیلو باشد نه اهم خالص .
با تشکر .
موفق باشید.

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام :
پایه 12 ایسی را یک بار ازاد کنید و فقط زینر و مقاومت ها روی مدار باشند اگر 30 ولت داشتید ایسی معیوب است و لی اگر بازم ولتاز پایین بود زینر خراب یا ولتازش درست نیست با یکی دیگر (30 ولتی) عوض کنید .
به هر حال سعی کنید مشگل این قسمت حل بشه و 30 ولت را داشته باشید مقدار مقاومت ها هم باید به کیلو باشد نه اهم خالص .
با تشکر .
موفق باشید.
با سلام و تشکر
این دومین ایسی است عوض میکنم اما مشکل هنوز پایدار است ایسی جایگزینی دارد(قویتر)؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام و تشکر

این دومین ایسی است عوض میکنم اما مشکل هنوز پایدار است ایسی جایگزینی دارد(قویتر)؟

با سلام :
علي اقا شما هنوز پاسخ سوال من نداديد تا من ندونم شما چكار كرديد و نهايت چه ولتاژي در اين نقطه داريد و با ازاد كردن 12 اي سي چي ميشه چطور براتون پاسخ بزارم و نيازي به تعويض اي سي فعلا نبود بدون اي سي هم بايد روي اين نقطه 30 ولت داشته باشيد بعد اگر باز مشگل حل نشد با چند تست ديگر روي ايسي و در صورت خراب بودن به تعويض ان تاكيد كنيم .
اين اي سي خودش بهترين و ارزانترين نوع ميباشد كه انتخاب شده است . به متن پست قبلي مراجعه و نكات را ادامه داده و نتيجه اونا را بزاريد .
با تشكر .
موفق باشيد .

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام :
علي اقا شما هنوز پاسخ سوال من نداديد تا من ندونم شما چكار كرديد و نهايت چه ولتاژي در اين نقطه داريد و با ازاد كردن 12 اي سي چي ميشه چطور براتون پاسخ بزارم و نيازي به تعويض اي سي فعلا نبود بدون اي سي هم بايد روي اين نقطه 30 ولت داشته باشيد بعد اگر باز مشگل حل نشد با چند تست ديگر روي ايسي و در صورت خراب بودن به تعويض ان تاكيد كنيم .
اين اي سي خودش بهترين و ارزانترين نوع ميباشد كه انتخاب شده است . به متن پست قبلي مراجعه و نكات را ادامه داده و نتيجه اونا را بزاريد .
با تشكر .
موفق باشيد .
با پوزش از ناقص بیان کردن مطلب
43 ولت بدون ایسی و زنر دارم . با زنر 28.5 ولت را دارم و با ایسی و زنر 12.8 ولت رو دارم
منظور همون 2.35 کیلو اهم بود

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
دوستان این هم یک منبع تغذیه دیجیتال بسیار کامل با امکانات

• اندازه‌گيري و نمايش ولتاژ خروجي.
  • اندازه‌گيري و نمايش جريان خروجي بر حسب ميلي آمپر.
  • استفاده از LCD جهت نمايش اطلاعات و پيام ها.
  • ولتاژ خروجي قابل تنظيم توسط دو كليد بين صفر تا سي ولت.
  • تنظيم ميزان جريان ماكزيمم خروجي تا سه آمپر.
  • قطع ولتاژ در صورت اضافه جريان در خروجي و نمايش آلارم.
  • داراي سه كليد فشاري جهت تنظيم و كار با منوها.
  • عملكرد بسيار ساده جهت تنظيم منبع تغذيه.
  • و . . .!

يكي از مشخصه‌هاي هر منبع تغذيه حرفه‌اي قابليت تنظيم ماكزيمم جريان خروجي است. با استفاده از اين حالت شما ديگر نگران اضافه جريان در مدار خود نيستيد. و با خيال آسوده مدار خود را تست ميكنيد زيرا منبع تغذيه در همه حال جريان مصرفي مدار شما را زير نظر دارد و در صورت افزايش آن از مقدار تنظيم شده توسط شما، ولتاژ را قطع كرده و مدار شما آسيبي نخواهد ديد!
دستورالعمل كار با منبع تغذيه :

1- دستگاه را روشن كنيد. در اين حالت بر روي نمايشگر LCD متن زير به مدت 5 ثانيه نمايش داده ميشود.
Digitaly-Power-Supply-Wellcome.gif
2- سپس نمايشگر LCD به نمايش ولتاژ و جريان خروجي ميپردازد.
Digitaly-Power-Supply-VI.gif
3- جهت تنظيم افزايش ولتاژ خروجي دكمه Left و براي كاهش آن دكمه Right را فشار دهيد.

4- جهت تنظيم ماكزيمم جريان مجاز ابتدا كليد OK را بزنيد تا پيغام زير بر روي نمايشگر LCD نشان داده شود.
Digitaly-Power-Supply-Max-Curent.gif
5- در اين حالت بازدن كليد Left جريان افزايش و با زدن كليد Right جريان كاهش مي‌يابد. توجه داشته باشيد كه در اين وضعيت منبع تغذيه جهت حفظ سلامت مدار متصل به آن، ولتاژ خروجي را تا پايان تنظيم قطع ميكند.

7- در صورتي كه جريان مصرفي مدار شما از مقدار مجاز بيشتر شود.منبع تغذيه ولتاژ را قطع و پيام زير را نمايش ميدهد. 6- پس تنظيم جريان، با زدن مجدد كليد OK اين تنظيمات ذخيره و منبع تغذيه به وضعيت كار عادي خود برميگردد.
Digitaly-Power-Supply-Over-Curent.gif
8- پس از مشاهده اين پيام مدار را از منبع تغذيه جدا كنيد و پس از بر طرف نمودن عيب آن با زدن كليد OK منبع تغذيه مجدداً مطابق تنظيمات شما شروع به كار ميكند.

برگرفته از سایت مهندس لاچینی

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام :
دوست عزيز همونطور كه قبلا نيز اشاره كردم اين مدار را شش ماه پيش من خودم مونتاژ كرده و از ان استفاده ميكنم و از بين اين همه مدارات مختلف در همين رابطه به چند دليل اين مدار را انتخاب نمودم اول اينكه مدار كاملي هست براي استفاده در يك كارگاه (محدود كننده جريان و قابل كنترل بودن ولتاژ ان از 3 ولت تا كمتر از سه ولت منبع تغذيه كه تا حداكثر 36 ولت را تحمل ميكنه و تنها عيبي كه در اي سي بكار رفته مشاهده مي شود مدار داخلي روي پايه 3 كه مربوط به محدود كننده جريان ميباشد و از اين قسمت اين ايسي حساس هست و فوري اسيب ميبينه كه خوشبختانه درمدار حاضر قسمت محدود كننده جريان خروجي در خود مدار به صورت پري در نظر گرقته شده و پين 3 ان ازاد ميباشد . مدار حاضري خود را تحت هر شرايطي تست كردم و مشگلي نداشت ودر مورد شما دليلي هم نمي بينم كه ولتاژ روي پايه ده با اين ارايش كمتر از 30 ولت باشه ( البته جهت اخذ خروجي بيشتر من زينر فوق را 36 گذاشته ام و حداكثر تا اين حد ولتاژ در خروجي دارم ) و با شرحي كه شما گذاشتين من احتمال متغيير بودن ورژن و شماره اي سي 723 را نظر ميدهم و يا اينكه در مدار چاپي و اتصالات احتمالا مشگل داريد خروجي ترانس من همون تا 42 ولت هست و در نقط بين مقاومت هاي پل 8/6 اهمي در هر شرايط خروجي ولتاژي حدود 27 ولت و ال اي دي مدار وقتي شستي ريست فشرده مي شود روشن ميشه و در سر مثبت ديود زينر روي پايه 11 ولتاژ نسبت به ولوم و ولتاژ خروجي متغيير هستش و از دو ترانزيستور خروجي دي 711 استفاده كرده ام و بالاخره مداري هم كه پيشنهاد كردين در حد طراحي و شبيه سازي ميباشد و به نظر من ارزش اينهمه قطعات و زحمات جهت نيل به يك منبع تغذيه كاربردي را ندارد مگر بخاطر ارايه پروژه كه بايد روي طرح و مدار كار بشه تا نتيجه بهره برداري را گرفت .اگر از مدار فوق نتيجه نگرفته ايد پيشنهاد من يك مدار ديگري هست كه شبيه همين و با خروجي حدود 30 ولت و 5 امپر كه الان در پست بعدي اپلود ميكنم .

با تشكر .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
منبع تغذيه صفر الي 50 ولت 5 امپر

با سلام :
مدار زير يك منبع تغذيه قابل كنترل و ساده و با كيفيت از صفر تا 50 ولت و 5 امپر ميباشد البته خودم نساختم ولي از ارايش مدارش مشخصه كه عملي ميباشد شرح جزييات روي نقشه ها مشخص هست .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
Variable Regulator 0-30V 5A منبع تغذيه 0~30 ولتي اپديت

با سلام :
اين هم مدار ديگري با دو اي سي از صفر تا 30 ولت ترانزيستور هاي خروجي متفاوتي با خروجي 2 الي 5 امپر ميتوان بهره گرفت :
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

ali_r714

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2008-08-25
404
2,338
خراسان رضوی
با سلام :
اين هم مدار ديگري با دو اي سي از صفر تا 30 ولت ترانزيستور هاي خروجي متفاوتي با خروجي 2 الي 5 امپر ميتوان بهره گرفت :
با تشكر .
موفق باشيد .
pcb این مدار با ترانزیستور tip3055 است

بالا